Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

ENERGY-TECH 2018

 ww  |  elektro.info 4/2018  |  24.04.2018
Uczestnicy konferencji w komplecie na pamiątkowym zdjęciu.
Uczestnicy konferencji w komplecie na pamiątkowym zdjęciu.
Fot. ww

Zakłady Kablowe BITNER w dniach 11–13 kwietnia, w Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie, zorganizowały konferencję poświęconą innowacyjnym rozwiązaniom w przemyśle pn. „ENERGY -TECH 2018”. Spotkanie w Karkonoszach, w którym udział wzięło 130 osób, odbywało się pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Waldemara Rebizanta oraz patronatem medialnym „elektro.info”. Była to druga edycja konferencji z tego cyklu. Pierwsza  edycja odbyła się w Łomnicy k. Karpacza w marcu 2017 roku.

Tegoroczna konferencja „ENERGY-TECH 2018” została zorganizowana przy współudziale następujących firm: Elektrometal Energetyka S.A., FINDER POLSKA Sp. z o.o., RELPOL S.A., Schneider Electric Polska Sp. z o.o., Mitsubishi Electric Polska, TheusLED TNC INVESTMENTS” Sp. z o.o. Sp. k., Wieland oraz ZPAS GROUP. Celem konferencji była integracja środowisk wielu gałęzi przemysłu w poszukiwaniu i promowaniu praktycznych rozwiązań, które mogą stać się inspirujące w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej: Enefit startuje z pilotażową sprzedażą PV

Wysoki poziom merytoryczny konferencji zapewnili znakomici prelegenci, którzy przybliżyli codzienne problemy, z jakimi spotykają się przemysłowe służby elektroenergetyczne. Konferencję otworzył Sławomir Mirek, dyrektor ds. handlu i marketingu Zakładów Kablowych BITNER, który przywitał uczestników oraz przedstawił plan trzydniowego spotkania. Po wystąpieniu dyrektora Sławomira Mirka rozpoczęły się zajęcia merytoryczne, nad których prawidłowym przebiegiem czuwał prof. Bogdan Miedziński, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Pierwszy referat poświęcony doborowi kabli i przewodów do zasilania przekształtników, wygłosił dyrektor ds. rozwoju i jakości Zakładów Kablowych BITNER, Ireneusz Sosnowski.

Następnie Grzegorz Kozioł, product manager firmy Mitsubishi Electric Polska, wygłosił referat poświęcony nowatorskiemu podejściu do napędów elektrycznych i diagnostyki wibracyjnej, która w dobie współczesnego rozwoju przemysłowego spełnia bardzo ważną funkcję. Kolejny referat poświęcony problematyce dostaw kompleksowych rozwiązań rozdzielnic nn oraz SN dla energetyki zawodowej wygłosił Adam Gawłowski, dyrektor handlowy rynku energetyki firmy Elektrometal Energetyka. Uzupełnieniem tych referatów był referat Marcina Habrycha, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, poświęcony właściwościom metrologicznym i możliwościom aplikacyjnym cewek Rogowskiego opracowanym w technologii PCB HDI. Natomiast Grzegorz Bardadyn, kierownik regionalny sprzedaży systemów zasilania UPS oraz infrastruktury krytycznej firmy Schneider Electric Polska Sp. z o.o., wygłosił referat poświęcony systemom zasilania gwarantowanego w obiektach informatyki oraz obiektach przemysłowych.

Rozwinięciem tematyki zasilania gwarantowanego był referat wygłoszony przez Stanisława Raka, kierownika techniczno-handlowego firmy FINDER Polska Sp. z o.o., który omówił wymagania w zakresie niezawodności zasilania układów sterowania w przemyśle. Uzupełnieniem dwóch poprzednich referatów był kolejny, poświęcony bezpieczeństwu eksploatacji baterii akumulatorów stosowanych w układach zasilania gwarantowanego, wygłoszony przez redaktora naczelnego „elektro.info” Juliana Wiatra, który zakończył część merytoryczną pierwszego dnia konferencji. W referacie został omówiony schemat ideowo-blokowy zasilania budynku, w który wskazane zostały miejsca instalacji źródeł zasilania gwarantowanego. Szczególna uwaga została zwrócona na zagrożenia wybuchowe stwarzane przez wydzielający się wodór z baterii akumulatorów oraz zasady neutralizacji tych zagrożeń. Omówione zostały ograniczenia eksploatacyjne oraz wpływ temperatury i napięcia ładowania baterii akumulatorów na ich żywotność.

Przeczytaj również: Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu kwalifikacyjnego Grupa 1 – Elektroenergetyczna, Kategoria E i D

W takcie wygłaszania referatu zostały przedstawione zdjęcia z wybuchu wodoru w pomieszczeniu bateryjnym zasilacza UPS spowodowane brakiem wentylacji. Po zakończonych obradach uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z produktami firmowymi, które stanowiły ekspozycję miniwystawy przygotowanej przez współorganizatorów konferencji. Natomiast w godzinach wieczornych organizatorzy konferencji zaprosili uczestników do udziału w bankiecie, podczas którego można było prowadzić dyskusje i wymieniać się doświadczeniami do późnych godzin nocnych. Następnego dnia rano obrady konferencji zostały wznowione pod nadzorem prof. Bogdana Miedzińskiego.

Pierwszy referat poświęcony zarządzaniu energią wygłosił Mariusz Giertych, dyrektor ds. kluczowych klientów firmy Schneider Electric Polska Sp. z o.o. Następnie Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek, doradca techniczno-handlowy ds. kluczowych klientów Zakładów Kablowych Bitner, wygłosiła referat poświęcony wymaganiom stawianym kablom i przewodom, wynikającym z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku, zwanego w skrócie CPR. Zgodnie z wymaganiami rozporządzenia CPR, od 1 lipca 2017 roku został wprowadzony wymóg stosowania kabli i przewodów w budynkach o określonej klasie reakcji na ogień, zdefiniowanej w normie PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych. Kolejny referat, pt. „Rozdzielnie i sieci średniego i niskiego napięcia. Monitoring, analiza danych, sposoby komunikacji – wymagania i wyzwania w odniesieniu do planowanych inwestycji”, wygłosił Marcin Skwarek z firmy Mitsubishi Electric Polska.

Po krótkiej przerwie w obradach referat wygłosił prof. Bogdan Miedziński, który zaprezentował warunki efektywnej transmisji informacji w technologii wąskopasmowej (PLC) i szerokopasmowej (BPL), powszechnie wykorzystywanej w górniczych elektroenergetycznych sieciach kablowych SN. Następnie Adam Bednarczyk z firmy Storo-Enso zaprezentował alternatywne rozwiązania zasilania awaryjnego w aplikacjach wielkomocowych na przykładzie układu z DRUP-sem. Po krótkiej przerwie referat wygłosił Bernard Szymański z firmy Scheneider Electric Polska Sp. z o. o., w którym zaprezentował nowoczesne rozwiązania napędów elektrycznych.

 

Referat poświęcony bezpieczeństwu przemysłowych układów sterowania wygłosił Stanisław Rak z firmy Finder Polska Sp. z o.o. Natomiast Krzysztof Sieńkowski, dyrektor ds. handlu i marketingu firmy TheusLED „TNC INVESTMENTS” Sp. z o.o. Sp. k., omówił korzyści wynikające z zastosowania przemysłowych opraw oświetleniowych TheusLED z nowoczesnymi systemami automatyki na podstawie modernizacji oświetlenia w zakładach przemysłowych.

Zobacz też: Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym

Maciej Szyper z firmy ZPAS GROUP, zaprezentował wyroby firmy przeznaczone dla energetyki zawodowej oraz dla przemysłu. Uzupełnieniem tego referatu było wystąpienie Gabriela Okińczyca z firmy RELPOL S.A., poświęcone nowoczesnym zabezpieczeniom cyfrowym serii Czip-Pro, które stanowiło ostatni referat wygłoszony w ramach przedobiedniej sesji plenarnej. Po przerwie obiadowej jako pierwszy referat wygłosił Maciej Freza z firmy Grupa Wolff Sp. z o.o. Sp. K., który zaprezentował systemy oświetlenia awaryjnego stosowane w strefach zagrożonych wybuchem oraz przedstawił wymagania przepisów techniczno-prawnych oraz norm przedmiotowych.

Następnie Michał Szewczyk, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, wygłosił referat poświęcony współczesnym technikom pomiarowo-decyzyjnym w elektroenergetycznej automatyce zabezpieczeniowej. Podczas wygłaszania tego referatu zostały poruszone zagadnienia związane z metodyką badania elementów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Następnie Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Cool Holding z Grupy Kapitałowej Balamora Resources Limite, zaprezentował projekt KWK „Nowa Ruda Węgiel koksujący” jako wzorcowe wdrożenie nowoczesnego górnictwa. Część merytoryczną konferencji zakończyło wystąpienie Tomasza Pawłowskiego z firmy Weidmüller Sp. z o.o., który zaprezentował niezawodne systemy zasilania stosowane w automatyce przemysłowej.

Warto przeczytać: Warszawiacy myślą o energii ze słońca

Uzupełnieniem części merytorycznej konferencji była wystawa produktów oraz warsztaty przygotowane przez współorganizatorów, gdzie można było uzupełnić wiedzę oraz zaopatrzyć się w katalogi wyrobów firmowych.

Obrady zakończyło wręczenie certyfikatów uczestnictwa. Z pewnością konferencja „ENERGY-TECH 2018” poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom w przemyśle, dostarczyła wielu cennych inspiracji, ciekawych rozwiązań i wskazówek. Stanowiła dla uczestników doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów kolejna edycja odbędzie wiosną 2019 roku, do udziału w której w imieniu Zakładów Kablowych BITNER zapraszamy już dziś.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl