Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ceny energii elektrycznej w Polsce dla odbiorców indywidualnych w górę, gazu bez większych zmian

 Redakcja  |  05.06.2018
Fot. pixabay.com

Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstwach domowych w UE w drugiej połowie ubiegłego roku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej pozostały prawie na niezmienionym poziomie - wynika z danych Eurostatu. Jednak jak wskazują statystyki europejskiego urzędu statystycznego Polska znalazła się w gronie państw, gdzie ceny energii elektrycznej poszły w górę, a gazu utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Jak pokazują dane Eurostatu średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2017 r. nieznacznie spadły (-0,2 proc.) w porównaniu do drugiego półrocza 2016 r. i wyniosły 20,5 euro100 kWh. W państwach członkowskich UE ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. wahały się w przedziale od ok. 10 euro za 100 kWh w Bułgarii do ponad 30 euro za 100 kWh w Danii i Niemczech.

Dowiedz się wiecej: Eurostat przedstawił dane o zużyciu energii w gospodarstwach domowych

Najwyższy wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w walucie krajowej porównując drugie półrocza 2017 i 2016 roku miał miejsce na Cyprze (12,6 proc.), w Rumunii (7,2 proc.), na Malcie (7,1 proc.), w Estonia (6,5 proc.), w Wielkiej Brytanii (5,3 proc.), w Bułgaria i Belgii (po 4,8 proc.) oraz w Polsce (4,5 proc.). Natomiast najbardziej zauważalne spadki odnotowano we Włoszech (11,1 proc.), Chorwacji (7,5 proc.), na Słowacji (6,2 proc.) i w Grecji (6,0 proc.). Wyrażone w euro średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. były najniższe w Bułgarii (9,8 € za 100 kWh), na Litwie (11,1 euro) i na Węgrzech (11,3 EUR), a najwyższe w Niemczech (30,5 euro) i Danii (30,1 euro) oraz i Belgii (28,8 euro). 

Natomiast najniższe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyrażone w jednostkach siły nabywczej (PPS) w drugim półroczu 2017 roku odnotowano w Finlandii (13,0 PPS za 100 kWh), w Luksemburgu (13,4) i Holandii (14,0), a najwyższe w Niemczech (28,8), Portugalii (28,0), Belgii (26,4), Rumunii (26.0) i Polsce (25,4).

Jeśli chodzi o średnią cenę gazu ziemnego dla gospodarstw domowych w UE, to w drugiej połowie 2017 roku spadła ona o 0,5 proc. do poziomu 6,3 euro za 100 kWh. Wśród państw członkowskich ceny gazu dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. wahały się od około 3 euro za 100 kWh w Rumunii do prawie 9 EUR za 100 kWh w Danii i ponad 11 EUR za 100 kWh w Szwecji. Ceny gazu dla gospodarstw domowych w walucie krajowej spadły w dziesięciu krajach UE. Największe spadki odnotowano w Słowenii (5,5 proc.), w Niemczech (5,1 proc.) i Luksemburgu (4,8 proc.). Natomiast najwyższy wzrost odnotowano w Estonii (25,9 proc.), w Bułgarii (20,6 proc.) i Danii (18,1 proc.).

Przeczytaj również: Wiśniewski: Zapomniany czy przemilczany przegląd mechanizmów wspierających wytwarzanie energii z OZE?

Wyrażone w euro średnie ceny gazu dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. były najniższe w Rumunii (3,1 euro za 100 kWh), w Chorwacji i na Węgrzech (3,7 euro), w Bułgarii (3,8 euro), na Łotwie (3,9 euro), na Litwie i w Luksemburgu (4,0 EUR). Natomiast najwyższe w Szwecji (11,3 euro), Danii (8,8 EUR), Hiszpania i we Włochy (8,7 euro) oraz Holandii (8,2) i Portugalii (8,0 EUR). 

Natomiast ceny gazu wyrażone w jednostkach siły nabywczej (PPS) były najniższe dla gospodarstw domowych w Luksemburgu (3,3 PPS za 100 kWh), w Wielkiej Brytanii (4,5) i Belgii (5,1). Natomiast najwyższe odnotowano w Portugalii (10,0), Hiszpanii (9,6), we Włoszech (8,9), w Szwecji(8,8) i w Czechach (8.3).

Według danych Eurostatu w Polsce w drugiej połowie 2017 roku średnia cena gazu dla gospodarstw domowych wyrażona walucie krajowej pozostała praktycznie na niezmienionym poziomie (+0.2 proc.) i wyniosła 18,75 zł. Cena gazu wyrażona w PPS wyniosła w Polsce 7,72.

Źródło: cire.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl