Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia

 Redakcja  |  elektro.info 7-8/2018  |  26.07.2018
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
Fot. Metris

Badanie impedancji pętli zwarcia to pomiar pozwalający na ocenę warunku samoczynnego wyłączenia zasilania na skutek wystąpienia uszkodzenia w badanym obwodzie.

To powszechnie wykonywane badanie jest proste do zrealizowania, jeśli dysponujemy odpowiednim miernikiem. W tym obszarze mamy spory wybór przyrządów pomiarowych od prostych, pojedynczych mierników, np. MZC-304, do mierników wielofunkcyjnych, np. serii MPI. Rozdzielczość tych urządzeń to z reguły 0,01 Ω i jest to całkowicie wystarczające, jeśli badania wykonujemy w sieciach odbiorczych, gdzie występujące impedancje są mniejsze niż 0,20 Ω.

Problemy możemy napotkać w sieciach rozdzielczych. Problem może pojawić się przy pomiarach obwodów zlokalizowanych w pobliżu źródeł zasilających, gdzie uzyskane wyniki pomiarów będą mieściły się poniżej zakresu pomiarowego mierników z rozdzielczością 0,01 Ω (z reguły ok 0,13 Ω). Norma PN-EN 61557 określa maksymalny, całkowity błąd pomiaru impedancji pętli zwarcia i nakłada na producenta obowiązek podania zakresu pomiarowego przyrządu, czyli obszaru wskazań, w którym ten błąd nie zostanie przekroczony.

Jak już wspomniano powyżej, dla bardzo małych wartości impedancji, poniżej 0,13 Ω, powszechnie używane mierniki z rozdzielczością 0,01 Ω nie mogą być stosowane właśnie ze względu na możliwość przekroczenia dopuszczalnego błędu. Wykorzystanie wskazań poza zakresem pomiarowym miernika do obliczeń i na tej podstawie ocenianie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania jest niedopuszczalne!

Nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwi wykonanie badania impedancji zgodnie z normą i dobrą praktyką inżynierską, jest zastosowanie w obwodach o impedancji poniżej 0,13 Ω silnoprądowego miernika małych impedancji MZC-320s. Jego unikalne właściwości to przedewszystkim możliwość wykonania pomiarów bardzo małych impedancji pętli zwarcia z rozdzielczością 0,1 m Ω prądem ok.130 A dla napięcia 230 V (badanie w obwodach jednofazowych) oraz około 300 A dla napięcia 550 V (pomiary międzyfazowe oraz wykonywane w sieci o układzie zasilania IT). Naturalnie miernik ma również funkcje, które pozwalają na pomiary ze standardową rozdzielczością 0,01 Ω prądem rzędu 24 A dla napięcia 230 V, i 30 A dla napięcia 550 V.

MZC-320s ma unikalną funkcję jednoczesnego pomiaru, razem z pomiarem pętli zwarcia, napięcia dotykowego lub rażeniowego w zależności od wyboru użytkownika. Zatem jeśli nie jest możliwe określenie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania, miernik na podstawie pomiarów pozwala na dopuszczenie badanego obiektu do eksploatacji na podstawie kryterium napięć. Przy badaniu impedancji metodą silnoprądową pomiar wykonywany jest metodą czteroprzewodową, co eliminuje konieczność kalibracji przewodów pomiarowych.

Zwarta konstrukcja miernika, którego układ pomiarowy znajduje się w solidnej walizkowej obudowie, czytelny podświetlany wyświetlacz oraz wygodna intuicyjna obsługa powodują, że miernik może być wykorzystywany praktycznie w każdych warunkach. Jego konstrukcja oczywiście ma na celu możliwość zastosowania tego urządzenia w najcięższych warunkach przemysłowych. Z tego też powodu obwód zwarciowy miernika został wyposażony w bardzo wydajny układ chłodzenia, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nawet czterech pomiarów na min. Wszystkie wyniki mogą być zapisywane w wewnętrznej pamięci przyrządu, a ich transmisja do PC odbywa się za pośrednictwem USB.

Podsumowując, MZC-320s firmy SONEL SA jest urządzeniem, które pozwoli na wydajne i precyzyjne pomiary impedancji pętli zwarcia praktycznie w każdych, nawet najcięższych warunkach. Dysponując takim narzędziem unikniemy często popełnianego błędu wykorzystywania do oceny warunku samoczynnego wyłączenia zasilania wyników znajdujących się poza zakresem pomiarowym miernika. Miernik jest dostępny w ofercie sklepu metris.pl.

[mzc-320s, miernik, pętla zwarcia, pomiary, pomiar impedancji, wyłączenie zasilania, miernik zasilania, sieci rozdzielcze]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Programowalny wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

wyświetlacze Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz (...) czytam dalej »


Stacja transformatorowa na kółkach - robi wrażenie »

Rozdzielnica na kołach Jest to lekka stacja w obudowie metalowej, na podwoziu jezdnym – DMC 3,5T, z obsługą z zewnątrz, z możliwością łatwe (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Szynoprzewody w instalacjach elektrycznych - czy warto je wykorzystywać?

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

szynoprzewody jak podłączyć bezpanelowa energia słoneczna
Przyjazne instalatorom ze względu na ich intuicyjny montaż i nieskomplikowaną budowę oraz szeroki wachlarz możliwości z zakresu wykonania różnego (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaki licznik energii elektrycznej wybrać - porównanie 2019 »

Fotowoltaika Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania ... czytam dalej »


Jak mocować przewody instalacji odgromowej?

Czy energii odnawialnej uda się zastąpić węgiel?

Wsporniki ochrony odgromowej energia odnawialna a węgiel
W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i... czytam więcej » Według ostatniego raportu brytyjskiego koncernu BP do 2040 r. odnawialne źródła energii staną się głównym źródłem energii na świecie. Czy rzeczywiście ... czytam dalej »

Sekcja: Instaluj z Legrandem dla profesjonalisty »

System zarządzania energią Jesteś Instalatorem? W tej sekcji w szybki i łatwy sposób znajdziesz niezbędne ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

PRzewody i kable standardy Termowizja w elektryce
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Ograniczniki przepięć (SPD) o udoskonalonych osiągach »

Switche zarządzalne spd ograniczniki
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » SPD o takim układzie elementów ograniczających przepięcia są stosowane w instalacji elektrycznej, w której nie powinny występować prądy upływu, nawet o niewielkich(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt instalacji piorunochronnej wolno stojącego budynku magazynu mps
  • - Awarie sieciowe w krajowej sieci dystrybucyjnej
Zobacz szczegóły

Oświetlenie i elektrotechnika przemysłowa

Kolejna edycja Targów Techniki Świetlnej LUMENexpo oraz Salonu Elektrotechniki Przemysłowej odbędzie się już jesienią tego roku. Na wydarzenie zapraszamy do Centrum Targowo-Konferencyjnego...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl