Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Wzrasta wartość wiatraków a spada fotowoltaiki

 Redakcja  |  11.07.2018
Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016.
Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016.
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Bloomberg New Energy Finance policzył, że w pierwszej połowie tego roku wartość inwestycji w globalnym sektorze czystej energii wyniosła 138,2 mld dolarów i była o 1 proc. mniejsza w porównaniu do wartości inwestycji z analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na minimalnie mniejszą wartość inwestycji niż przed rokiem miały wpłynąć przede wszystkim inwestycje w fotowoltaice, gdzie odnotowano spadek o 19 proc. rok do roku, do poziomu 71,6 mld dolarów. Wartość inwestycji w globalnym sektorze fotowoltaicznym w 2017 roku wyniosła w sumie 160,8 mld dolarów, czyli aż o 18 proc. więcej niż w roku 2016. Analitycy Bloomberga spadek wartości inwestycji w fotowoltaice tłumaczą dwoma czynnikami.

Dowiedz się więcej: Rynek magazynowania energii utrzymuje tendencję wzrostową

Pierwszy to spadek jednostkowych kosztów projektów fotowoltaicznych, a drugi to wygaszanie zaangażowania inwestycyjnego przez chińskie władze. Pekin zapowiedział na ten rok ograniczenie inwestycji w stosunku do ubiegłego roku, w którym Chińczycy zbudowali elektrownie fotowoltaiczne o mocy 53 GW, co stanowi ponad połowę uruchomionego globalnie w 2017 r. potencjału PV (ok. 98 GW).

Z kolei wyraźny wzrost wartości inwestycji w pierwszej połowie tego roku odnotowano w przypadku energetyki wiatrowej – o 33 proc. rok do roku, do poziomu 57,2 mld dolarów. Wartość inwestycji w sektorze wiatrowym miała osiągnąć w 2017 roku 107,2 mld dolarów, czyli o 12 proc. mniej niż rok wcześniej. Bloomberg tłumaczy to dużymi projektami wiatrowymi, które zostały zainicjowane w USA, na Tajwanie, w Indiach, Holandii i Norwegii. Chodzi głównie o wycenianą na 1,5 mld dolarów morską farmę wiatrową Borssele 1 i 2 o docelowej mocy 731,5 MW, która powstanie u wybrzeży Holandii, czy o wycenioną na miliard dolarów farmę wiatrową Hale County o mocy 478 MW, która ma powstać w Teksasie.

Wartość inwestycji w amerykańskim sektorze wiatrowym w pierwszej połowie br. miała wzrosnąć aż o 121 proc. r/r do poziomu 17,5 mld dolarów. Z kolei wartość inwestycji wiatrowych w Chinach wzrosła o 4 proc. do poziomu 17,6 mld dolarów. Bloomberg wskazuje ponadto na większą wartość inwestycji w sektorze czystych inteligentnych technologii, która wzrosła w pierszej połowie br. o 64 proc. do poziomu 5,2 mld dolarów. Tutaj decydujące było IPO chińskiego producenta baterii litowo-jonowych Contemporary Amperex Technology (CATL) oraz pozyskanie finansowania przez chińskich producentów aut elektrycznych Youxia Motors (795 mln dolarów) oraz Future Mobility Corporation (500 mln dol.).

Przeczytaj również: 2018 rok to czas na rozkwit fotowoltaiki?

Tradycyjnie największą wartość inwestycji w czyste technologie w energetyce wygenerowano w pierwszym półroczu w Chinach (58,1 mld dolarów, - 15 proc. r/r), a następnie w USA (28,8 mld dol., +31 proc.), w Europie (16 mld dol., +8 proc.), Indiach (7,4 mld dol., +22 proc.) i Australii (4,1 mld dol., -1 proc.).

W Europie największą wartość inwestycji wygenerowano w Holandii – 2,3 mld dol., wzrost o 209 proc. r/r – co jest zasługą głównie pozyskania finasowania dla wspomnianego projektu Borssele 3 i 4. Wartość inwestycji wygenerowanych w Hiszpanii – na drugim największym europejskim rynku OZE w pierwszej połowie br. – wyniosła 1,5 mld dolarów (wzrost o 652 proc.).

Co ciekawe Niemcom przypadło dopiero czwarte miejsce (1,3 mld dol., spadek o 77 proc.), a wyprzedziła ich Ukraina z inwestycjami na 1,4 mld dolarów, co oznacza dwunastokrotny wzrost. Kolejne w Europie były Francja (1,3 mld dol.), Norwegia (1,1 mld dol.) i Wielka Brytania (0,66 mld dolarów). Mimo, że inwestycje w OZE w pierwszym półroczu spadły globalnie o 1 proc., wyłącznie w drugim kwartale br. analitycy Bloomberga odnotowują w tym zakresie wzrost, który w ujęciu rok do roku wyniósł 8 proc., do poziom 76,7 mld dolarów.

Zobacz także: Wystartował pierwszy zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych

Ubiegłoroczna wartość inwestycji w odnawialne źródła energii i inne czyste technologie w energetyce miała wynieść – według Bloomberga – 333,5 mld dolarów czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2016, ale o 7 proc. mniej niż w rekordowym roku 2015. W latach 2010-17 inwestycje w zieloną energię miały pochłonąć w sumie 2,5 bln dolarów.

Źródło: gramwzielone.pl

[bloomberg, oze, odnawialne źródła energii, energetyka wiatrowa, fotowoltaika, energetyka, energia elektryczna, elektromobilność, morska farma wiatrowa, farma wiatrowa, projekty fotowoltaiczne]

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl