Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Sektor wiatrowy daje unijnemu PKB miliardy euro. Jakie korzyści ma z tego Polska?

 Redakcja  |  21.05.2018
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, branża wiatrowa w Europie dokłada do PKB Unii Europejskiej około 36 mld euro rocznie, tworząc około 263 tys. miejsc pracy oraz wypracowując co roku eksport warty około 8 mld euro. Ważną rolę na europejskiej mapie wiatrowej odgrywa Polska. U nas firmy produkujące na potrzeby sektora wiatrowego rozwinęły się zwłaszcza na Wybrzeżu.

Europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope zainicjowało akcję, w ramach której będzie informować o korzyściach z rozwoju sektora wiatrowego w Europie – zarówno wynikających z rozwoju firm produkujących komponenty elektrowni wiatrowych jak i wynikających z budowy farm wiatrowych, których beneficjentami są lokalne społeczności.

Dowiedz się więcej: Polenergia szykuję się na aukcje dla wiatru i PV

WindEurope w swoich materiałach wiele miejsca poświęca Polsce. Nasz kraj z zainstalowanym potencjałem farm wiatrowych zbliżającym się do 6 GW znajduje się w pierwszej dziesiątce europejskich państw pod względem zainstalowanych mocy wiatrowych, a wiatraki pokrywają około 7 proc. krajowego zapotrzebowania na energię.

Inwestycje w farmy wiatrowe są realizowane z reguły w gminach znajdujących się z dala od czołowych ośrodków aktywności gospodarczej i nie przyciągają wielu inwestycji, które poprawiłyby ich warunki ekonomiczne. Dużym zastrzykiem pieniędzy dla wielu z nich okazały się inwestycje w farmy wiatrowe. WindEurope podaje przykład zamieszkałej przez 6 tys. osób wielkopolskiej gminy Margonin, w której w 2006 r. powstała dotąd największa w kraju farma wiatrowa o mocy 120 MW. Deweloper – spółka należąca do portugalskiego koncernu energetycznego EDP – po jej zrealizowaniu zaczął wpłacać do gminnego budżetu z tytułu podatków fundusze stanowiące około 25 proc. budżetu Margonina, który stał się w ten sposób jedną z bogatszych gmin w regionie.

Z kolei w gminie Kobylnica, w której znajduje się kilka farm wiatrowych o łącznej mocy 130 MW, ich właściciele wpłacają rocznie około 4 mln zł, co stanowi około 10 proc. gminnego budżetu. Te pieniądze służą m.in. do rozbudowny gminnej infrastruktury drogowej i kanalizacji czy modernizacji obiektów kulturalnych i oświatowych.

Przeczytaj również: Prawie 140 GWh energii elektrycznej z małych OZE w 2017 roku

Polska to zdecydowany lider w Europie Środkowo-Wschodniej w zakresie produkcji na potrzeby przemysłu wiatrowego. Rozwój rynku wiatrowego to miejsca pracy w polskich fabrykach. Liczbę zatrudnionych w krajowym przemyśle produkującym na potrzeby sektora wiatrowego WindEurope szacuje na 8 tys. osób. Te miejsca pracy skupione są głównie w pasie Wybrzeża. Zlokalizowane tam firmy coraz bardziej korzystają zwłaszcza na szybkim rozwoju europejskiego rynku morskiej energetyki wiatrowej. Jednak poza Wybrzeżem sektor wiatrowy tworzy też miejsca pracy w innych częściach kraju – w Gorzowie, Wrocławiu, Raciborzu, Ustroniu, Bielsku-Białej, Myślenicach, Łodzi, Kleszczowie, Zgierzu, Sochaczewie, Choroszczy czy Białymstoku.

Najwięcej miejsc pracy w przemyśle produkującym dla rynku wiatrowego w naszym kraju tworzy wywodząca się z Danii, a obecnie należąca do globalnego koncernu General Electric firma LM Wind – produkująca w Goleniowie k. Szczecina łopaty wiatrowe. LM Wind Power zatrudnia tam około 600 pracowników.

Niewiele mniej, bo 500 osób, zatrudnia utworzona kilka lat temu w Szczecinie fabryka konstrukcji dla morskich elektrowni wiatrowych. Zakład może poszczycić najwyższą w Europie suwnicą (120 m wysokości, 1400 t udźwigu), przeznaczoną do finalnego montażu i załadunku struktur o wysokości do 90 metrów, a dzięki doskonałej lokalizacji fabryki na wyspie, na rzece Odrze, możliwy jest bezpośredni załadunek struktur na barki oraz łatwy dostęp do Bałtyku i Morza Północnego.

Warto zobaczyć: Wzrost generacji z OZE zmienia ceny energii w Niemczech

Właścicielem tej fabryki jest spółka ST3 Offshore należąca do funduszu inwestycyjnego Mars FIZ (80 proc.) i niemieckiej firmy ST3 Holding GmbH należącej do monachijskiego funduszu VTC.

Natomiast w śląskich Żorach 180 osób zatrudnia w fabryce produkującej elementy wiatraków jeden z największych na świecie producentów takich urządzeń – firma Senvion. Ostatnie wyniki Senvion pokazują, że zakład w Żorach nie powinien narzekać na brak zleceń. Niemiecka grupa odnotowała właśnie jeden ze swoich najlepszych kwartałów pod względem zebranych zamówień.

Zatrudniający na całym świecie ok. 4,5 tys. pracowników Senvion w pierwszym kwartale 2018 r. wypracował przychody rzędu 256 mln euro, a w tym czasie wartość jego zamówień wzrosła d 5,2 mld euro. W ubiegłym roku Senvion wypracował przychody wynoszące 1,89 mld euro, a EBITDA sięgnęła 152 mln euro. Sektor wiatrowy w naszym kraju, szczególnie zlokalizowany na Pomorzu, powinien jeszcze bardziej urosnąć po uruchomieniu inwestycji w pierwsze polskie farmy wiatrowe na Bałtyku.

Zobacz także: Krajowe regulacje prawne wprowadzające zmiany we wsparciu rozwoju OZE

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że polska gospodarka może dostarczyć ok. 50 proc. komponentów potrzebnych do wybudowania morskich farm wiatrowych, a produkty i usługi dla sektora offshore może oferować obecnie około 80 krajowych firm.

W wydanym w 2016 roku raporcie firma konsultingowa McKinsey oceniła, w analizie opartej na metodzie analizy przepływów międzygałęziowych, że morska energetyka wiatrowa może do roku 2030 dodać nawet 60 mld zł do PKB Polski, przyczynić się do powstania 77 tys. nowych miejsc pracy oraz zasilić budżet państwa oraz samorządów kwotą 15 mld zł. 

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Weź udział w konkursie, zdobywaj wiedzę i atrakcyjne nagrody! »

Liga specjalistów - konkurs

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać szafy sterownicze
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...

Aktywny Filtr Harmonicznych firmy Rabbit

Aktywny Filtr Harmonicznych Małej Mocy – zapewnia dynamiczną kompensację mocy biernej oraz redukcję harmonicznych prądu w celu poprawienia efektywności energetycznej odbiorców energii,...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl