Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

XXV Konferencja Szkoleniowo-Techniczna KABEL 2018

 JT  |  elektro.info 6/2018  |  03.07.2018
Konferencji towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez obecne firmy
Konferencji towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez obecne firmy
Fot. JT

W dniach 6–9 marca 2018 r. w Zakopanem odbyła się jubileuszowa XXV Konferencja Szkoleniowo-Techniczna pt. „Elektroenergetyczne sieci kablowe i napowietrzne” KABEL 2018. Konferencja KABEL w swojej dwudziestopięcioletniej tradycji cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli energetyki zawodowej i przemysłowej, biur projektowych, producentów i dystrybutorów z branży elektrycznej oraz środowisk naukowo-technicznych z Polski i zagranicy.

Obecna edycja konferencji KABEL rozpoczęła się inauguracyjnym wykładem, który wygłosił Piotr Kacejko – rektor Politechniki Lubelskiej, a dotyczył on kompensacji mocy biernej w liniach kablowych 110 kV. Następnie Aleksandra Rakowska z Politechniki Poznańskiej omówiła przyczyny uszkodzeń wysokonapięciowych linii elektroenergetycznych oraz działania zmniejszające ryzyko tych uszkodzeń. Wojciech Paradowski z EKSA Sp. z o.o. zaprezentował budowę linii kablowych najwyższych napięć w izolacji XLPE na przykładzie linii 400 kV. Leszek Ringwelski z SÜDKABEL GmbH omówił doświadczenia przy montażu linii kablowych wysokich i najwyższych napięć.

Przeczytaj również: Ochrona przeciwporażeniowa w energetyce – „WISŁA 2018”

Janusz Juraszek, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałów, Budownictwa i Środowiska Akademii Techniczno-Ekonomicznej w Bielsku-Białej przedstawił monitorowanie odkształceń i naprężeń konstrukcji wsporczych linii wysokiego napięcia za pomocą światłowodów z siatkami Bragga. Wojciech Mazij i Arkadiusz Gołaszewski z 3M Poland Sp. z o.o. pokazali rozwiązania chroniące przed upadkiem z wysokości, przeznaczone dla sektora użyteczności publicznej. Stanisław Płuciennik z PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź omówił doświadczenia z PPN i zastosowania systemu serwisowej linii kablowej SN jako wsparcia dla ograniczenia SAIDI. Błażej Sobczak, Rafał Kuźniak, Bartłomiej Mazurek z SIEMENS Sp. z o.o. przedstawili innowacje technologiczne stosowane w sieciach dystrybucyjnych, które ułatwiają ich sprawne zarządzanie. Jarosław Zdrzałek z Borealis Polska Sp. z o.o. zaprezentował sposoby optymalizacji konstrukcji kabli energetycznych niskich napięć w systemach dystrybucyjnych.

W kolejnym dniu konferencji Jakub Węgrzyn z TELE-FONIKA Kable SA Zakład Produkcyjny Kraków zaprezentował analizę praktyczną z pierwszego roku obowiązywania CPR. Łukasz Ejankowski z TELE-FONIKA Kable SA Zakład Produkcyjny Bydgoszcz omówił zmiany w konstrukcjach kabli SN. Natomiast Mariusz Tokarski z TELE-FONIKA Kable SA Zakład Produkcyjny Kraków pokazał innowacyjną metodę przetwarzania odpadów kablowych na wsad do ciągnienia drutów Cu na cele elektryczne.

Jacek Klucznik z Politechniki Gdańskiej pokazał nową metodę obliczania wartości prądów w przewodach odgromowych linii napowietrznych. Paweł Kiełkowski z NEXANS POWER ACCESSORIES POLAND Sp. z o.o. zaprezentował rozwiązania Smart Grid do stosowania w rozdzielnicach SN, jako elementu składowego głowic konektorowych na podejściach kablowych w rozwiązaniach sieciowych. Przemysław Widziewicz z PUH Poltrade Technologies pokazał nowoczesne i wytrzymałe urządzenia pomiarowe Fluke do utrzymywania ruchu w zakładach produkcyjnych.

Zobacz też: XX Jubileuszowe Sympozjum Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich

Stanisław Kiszło z Instytutu Energetyki – Zakładu Doświadczalnego w Białymstoku dokonał analizy porównawczej zastosowania w automatyzacji podmiejskich sieci kablowych rozłączników napowietrznych SN o konstrukcji otwartej typu uchylnego i o konstrukcji zamkniętej. Mariusz Madurski z SIBA Polska Sp. z o.o. omówił budowę, zalety i zastosowanie wkładek topikowych. Zdzisław Sendrowski z PROTEKTEL Sp. z o.o. zaprezentował rodzinę ograniczników przepięć SN i WN w zastosowaniach dla sieci elektroenergetycznych.

Wykładom merytorycznym towarzyszyła wystawa produktów oferowanych przez firmy. Z pewnością wszystkim konferencja zapadnie na długo w pamięć ze względu na bogaty program merytoryczny, jak również wieczorne spotkania, na których w towarzyskiej atmosferze i bogatym programie artystycznym można było dzielić się swoimi doświadczeniami. Jedną z atrakcji wieczóru był spektakl w Teatrze Witkacego pt. „TAKIE MAŁE NIC – variétés – czyli szlagiery z polskich filmów międzywojennych”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji znajdującej się w aktualnościach na www.elektro.info.pl.

[konferencja kabel, konferencja, kabel, konferencja szkoleniowo-techniczna, kabel 2018, elektroenergetyczne sieci kablowe i napowietrzne, kompensacja mocy biernej]

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 6/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Lasery, grawerki, materiały grawerskie - jak robić oznaczniki »

Oznakowania w energetyce

Jak stworzyć: tabliczki znamionowe, oznaczenia bezpieczeństwa, panele sterownicze, opisy szaf sterowniczych, rozdzielnic, schematy technologiczne etc. ... czytam dalej »

 


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl