Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ile energii produkują małe instalacje OZE?

 Redakcja  |  16.05.2018
Fot. pixabay.com

Jak pisze portal gramwzielone.pl Urząd Regulacji Energetyki przedstawił dane o produkcji energii za 2017 rok z odnawialnych źródeł energii zaliczanych do grupy tzw. małych instalacji, których moc mieści się w przedziale 40-200 kW. Z danych URE wynika, że za większość energii wyprodukowanej w ubiegłym roku przez takie instalacje odpowiadała energetyka wodna.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii produkcja energii z małych instalacji OZE jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu – na wniosek wytwórcy – do mającego jawny charakter rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Taki rejestr prowadzi Urząd Regulacji Energetyki, który właśnie opublikował dane w tym zakresie za rok 2017.

Dowiedz się więcej: Zamienią energię z OZE na wodór a potem w metan

URE wraz z publikacją listy instalacji OZE zaliczanych do grupy małych instalacji przedstawił dane na temat zrealizowanej przez nie w ubiegłym roku produkcji energii. Najwięcej energii w 2017 r. w segmencie małych instalacji wytworzyły małe elektrownie wodne – 105,464 GWh, z czego 95,7 GWh wprowadzono do sieci dystrybucyjnej i sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe biogazownie wykorzystujące substrat inny niż pochodzenia rolniczego wytworzyły – według danych URE – w ubiegłym roku 24,27 GWh energii elektrycznej, z czego tylko 4,03 GWh trafiło do sieci i zostało sprzedane sprzedawcy zobowiązanemu. Systemy fotowoltaiczne zaliczane do małych instalacji wytworzyły 7,7 GWh, z czego 3,46 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu.

Małe elektrownie wiatrowe, które uwzględniono w rejestrze URE, wytworzyły w ubiegłym roku 2,12 GWh, z czego 1,55 GWh sprzedano sprzedawcy zobowiązanemu. Uwzględnione jeszcze przez URE małe instalacje produkujące energię z biomasy wytworzyły w ubiegłym roku 174,3 MWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązani kupili 59,6 MWh.

W sumie małe instalacje OZE we wszystkich technologiach wytworzyły w ubiegłym roku 123,17 GWh energii elektrycznej, z czego do sieci trafiło i zostało zakupione przez sprzedawcę zobowiązanego 104,82 GWh, a więc 85 proc. wytworzonej energii. Udział energii, którą odkupili sprzedawcy zobowiązani, był dużo niższy, jeśli nie uwzględnimy w tym zestawieniu małych elektrowni wodnych. Bez nich produkcja z małych instalacji OZE wyniosła 17,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązani zakupili 9,11 GWh, a więc 51,5 proc.

Przeczytaj również: Czy farma fotowoltaiczna to urządzenie infrastruktury technicznej?

Tymczasem z analogicznego zestawienia małych instalacji, które URE opublikował za rok 2016, wynika, że wówczas instalacje OZE zaliczane do tej grupy wytworzyły w sumie 122,1 GWh energii elektrycznej, z czego sprzedawcy zobowiązaniu zakupili wówczas 81,42 GWh (66 proc.). W tym małe elektrownie wodne wytworzyły 90,4 GWh, z czego 81,42 GWh kupili sprzedawcy zobowiązani (90 proc.). Bez małych hydroelektrowni produkcja z małych instalacji OZE wyniosła w 2016 roku 31,7 GWh, z czego sprzedawcy zobowiązaniu odkupili 8,3 GWh, a więc tylko 26,1 proc.

Ustawa o OZE aktualnie definiuje „małe instalacje” jako „instalacje odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 40 kW i nie większej niż 200 kW, przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 120 kW i nie większej niż 600 kW”. Ta definicja ma się jednak wkrótce zmienić za sprawą przygotowanej przez Ministerstwo Energii i procedowanej już w Sejmie nowelizacji, która zwiększy maksymalną moc takich instalacji.

Zobacz także: Liczba miejsc pracy w OZE przekroczyła 10 mln

Zgodnie z nową propozycją mała instalacja ma być definiowana jako „instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, przyłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV albo o mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu większej niż 150 kW i nie większej niż 900 kW, w której łączna moc zainstalowana elektryczna jest większa niż 50 kW i mniejsza niż 500 kW”.

Zasady wykonywania działalności polegającej na produkcji energii z małych instalacji OZE określa rozdział 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

XXIII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW

XXIII Targi Pracy i Praktyk dla Elektroników i Informatyków na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej 14-15 października 2019 r. Targi Pracy i Praktyk na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl