Projekt zrealizuje indyjski deweloper Greenko, który zainwestuje w źródła odnawialne o łącznej mocy 2,75 GW, dzięki dzięki wygranej aukcji dla projektów tzw. IREP (Integrated Renewable Energy Project). Koszt przedsięwzięcia ma sięgnąć ok. 2,2 mld dolarów. Greenko chce wybudować w Andhra Pradesh, w dystrykcie Kurnool, elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 GW, postawić elektrownie wiatrowe na 550 MW, a do tego uruchomić elektrownię szczytowo-pompową, mogącą pełnić rolę magazynu gromadzącego nadwyżki energii z wiatru i słońca, której moc wyniesie 1,2 GW.
Przeczytaj również: Apple dostarczy energię z OZE dla miliona chińsków domów
W czasie realizacji inwestycji pracę przy niej ma znaleźć 30 tys. osób, później na etapie operacyjnym zatrudnionych będzie na stałe ok. 3 tys. pracowników. Władze Andhra Pradesh przyznając licencję indyjskiemu deweloperowi, przekazały mu grunt pod inwestycję. Jeśli jednak Greenko nie zdoła zrealizować swojego projektu w ciągu 4 lat, będzie musiał zwrócić otrzymane grunty.
Energetyczna strategia Andhra Pradesh zakłada postawienie w tym stanie do 2022 r. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 18 GW, w tym 10 GW w fotowoltaice i 8 GW w wietrze. Udział zielonej energii w stanowym miksie energii już teraz sięga 18 proc. Greenko posiadający wsparcie funduszy z Singapuru i Zatoki Perskiej prowadzi też inne wielkie inwestycje na indyjskim rynku OZE. Ostatnie przejęcie od działającego tam dewelopera Orange Renewables projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na 1 GW zwiększyło potencjał realizowanych przez Greenko instalacji do 4,2 GW.
W ubiegłym roku ten indyjski deweloper przejął 50 proc. znajdującej się w Andra Pradesh elektrowni fotowoltaicznej o mocy sięgającej 1 GW od amerykańskiego SunEdison, który zrealizował ten projekt dzięki aukcji przeprowadzonej jeszcze w grudniu 2015 r., w której zaproponował cenę za energię wynoszącą 4,63 INR/kWh, czyli licząc po obecnym kursie ok. 0,25 zł/kWh (po bankructwie SunEdison pozostałe 500 MW trafiło do wierzycieli amerykańskiego dewelopera).
Zobacz także: Grecy przeprowadzili aukcje dla fotowoltaiki i energii wiatrowej
Celem indyjskiego rządu jest uruchomienie do 2022 r. odnawialnych źródeł energii o mocy 175 GW. Tymczasem tylko w okresie między kwietniem 2017 r. i marcem 2018 r. w Indiach powstało w energetyce odnawialnej – z wyłączeniem hydroelektrowni – 11,788 GW, a zainstalowany potencjał OZE w tym kraju urósł do 70 GW.
Źródło: gramwzielone.pl
[elektrownia fotowoltaiczna, fotowoltaika, oze, odnawialne źródła energii, energetyka odnawialna, elektrownia wiatrowa, elektrownia szczytowo-pompowa]