Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Kalifornia wprowadziła obowiązek montażu fotowoltaiki w domach

 Redakcja  |  11.05.2018
Fot. pixabay.com

Jak poinformował portal gramwzielone.pl władze amerykańskiego stanu Kalifornia, który już teraz jest liderem w USA w zakresie produkcji energii odnawialnej, zdecydowały, że w nowych domach, powstających począwszy od 2020 r., muszą być instalowane systemy fotowoltaiczne.

Stanowa komisja ds. energii zagłosowała za regulacją wprowadzającą w Kalifornii nowe standardy energetyczne w zakresie nowo budowanych domów. Chodzi m.in. o obowiązek montażu instalacji fotowoltaicznych w domach jednorodzinnych oraz budynkach mieszkalnych posiadających maksymalnie trzy kondygnacje. Taki obowiązek wejdzie w  życie od 1 stycznia 2020 r.

Dowiedz się więcej: Nowy projekt PV z rekordowo niską stawką za energię

Obecnie, bez jakichkolwiek wymogów, już co piąty dom jednorodzinny, który powstaje w Kalifornii, jest wyposażany w instalację fotowoltaiczną. Nowe standardy mają ponadto premiować wykorzystanie energii elektrycznej w miejsce gazu, a także zastosowanie domowych magazynów energii.

Stanowa legislacja ma zmierzać do tego, aby powstające od 2020 roku w Kalifornii budynki mieszkalne posiadały standard „zeroenergetyczny”, czyli same produkowały energię w ilości odpowiadającej łącznej konsumpcji energii elektrycznej i gazu. Od 2030 roku taki standard miałby objąć również budynku komercyjne.  Szacuje się, że zastosowanie instalacji fotowoltaicznej w 25-letnim okresie jej funkcjonowania przełoży się na oszczędności na rachunkach za energię znacząco przekraczające koszty dodatkowej inwestycji.

Władze stanowe szacują, że nowe standardy w zakresie energii elektrycznej, ale także standardów termalnych, zwiększą koszty inwestycji w nowe budynki mieszkalne przeciętnie o około 10,5 tys. dolarów, a oszczędności płynące z wyższych standardów efektywności energetycznej w 30-letnim okresie eksploatacji takich budynków wyniosą średnio 16,25 tys. USD.

Przeczytaj również: Belgowie inwestują w projekt farmy wiatrowej na Bałtyku

Przeciętny koszt inwestycji w domową instalację fotowoltaiczną w Kalifornii wynosił w 2016 roku 4,3 USD/W. W przypadku przeciętnej, domowej instalacji o mocy 3 kW oznaczało to wydatek rzędu 12,9 tys. dolarów. Od 2016 r. ceny instalacji PV wyraźnie jednak spadły.

Kalifornia to amerykański i globalny lider pod względem zaintalowanego potencjału energetyki słonecznej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Skutkuje to sytuacją, w której fotowoltaika ma kluczowy wpływ na stanowy rynek energetyczny.

Rekordowy udział fotowoltaiki w kalifornijskim miksie wytwarzania odnotowano 4 marca br., tuż przed godziną 13, kiedy wzrósł do 49,95 proc., poprawiając tym samym poprzedni rekord z 14 maja 2017 r., gdy udział PV wyniósł 47,2 proc. Dzień później, w poniedziałek 5 marca, elektrownie słoneczne w Kalifornii pracowały z nienotowaną wcześniej mocą, która o godzinie 10.18 wzrosła do 10,411 GW (w tym 9,874 GW to fotowoltaika, a 557 MW to elektrownie CSP), bijąc poprzedni rekord z 17 czerwca 2017 r. (9,913 GW).

Władze Kalifornii przyjęły wcześniej cel zwiększenia udziału OZE w stanowym miksie energii do 33 proc. do roku 2020, do 50 proc. do roku 2030, a także do 100 proc. do roku 2045. W ubiegłym roku inwestycje w fotowoltaikę w Kalifornii jednak zwolniły, co odzwierciedlił spadek zatrudnienia w stanowym sektorze PV, wynoszący – według Solar Foundation – 13  proc.

Zobacz też: Ministerstwo Energii przyznało 33 certyfikaty klastrom energii

Jeszcze w 2016 r. w kalifornijskim sektorze solarnym miało pracować ponad 100 tys. osób, a na koniec ubiegłego roku zatrudnienie spadło do 86,4 tys. Dla porównania zatrudnienie w całym amerykańskim sektorze PV zmalało w tym czasie z 260 tys. do 250,2 tys.

 

 

Moc instalacji w sektorze domowej fotowoltaiki w Kalifornii, które uruchomiono w ubiegłym roku, była niższa o 19 proc. w porównaniu do instalacji wykonanych w roku 2016 – wynika z danych firmy konsultingowej GTM Research.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak zoptymalizować sieci produkcyjne i sterujące »

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Czujniki inteligentne działają coraz lepiej ze względu na dostępność coraz mniejszych i atrakcyjniejszych cenowo mikrokontrolerów. Dzięki nim nasze czujniki są w stanie (...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz  producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl