Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

200 kilometrów w 8 minut: stacje szybkiego ładowania firmy ABB napędzają rewolucję elektromobilności

 Redakcja  |  15.06.2018  |  1
Fot. ABB

Najszybsza na świecie stacja ładowania samochodów elektrycznych wzmacnia wiodącą pozycję ABB w dziedzinie zrównoważonej mobilności. 

Historia innowacyjnego zaangażowania firmy ABB w zrównoważoną mobilność, stanowiącego teraz integralną część jej działań, zaczęła się prawie dziesięć lat temu od małego start-upu w jednej z jednostek biznesowych firmy. Rozwijanie przez ABB stacji ładowania samochodów elektrycznych dało początek kolejnym innowacjom.

Dowiedz się więcej: ABB uruchamia najszybszą na świecie ładowarkę dla samochodów elektrycznych

Obecnie przełomowe technologie firmy ABB w zakresie elektromobilności przebijają się na pierwsze strony gazet. Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Meksyku Enrique Peña Nieto odwiedzili stoisko firmy ABB na targach w Hanowerze, aby zobaczyć wprowadzaną właśnie na rynek stację szybkiego ładowania Terra High Power oraz porozmawiać z Ulrichem Spiesshoferem, prezesem zarządu Grupy ABB, o jej wpływie na zrównoważony transport. Terra HP to najszybsza na świecie stacja ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca naładować pojazd w ciągu zaledwie ośmiu minut i zwiększyć jego zasięg o nawet 200 kilometrów. Liczba pojazdów elektrycznych użytkowanych na drogach wskazuje na stale rosnące zapotrzebowanie na wydajne i energooszczędne stacje ładowania pojazdów na całym świecie.

Stacje ładowania ABB dla samochodów elektrycznych, np. stacja Terra High Power, stanowią siłę napędową wysiłków podejmowanych przez różne kraje na rzecz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju — stały się istotną częścią polityki w tym zakresie. W 60 krajach zamontowano już ponad 7000 szybkich stacji ładowania prądem stałym firmy ABB, co czyni ją globalnym liderem w tym segmencie.

Technologia elektromobilności staje się coraz bardziej dojrzała, o czym świadczy także partnerstwo firmy ABB z Mistrzostwami Formuły E ABB FIA. Pierwsza seria wyścigów całkowicie elektrycznych pojazdów korzysta z innowacji i technologii ABB, jak również przejęła od niej nazwę. Mistrzostwa Formuły E ABB FIA doskonale odzwierciedlają przekonanie firmy ABB, że można przemierzać świat, nie niszcząc środowiska naturalnego.

Przeczytaj również: PSPA: Wzrosła liczba Polaków rozważających zakup samochodu elektrycznego

O rozwoju zrównoważonej mobilności i infrastruktury ładowania do zasilania pojazdów elektrycznych świadczy rosnąca liczba projektów firmy ABB w zakresie ładowania samochodów elektrycznych na całym świecie. Sam niemiecki dostawca energii EnBW dysponuje 185 stacjami ładowania samochodów elektrycznych na niemieckich autostradach, a w kwietniu firma ABB została wybrana jako dostawca stacji ładowania Terra HP w ramach największego jak dotąd projektu budowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych. Realizująca go firma Electrify America zamierza postawić setki stacji ładowania w 17 obszarach metropolitalnych i ich otoczeniu oraz przy autostradach.

Stacje ładowania stanowią również istotną część ambitnego planu Islandii, który obejmujące zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej. Paliwa kopalne nadal stanowią 20 procent ogólnego zużycia energii w Islandii, jednak rząd wprowadził finansowany przez państwo program mający na celu rozpowszechnienie korzystania z pojazdów elektrycznych. Efekty są już widoczne — po drogach jeździ dzisiaj ponad 6000 samochodów elektrycznych w porównaniu z zaledwie 90 w 2014 roku. Wzdłuż słynnej drogi nr 1 — ciągnącej się przez ponad 1300 km głównej arterii kraju — zainstalowano już ponad 20 stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych firmy ABB.

ABB dostarczyła również 6 stacji szybkiego ładowania o mocy 350 kW do Szwajcarii (pierwsze w Europie z przewodami chłodzonymi cieczą) w ramach projektu IONITY, który ma na celu otwarcie do połowy 2019 roku autostradowych stacji „paliw” przyszłości w 400 lokalizacjach w Europie. IONITY to spółka joint venture utworzona przez Grupę BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Grupę VW wraz z Audi i Porsche. Operatorem pierwszej lokalizacji w Szwajcarii będzie ALPIQ — główny podmiot branży energetycznej w tym kraju i największy dostawca usług energetycznych skupiony na rynkach europejskich.

Zobacz także: Elektryczne pojazdy przyszłością transportu w miastach

Technologia ABB Ability™ gwarantuje, że stacje ładowania działają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zdalna łączność cyfrowa umożliwia stałe monitorowanie urządzenia z dowolnego miejsca. Zapewnia to dostęp do danych w czasie rzeczywistym, co pozwala na zdalne monitorowanie oraz proaktywną kontrolę stanu technicznego i operacyjnego stacji ładowania.

Technologie ładowania samochodów elektrycznych, autobusów i ciężarówek oraz rozwiązania z zakresu elektryfikacji statków, kolei i tramwajów linowych sprawiają, że firma ABB jest światowym liderem elektromobilności i zrównoważonego transportu. Dzięki temu odgrywa istotną rolę w walce ze zmianami klimatu w czasach, gdy pojazdy napędzane paliwami kopalnymi, przyczyniające się do globalnego ocieplenia, zastępowane są pojazdami elektrycznymi.

Stacje szybkiego ładowania firmy ABB wspierają projekt popularyzacji samochodów elektrycznych, które są coraz ciekawszą propozycją przy spadających kosztach ich zakupu i eksploatacji. Promowanie zrównoważonych rozwiązań transportowych przez ustawodawców na całym świecie zachęca firmę ABB do utrzymania czołowej pozycji w wyścigu po bardziej zieloną przyszłość dla nas wszystkich.

Źródło: ABB

Komentarze

(1)
Kenny | 14.07.2018, 13:14
A oni maja stawiac tez ładowarki u nas w polsce czy jak? Bo chyba nie rozumiem co nam do nich? Zreszta mi poki co wystarcza standardy greenway. Tez dzialaja na rynku swiatowym i tez buduje przeciez nawet juz u nas te ultraszyckie ładowarki, wiec nie widze tutaj jakiejs zbytniej roznicy
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl