Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wzrasta wartość wiatraków a spada fotowoltaiki

 Redakcja  |  11.07.2018
Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016.
Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016.
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Bloomberg New Energy Finance policzył, że w pierwszej połowie tego roku wartość inwestycji w globalnym sektorze czystej energii wyniosła 138,2 mld dolarów i była o 1 proc. mniejsza w porównaniu do wartości inwestycji z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na minimalnie mniejszą wartość inwestycji niż przed rokiem miały wpłynąć przede wszystkim inwestycje w fotowoltaice, gdzie odnotowano spadek o 19 proc. rok do roku, do poziomu 71,6 mld dolarów. Wartość inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym w 2017 roku wyniosła w sumie 160,8 mld dolarów, czyli aż o 18 proc. więcej niż w roku 2016. Analitycy Bloomberga spadek wartości inwestycji w fotowoltaice tłumaczą dwoma czynnikami.

Dowiedz się więcej: Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową

Pierwszy to spadek jednostkowych kosztów projektów fotowoltaicznych, a drugi to wygaszanie zaangażowania inwestycyjnego przez chińskie władze. Pekin zapowiedział na ten rok ograniczenie inwestycji w stosunku do ubiegłego roku, w którym Chińczycy zbudowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy 53 GW, co stanowi ponad połowę uruchomionego globalnie w 2017 r. potencjału PV (ok. 98 GW).

Z kolei wyraźny wzrost wartości inwestycji w pierwszej połowie tego roku odnotowano w przypadku energetyki wiatrowej – o 33 proc. rok do roku, do poziomu 57,2 mld dolarów. Wartość inwestycji w sektorze wiatrowym miała osiągnąć w 2017 roku 107,2 mld dolarów, czyli o 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Bloomberg tłumaczy to dużymi projektami wiatrowymi, które zostały zainicjowane w USA, na Tajwanie, w Indiach, Holandii i Norwegii. Chodzi głównie o wycenianą na 1,5 mld dolarów morską farmę wiatrową Borssele 1 i 2 o docelowej mocy 731,5 MW, która powstanie u wybrzeży Holandii, czy o wycenioną na miliard dolarów farmę wiatrową Hale County o mocy 478 MW, która ma powstać w Teksasie.

Wartość inwestycji w amerykańskim sektorze wiatrowym w pierwszej połowie br. miała wzrosnąć aż o 121 proc. r/r do poziomu 17,5 mld dolarów. Z kolei wartość inwestycji wiatrowych w Chinach wzrosła o 4 proc. do poziomu 17,6 mld dolarów. Bloomberg wskazuje ponadto na większą wartość inwestycji w sektorze czystych inteligentnych technologii, która wzrosła w pierszej połowie br. o 64 proc. do poziomu 5,2 mld dolarów. Tutaj decydujące było IPO chińskiego producenta baterii litowo-jonowych Contemporary Amperex Technology (CATL) oraz pozyskanie finansowania przez chińskich producentów aut elektrycznych Youxia Motors (795 mln dolarów) oraz Future Mobility Corporation (500 mln dol.).

Przeczytaj również: 2018 rok to czas na rozkwit fotowoltaiki?

Tradycyjnie największą wartość inwestycji w czyste technologie w energetyce wygenerowano w pierwszym półroczu w Chinach (58,1 mld dolarów, - 15 proc. r/r), a następnie w USA (28,8 mld dol., +31 proc.), w Europie (16 mld dol., +8 proc.), Indiach (7,4 mld dol., +22 proc.) i Australii (4,1 mld dol., -1 proc.).

W Europie największą wartość inwestycji wygenerowano w Holandii – 2,3 mld dol., wzrost o 209 proc. r/r – co jest zasługą głównie pozyskania finasowania dla wspomnianego projektu Borssele 3 i 4. Wartość inwestycji wygenerowanych w Hiszpanii – na drugim największym europejskim rynku OZE w pierwszej połowie br. – wyniosła 1,5 mld dolarów (wzrost o 652 proc.).

Co ciekawe Niemcom przypadło dopiero czwarte miejsce (1,3 mld dol., spadek o 77 proc.), a wyprzedziła ich Ukraina z inwestycjami na 1,4 mld dolarów, co oznacza dwunastokrotny wzrost. Kolejne w Europie były Francja (1,3 mld dol.), Norwegia (1,1 mld dol.) i Wielka Brytania (0,66 mld dolarów). Mimo, że inwestycje w OZE w pierwszym półroczu spadły globalnie o 1 proc., wyłącznie w drugim kwartale br. analitycy Bloomberga odnotowują w tym zakresie wzrost, który w ujęciu rok do roku wyniósł 8 proc., do poziom 76,7 mld dolarów.

Zobacz także: Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016, ale o 7 proc. mniej niż w rekordowym roku 2015. W latach 2010-17 inwestycje w zieloną energię miały pochłonąć w sumie 2,5 bln dolarów.

Źródło: gramwzielone.pl

[bloomberg, oze, odnawialne źródła energii, energetyka wiatrowa, fotowoltaika, energetyka, energia elektryczna, elektromobilność, morska farma wiatrowa, farma wiatrowa, projekty fotowoltaiczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Czego potrzebujesz, by zapewnić ochronę instalacji elektrycznych?

Przekaźniki priorytetowe stosujemy wtedy, gdy w obwód prądowy podłączone są minimum dwa odbiorniki dużej mocy mogące(...) czytam dalej »


Jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej?

Tworzenie innowacyjnych i niezawodnych produktów oraz świadczenie usług z zakresu automatyzacji przemysłu oraz zarządzania energią jest misją... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl