Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia

 Redakcja  |  elektro.info 7-8/2018  |  26.07.2018
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
Fot. Metris

Badanie impedancji pętli zwarcia to pomiar pozwalający na ocenę warunku samoczynnego wyłączenia zasilania na skutek wystąpienia uszkodzenia w badanym obwodzie.

To powszechnie wykonywane badanie jest proste do zrealizowania, jeśli dysponujemy odpowiednim miernikiem. W tym obszarze mamy spory wybór przyrządów pomiarowych od prostych, pojedynczych mierników, np. MZC-304, do mierników wielofunkcyjnych, np. serii MPI. Rozdzielczość tych urządzeń to z reguły 0,01 Ω i jest to całkowicie wystarczające, jeśli badania wykonujemy w sieciach odbiorczych, gdzie występujące impedancje są mniejsze niż 0,20 Ω.

Problemy możemy napotkać w sieciach rozdzielczych. Problem może pojawić się przy pomiarach obwodów zlokalizowanych w pobliżu źródeł zasilających, gdzie uzyskane wyniki pomiarów będą mieściły się poniżej zakresu pomiarowego mierników z rozdzielczością 0,01 Ω (z reguły ok 0,13 Ω). Norma PN-EN 61557 określa maksymalny, całkowity błąd pomiaru impedancji pętli zwarcia i nakłada na producenta obowiązek podania zakresu pomiarowego przyrządu, czyli obszaru wskazań, w którym ten błąd nie zostanie przekroczony.

Jak już wspomniano powyżej, dla bardzo małych wartości impedancji, poniżej 0,13 Ω, powszechnie używane mierniki z rozdzielczością 0,01 Ω nie mogą być stosowane właśnie ze względu na możliwość przekroczenia dopuszczalnego błędu. Wykorzystanie wskazań poza zakresem pomiarowym miernika do obliczeń i na tej podstawie ocenianie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania jest niedopuszczalne!

Nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwi wykonanie badania impedancji zgodnie z normą i dobrą praktyką inżynierską, jest zastosowanie w obwodach o impedancji poniżej 0,13 Ω silnoprądowego miernika małych impedancji MZC-320s. Jego unikalne właściwości to przedewszystkim możliwość wykonania pomiarów bardzo małych impedancji pętli zwarcia z rozdzielczością 0,1 m Ω prądem ok.130 A dla napięcia 230 V (badanie w obwodach jednofazowych) oraz około 300 A dla napięcia 550 V (pomiary międzyfazowe oraz wykonywane w sieci o układzie zasilania IT). Naturalnie miernik ma również funkcje, które pozwalają na pomiary ze standardową rozdzielczością 0,01 Ω prądem rzędu 24 A dla napięcia 230 V, i 30 A dla napięcia 550 V.

MZC-320s ma unikalną funkcję jednoczesnego pomiaru, razem z pomiarem pętli zwarcia, napięcia dotykowego lub rażeniowego w zależności od wyboru użytkownika. Zatem jeśli nie jest możliwe określenie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania, miernik na podstawie pomiarów pozwala na dopuszczenie badanego obiektu do eksploatacji na podstawie kryterium napięć. Przy badaniu impedancji metodą silnoprądową pomiar wykonywany jest metodą czteroprzewodową, co eliminuje konieczność kalibracji przewodów pomiarowych.

Zwarta konstrukcja miernika, którego układ pomiarowy znajduje się w solidnej walizkowej obudowie, czytelny podświetlany wyświetlacz oraz wygodna intuicyjna obsługa powodują, że miernik może być wykorzystywany praktycznie w każdych warunkach. Jego konstrukcja oczywiście ma na celu możliwość zastosowania tego urządzenia w najcięższych warunkach przemysłowych. Z tego też powodu obwód zwarciowy miernika został wyposażony w bardzo wydajny układ chłodzenia, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nawet czterech pomiarów na min. Wszystkie wyniki mogą być zapisywane w wewnętrznej pamięci przyrządu, a ich transmisja do PC odbywa się za pośrednictwem USB.

Podsumowując, MZC-320s firmy SONEL SA jest urządzeniem, które pozwoli na wydajne i precyzyjne pomiary impedancji pętli zwarcia praktycznie w każdych, nawet najcięższych warunkach. Dysponując takim narzędziem unikniemy często popełnianego błędu wykorzystywania do oceny warunku samoczynnego wyłączenia zasilania wyników znajdujących się poza zakresem pomiarowym miernika. Miernik jest dostępny w ofercie sklepu metris.pl.

[mzc-320s, miernik, pętla zwarcia, pomiary, pomiar impedancji, wyłączenie zasilania, miernik zasilania, sieci rozdzielcze]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl