Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Rekordowo tania energia z fotowoltaiki

 Redakcja  |  15.06.2018
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Amerykański sektor fotowoltaiczny odnotował w ostatnich dniach umowy z rekordowo niskimi cenami na zakup energii z fotowoltaiki. Inwestycje w PV w USA na razie nie zwalniają mimo wprowadzenia przez administrację Donalda Trumpa ograniczeń w imporcie ogniw i modułów fotowoltaicznych.

Kilka dni temu koncern Central Arizona Project podpisał 20-letnią umowę na zakup energii z mającej powstać do 2021 r. elektrowni fotowoltaicznej od dewelopera AZ Solar 1 po cenie wynoszącej jedynie 24,99 USD/MWh. Wkrótce Central Arizona Project straci swoje dotychczasowe główne źródło energii, czyli elektrownię węglową Navajo, która ma zostać wyłączona w przyszłym roku.

Dowiedz się więcej: Hiszpania chce wycofać podatek od energii słonecznej

Jeszcze niższe ceny energii z fotowoltaiki szykują się w stanie Nevada, gdzie stanowy koncern energetyczny NV Energy – należący do holdingu miliardera Warrena Buffeta – wyselekcjonował portfolio inwestycji fotowoltaicznych na łączną moc 1001 MW. W części z tych projektów zakłada się jednocześne wykorzystanie magazynów energii na łączną moc 100 MW i pojemność 400 MWh. Wszystkie umowy PPA zakładają sprzedaż energii po cenie poniżej 30 USD/MWh. a uruchomienie produkcji energii przewidziano na lata 2020-21.

W przypadku jednego z projektów zakontraktowanych przez NV Energy – Dodge Flat Solar Farm – zakłada się uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która będzie współpracować z bateryjnym magazynem energii o parametrach 50 MW i 200 MWh. Dla tego projektu zabezpieczono na 25 lat cenę sprzedaży energii wynoszącą 27,51 USD/MWh. Najtańsza z ofert, które ma zakontraktować w 25-letniej umowie PPA operator energetyczny z Nevady dotyczy farmy fotowoltaicznej Copper Mountain Solar o planowanej mocy 250 MW. Przyjęto, że cena energii wyniesie początkowo jedynie 21,55 USD/MWh, jednak ta cena ma co roku rosnąć o 2,5 proc.

W przypadku innego z projektów planowanych w Nevadzie, o mocy 300 MW, zakontraktowana na 25 lat cena ma wynieść 23,76 USD/MWh, jednak ta cena to średnia dla całego okresu obowiązywania umowy, w której przyjęto coroczną indeksację o 2,5 proc. Początkowo energia będzie sprzedawana po cenie wynoszącej tylko 17,95 USD/MWh.

Przeczytaj również: Budowa elektrowni PV w Indiach oznacza 20 tys. miejsc pracy

Rekordowo niskie ceny energii z elektrowni fotowoltaicznych szykują też inwestorzy, którzy zgłosili swoje projekty do stanowego regulatora w Kolorado, uwzględniając w przypadku części z nich zainstalowanie również bateryjnych magazynów energii. W sumie planowana jest tam budowa elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 707 MW(AC) oraz magazynów energii o mocy 275 MW i pojemności ok. 1 GWh.

Oferty złożone wyłącznie na fotowoltaikę zakładają ceny energii na poziomie 23-27 USD/MWh, natomiast w przypadku projektów solar-plus-storage zgłoszone ceny sięgają 30-32 USD/MWh (jeszcze niższe ceny zaoferowano w Kolorado przypadku projektów wiatrowych, wynoszą zaledwie 11-18 USD/MWh).

Tak niskie ceny energii słonecznej we wspomnianych amerykańskich stanach to w dużej mierze zasługa doskonałego nasłonecznienia, długich okresów obowiązywania umów, a także oferowanych na poziomie federalnym ulg podatkowych. Jednak to pokazuje jak bardzo konkurencyjna wobec tradycyjnych form produkcji energii staje się fotowoltaika nawet w połączeniu z bateryjnymi magazynami energii.

Zobacz też: Kalifornia wprowadziła obowiązek montażu fotowoltaiki w domach

W pierwszym kwartale tego roku w Stanach Zjednoczonych uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,5 GW, co stanowiło 55 proc. potencjału wytwarzania dodanego w tym czasie ogółem w amerykańskiej energetyce. W całym 2017 r. Amerykanie zainstalowali systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10,6 GW, a rok wcześniej uruchomili w fotowoltaice ok. 15 GW.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl