Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wzrasta wartość wiatraków a spada fotowoltaiki

 Redakcja  |  11.07.2018
Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016.
Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016.
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Bloomberg New Energy Finance policzył, że w pierwszej połowie tego roku wartość inwestycji w globalnym sektorze czystej energii wyniosła 138,2 mld dolarów i była o 1 proc. mniejsza w porównaniu do wartości inwestycji z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na minimalnie mniejszą wartość inwestycji niż przed rokiem miały wpłynąć przede wszystkim inwestycje w fotowoltaice, gdzie odnotowano spadek o 19 proc. rok do roku, do poziomu 71,6 mld dolarów. Wartość inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym w 2017 roku wyniosła w sumie 160,8 mld dolarów, czyli aż o 18 proc. więcej niż w roku 2016. Analitycy Bloomberga spadek wartości inwestycji w fotowoltaice tłumaczą dwoma czynnikami.

Dowiedz się więcej: Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową

Pierwszy to spadek jednostkowych kosztów projektów fotowoltaicznych, a drugi to wygaszanie zaangażowania inwestycyjnego przez chińskie władze. Pekin zapowiedział na ten rok ograniczenie inwestycji w stosunku do ubiegłego roku, w którym Chińczycy zbudowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy 53 GW, co stanowi ponad połowę uruchomionego globalnie w 2017 r. potencjału PV (ok. 98 GW).

Z kolei wyraźny wzrost wartości inwestycji w pierwszej połowie tego roku odnotowano w przypadku energetyki wiatrowej – o 33 proc. rok do roku, do poziomu 57,2 mld dolarów. Wartość inwestycji w sektorze wiatrowym miała osiągnąć w 2017 roku 107,2 mld dolarów, czyli o 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Bloomberg tłumaczy to dużymi projektami wiatrowymi, które zostały zainicjowane w USA, na Tajwanie, w Indiach, Holandii i Norwegii. Chodzi głównie o wycenianą na 1,5 mld dolarów morską farmę wiatrową Borssele 1 i 2 o docelowej mocy 731,5 MW, która powstanie u wybrzeży Holandii, czy o wycenioną na miliard dolarów farmę wiatrową Hale County o mocy 478 MW, która ma powstać w Teksasie.

Wartość inwestycji w amerykańskim sektorze wiatrowym w pierwszej połowie br. miała wzrosnąć aż o 121 proc. r/r do poziomu 17,5 mld dolarów. Z kolei wartość inwestycji wiatrowych w Chinach wzrosła o 4 proc. do poziomu 17,6 mld dolarów. Bloomberg wskazuje ponadto na większą wartość inwestycji w sektorze czystych inteligentnych technologii, która wzrosła w pierszej połowie br. o 64 proc. do poziomu 5,2 mld dolarów. Tutaj decydujące było IPO chińskiego producenta baterii litowo-jonowych Contemporary Amperex Technology (CATL) oraz pozyskanie finansowania przez chińskich producentów aut elektrycznych Youxia Motors (795 mln dolarów) oraz Future Mobility Corporation (500 mln dol.).

Przeczytaj również: 2018 rok to czas na rozkwit fotowoltaiki?

Tradycyjnie największą wartość inwestycji w czyste technologie w energetyce wygenerowano w pierwszym półroczu w Chinach (58,1 mld dolarów, - 15 proc. r/r), a następnie w USA (28,8 mld dol., +31 proc.), w Europie (16 mld dol., +8 proc.), Indiach (7,4 mld dol., +22 proc.) i Australii (4,1 mld dol., -1 proc.).

W Europie największą wartość inwestycji wygenerowano w Holandii – 2,3 mld dol., wzrost o 209 proc. r/r – co jest zasługą głównie pozyskania finasowania dla wspomnianego projektu Borssele 3 i 4. Wartość inwestycji wygenerowanych w Hiszpanii – na drugim największym europejskim rynku OZE w pierwszej połowie br. – wyniosła 1,5 mld dolarów (wzrost o 652 proc.).

Co ciekawe Niemcom przypadło dopiero czwarte miejsce (1,3 mld dol., spadek o 77 proc.), a wyprzedziła ich Ukraina z inwestycjami na 1,4 mld dolarów, co oznacza dwunastokrotny wzrost. Kolejne w Europie były Francja (1,3 mld dol.), Norwegia (1,1 mld dol.) i Wielka Brytania (0,66 mld dolarów). Mimo, że inwestycje w OZE w pierwszym półroczu spadły globalnie o 1 proc., wyłącznie w drugim kwartale br. analitycy Bloomberga odnotowują w tym zakresie wzrost, który w ujęciu rok do roku wyniósł 8 proc., do poziom 76,7 mld dolarów.

Zobacz także: Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016, ale o 7 proc. mniej niż w rekordowym roku 2015. W latach 2010-17 inwestycje w zieloną energię miały pochłonąć w sumie 2,5 bln dolarów.

Źródło: gramwzielone.pl

[bloomberg, oze, odnawialne źródła energii, energetyka wiatrowa, fotowoltaika, energetyka, energia elektryczna, elektromobilność, morska farma wiatrowa, farma wiatrowa, projekty fotowoltaiczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZapraszamy na szkolenia z elektro.info »

Zobacz co będzie się działo na targach elektrotechniki GET NORD?

szkolenia dla elektryków i elektroinstalatorów Targi elektroteczniki Get Nord
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »
Już wkrótece! Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej edycji Specjalistycznych Targów Elektrotechniki, Techniki Sanitarnej i Grzewczej oraz Klimatyzacji GET Nord w Hamburgu. (...) czytam dalej »

Jaka rozdzielnica nn do 6300A?

UPS zasilacze Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia oraz zabezpieczani (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Letatwin LM-550A/PC CE

Letatwin LM-550A/PC CE

Ergom wprowadził do oferty nową profesjonalną termotransferową drukarkę do oznaczników Letatwin LM‑550A. Następca bardzo dobrze ocenianej i chętnie wykorzystywanej...
TRONIA Sp. z o.o. TRONIA Sp. z o.o.
Warszawska firma TRONIA Sp. z o.o. swoją działalność opiera na modnym ostatnio „outsourcingu”, co pozwala jej, przy stosunkowo...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl