Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Litewski potentat stawia na OZE, chce inwestować w Polsce

 Redakcja  |  30.05.2018
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Litewski państwowy koncern energetyczny Lietuvos Energija przedstawił plany inwestycyjne do 2030 roku, w których kluczowe miejsce ma energetyka odnawialna. Strategia Lietuvos Energija wpisuje się zresztą w przedstawioną kilka miesięcy temu strategię energetyczną litewskiego rządu.

Wcześniej Lietuvos Energija szykował się do budowy nowej elektrowni jądrowej, jednak ten projekt upadł, a teraz litewski koncern ma inwestować przede wszystkim w energetykę odnawialną. Państwowy koncern energetyczny z Litwy ma zainwestować w latach 2018-2030 około 6,2 mld euro, przeznaczając 45 proc. tej kwoty w wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii, a 39 proc. na inwestycje w dystrybucję.

Dowiedz się więcej: Digitalizacja w energetyce to przyszłość gospodarki

Na razie na potencjał OZE w litewskiej grupie energetycznej składają się elektrownia wodna w Kownie, a także farmy wiatrowe na Litwie i w Estonii o łącznej mocy 42,3 MW. Razem te źródła wyprodukowały w ubiegłym roku 589,2 GWh energii elektrycznej, a rok wcześniej 486 GWh. W tym elektrownia wodna wytworzyła w 2017 roku 458,7 GWh wobec generacji 363 GWh rok wcześniej. W sumie Lietuvos Energija wyprodukował w ubiegłym roku 1277,1 GWh, a udział OZE w jego miksie wytwarzania wzrósł do 46 proc. Rok wcześniej było to 33 proc., jednak odnotowano wówczas wyższą generację z konwencjonalnych elektrowni, która razem z OZE wyniosła 1493,9 GWh.

Przewidziana na inwestycje w OZE kwota 3 mld euro powinna wystarczyć do wybudowania potencjału przynajmniej 3 GW w lądowych farmach wiatrowych lub farmach fotowoltaicznych. Dla obu tych technologii przyjmuje się obecnie CAPEX na poziomie około 1 mln euro/MW, przy czym w perspektywie roku 2030 koszty dla obu tych technologii powinny być dużo niższe.

– Innowacje, źródła odnawialne, zielona gospodarka to nasze kierunki na przyszłość – zapewnił podczs prezentacji nowej strategii firmy Vilius Šapoka, szef litewskiego ministerstwa finansów, głównego udziałowca Lietuvos Energija.

Część inwestycji w odnawialne źródła energii Lietuvos Energija ma realizować w krajach regionu. Szef litewskiego koncernu Darius Maikštėnas zapowiada, że połowa funduszy, które zarobi jego firma do roku 2030, zostanie wygenerowana na operacjach zagranicznych.

Przeczytaj również: ABB wspiera samowystarczalność energetyczną w przedsiębiorstwie wodociągowym

Wśród potencjalnych destynacji swoich inwestycji w zieloną energię Litwini wymieniają pozostałe kraje bałtyckie oraz Polskę. Jest mowa o realizacji inwestycji typu green-field, ale także o przejmowaniu funkcjonujących instalacji w energetyce wiatrowej, słonecznej, a także w biopaliwach i kogeneracji. Litewska grupa ma się także przyjrzeć projektom w morskiej energetyce wiatrowej.

Jednocześnie Lietuvos Energija ma wypłacić do budżetu Litwy w latach 2018-2030 dywidendę na łączną sumę 1,6 mld euro, w tym 200 mln euro w roku 2030. Pod koniec ubiegłego roku rząd Litwy przedstawił założenia nowej strategii energetycznej kraju, która ma prowadzić do zwiększenia niezależności energetycznej – w dużej mierze dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii.

– Aby zwiększać swoje bezpieczeństwo energetyczne, Litwa będzie rozwijać konkurencyjną, lokalną produkcję energii, redukując zależność od importu energii elektrycznej – zapewnia litewski rząd.

Ma to zostać osiągnięte dzięki rosnącemu udziałowi krajowej produkcji w miksie energetycznym. Jak chce Wilno, do roku 2020 ma ona wzrosnąć do 35 proc., do roku 2030 – do 50 proc., a całkowicie do roku 2050. Pomóc w tym ma rozwijanie własnej generacji bazującej na odnawialnych źródłach energii. Do roku 2030 OZE mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 – już za 80 proc.

Kluczowa rola ma przypaść w tym obszarze energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050. Obecnie Litwa posiada farmy wiatrowe o mocy ponad 0,5 GW, a na razie energetyka wiatrowa ma odpowiadać za niemal 1/3 produkcji energii w tym kraju, generując około 1,2 TWh.

Zobacz także: Ile energii produkują małe instalacje OZE?

Do 2020 roku Litwini mają przeprowadzić aukcje dla energetyki wiatrowej na kolejne 0,25 GW. Litewskie ministerstwo energii ostatnio sygnalizowało możliwość budowy pierwszych wiatraków w litewskiej części Morza Bałtyckiego, zapowiadając, że w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i towarzyszącego jej procesu inwestycyjnego, Litwini będą bazować na procedurach wypracowanych przez Duńczyków. 

 

 

Litewski rząd zapowiada też wsparcie energetyki prosumenckiej, zakładając, że do roku 2020 liczba prosumentów na Litwie wzrośnie do 34 tys., co stanowiłoby 2 proc. wszystkich odbiorców energii na Litwie. W roku 2030 liczba litewskich prosumentów ma wzrosnąć do 500 tys. Litwa już teraz należy do czołówki krajów Unii Europejskiej w zakresie realizacji celu OZE na 2020 r. 

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Działalność TGE w sierpniu 2019 r.

Towarowa Giełda Energii podsumowała działalność w sierpniu 2019 r. Wynika z niej, że wolumen obrotu energią elektryczną na TGE wyniósł 21 214 456 MWh i był o 18,4 proc. wyższy niż w...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl