Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Norwegowie zainwestują w PV na Ukrainie

 Redakcja  |  12.06.2018
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl, Ukraiński rynek fotowoltaiczny przyciąga kolejnych zagranicznych inwestorów. Tym razem farmy fotowoltaiczne o mocach liczonych w dziesiątkach megawatów zrealizują na Ukrainie Norwegowie z firmy Scatec Solar.

W ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 211 MW, a całkowity potencjał PV w tym kraju sięgnął 741 MW. Taki wynik to zasługa głównie wysokich taryf gwarantowanych, które przyciągają również zagranicznych inwestorów. Stała taryfa za energię, na jaką można liczyć uruchamiając produkcję energii z PV w latach 2017-2019, wynosi na Ukrainie 0,1502 euro/kWh (około 0,64 zł/kWh) i jest to obecnie najwyższa w Europie stawka za sprzedaż energii z dużych elektrowni PV.

Dowiedz się więcej: W woj. podlaskim ok. 30 samorządów może zrezygnować z projektów dotyczących OZE

Wyjątkowo korzystne warunki sprzedaży energii z elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie chce teraz wykorzystać deweloper Scatec Solar. Norwegowie poinformowali o podpisaniu umów z władzami obwodu czerkaskiego, w wyniku których powstaną dwie ogromne farmy fotowoltaiczne o mocy 33 MW i 50 MW. Scatec Solar będzie w tych projektach głównym inwestorem, a jednocześnie weźmie na siebie wykonanie instalacji w formule EPC oraz późniejsze utrzymanie i serwisowanie.  

Całkowity koszt tych inwestycji ma wynieść 85 mln euro (ok. 363 mln złotych), czyli niewiele ponad 1 mln euro/MW. Projekty zostaną sfinansowane z kredytów przyznanych przez konsorcjum instytucji finansowych, którym przewodzi Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Domknięcie finansowania ma nastąpić pod koniec tego roku, a uruchomienie produkcji energii przewidziano na 2019 r. Scatec Solar zapowiedział jednocześnie uruchomienie kolejnych inwestycji w fotowoltaikę na Ukrainie.

Norwegowie zakładają, że obie elektrownie fotowoltaiczne wyprodukują w skali roku w sumie ok. 106 GWh energii elektrycznej. Inwestycje zostaną objęte ukraińskim systemem taryf gwarantowanych na okres 10 lat, co oznacza, że taka produkcja energii w skali roku może pozwolić na wygenerowanie przychodów sięgających 15,92 mln euro, a więc ok. 68 mln złotych.

Przeczytaj również: PGE uruchomi laboratorium fotowoltaiczne

 

 

Do tej pory Scatec Solar zbudował farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW. Norwegowie pozostają właścicielami elektrowni PV o mocy 332 MW zlokalizowanych w Czechach, RPA, Rwandzie, Hondurasie i Jordanii. Ponadto posiadają projekty o potencjale 1,092 GW. Notowany na giełdzie w Oslo inwestor celuje w budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 3,5 GW do roku 2021.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl