Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Gliwice napędzają Europę

 Redakcja  |  12.06.2018
Fot. pixabay.com

Świat zmierza ku elektrycznej rewolucji. Coraz więcej europejskich miast decyduje się na propagowanie napędów zero-emisyjnych, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od konwencjonalnych silników spalinowych. Nowością w elektromobilnym świecie są elektryczne autobusy widokowe, które napędzane są bateriami z Gliwic.

Elektromobilna rewolucja ogarnęła cały Stary Kontynent. Miasta takie jak: Londyn, Paryż i Berlin zdecydowanie ograniczają udział pojazdów spalinowych w ruchu miejskim. Na lidera w dziedzinie samochodów elektrycznych wyrasta Norwegia. W 2017 roku udział samochodów zasilanych wyłącznie benzyną lub olejem napędowym znacząco zmniejszył się w tym kraju. Samochody w pełni elektryczne, wodorowe oraz hybrydy stanowiły tam w zeszłym roku ponad połowę nowych zarejestrowanych pojazdów osobowych. To najlepszy wynik w historii nie tylko Norwegii, ale i całej Europy.

Dowiedz się więcej: Szczecin, Gdynia i Polkowice z dotacjami na bezemisyjny transport publiczny. Eko-autobusy chce kupić też Poznań

Polska nie pozostaje w tyle elektromobilnego wyścigu. Jesteśmy w ścisłej czołówce zestawienia uwzględniającego udział autobusów elektrycznych w ruchu ulicznym. Polska plasuje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby jeżdżącej oraz już zamówionej elektrycznej floty miejskiej. Doganiamy Brytyjczyków i Holendrów, zostawiając w tyle m.in. Niemców czy Włochów. Z polskich dróg korzysta już blisko 100 takich pojazdów, a polski rząd konsekwentnie realizuje Program Rozwoju Elektromobilności, uruchamiając instrumenty finansujące elektryczne autobusy. W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zebrano zamówienia na blisko 1000 elektrycznych autobusów. Polska to prawdziwe zagłębie elektromobilności. Swoje fabryki w naszym kraju ulokowali czołowi europejscy producenci autobusów, jak i baterii zasilających te pojazdy.

– Nie bez powodu wybraliśmy Polskę jako miejsce usytuowania naszej nowej fabryki. Istnieje tu doskonała elektromobilna koniunktura. Wiele polskich firm odnosi sukcesy w tym segmencie gospodarki. Nie bez znaczenia jest również pełne zaangażowanie władz państwowych w rozwój i promocję elektromobilności. Warunki są tu naprawdę doskonałe – oznajmia Agata Kędzierska, Rzecznik Prasowy z firmy BMZ Poland, największego w Polsce producenta inteligentnych systemów zarządzania i magazynowania energii.

Wspomniana firma z Gliwic angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Jednym z nich jest współpraca z uznanym producentem autobusów widokowych – firmą UNVI z Hiszpanii. Efektem kooperacji obu podmiotów jest pierwszy w Europie projekt widokowego autobusu elektrycznego. Tego typu pojazdy jeżdżą już po ulicach Paryża, a hiszpański producent przebiera w kolejnych zamówieniach spływających z wielu europejskich metropolii. Niedługo europejskie autobusy elektryczne marki UNVI trafią m.in. do Amsterdamu czy Londynu.

Przeczytaj również: Kraków ma pierwszą w 100 proc. elektryczną zamiatarkę uliczną

Na czym polega fenomen tych pojazdów? Autobusy turystyczne pokonują znacznie dłuższe dystanse niż autobusy miejskie, co wymagało zainstalowania specjalistycznego układu bateryjnego o dużym zasięgu.

– W pojeździe UNVI znajdziemy 3 lub 4, w zależności od wersji, pakiety bateryjne, umieszczone w komorze silnika, które nadzorowane są przez system zarządzania i monitorowania baterii (z ang. Master Battery Management System, MBMS). W dodatku omawiany układ bateryjny spełnia najnowsze europejskie normy R100.02 dotyczące autobusów elektrycznych – dodaje Tomasz Ciszek, Techniczny Kierownik Produktu z BMZ Poland.

Europa chce zrewolucjonizować swój ruch uliczny, przestawiając się na przyjazny dla środowiska i zdrowia mieszkańców transport zeroemisyjny  Duży wkład w tę rewolucję mają Gliwice, które rękami polskich inżynierów stworzyły inteligentne moduły bateryjne stosowane w autobusach UNVI.

Źródło: BMZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zobacz osprzęt i rozwiązania stosowane w przemyśle »

Osprzęt i rozwiązania dla przemysłu WRozwiązania elektryczne stosowane w przemyśle muszą być wytrzymałe i odporne na wiele czynników. Począwszy od zalania, zabrudzenia (...) czytam dalej »


Pomiary elektryczne i elektroniczne »

Targi Energetab 2018 już wkrótce »

Pomiary elektryczne - książka Enegetab targi 2018
Technika wykonywania pomiarów, narzędziami i przyrządami pomiarowymi, a także opracowaniem wyników pomiarów oraz z pomiarami elementów, układów i urządzeń elektronicznych (...) czytam dalej » Przed nami 31. edycja targów ENERGETAB 2018. Przez kolejne trzy dni będą spotykać się czołowi przedstawiciele sektora elektroenergetycznego i poznawać najnowsze rozwiązania (...) czytam dalej »

Projektuj za pomocą bezpiecznej i niezawodnej aparatury łączeniowej »
Projektowanie z aparaturą łączeniową

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Pierwszy oscyloskop klasy średniej z pasmem 8 GHz i prędkością próbkowania 25 GS/s jednocześnie na wszystkich 4 kanałach»

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Oscyloskop klasy średniej
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Tektronix oferuje jeszcze większą prędkość próbkowania oraz najniższy poziom szumów zapewniając najwyższą wiarygodność pomiaru dzięki MSO serii 6 Mixed Signal Oscilloscope (...) czytam dalej »

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl