Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia

 Redakcja  |  elektro.info 7-8/2018  |  26.07.2018
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
MZC-320s do pomiarów impedancji pętli zwarcia
Fot. Metris

Badanie impedancji pętli zwarcia to pomiar pozwalający na ocenę warunku samoczynnego wyłączenia zasilania na skutek wystąpienia uszkodzenia w badanym obwodzie.

To powszechnie wykonywane badanie jest proste do zrealizowania, jeśli dysponujemy odpowiednim miernikiem. W tym obszarze mamy spory wybór przyrządów pomiarowych od prostych, pojedynczych mierników, np. MZC-304, do mierników wielofunkcyjnych, np. serii MPI. Rozdzielczość tych urządzeń to z reguły 0,01 Ω i jest to całkowicie wystarczające, jeśli badania wykonujemy w sieciach odbiorczych, gdzie występujące impedancje są mniejsze niż 0,20 Ω.

Problemy możemy napotkać w sieciach rozdzielczych. Problem może pojawić się przy pomiarach obwodów zlokalizowanych w pobliżu źródeł zasilających, gdzie uzyskane wyniki pomiarów będą mieściły się poniżej zakresu pomiarowego mierników z rozdzielczością 0,01 Ω (z reguły ok 0,13 Ω). Norma PN-EN 61557 określa maksymalny, całkowity błąd pomiaru impedancji pętli zwarcia i nakłada na producenta obowiązek podania zakresu pomiarowego przyrządu, czyli obszaru wskazań, w którym ten błąd nie zostanie przekroczony.

Jak już wspomniano powyżej, dla bardzo małych wartości impedancji, poniżej 0,13 Ω, powszechnie używane mierniki z rozdzielczością 0,01 Ω nie mogą być stosowane właśnie ze względu na możliwość przekroczenia dopuszczalnego błędu. Wykorzystanie wskazań poza zakresem pomiarowym miernika do obliczeń i na tej podstawie ocenianie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania jest niedopuszczalne!

Nowoczesnym rozwiązaniem, które umożliwi wykonanie badania impedancji zgodnie z normą i dobrą praktyką inżynierską, jest zastosowanie w obwodach o impedancji poniżej 0,13 Ω silnoprądowego miernika małych impedancji MZC-320s. Jego unikalne właściwości to przedewszystkim możliwość wykonania pomiarów bardzo małych impedancji pętli zwarcia z rozdzielczością 0,1 m Ω prądem ok.130 A dla napięcia 230 V (badanie w obwodach jednofazowych) oraz około 300 A dla napięcia 550 V (pomiary międzyfazowe oraz wykonywane w sieci o układzie zasilania IT). Naturalnie miernik ma również funkcje, które pozwalają na pomiary ze standardową rozdzielczością 0,01 Ω prądem rzędu 24 A dla napięcia 230 V, i 30 A dla napięcia 550 V.

MZC-320s ma unikalną funkcję jednoczesnego pomiaru, razem z pomiarem pętli zwarcia, napięcia dotykowego lub rażeniowego w zależności od wyboru użytkownika. Zatem jeśli nie jest możliwe określenie warunku samoczynnego wyłączenia zasilania, miernik na podstawie pomiarów pozwala na dopuszczenie badanego obiektu do eksploatacji na podstawie kryterium napięć. Przy badaniu impedancji metodą silnoprądową pomiar wykonywany jest metodą czteroprzewodową, co eliminuje konieczność kalibracji przewodów pomiarowych.

Zwarta konstrukcja miernika, którego układ pomiarowy znajduje się w solidnej walizkowej obudowie, czytelny podświetlany wyświetlacz oraz wygodna intuicyjna obsługa powodują, że miernik może być wykorzystywany praktycznie w każdych warunkach. Jego konstrukcja oczywiście ma na celu możliwość zastosowania tego urządzenia w najcięższych warunkach przemysłowych. Z tego też powodu obwód zwarciowy miernika został wyposażony w bardzo wydajny układ chłodzenia, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie nawet czterech pomiarów na min. Wszystkie wyniki mogą być zapisywane w wewnętrznej pamięci przyrządu, a ich transmisja do PC odbywa się za pośrednictwem USB.

Podsumowując, MZC-320s firmy SONEL SA jest urządzeniem, które pozwoli na wydajne i precyzyjne pomiary impedancji pętli zwarcia praktycznie w każdych, nawet najcięższych warunkach. Dysponując takim narzędziem unikniemy często popełnianego błędu wykorzystywania do oceny warunku samoczynnego wyłączenia zasilania wyników znajdujących się poza zakresem pomiarowym miernika. Miernik jest dostępny w ofercie sklepu metris.pl.

[mzc-320s, miernik, pętla zwarcia, pomiary, pomiar impedancji, wyłączenie zasilania, miernik zasilania, sieci rozdzielcze]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 7-8/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Konkurs z nagrodami! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Innowacyjna stacja ładowania autobusów EV w Ostrawie

Holenderska firma Heliox dostarczyła pierwsze rozwiązanie do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych z odwróconym pantografem w Czechach. Urządzenie o mocy 450 kW zainstalowano w...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl