Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

XXV Konferencja Szkoleniowo-Techniczna KABEL 2018

 JT  |  elektro.info 6/2018  |  03.07.2018
Konferencji towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez obecne firmy
Konferencji towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez obecne firmy
Fot. JT

W dniach 6–9 marca 2018 r. w Zakopanem odbyła się jubileuszowa XXV Konferencja Szkoleniowo-Techniczna pt. „Elektroenergetyczne sieci kablowe i napowietrzne” KABEL 2018. Konferencja KABEL w swojej dwudziestopięcioletniej tradycji cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli energetyki zawodowej i przemysłowej, biur projektowych, producentów i dystrybutorów z branży elektrycznej oraz środowisk naukowo-technicznych z Polski i zagranicy.

Obecna edycja konferencji KABEL rozpoczęła się inauguracyjnym wykładem, który wygłosił Piotr Kacejko – rektor Politechniki Lubelskiej, a dotyczył on kompensacji mocy biernej w liniach kablowych 110 kV. Następnie Aleksandra Rakowska z Politechniki Poznańskiej omówiła przyczyny uszkodzeń wysokonapięciowych linii elektroenergetycznych oraz działania zmniejszające ryzyko tych uszkodzeń. Wojciech Paradowski z EKSA Sp. z o.o. zaprezentował budowę linii kablowych najwyższych napięć w izolacji XLPE na przykładzie linii 400 kV. Leszek Ringwelski z SÜDKABEL GmbH omówił doświadczenia przy montażu linii kablowych wysokich i najwyższych napięć.

Przeczytaj również: Ochrona przeciwporażeniowa w energetyce – „WISŁA 2018”

Janusz Juraszek, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Ekonomicznej w Bielsku-Białej przedstawił monitorowanie odkształceń i naprężeń konstrukcji wsporczych linii wysokiego napięcia za pomocą światłowodów z siatkami Bragga. Wojciech Mazij i Arkadiusz Gołaszewski z 3M Poland Sp. z o.o. pokazali rozwiązania chroniące przed upadkiem z wysokości, przeznaczone dla sektora użyteczności publicznej. Stanisław Płuciennik z PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź omówił doświadczenia z PPN i zastosowania systemu serwisowej linii kablowej SN jako wsparcia dla ograniczenia SAIDI. Błażej Sobczak, Rafał Kuźniak, Bartłomiej Mazurek z SIEMENS Sp. z o.o. przedstawili innowacje technologiczne stosowane w sieciach dystrybucyjnych, które ułatwiają ich sprawne zarządzanie. Jarosław Zdrzałek z Borealis Polska Sp. z o.o. zaprezentował sposoby optymalizacji konstrukcji kabli energetycznych niskich napięć w systemach dystrybucyjnych.

W kolejnym dniu konferencji Jakub Węgrzyn z TELE-FONIKA Kable SA Zakład Produkcyjny Kraków zaprezentował analizę praktyczną z pierwszego roku obowiązywania CPR. Łukasz Ejankowski z TELE-FONIKA Kable SA Zakład Produkcyjny Bydgoszcz omówił zmiany w konstrukcjach kabli SN. Natomiast Mariusz Tokarski z TELE-FONIKA Kable SA Zakład Produkcyjny Kraków pokazał innowacyjną metodę przetwarzania odpadów kablowych na wsad do ciągnienia drutów Cu na cele elektryczne.

Jacek Klucznik z Politechniki Gdańskiej pokazał nową metodę obliczania wartości prądów w przewodach odgromowych linii napowietrznych. Paweł Kiełkowski z NEXANS POWER ACCESSORIES POLAND Sp. z o.o. zaprezentował rozwiązania Smart Grid do stosowania w rozdzielnicach SN, jako elementu składowego głowic konektorowych na podejściach kablowych w rozwiązaniach sieciowych. Przemysław Widziewicz z PUH Poltrade Technologies pokazał nowoczesne i wytrzymałe urządzenia pomiarowe Fluke do utrzymywania ruchu w zakładach produkcyjnych.

Zobacz też: XX Jubileuszowe Sympozjum Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Stanisław Kiszło z Instytutu Energetyki – Zakładu Doświadczalnego w Białymstoku dokonał analizy porównawczej zastosowania w automatyzacji podmiejskich sieci kablowych rozłączników napowietrznych SN o konstrukcji otwartej typu uchylnego i o konstrukcji zamkniętej. Mariusz Madurski z SIBA Polska Sp. z o.o. omówił budowę, zalety i zastosowanie wkładek topikowych. Zdzisław Sendrowski z PROTEKTEL Sp. z o.o. zaprezentował rodzinę ograniczników przepięć SN i WN w zastosowaniach dla sieci elektroenergetycznych.

Wykładom merytorycznym towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez firmy. Z pewnością wszystkim konferencja zapadnie na długo w pamięć ze względu na bogaty program merytoryczny, jak również wieczorne spotkania, na których w towarzyskiej atmosferze i bogatym programie artystycznym można było dzielić się swoimi doświadczeniami. Jedną z atrakcji wieczóru był spektakl w Teatrze Witkacego pt. „TAKIE MAŁE NIC – variétés – czyli szlagiery z polskich filmów międzywojennych”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji znajdującej się w aktualnościach na www.elektro.info.pl.

[konferencja kabel, konferencja, kabel, konferencja szkoleniowo-techniczna, kabel 2018, elektroenergetyczne sieci kablowe i napowietrzne, kompensacja mocy biernej]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl