Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy na morzu zabraknie miejsca dla farm wiatrowych?

 Redakcja  |  23.07.2018
Morskie farmy wiatrowe
Morskie farmy wiatrowe
Fot. pixabay.com

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ostrzega, że aktualny projekt planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich (PZPPOM) istotnie ogranicza potencjał morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – podaje portal gramwzielone.pl.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wskazuje, że łączny obszar przewidziany pierwotnie dla odnawialnych źródeł energii został w obecnym kształcie planu pomniejszony na skutek zmian przebiegu istniejących i wprowadzenia nowych szlaków żeglugowych. Dodatkowo, projektowane zapisy PZPPOM mają prowadzić do pojawienia się po stronie inwestorów morskich farm wiatrowych szeregu ryzyk oraz potencjalnych obciążeń, a to spowoduje zwiększenie kosztów produkcji energii.

Dowiedz się więcej: Plany obszarów morskich mogą pokrzyżować plany morskiej energetyki wiatrowej

Sektor uważa, że projekt planu w obecnym kształcie uszczupla także te obszary, które są przeznaczone pod rozwój OZE. Co więcej dotyczy to tych, którym wydano już pozostające w mocy i opłacone decyzje, co oznacza naruszenie praw nabytych inwestorów.

– Przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego zgodnie z aktualnym projektem uszczupliłoby potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku o 4-5 GW – ocenia prezes PSEW Janusz Gajowiecki.

Potencjał rozwoju tej technologii szacowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej na prawie 12 GW.

– Pozostałoby zatem 7-8 GW. To nadal dużo, ale może okazać się niewystarczająco, aby przekonać na przykład zagranicznych producentów turbin do zainwestowania w fabryki w Polsce – dodaje prezes Gajowiecki.   

PSEW wskazuje ponadto, że projekt nie uwzględnia odpowiednio dużej powierzchni pod infrastrukturę techniczną niezbędną do przyłączenia morskich farm wiatrowych do krajowego systemu elektroenergetycznego, a dodatkowo nie dopuszcza się też możliwości ulokowania morskich farm wiatrowych w nowych obszarach, które wraz z rozwojem technologii mogłyby istotnie zwiększyć krajowy potencjał zielonej energii Bałtyku.

Przeczytaj również: Wybrane aspekty energetyki wiatrowej w Polsce (część 1.)

– Uchwalenie opublikowanego obecnie planu zablokuje rynek na wiele lat. Co więcej, może utrudnić również polskim spółkom pozyskanie pozwoleń niezbędnych do przygotowania własnych inwestycji – podkreśla prezes Gajowiecki.

PSEW zwraca uwagę i mówi o uwzględnieniu w dalszych pracach nad planem rzeczywistego potencjału morskiej energetyki wiatrowej poprzez zarezerwowanie dla niej odpowiedniej powierzchni akwenów, których podstawową funkcją będzie pozyskiwanie energii odnawialnej. Druga rekomendacja to wyznaczenie szerszych korytarzy dla infrastruktury przesyłowej – kabli, które będą przesyłać energię z farm wiatrowych na ląd.

Wreszcie PSEW rekomenduje wykreślenie generujących ryzyka zapisów – dodatkowych obostrzeń dla akwenów pod farmy wiatrowe – zwłaszcza, że pokrywają się one z wymogami procedury administracyjnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach prowadzonej inwestycji. Tematowi ujęcia energetyki wiatrowej w projekcie planu zagospodarowania polskich obszarów morskich poświęcone było ostatnie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej, które odbyło się w Sejmie w czwartek.

Zobacz też: Klienci kupują energię z największej morskiej farmy wiatrowej

Przewodniczący zespołu, poseł Zbigniew Gryglas, podkreślił, że PZPPOM powinien kształtować ramy zagospodarowania polskich obszarów morskich w sposób optymalny z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju kraju, maksymalizując potencjał morskiej energetyki wiatrowej dla zapewnienia dostępu do energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz stwarzając warunki do polonizacji łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

– PZPPOM powinien mieć charakter kroczący. Powinien podlegać cyklicznej modyfikacji, adekwatnie do dynamicznie zmieniających się technologicznych i gospodarczych realiów – stwierdził poseł Gryglas.

Źródło: gramwzielone.pl

[morska farma wiatrowa, farma wiatrowa, PZPPOM, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, energetyka wiatrowa, oze, odnawialne źródła energii, morskie farmy na bałtyku]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl