Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Gliwice napędzają Europę

 Redakcja  |  12.06.2018
Fot. pixabay.com

Świat zmierza ku elektrycznej rewolucji. Coraz więcej europejskich miast decyduje się na propagowanie napędów zero-emisyjnych, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od konwencjonalnych silników spalinowych. Nowością w elektromobilnym świecie są elektryczne autobusy widokowe, które napędzane są bateriami z Gliwic.

Elektromobilna rewolucja ogarnęła cały Stary Kontynent. Miasta takie jak: Londyn, Paryż i Berlin zdecydowanie ograniczają udział pojazdów spalinowych w ruchu miejskim. Na lidera w dziedzinie samochodów elektrycznych wyrasta Norwegia. W 2017 roku udział samochodów zasilanych wyłącznie benzyną lub olejem napędowym znacząco zmniejszył się w tym kraju. Samochody w pełni elektryczne, wodorowe oraz hybrydy stanowiły tam w zeszłym roku ponad połowę nowych zarejestrowanych pojazdów osobowych. To najlepszy wynik w historii nie tylko Norwegii, ale i całej Europy.

Dowiedz się więcej: Szczecin, Gdynia i Polkowice z dotacjami na bezemisyjny transport publiczny. Eko-autobusy chce kupić też Poznań

Polska nie pozostaje w tyle elektromobilnego wyścigu. Jesteśmy w ścisłej czołówce zestawienia uwzględniającego udział autobusów elektrycznych w ruchu ulicznym. Polska plasuje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby jeżdżącej oraz już zamówionej elektrycznej floty miejskiej. Doganiamy Brytyjczyków i Holendrów, zostawiając w tyle m.in. Niemców czy Włochów. Z polskich dróg korzysta już blisko 100 takich pojazdów, a polski rząd konsekwentnie realizuje Program Rozwoju Elektromobilności, uruchamiając instrumenty finansujące elektryczne autobusy. W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zebrano zamówienia na blisko 1000 elektrycznych autobusów. Polska to prawdziwe zagłębie elektromobilności. Swoje fabryki w naszym kraju ulokowali czołowi europejscy producenci autobusów, jak i baterii zasilających te pojazdy.

– Nie bez powodu wybraliśmy Polskę jako miejsce usytuowania naszej nowej fabryki. Istnieje tu doskonała elektromobilna koniunktura. Wiele polskich firm odnosi sukcesy w tym segmencie gospodarki. Nie bez znaczenia jest również pełne zaangażowanie władz państwowych w rozwój i promocję elektromobilności. Warunki są tu naprawdę doskonałe – oznajmia Agata Kędzierska, Rzecznik Prasowy z firmy BMZ Poland, największego w Polsce producenta inteligentnych systemów zarządzania i magazynowania energii.

Wspomniana firma z Gliwic angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Jednym z nich jest współpraca z uznanym producentem autobusów widokowych – firmą UNVI z Hiszpanii. Efektem kooperacji obu podmiotów jest pierwszy w Europie projekt widokowego autobusu elektrycznego. Tego typu pojazdy jeżdżą już po ulicach Paryża, a hiszpański producent przebiera w kolejnych zamówieniach spływających z wielu europejskich metropolii. Niedługo europejskie autobusy elektryczne marki UNVI trafią m.in. do Amsterdamu czy Londynu.

Przeczytaj również: Kraków ma pierwszą w 100 proc. elektryczną zamiatarkę uliczną

Na czym polega fenomen tych pojazdów? Autobusy turystyczne pokonują znacznie dłuższe dystanse niż autobusy miejskie, co wymagało zainstalowania specjalistycznego układu bateryjnego o dużym zasięgu.

– W pojeździe UNVI znajdziemy 3 lub 4, w zależności od wersji, pakiety bateryjne, umieszczone w komorze silnika, które nadzorowane są przez system zarządzania i monitorowania baterii (z ang. Master Battery Management System, MBMS). W dodatku omawiany układ bateryjny spełnia najnowsze europejskie normy R100.02 dotyczące autobusów elektrycznych – dodaje Tomasz Ciszek, Techniczny Kierownik Produktu z BMZ Poland.

Europa chce zrewolucjonizować swój ruch uliczny, przestawiając się na przyjazny dla środowiska i zdrowia mieszkańców transport zeroemisyjny  Duży wkład w tę rewolucję mają Gliwice, które rękami polskich inżynierów stworzyły inteligentne moduły bateryjne stosowane w autobusach UNVI.

Źródło: BMZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Oznaczniki przewodów i kabli

Oznaczniki przewodów i kabli Zgodnie z obowiązującymi normami N-SEP-E-004, trwałe oznaczenie przewodów i kabli stanowi nieodłączną część standardów jakości nowoczesnych produktów, które są oczekiwane przez klienta(...) czytam dalej »


Urządzenie do detekcji zwarć łukowych

Detekcja zwarć łukowych Co roku w całej Europie wybucha ponad dwa miliony pożarów z powodu awarii w instalacji elektrycznej, których główną przyczyną są niebezpieczne zwarcia łukowe. Detektor (...) czytam dalej »


Oto nowe transformatory na szynę DIN»
Transformatory na szynę DIN -Breven

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Mierniki rezystancji izolacji - zobacz przegląd»

Ograniczniki przepięć do każdego typu sieci »

Miernik rezystancji izolacji - jaki wybrać Ograniczniki przepięć SPD - nowa generacja
Mierniki rezystencji izolacji są urządzeniami wspomagającymi "pomiary elektryczne" dzięki którym można określić m.in. stan techniczny instalacji elektrycznej oraz wskazać, które elementy obwodów wymagają... czytam dalej » Mogą być zainstalowane w obiektach przemysłowych z prądem zwarciowym do 100 kA. Jedna gama produktów dla wszystkich instalacji, obejmująca (...) czytam dalej »

Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10 »
Zasilanie urządzeń pożarowych

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »


Zaprojektuj ochronę przepięciową przy pomocy niezawodnego narzędzia » Czy diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Konfigurator systemów ochrony przepięciowej Pomiar za pomocą termowizji
Konfigurator systemów ochrony przepięciowej. Unikalne narzędzie doboru zabezpieczeń przepięciowych pozwalające na prawidłowe zaprojektowanie systemu SPD w kilku krokach (…) czytam dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie drukarki etykiet dla elektryków i elektroinstalatorów

Drukarka dla elektryka Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Absolutne enkodery magnetyczne  do montażu i integracji w napędach o dużej wydajności

Absolutne enkodery magnetyczne do montażu i integracji w napędach o dużej wydajności

Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji wałka lub...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl