Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

RWE chce postawić ogromny bateryjny magazyn energii

 Redakcja  |  27.04.2018
Fot. RWE

Jak podaje portal gramwzielone.pl Brytyjski oddział niemieckiego koncernu na miejscu zamkniętej elektrowni węglowej chce postawić, bardziej pasujące do transformującego się brytyjskiego systemu energetycznego, elektrownie gazowe oraz bateryjne magazyny energii.

Położona w Essex, w południowo-wschodniej Anglii elektrownia w Tilbury o mocy 1,428 GW została zamknięta w 2013 roku. Od jej uruchomienia w roku 1968 spalano w niej węgiel, jednak w roku 2011 zarządzające już wówczas tą elektrownią RWE podjęło decyzję o częściowej konwersji bloków o mocy 750 MW na biomasę, która w postaci pelletu miała przypływać statkami z USA. W 2013 roku RWE wstrzymało jednak modernizację, tłumacząc to problemem z uzyskaniem finansowania, a elektrownię w Tilbury ostatecznie zamknięto.

Dowiedz się więcej: Orsted chce zarabiać na magazynach energii

Podobny los czeka wszystkie pozostałe jeszcze na Wyspach elektrownie węglowe. Brytyjski rząd chce je zamknąć do roku 2025, jednak już teraz węgiel odgrywa coraz mniejszą rolę w zmieniającej się brytyjskiej energetyce, która coraz mocniej opiera się na gazie, atomie i OZE. W ubiegłym roku udział odnawialnych źródeł energii w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wzrósł do 29,4 proc. w stosunku do 22 proc. odnotowanych w roku 2016. W ub.r. zmniejszył się natomiast udział wszystkich pozostałych źródeł – elektrowni gazowych z 42,2 proc. do 39,7 proc., elektrowni jądrowych z 21,1 proc. do 20,9 proc., a elektrowni węglowych z 9 proc. do 6,7 proc.

Nowa struktura wytwórcza, w której jest coraz więcej niesterowalnej energii wiatrowej i fotowoltaicznej, wymusza wdrażanie źródeł mogących efektywniej stabilizować pracę systemu energetycznego niż nieelastyczne elektrownie węglowe. Lepiej w tym przypadku sprawdzają się elektrownie gazowe, które są teraz najważniejszym źródłem energii na Wyspach, natomiast rozwiązaniem problemu szybkich zmian częstotliwości sieci są błyskawicznie reagujące na te wahania bateryjne magazyny energii.

Przeczytaj również: BP postawi na farmie wiatrowej magazyn energii

W odpowiedzi na zmieniającą się rzeczywistość brytyjskiego rynku energetycznego RWE przedstawiło plan budowy na terenie b. elektrowni węglowej w Tilbury elektrowni gazowej CGGT (Combined Cycle Gas Turbine) o mocy 2,5 GW, a także szczytowej elektrowni gazowej OCGT (Open Cycle Gas Turbine) o mocy 299 MW. W Tilbury ma również powstać ogromny bateryjny magazyn energii, mogący zapewnić szybszą odpowiedź na zmieniające się parametry sieci energetycznej. Jego moc ma wynieść 100 MW, czyli byłaby zbliżona do obecnie największego na świecie bateryjnego magazynu energii, który powstał pod koniec ubiegłego roku w Australii.

Obecnie moc największego na Wyspach bateryjnego magazynu energii sięga 50 MW, a w trakcie budowy jest urządzenie podobnej mocy, które latem ma uruchomić EDF i które ma świadczyć usługi regulacji sieci w ramach usługi tzw. Enhanced Frequency Response (EFR). RWE to nie pierwszy koncern energetyczny na Wyspach, który wycofuje się z wysokoemisyjnej energetyki, przechodząc na bardziej elastyczne i niskoemisyjne źródła energii.

Zobacz też: Magazyny Energii na Świecie, kto najwięcej buduje?

Podobny model biznesowy chce wdrożyć inny działający w Wielkiej Brytanii koncern energetyczny Drax Group, który magazyn energii o mocy aż 200 MW chce postawić przy największej brytyjskiej elektrowni węglowej w Drax, miejscowości położonej w North Yorkshire w północno-wschodniej Anglii. 

Uruchomienie tych inwestycji będzie jednak zależeć od wypracowania przez brytyjskie władze odpowiedniego otoczenia regulacyjnego, dopasowanego do nowej energetycznej rzeczywistości. Brytyjczycy pokazują jednak, że podchodzą do tego tematu poważnie, wdrażając kolejne mechanizmy tworzące przestrzeń dla bateryjnego magazynowania energii.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl