Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Nowy sposób na magazynowanie z Wielkiej Brytanii

 Redakcja  |  05.06.2018
Fot. pixabay.com

W brytyjskim systemie elektroenergetycznym pojawia się coraz więcej bateryjnych magazynów energii, które mają stabilizować jego pracę i przyjmować nadwyżki energii ze źródeł odnawialnych. Jedna z brytyjskich firm szansy na rozwiązanie problemu gromadzenia nadwyżek zielonej energii upatruje jednak w innej technologii, która ze względu na możliwość gromadzenia energii na dłuższe okresy może być „brakującym ogniwem” nowego systemu energetycznego bazującego na OZE.

Bloomberg New Energy Finance szacuje, że wraz z rosnącą produkcją energii odnawialnej globalny rynek przemysłowego magazynowania energii urośnie do 2030 roku do 125 GW mocy i 305 GWh pojemności, przyciągając do tego czasu inwestycje warte 103 mld dolarów, a systemy energetyczne na całym świecie będą zgłaszać rosnące zapotrzebowanie zwłaszcza na technologie umożliwiające przechowanie nadwyżek energii z OZE na dłuższe okresy.

Dowiedz sę więcej: IEO szacuje: do połowy 2019 będzie 280 MW instalacji PV

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na technologie magazynowania ma być LAES (Liquid Air Energy Storage). Przekonana jest o tym przynajmniej brytyjska firma Highview Power, która dzisiaj uruchomiła pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w tej technologii, w której powietrze jest schładzane do temperatury -196 st. C i gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę.

Highview Power zapewnia, że LAES to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii. Jej zaletą ma być ponadto żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat – w porównaniu do baterii, których okres funkcjonowania sięga ok. 10 lat. Gareth Brett, CEO brytyjskiej firmy, zapewnia, że LAES to obecnie jedyna technologia pozwalająca na przechowywanie energii na dłuższy okres, która jest dzisiaj dostępna po „akceptowalnej” cenie.

– Ta technologia może dać setki megawatów w razie zapotrzebowania na energię w obszarach miejskich – od małych do dużych miast. Instalacje LAES mogą spokojnie gromadzić wystarczająco dużo energii produkowanej przez lokalną farmę wiatrową, aby zasilić miasto wielkości Bury (100 tys. gospodarstw domowych) – przez wiele dni, a nie tylko przez kilka godzin – zapewnia Highview Power.

Instalacja znajdująca się na składowisku odpadów w Bury koło Manchesteru posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh (uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh).

Przeczytaj również: Dobór urządzeń sterujących dla adaptacyjnego systemu sterowania - charakterystyka poszczególnych kontrolerów

Magazyn energii będzie elementem wirtualnej elektrowni zarządzanej przez firmę KiWi Power, która działa jako agregator na brytyjskim rynku zarządzania popytem (Demand Side Response, DSR). – Mając na uwadze coraz większą ilość energii odnawialnej w Wielkiej Brytanii, ta technologia pozwoli utrzymać przyszłą sieć energetyczną i zapewnić zasilanie – komentuje Yoav Zingher, CEO KiWi Power.

Dzięki magazynowi energii w Bury KiWi Power będzie mógł zarządzać energią w ilości odpowiadającej trzygodzinnemu zapotrzebowaniu około 5 tys. średniej wielkości brytyjskich gospodarstw domowych.

Highview Power zaznacza, że jej magazyn energii będzie również świadczyć usługi regulacyjne na rzecz sieci elektroenergetycznej, w tym dbając o jej odpowiednie zbilansowanie. Firma nie podaje kosztu inwestycji. Wiadomo jednak, że brytyjski rząd dofinansował ją kwotą 8 mln funtów.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl