Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Litewski potentat stawia na OZE, chce inwestować w Polsce

 Redakcja  |  30.05.2018
Fot. pixabay.com

Jak podaje portal gramwzielone.pl, Litewski państwowy koncern energetyczny Lietuvos Energija przedstawił plany inwestycyjne do 2030 roku, w których kluczowe miejsce ma energetyka odnawialna. Strategia Lietuvos Energija wpisuje się zresztą w przedstawioną kilka miesięcy temu strategię energetyczną litewskiego rządu.

Wcześniej Lietuvos Energija szykował się do budowy nowej elektrowni jądrowej, jednak ten projekt upadł, a teraz litewski koncern ma inwestować przede wszystkim w energetykę odnawialną. Państwowy koncern energetyczny z Litwy ma zainwestować w latach 2018-2030 około 6,2 mld euro, przeznaczając 45 proc. tej kwoty w wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii, a 39 proc. na inwestycje w dystrybucję.

Dowiedz się więcej: Digitalizacja w energetyce to przyszłość gospodarki

Na razie na potencjał OZE w litewskiej grupie energetycznej składają się elektrownia wodna w Kownie, a także farmy wiatrowe na Litwie i w Estonii o łącznej mocy 42,3 MW. Razem te źródła wyprodukowały w ubiegłym roku 589,2 GWh energii elektrycznej, a rok wcześniej 486 GWh. W tym elektrownia wodna wytworzyła w 2017 roku 458,7 GWh wobec generacji 363 GWh rok wcześniej. W sumie Lietuvos Energija wyprodukował w ubiegłym roku 1277,1 GWh, a udział OZE w jego miksie wytwarzania wzrósł do 46 proc. Rok wcześniej było to 33 proc., jednak odnotowano wówczas wyższą generację z konwencjonalnych elektrowni, która razem z OZE wyniosła 1493,9 GWh.

Przewidziana na inwestycje w OZE kwota 3 mld euro powinna wystarczyć do wybudowania potencjału przynajmniej 3 GW w lądowych farmach wiatrowych lub farmach fotowoltaicznych. Dla obu tych technologii przyjmuje się obecnie CAPEX na poziomie około 1 mln euro/MW, przy czym w perspektywie roku 2030 koszty dla obu tych technologii powinny być dużo niższe.

– Innowacje, źródła odnawialne, zielona gospodarka to nasze kierunki na przyszłość – zapewnił podczs prezentacji nowej strategii firmy Vilius Šapoka, szef litewskiego ministerstwa finansów, głównego udziałowca Lietuvos Energija.

Część inwestycji w odnawialne źródła energii Lietuvos Energija ma realizować w krajach regionu. Szef litewskiego koncernu Darius Maikštėnas zapowiada, że połowa funduszy, które zarobi jego firma do roku 2030, zostanie wygenerowana na operacjach zagranicznych.

Przeczytaj również: ABB wspiera samowystarczalność energetyczną w przedsiębiorstwie wodociągowym

Wśród potencjalnych destynacji swoich inwestycji w zieloną energię Litwini wymieniają pozostałe kraje bałtyckie oraz Polskę. Jest mowa o realizacji inwestycji typu green-field, ale także o przejmowaniu funkcjonujących instalacji w energetyce wiatrowej, słonecznej, a także w biopaliwach i kogeneracji. Litewska grupa ma się także przyjrzeć projektom w morskiej energetyce wiatrowej.

Jednocześnie Lietuvos Energija ma wypłacić do budżetu Litwy w latach 2018-2030 dywidendę na łączną sumę 1,6 mld euro, w tym 200 mln euro w roku 2030. Pod koniec ubiegłego roku rząd Litwy przedstawił założenia nowej strategii energetycznej kraju, która ma prowadzić do zwiększenia niezależności energetycznej – w dużej mierze dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii.

– Aby zwiększać swoje bezpieczeństwo energetyczne, Litwa będzie rozwijać konkurencyjną, lokalną produkcję energii, redukując zależność od importu energii elektrycznej – zapewnia litewski rząd.

Ma to zostać osiągnięte dzięki rosnącemu udziałowi krajowej produkcji w miksie energetycznym. Jak chce Wilno, do roku 2020 ma ona wzrosnąć do 35 proc., do roku 2030 – do 50 proc., a całkowicie do roku 2050. Pomóc w tym ma rozwijanie własnej generacji bazującej na odnawialnych źródłach energii. Do roku 2030 OZE mają odpowiadać za 45 proc. krajowego miksu wytwarzania, a w roku 2050 – już za 80 proc.

Kluczowa rola ma przypaść w tym obszarze energetyce wiatrowej, której udział w krajowym wytwarzaniu zielonej energii ma wynieść nie mniej niż 55 proc. w roku 2030 i co najmniej 65 proc. w roku 2050. Obecnie Litwa posiada farmy wiatrowe o mocy ponad 0,5 GW, a na razie energetyka wiatrowa ma odpowiadać za niemal 1/3 produkcji energii w tym kraju, generując około 1,2 TWh.

Zobacz także: Ile energii produkują małe instalacje OZE?

Do 2020 roku Litwini mają przeprowadzić aukcje dla energetyki wiatrowej na kolejne 0,25 GW. Litewskie ministerstwo energii ostatnio sygnalizowało możliwość budowy pierwszych wiatraków w litewskiej części Morza Bałtyckiego, zapowiadając, że w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i towarzyszącego jej procesu inwestycyjnego, Litwini będą bazować na procedurach wypracowanych przez Duńczyków. 

 

 

Litewski rząd zapowiada też wsparcie energetyki prosumenckiej, zakładając, że do roku 2020 liczba prosumentów na Litwie wzrośnie do 34 tys., co stanowiłoby 2 proc. wszystkich odbiorców energii na Litwie. W roku 2030 liczba litewskich prosumentów ma wzrosnąć do 500 tys. Litwa już teraz należy do czołówki krajów Unii Europejskiej w zakresie realizacji celu OZE na 2020 r. 

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl