Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Najdłuższa umowa PPA na zieloną energię

 Redakcja  |  25.07.2018
Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh.
Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh.
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, norweski producent aluminium Norsk Hydro będzie zasilany energią pochodzącą z ogromnej farmy wiatrowej, która powstanie w Szwecji. Zawarta została w tym celu umowa na dostawy energii, która ma obowiązywać aż przez 29 lat.

Umowa zawarta między należącą do Norsk Hydro spółką Hydro Energi AS oraz deweloperem odnawialnych źródeł energii Green Investment Group to najdłuższa w globalnej branży odnawialnych źródeł energii komercyjna umowa PPA - tak mówią sami Norwegowie. W ten sposób norweska grupa ma zabezpieczyć dla swoich zakładów roczne dostawy 0,3 TWh energii w latach 2021-31, a następnie 0,55 TWh w latach 2031-2050.

Zobacz też: Czy na morzu zabraknie miejsca dla farm wiatrowych?

Norwegowie chwalą się, że wraz z tą umową w ciągu 2,5 roku zabezpieczyli roczne dostawy 4,5 TWh energii wiatrowej począwszy od 2021 r. W ten sposób uzupełnią swoją konsumpcję energii, która dotąd pochodziła w większości z elektrowni wodnych. Zawarta na 29 lat umowa PPA dotyczy zakupu energii z farmy wiatrowej o mocy 235 MW, która powstanie w środkowej Szwecji, w gminie Ange. Inwestorem jest firma Green Investment Group należąca do funduszu Macquarie Group Limited. Po uruchomieniu farma wiatrowa ma produkować w skali roku 0,8 TWh energii elektrycznej.

Wiadomo, że w skład tej farmy wiatrowej wejdzie 56 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 4,2 MW. Ten producent zajmie się również serwisowaniem wiatraków na podstawie umowy zawartej aż na 25 lat. Z kolei usługi bilansowania i hedgingu ma świadczyć firma NEAS Energy należąca do brytyjskiego koncernu energetycznego Centrica.

W tym samym dniu, w którym o umowie PPA poinformował Norsk Hydro, Green Investment Group poinformował o domknięciu finansowania dla tej inwestycji, której CAPEX wyceniono na 270 mln euro. W finansowanie ogromnej farmy wiatrowej zaangażowały się m.in. francuski Crédit Agricole, niemiecki federalny bank KfW czy duńska agencja kredytów eksportowych EKF.

Przeczytaj również: Google przechodzi na energię odnawialną w 100%

Uruchomienie farmy wiatrowej ma nastąpić już pod koniec przyszłego roku. Wcześniej Norsk Hydro podpisał umowę PPA (Power Purchase Agreement) dotyczącą zakupu energii z innej farmy wiatrowej, która ma powstać w Szwecji. Chodzi o część ogromnego projektu Markbygden Ett, którgo moc docelowo sięgnie 650 MW i w którym również uczestniczy Green Investment Group. Zawarta w tym celu umowa zakłada zakup energii w ilości 1,65 TWh w skali roku. Dostawy mają być realizowane w latach 2021-39. Natomiast w 2016 roku aluminiowy potentat podpisał 20-letnią umowę PPA na zakup energii z innej wielkiej farmy wiatrowej, która ma powstać w Norwegii.

Chodzi o lądową farmę wiatrową Fosen, którą w Norwegii ma uruchomić w roku 2020 Statkraft. Jej moc ma sięgnąć aż 1 GW, a koszt produkcji energii szacowany jest przez norweskie stowarzyszenie energetyki wiatrowej Norwea najwyżej na około 44 EUR/MWh przy koszcie kapitału WACC 8 proc. i wykorzystaniu przez 3,5 tys. godzin w skali roku (niektóre prognozy mówią o koszcie nawet 35 EUR/MWh).

Norsk Hydro ma kupować co roku część energii z farmy wiatrowej Fosen, która w skali roku ma produkować około 3,4 TWh. Norweski koncern ma kupić w sumie w ciągu 20 lat około 18 TWh energii. Już obecnie około 70 proc. aluminium jest wytwarzane przez Norsk Hydro z użyciem energii odnawialnej, a w samej Norwegii – już 100 proc.

Źródło: gramwzielone.pl

[farma wiatrowa, energetyka wiatrowa, produkcja energii, energia elektryczna, energia odnawialna, oze, odnawialne źródła energii, szwecja, norwegia, umowa PPA]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl