Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

W indyjskim stanie w jednym miejscu będzie 2,75 GW

 Redakcja  |  30.07.2018
W indyjskim stanie ma powstać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 GW
W indyjskim stanie ma powstać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 GW
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, w indyjskim stanie Andhra Pradesh powstanie wielka inwestycja łącząca elektrownie wiatrowe, fotowoltaikę oraz elektrownię szczytowo-pompową, która będzie gromadzić nadwyżki energii produkowanej z wiatraków i paneli PV.

Projekt zrealizuje indyjski deweloper Greenko, który zainwestuje w źródła odnawialne o łącznej mocy 2,75 GW, dzięki dzięki wygranej aukcji dla projektów tzw. IREP (Integrated Renewable Energy Project). Koszt przedsięwzięcia ma sięgnąć ok. 2,2 mld dolarów. Greenko chce wybudować w Andhra Pradesh, w dystrykcie Kurnool, elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 GW, postawić elektrownie wiatrowe na 550 MW, a do tego uruchomić elektrownię szczytowo-pompową, mogącą pełnić rolę magazynu gromadzącego nadwyżki energii z wiatru i słońca, której moc wyniesie 1,2 GW.

Przeczytaj również: Apple dostarczy energię z OZE dla miliona chińsków domów

W czasie realizacji inwestycji pracę przy niej ma znaleźć 30 tys. osób, później na etapie operacyjnym zatrudnionych będzie na stałe ok. 3 tys. pracowników. Władze Andhra Pradesh przyznając licencję indyjskiemu deweloperowi, przekazały mu grunt pod inwestycję. Jeśli jednak Greenko nie zdoła zrealizować swojego projektu w ciągu 4 lat, będzie musiał zwrócić otrzymane grunty.

Energetyczna strategia Andhra Pradesh zakłada postawienie w tym stanie do 2022 r. odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 18 GW, w tym 10 GW w fotowoltaice i 8 GW w wietrze. Udział zielonej energii w stanowym miksie energii już teraz sięga 18 proc. Greenko posiadający wsparcie funduszy z Singapuru i Zatoki Perskiej prowadzi też inne wielkie inwestycje na indyjskim rynku OZE. Ostatnie przejęcie od działającego tam dewelopera Orange Renewables projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na 1 GW zwiększyło potencjał realizowanych przez Greenko instalacji do 4,2 GW.

W ubiegłym roku ten indyjski deweloper przejął 50 proc. znajdującej się w Andra Pradesh elektrowni fotowoltaicznej o mocy sięgającej 1 GW od amerykańskiego SunEdison, który zrealizował ten projekt dzięki aukcji przeprowadzonej jeszcze w grudniu 2015 r., w której  zaproponował cenę za energię wynoszącą 4,63 INR/kWh, czyli licząc po obecnym kursie ok. 0,25 zł/kWh (po bankructwie SunEdison pozostałe 500 MW trafiło do wierzycieli amerykańskiego dewelopera).

Zobacz także: Grecy przeprowadzili aukcje dla fotowoltaiki i energii wiatrowej

Celem indyjskiego rządu jest uruchomienie do 2022 r. odnawialnych źródeł energii o mocy 175 GW. Tymczasem tylko w okresie między kwietniem 2017 r. i marcem 2018 r. w Indiach powstało w energetyce odnawialnej – z wyłączeniem hydroelektrowni – 11,788 GW, a zainstalowany potencjał OZE w tym kraju urósł do 70 GW.

Źródło: gramwzielone.pl

[elektrownia fotowoltaiczna, fotowoltaika, oze, odnawialne źródła energii, energetyka odnawialna, elektrownia wiatrowa, elektrownia szczytowo-pompowa]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl