Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jaka jest teraz cena paneli fotowoltaicznych?

 Redakcja  |  18.07.2018  |  1
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, ceny paneli fotowoltaicznych mają w tym roku znacząco spaść, co ma być zasługą ograniczenia inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne w Chinach i wygenerowania w ten sposób rynkowej nadpodaży. Ile teraz kosztują moduły fotowoltaiczne i ile mogą kosztować pod koniec tego roku?

Kilka tygodni temu rząd Chin zapowiedział ograniczenie inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne ze skutkiem natychmiastowym. W ubiegłym roku Chińczycy zainstalowali w fotowoltaice rekordowe 53 GW, czyli ponad połowę potencjału zainstalowanego w 2017 r. na całym świecie (ok. 98 GW). W tym roku inwestycji w fotowoltaikę w Chinach ma być mniej, a to powinno prowadzić do powstania nadpodaży modułów fotowoltaicznych i spadku ich cen.

Dowiedz się więcej: Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Tajwańska firma EnergyTrend podaje, że przeciętna, hurtowa cena modułów fotowoltaicznych typu polikrystalicznego wynosi obecnie 0,269 USD/W (ok. 0,23 EUR/W). Najtańsze można kupić za 0,26 USD/W (0,22 EUR/W), a najdroższe za 0,29 USD/W (0,25 EUR/W). Średnia cena najwydajniejszych modułów tego typu ma sięgać 0,283 USD/W. Natomiast cena standardowo droższych, ale wydajniejszych modułów monokrystalicznych wynosi w hurcie przeciętnie 0,325 USD/W (0,28 EUR/W), przy czym średnia dla najwydajniejszych modułów mono ma wynosić 0,35 USD/W.

Z kolei firma PV InfoLink podaje, że średnie ceny modułów polikrystalicznych o mocy 270 W wynoszą ok. 0,271 USD/W, przy czym najtańsze można kupić za 0,26 USD/W, a najdroższe aż za 0,38 USD/W. Natomiast według PV InfoLink średnie ceny modułów mono wynoszą obecnie w hurcie – 0,295 USD/W dla modułów o mocy nominalnej 280 W, a także 0,315 USD/W dla modułów o mocy 300 W wykonanych w technologii PERC.

Analitycy globalnego rynku fotowoltaicznego oczekują, że w tym roku ceny modułów powinny znacząco spaść w wyniku spadku dynamiki inwestycji w Chinach. Swoją prognozę w tym zakresie przedstawił ostatnio Bloomberg New Energy Finance, zakładając, że spodziewana nadpodaż modułów na rynku fotowoltaicznym powinna doprowadzić w tym roku do spadku cen przeciętnie o 34 proc. – do średniego poziomu ok. 0,244 USD/W (ok. 0,21 EUR/W).

Przeczytaj również: Wzrasta wartość wiatraków a spada fotowoltaiki

Skorzystanie ze spadku cen modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej w ostatnich latach ograniczały restrykcje celne w zakresie importu chińskich modułów PV, uniemożliwiając unijnym importerom zakup modułów poniżej określonych cen (jeśli te moduły mają nie podlegać wysokim karnym cłom).

Restrykcji celnych w ramach tzw. porozumienia cenowego nadal nie zniesiono, jednak z początkiem tego miesiąca Unia Europejska obniżyła minimalne ceny zgodnie z harmonogramem przyjętym we wrześniu ubiegłego roku, co umożliwia unijnemu rynkowi PV skorzystanie ze spadku cen modułów, ale nadal tylko w ograniczonym zakresie.

Zobacz także: Koszalin i Kołobrzeg inwestują w fotowoltaikę

Od początku tego miesiąca minimalna cena importowanych z Chin modułów polikrystalicznych i monokrystalicznych wynosi odpowiednio 0,3 EUR/W i 0,35 EUR/W, czyli znacznie powyżej cen wskazywanych przez Energy Trend czy PV InfoLink. Na razie Bruksela nie przewiduje kolejnych obniżek minimalnych cen importowych. Docelowo restrykcje celne mają zostać zniesione, ale nie ustalono jeszcze, kiedy ma to nastąpić.

Źródło: gramwzielone.pl

[panele fotowoltaiczne, moduły fotowoltaiczne, panele pv, cena paneli fotowoltaicznych, energia słoneczna, rynek fotowoltaiczny, fotowoltaika, moduły polikrystaliczne, elektrownie fotowoltaiczne]

Komentarze

(1)
Szymon | 08.05.2019, 10:55
Zgadzam się, to bardzo dobra inwestycja. Tylko że u mnie projektem i montazem zajęła się firma PV Projekt
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl