Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Polska energetyka dostanie fundusze z CEF

 Redakcja  |  18.07.2018
W nowym, unijnym budżecie na lata 2021-27 Bruksela chce przeznaczyć na CEF w sumie 42,3 mld euro, z czego 8,7 mld euro ma wesprzeć energetykę.
W nowym, unijnym budżecie na lata 2021-27 Bruksela chce przeznaczyć na CEF w sumie 42,3 mld euro, z czego 8,7 mld euro ma wesprzeć energetykę.
Fot. pixabay.com

Komisja Europejska zatwierdziła kolejne projekty związane z energetyką, które uzyskają dofinansowanie z unijnego mechanizmu „Łącząc Europę”. Dofinansowanie wesprze budowę infrastruktury energetycznej m.in. w naszym kraju - podaje portal gramwzielone.pl.

Bruksela poinformowała o zaakceptowaniu kolejnej transzy środków na projekty energetyczne w ramach programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF). Środki w wysokości 48,4 mln euro wesprą osiem unijnych projektów energetycznych, z czego cztery będą realizowane w elektroenergetyce, dwa w sektorze gazowym, a po jednym w obszarze inteligentnych sieci oraz w technologii wychwytywania i składowania CO2.

Dowiedz się więcej: Greenway zbuduje nową generację elektromobilnej infrastruktury dla Europy

Unijne dofinansowanie wesprze projekt budowy linii wysokiego napięcia 400 kV Stanisławów–Ostrołęka. Komisja Europejska mówi w tym kontekście o zwiększeniu możliwości przesyłu energii połączeniem z Litwą (LitPol Link 1) oraz większej integracji państw bałtyckich z systemem energetycznym Unii Europejskiej. Strona polska w kontekście tego projektu podkreśla natomiast zwiększenie możliwości przesyłu energii z elektrowni w Ostrołęce i w Kozienicach.

W maju br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyłoniły najkorzystniejszą ofertę w przetargu na "Budowę linii 400 kV Ostrołęka–Stanisławów oraz rozbudowę stacji 400 kV Stanisławów i stacji 400/220/110 kV Ostrołęka (etap II)". Planowany termin zakończenia inwestycji to 2023 r. Drugi z polskich projektów, który otrzyma dodatkowe fundusze z programu „Łącząc Europę”, to połączenie gazowe z Danią, które – jak ocenia KE – ma umożliwić przesył gazu z Północnej Europy do Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Pieniądze z CEF wesprą też planowanie projektu inteligentnych sieci, które połączą francuski region Lotaryngii oraz niemiecki land Saary i które mają umożliwić lepsze wykorzystanie znajdujących się tam odnawialnych źródeł energii. Komisja Europejska zdecydował się także na wsparcie finansowe realizowanego w Wielkiej Brytanii projektu wychwytywania i magazynowania CO2 (Carbon Capture and Storage, CCS).

Przeczytaj również: Sieci elektryczne starzeją się, 42% ma ponad 40 lat

Unijny program „Łącząc Europę” w części energetycznej posiada w perspektywie 2014-2020 budżet rzędu 5,35 mld euro, a jego zadaniem jest wspieranie budowy transgranicznej infrastruktury, w tym połączeń energetycznych, służąc w ten sposób budowie unii energetycznej i poprawie bezpieczeństwa energetycznego krajów UE.

W latach 2014-17 w ramach CEF Komisja Europejska przyznała pomoc w wysokości 2,593 mld euro. W nowym, unijnym budżecie na lata 2021-27 Bruksela chce przeznaczyć na CEF w sumie 42,3 mld euro, z czego 8,7 mld euro ma wesprzeć energetykę.

Źródło: gramwzielone.pl


Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl