Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Gliwice napędzają Europę

 Redakcja  |  12.06.2018
Fot. pixabay.com

Świat zmierza ku elektrycznej rewolucji. Coraz więcej europejskich miast decyduje się na propagowanie napędów zero-emisyjnych, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od konwencjonalnych silników spalinowych. Nowością w elektromobilnym świecie są elektryczne autobusy widokowe, które napędzane są bateriami z Gliwic.

Elektromobilna rewolucja ogarnęła cały Stary Kontynent. Miasta takie jak: Londyn, Paryż i Berlin zdecydowanie ograniczają udział pojazdów spalinowych w ruchu miejskim. Na lidera w dziedzinie samochodów elektrycznych wyrasta Norwegia. W 2017 roku udział samochodów zasilanych wyłącznie benzyną lub olejem napędowym znacząco zmniejszył się w tym kraju. Samochody w pełni elektryczne, wodorowe oraz hybrydy stanowiły tam w zeszłym roku ponad połowę nowych zarejestrowanych pojazdów osobowych. To najlepszy wynik w historii nie tylko Norwegii, ale i całej Europy.

Dowiedz się więcej: Szczecin, Gdynia i Polkowice z dotacjami na bezemisyjny transport publiczny. Eko-autobusy chce kupić też Poznań

Polska nie pozostaje w tyle elektromobilnego wyścigu. Jesteśmy w ścisłej czołówce zestawienia uwzględniającego udział autobusów elektrycznych w ruchu ulicznym. Polska plasuje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby jeżdżącej oraz już zamówionej elektrycznej floty miejskiej. Doganiamy Brytyjczyków i Holendrów, zostawiając w tyle m.in. Niemców czy Włochów. Z polskich dróg korzysta już blisko 100 takich pojazdów, a polski rząd konsekwentnie realizuje Program Rozwoju Elektromobilności, uruchamiając instrumenty finansujące elektryczne autobusy. W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zebrano zamówienia na blisko 1000 elektrycznych autobusów. Polska to prawdziwe zagłębie elektromobilności. Swoje fabryki w naszym kraju ulokowali czołowi europejscy producenci autobusów, jak i baterii zasilających te pojazdy.

– Nie bez powodu wybraliśmy Polskę jako miejsce usytuowania naszej nowej fabryki. Istnieje tu doskonała elektromobilna koniunktura. Wiele polskich firm odnosi sukcesy w tym segmencie gospodarki. Nie bez znaczenia jest również pełne zaangażowanie władz państwowych w rozwój i promocję elektromobilności. Warunki są tu naprawdę doskonałe – oznajmia Agata Kędzierska, Rzecznik Prasowy z firmy BMZ Poland, największego w Polsce producenta inteligentnych systemów zarządzania i magazynowania energii.

Wspomniana firma z Gliwic angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Jednym z nich jest współpraca z uznanym producentem autobusów widokowych – firmą UNVI z Hiszpanii. Efektem kooperacji obu podmiotów jest pierwszy w Europie projekt widokowego autobusu elektrycznego. Tego typu pojazdy jeżdżą już po ulicach Paryża, a hiszpański producent przebiera w kolejnych zamówieniach spływających z wielu europejskich metropolii. Niedługo europejskie autobusy elektryczne marki UNVI trafią m.in. do Amsterdamu czy Londynu.

Przeczytaj również: Kraków ma pierwszą w 100 proc. elektryczną zamiatarkę uliczną

Na czym polega fenomen tych pojazdów? Autobusy turystyczne pokonują znacznie dłuższe dystanse niż autobusy miejskie, co wymagało zainstalowania specjalistycznego układu bateryjnego o dużym zasięgu.

– W pojeździe UNVI znajdziemy 3 lub 4, w zależności od wersji, pakiety bateryjne, umieszczone w komorze silnika, które nadzorowane są przez system zarządzania i monitorowania baterii (z ang. Master Battery Management System, MBMS). W dodatku omawiany układ bateryjny spełnia najnowsze europejskie normy R100.02 dotyczące autobusów elektrycznych – dodaje Tomasz Ciszek, Techniczny Kierownik Produktu z BMZ Poland.

Europa chce zrewolucjonizować swój ruch uliczny, przestawiając się na przyjazny dla środowiska i zdrowia mieszkańców transport zeroemisyjny  Duży wkład w tę rewolucję mają Gliwice, które rękami polskich inżynierów stworzyły inteligentne moduły bateryjne stosowane w autobusach UNVI.

Źródło: BMZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Konkurs z nagrodami! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Innowacyjna stacja ładowania autobusów EV w Ostrawie

Holenderska firma Heliox dostarczyła pierwsze rozwiązanie do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych z odwróconym pantografem w Czechach. Urządzenie o mocy 450 kW zainstalowano w...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl