Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ile energii produkują małe instalacje OZE?

 Redakcja  |  16.05.2018
Fot. pixabay.com

Jak pisze portal gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki przedstawił dane o produkcji energii za 2017 rok z odnawialnych źródeł energii zaliczanych do grupy tzw. małych instalacji, których moc mieści się w przedziale 40-200 kW. Z danych URE wynika, że za większość energii wyprodukowanej w ubiegłym roku przez takie instalacje odpowiadała energetyka wodna.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii produkcja energii z małych instalacji OZE jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu – na wniosek wytwórcy – do mającego jawny charakter rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Taki rejestr prowadzi Urząd Regulacji Energetyki, który właśnie opublikował dane w tym zakresie za rok 2017.

Dowiedz się więcej: Zamienią energię z OZE na wodór a potem w metan

URE wraz z publikacją listy instalacji OZE zaliczanych do grupy małych instalacji przedstawił dane na temat zrealizowanej przez nie w ubiegłym roku produkcji energii. Najwięcej energii w 2017 r. w segmencie małych instalacji wytworzyły małe elektrownie wodne – 105,464 GWh, z czego 95,7 GWh wprowadzono do sieci dystrybucyjnej i sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe biogazownie wykorzystujące substrat inny niż pochodzenia rolniczego wytworzyły – według danych URE – w ubiegłym roku 24,27 GWh energii elektrycznej, z czego tylko 4,03 GWh trafiło do sieci i zostało sprzedane sprzedawcy zobowiązanemu. Systemy fotowoltaiczne zaliczane do małych instalacji wytworzyły 7,7 GWh, z czego 3,46 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe elektrownie wiatrowe, które uwzględniono w rejestrze URE, wytworzyły w ubiegłym roku 2,12 GWh, z czego 1,55 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu. Uwzględnione jeszcze przez URE małe instalacje produkujące energię z biomasy wytworzyły w ubiegłym roku 174,3 MWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązani kupili 59,6 MWh.

W sumie małe instalacje OZE we wszystkich technologiach wytworzyły w ubiegłym roku 123,17 GWh energii elektrycznej, z czego do sieci trafiło i zostało zakupione przez sprzedawcę zobowiązanego 104,82 GWh, a więc 85 proc. wytworzonej energii. Udział energii, którą odkupili sprzedawcy zobowiązani, był dużo niższy, jeśli nie uwzględnimy w tym zestawieniu małych elektrowni wodnych. Bez nich produkcja z małych instalacji OZE wyniosła 17,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani zakupili 9,11 GWh, a więc 51,5 proc.

Przeczytaj również: Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej?

Tymczasem z analogicznego zestawienia małych instalacji, które URE opublikował za rok 2016, wynika, że wówczas instalacje OZE zaliczane do tej grupy wytworzyły w sumie 122,1 GWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązaniu zakupili wówczas 81,42 GWh (66 proc.). W tym małe elektrownie wodne wytworzyły 90,4 GWh, z czego 81,42 GWh kupili sprzedawcy zobowiązani (90 proc.). Bez małych hydroelektrowni produkcja z małych instalacji OZE wyniosła w 2016 roku 31,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązaniu odkupili 8,3 GWh, a więc tylko 26,1 proc.

Ustawa o OZE aktualnie definiuje „małe instalacje” jako „instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW”. Ta definicja ma się jednak wkrótce zmienić za sprawą przygotowanej przez Ministerstwo Energii i procedowanej już w Sejmie nowelizacji, która zwiększy maksymalną moc takich instalacji.

Zobacz także: Liczba miejsc pracy w OZE przekroczyła 10 mln

Zgodnie z nową propozycją mała instalacja ma być definiowana jako „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW”.

Zasady wykonywania działalności polegającej na produkcji energii z małych instalacji OZE określa rozdział 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl