Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Gliwice napędzają Europę

 Redakcja  |  12.06.2018
Fot. pixabay.com

Świat zmierza ku elektrycznej rewolucji. Coraz więcej europejskich miast decyduje się na propagowanie napędów zero-emisyjnych, które są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od konwencjonalnych silników spalinowych. Nowością w elektromobilnym świecie są elektryczne autobusy widokowe, które napędzane są bateriami z Gliwic.

Elektromobilna rewolucja ogarnęła cały Stary Kontynent. Miasta takie jak: Londyn, Paryż i Berlin zdecydowanie ograniczają udział pojazdów spalinowych w ruchu miejskim. Na lidera w dziedzinie samochodów elektrycznych wyrasta Norwegia. W 2017 roku udział samochodów zasilanych wyłącznie benzyną lub olejem napędowym znacząco zmniejszył się w tym kraju. Samochody w pełni elektryczne, wodorowe oraz hybrydy stanowiły tam w zeszłym roku ponad połowę nowych zarejestrowanych pojazdów osobowych. To najlepszy wynik w historii nie tylko Norwegii, ale i całej Europy.

Dowiedz się więcej: Szczecin, Gdynia i Polkowice z dotacjami na bezemisyjny transport publiczny. Eko-autobusy chce kupić też Poznań

Polska nie pozostaje w tyle elektromobilnego wyścigu. Jesteśmy w ścisłej czołówce zestawienia uwzględniającego udział autobusów elektrycznych w ruchu ulicznym. Polska plasuje się na 3. miejscu w Europie pod względem liczby jeżdżącej oraz już zamówionej elektrycznej floty miejskiej. Doganiamy Brytyjczyków i Holendrów, zostawiając w tyle m.in. Niemców czy Włochów. Z polskich dróg korzysta już blisko 100 takich pojazdów, a polski rząd konsekwentnie realizuje Program Rozwoju Elektromobilności, uruchamiając instrumenty finansujące elektryczne autobusy. W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zebrano zamówienia na blisko 1000 elektrycznych autobusów. Polska to prawdziwe zagłębie elektromobilności. Swoje fabryki w naszym kraju ulokowali czołowi europejscy producenci autobusów, jak i baterii zasilających te pojazdy.

– Nie bez powodu wybraliśmy Polskę jako miejsce usytuowania naszej nowej fabryki. Istnieje tu doskonała elektromobilna koniunktura. Wiele polskich firm odnosi sukcesy w tym segmencie gospodarki. Nie bez znaczenia jest również pełne zaangażowanie władz państwowych w rozwój i promocję elektromobilności. Warunki są tu naprawdę doskonałe – oznajmia Agata Kędzierska, Rzecznik Prasowy z firmy BMZ Poland, największego w Polsce producenta inteligentnych systemów zarządzania i magazynowania energii.

Wspomniana firma z Gliwic angażuje się w wiele innowacyjnych projektów. Jednym z nich jest współpraca z uznanym producentem autobusów widokowych – firmą UNVI z Hiszpanii. Efektem kooperacji obu podmiotów jest pierwszy w Europie projekt widokowego autobusu elektrycznego. Tego typu pojazdy jeżdżą już po ulicach Paryża, a hiszpański producent przebiera w kolejnych zamówieniach spływających z wielu europejskich metropolii. Niedługo europejskie autobusy elektryczne marki UNVI trafią m.in. do Amsterdamu czy Londynu.

Przeczytaj również: Kraków ma pierwszą w 100 proc. elektryczną zamiatarkę uliczną

Na czym polega fenomen tych pojazdów? Autobusy turystyczne pokonują znacznie dłuższe dystanse niż autobusy miejskie, co wymagało zainstalowania specjalistycznego układu bateryjnego o dużym zasięgu.

– W pojeździe UNVI znajdziemy 3 lub 4, w zależności od wersji, pakiety bateryjne, umieszczone w komorze silnika, które nadzorowane są przez system zarządzania i monitorowania baterii (z ang. Master Battery Management System, MBMS). W dodatku omawiany układ bateryjny spełnia najnowsze europejskie normy R100.02 dotyczące autobusów elektrycznych – dodaje Tomasz Ciszek, Techniczny Kierownik Produktu z BMZ Poland.

Europa chce zrewolucjonizować swój ruch uliczny, przestawiając się na przyjazny dla środowiska i zdrowia mieszkańców transport zeroemisyjny  Duży wkład w tę rewolucję mają Gliwice, które rękami polskich inżynierów stworzyły inteligentne moduły bateryjne stosowane w autobusach UNVI.

Źródło: BMZ

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl