Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia

 Redakcja  |  elektro.info 7-8/2018  |  26.07.2018
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
Fot. Metris

Badanie impedancji pętli zwarcia to pomiar pozwalający na ocenę warunku samoczynnego wyłączenia zasilania na skutek wystąpienia uszkodzenia w badanym obwodzie.

To powszechnie wykonywane badanie jest proste do zrealizowania, jeśli dysponujemy odpowiednim miernikiem. W tym obszarze mamy spory wybór przyrządów pomiarowych od prostych, pojedynczych mierników, np. MZC-304, do mierników wielofunkcyjnych, np. serii MPI. Rozdzielczość tych urządzeń to z reguły 0,01 Ω i jest to całkowicie wystarczające, jeśli badania wykonujemy w sieciach odbiorczych, gdzie występujące impedancje są mniejsze niż 0,20 Ω.

Problemy możemy napotkać w sieciach rozdzielczych. Problem może pojawić się przy pomiarach obwodów zlokalizowanych w pobliżu źródeł zasilających, gdzie uzyskane wyniki pomiarów będą mieściły się poniżej zakresu pomiarowego mierników z rozdzielczością 0,01 Ω (z reguły ok 0,13 Ω). Norma PN-EN 61557 określa maksymalny, całkowity błąd pomiaru impedancji pętli zwarcia i nakłada na producenta obowiązek podania zakresu pomiarowego przyrządu, czyli obszaru wskazań, w którym ten błąd nie zostanie przekroczony.

Jak już wspomniano powyżej, dla bardzo małych wartości impedancji, poniżej 0,13 Ω, powszechnie używane mierniki z rozdzielczością 0,01 Ω nie mogą być stosowane właśnie ze względu na możliwość przekroczenia dopuszczalnego błędu. Wykorzystanie wskazań poza zakresem pomiarowym miernika do obliczeń i na tej podstawie ocenianie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania jest niedopuszczalne!

Nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwi wykonanie badania impedancji zgodnie z normą i dobrą praktyką inżynierską, jest zastosowanie w obwodach o impedancji poniżej 0,13 Ω silnoprądowego miernika małych impedancji MZC-320s. Jego unikalne właściwości to przedewszystkim możliwość wykonania pomiarów bardzo małych impedancji pętli zwarcia z rozdzielczością 0,1 m Ω prądem ok.130 A dla napięcia 230 V (badanie w obwodach jednofazowych) oraz około 300 A dla napięcia 550 V (pomiary międzyfazowe oraz wykonywane w sieci o układzie zasilania IT). Naturalnie miernik ma również funkcje, które pozwalają na pomiary ze standardową rozdzielczością 0,01 Ω prądem rzędu 24 A dla napięcia 230 V, i 30 A dla napięcia 550 V.

MZC-320s ma unikalną funkcję jednoczesnego pomiaru, razem z pomiarem pętli zwarcia, napięcia dotykowego lub rażeniowego w zależności od wyboru użytkownika. Zatem jeśli nie jest możliwe określenie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania, miernik na podstawie pomiarów pozwala na dopuszczenie badanego obiektu do eksploatacji na podstawie kryterium napięć. Przy badaniu impedancji metodą silnoprądową pomiar wykonywany jest metodą czteroprzewodową, co eliminuje konieczność kalibracji przewodów pomiarowych.

Zwarta konstrukcja miernika, którego układ pomiarowy znajduje się w solidnej walizkowej obudowie, czytelny podświetlany wyświetlacz oraz wygodna intuicyjna obsługa powodują, że miernik może być wykorzystywany praktycznie w każdych warunkach. Jego konstrukcja oczywiście ma na celu możliwość zastosowania tego urządzenia w najcięższych warunkach przemysłowych. Z tego też powodu obwód zwarciowy miernika został wyposażony w bardzo wydajny układ chłodzenia, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nawet czterech pomiarów na min. Wszystkie wyniki mogą być zapisywane w wewnętrznej pamięci przyrządu, a ich transmisja do PC odbywa się za pośrednictwem USB.

Podsumowując, MZC-320s firmy SONEL SA jest urządzeniem, które pozwoli na wydajne i precyzyjne pomiary impedancji pętli zwarcia praktycznie w każdych, nawet najcięższych warunkach. Dysponując takim narzędziem unikniemy często popełnianego błędu wykorzystywania do oceny warunku samoczynnego wyłączenia zasilania wyników znajdujących się poza zakresem pomiarowym miernika. Miernik jest dostępny w ofercie sklepu metris.pl.

[mzc-320s, miernik, pętla zwarcia, pomiary, pomiar impedancji, wyłączenie zasilania, miernik zasilania, sieci rozdzielcze]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowniki PLC z panelami operatorskimi HMI?

Sterowniki PLC Zintegrowane sterowniki PLC z panelami operatorskimi HMI. Przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Sterowniki  te umożliwiają użytkownikom korzystanie z zaawansowanych funkcji zarówno panelu operatorskiego HMI, jak i sterownika PLC, (...) czytam dalej »


Jak zapewnić niezawodne zasilanie?

UPS zasilacze Akumulatory stosowane w zasilaczach UPS stanowią magazyn energii i w zależności od typu zasilacza przeznaczone są do pracy cyklicznej (zasilacze typu VFD) lub do pracy buforowej (zasilacze typu VFI). (...) czytam dalej »


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl