Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ceny energii elektrycznej w Polsce dla odbiorców indywidualnych w górę, gazu bez większych zmian

 Redakcja  |  05.06.2018
Fot. pixabay.com

Ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego dla gospodarstwach domowych w UE w drugiej połowie ubiegłego roku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej pozostały prawie na niezmienionym poziomie - wynika z danych Eurostatu. Jednak jak wskazują statystyki europejskiego urzędu statystycznego Polska znalazła się w gronie państw, gdzie ceny energii elektrycznej poszły w górę, a gazu utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Jak pokazują dane Eurostatu średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2017 r. nieznacznie spadły (-0,2 proc.) w porównaniu do drugiego półrocza 2016 r. i wyniosły 20,5 euro100 kWh. W państwach członkowskich UE ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. wahały się w przedziale od ok. 10 euro za 100 kWh w Bułgarii do ponad 30 euro za 100 kWh w Danii i Niemczech.

Dowiedz się wiecej: Eurostat przedstawił dane o zużyciu energii w gospodarstwach domowych

Najwyższy wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w walucie krajowej porównując drugie półrocza 2017 i 2016 roku miał miejsce na Cyprze (12,6 proc.), w Rumunii (7,2 proc.), na Malcie (7,1 proc.), w Estonia (6,5 proc.), w Wielkiej Brytanii (5,3 proc.), w Bułgaria i Belgii (po 4,8 proc.) oraz w Polsce (4,5 proc.). Natomiast najbardziej zauważalne spadki odnotowano we Włoszech (11,1 proc.), Chorwacji (7,5 proc.), na Słowacji (6,2 proc.) i w Grecji (6,0 proc.). Wyrażone w euro średnie ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. były najniższe w Bułgarii (9,8 € za 100 kWh), na Litwie (11,1 euro) i na Węgrzech (11,3 EUR), a najwyższe w Niemczech (30,5 euro) i Danii (30,1 euro) oraz i Belgii (28,8 euro). 

Natomiast najniższe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyrażone w jednostkach siły nabywczej (PPS) w drugim półroczu 2017 roku odnotowano w Finlandii (13,0 PPS za 100 kWh), w Luksemburgu (13,4) i Holandii (14,0), a najwyższe w Niemczech (28,8), Portugalii (28,0), Belgii (26,4), Rumunii (26.0) i Polsce (25,4).

Jeśli chodzi o średnią cenę gazu ziemnego dla gospodarstw domowych w UE, to w drugiej połowie 2017 roku spadła ona o 0,5 proc. do poziomu 6,3 euro za 100 kWh. Wśród państw członkowskich ceny gazu dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. wahały się od około 3 euro za 100 kWh w Rumunii do prawie 9 EUR za 100 kWh w Danii i ponad 11 EUR za 100 kWh w Szwecji. Ceny gazu dla gospodarstw domowych w walucie krajowej spadły w dziesięciu krajach UE. Największe spadki odnotowano w Słowenii (5,5 proc.), w Niemczech (5,1 proc.) i Luksemburgu (4,8 proc.). Natomiast najwyższy wzrost odnotowano w Estonii (25,9 proc.), w Bułgarii (20,6 proc.) i Danii (18,1 proc.).

Przeczytaj również: Wiśniewski: Zapomniany czy przemilczany przegląd mechanizmów wspierających wytwarzanie energii z OZE?

Wyrażone w euro średnie ceny gazu dla gospodarstw domowych w drugiej połowie 2017 r. były najniższe w Rumunii (3,1 euro za 100 kWh), w Chorwacji i na Węgrzech (3,7 euro), w Bułgarii (3,8 euro), na Łotwie (3,9 euro), na Litwie i w Luksemburgu (4,0 EUR). Natomiast najwyższe w Szwecji (11,3 euro), Danii (8,8 EUR), Hiszpania i we Włochy (8,7 euro) oraz Holandii (8,2) i Portugalii (8,0 EUR). 

Natomiast ceny gazu wyrażone w jednostkach siły nabywczej (PPS) były najniższe dla gospodarstw domowych w Luksemburgu (3,3 PPS za 100 kWh), w Wielkiej Brytanii (4,5) i Belgii (5,1). Natomiast najwyższe odnotowano w Portugalii (10,0), Hiszpanii (9,6), we Włoszech (8,9), w Szwecji(8,8) i w Czechach (8.3).

Według danych Eurostatu w Polsce w drugiej połowie 2017 roku średnia cena gazu dla gospodarstw domowych wyrażona walucie krajowej pozostała praktycznie na niezmienionym poziomie (+0.2 proc.) i wyniosła 18,75 zł. Cena gazu wyrażona w PPS wyniosła w Polsce 7,72.

Źródło: cire.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »

 


 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły

Międzynarodowe Targi „Instal System 2019”

W dniach 27-29 września 2019 roku odbędą się Międzynarodowe Targi w Bielsku-Białej (21 Targi Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019” oraz 56 Międzynarodowe Targi...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl