Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ogromny spadek produkcji energii elektrycznej z OZE w maju 2018 r.

 Redakcja  |  16.07.2018
Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju br. wyniosła 1,57 TWh, wobec 2,1 TWh w kwietniu, co stanowiło spadek o 24 proc.
Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju br. wyniosła 1,57 TWh, wobec 2,1 TWh w kwietniu, co stanowiło spadek o 24 proc.
Fot. pixabay.com

W maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce była nieznacznie wyższa niż w kwietniu br. i wyniosła blisko 13 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku w maju 2018 r. w naszym kraju wyprodukowano o 4 proc. mniej energii elektrycznej, a jej zużycie pozostało na takim samym poziomie. Jednak uwagę zwraca niezwykle duży spadek produkcji energii elektrycznej w OZE w maju 2018 r., która w porównaniu z kwietniem spadała o 24 proc. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w maju br. było dodatnie i wyniosło 864 GWh - wynika z danych Agencji Rynku Energii.

Jak wynika z danych podanych przez ARE, w maju 2018 r. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12,9 TWh, co stanowiło spadek o ok. 4 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku. Wówczas to wyprodukowano 13,4 TWh. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w kwietniu, w maju mieliśmy do czynienia z nieznacznym wzrostem jej produkcji o ok. 1 proc. 

Dowiedz się więcej: Spadek produkcji energii elektrycznej w kwietniu 2018 r.

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego w maju 2018 r. wynosiła 6,2 TWh, co oznacza spadek o 3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017. Z węgla brunatnego wytworzono blisko 4 TWh, czyli o 10 proc. mniej niż w maju 2017 r. Z OZE wyprodukowano 1,7 TWh (dynamika 99 proc. r/r). Maj 2018 to również większa produkcja energii elektrycznej z gazu. Produkcja energii elektrycznej z tego nośnika była na poziomie 913 GWh, co oznacza wzrost o 42 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017.

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w kwietniu 2018, w maju bardzo wyraźnie spadła produkcja w źródłach odnawialnych (o 501 GWh, tj. o 24 proc.). W porównaniu z kwietniem 2018 r. nieznacznie zmniejszyła się również produkcja z gazu (dynamika 98 proc. m/m). Produkcja energii elektrycznej z pozostałych nośników energii nie zmniejszyła się (m/m). 

Produkcja energii elektrycznej z OZE w maju br. wyniosła 1,57 TWh, wobec 2,1 TWh w kwietniu, co stanowiło spadek o 24 proc. oraz zmniejszenie o 11 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku, kiedy to wynosiła ona 1,76 TWh. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej zmalał z ok. 16 proc. w kwietniu br. do 12,2 proc. w maju. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru, a najmniej natomiast z fotowoltaiki. Z kolei ta druga charakteryzowała się największą spośród OZE dynamiką wzrostu w produkcji energii elektrycznej.

Przeczytaj również: Wybrane aspekty energetyki wiatrowej w Polsce (część 1.)

Wzrost produkcji w fotowoltaice to efekt systematycznego zwiększania mocy zainstalowanej w tym źródle. Na koniec maja w fotowoltaice zainstalowane było 344 MW. Znacznie mniej energii elektrycznej z OZE w porównaniu z zeszłym miesiącem wyprodukowały elektrownie wiatrowe (spadek o 36 proc. m/m) oraz elektrownie wodne (spadek o 34 proc. m/m). Na taką sytuację wpłynęły warunki meteorologiczne panujące w minionym miesiącu.

W maju 2018 r., w ramach wymiany handlowej Polska wyeksportowała 455 GWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1 319 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego istotnie spadł eksport energii elektrycznej (dynamika 49,7 proc.), a import wzrósł nieznacznie (dynamika 102,5 proc.). Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną w maju br. było dodatnie i wyniosło 864 GWh. 

Zobacz także: Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową

Import energii elektrycznej w maj 2018 r. w porównaniu z kwietniem 2018 r. wzrósł o ponad 16 proc. Nieznacznie mniejsza zmiana porównująca oba miesiące nastąpiła w eksporcie (dynamika ok. 12 proc.), w efekcie saldo wymiany wzrosła z 724 GWh w kwietniu do 864 GWh w maju. W aktualności wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

Źródło: cire.pl

[energia elektryczna, fotowoltaika, oze, odnawialne źródła energii, elektrownie wodne, elektrownia wiatrowa, agencja, rynku energii, produkcja energii elektrycznej]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl