Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

ENERGY-TECH 2018

 ww  |  elektro.info 4/2018  |  24.04.2018
Uczestnicy konferencji w komplecie na pamiątkowym zdjęciu.
Uczestnicy konferencji w komplecie na pamiątkowym zdjęciu.
Fot. ww

Zakłady Kablowe BITNER w dniach 11–13 kwietnia, w Blue Mountain Resort w Szklarskiej Porębie, zorganizowały konferencję poświęconą innowacyjnym rozwiązaniom w przemyśle pn. „ENERGY -TECH 2018”. Spotkanie w Karkonoszach, w którym udział wzięło 130 osób, odbywało się pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Waldemara Rebizanta oraz patronatem medialnym „elektro.info”. Była to druga edycja konferencji z tego cyklu. Pierwsza  edycja odbyła się w Łomnicy k. Karpacza w marcu 2017 roku.

Tegoroczna konferencja „ENERGY-TECH 2018” została zorganizowana przy współudziale następujących firm: Elektrometal Energetyka S.A., FINDER POLSKA Sp. z o.o., RELPOL S.A., Schneider Electric Polska Sp. z o.o., Mitsubishi Electric Polska, TheusLED TNC INVESTMENTS” Sp. z o.o. Sp. k., Wieland oraz ZPAS GROUP. Celem konferencji była integracja środowisk wielu gałęzi przemysłu w poszukiwaniu i promowaniu praktycznych rozwiązań, które mogą stać się inspirujące w funkcjonowaniu przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej: Enefit startuje z pilotażową sprzedażą PV

Wysoki poziom merytoryczny konferencji zapewnili znakomici prelegenci, którzy przybliżyli codzienne problemy, z jakimi spotykają się przemysłowe służby elektroenergetyczne. Konferencję otworzył Sławomir Mirek, dyrektor ds. handlu i marketingu Zakładów Kablowych BITNER, który przywitał uczestników oraz przedstawił plan trzydniowego spotkania. Po wystąpieniu dyrektora Sławomira Mirka rozpoczęły się zajęcia merytoryczne, nad których prawidłowym przebiegiem czuwał prof. Bogdan Miedziński, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Pierwszy referat poświęcony doborowi kabli i przewodów do zasilania przekształtników, wygłosił dyrektor ds. rozwoju i jakości Zakładów Kablowych BITNER, Ireneusz Sosnowski.

Następnie Grzegorz Kozioł, product manager firmy Mitsubishi Electric Polska, wygłosił referat poświęcony nowatorskiemu podejściu do napędów elektrycznych i diagnostyki wibracyjnej, która w dobie współczesnego rozwoju przemysłowego spełnia bardzo ważną funkcję. Kolejny referat poświęcony problematyce dostaw kompleksowych rozwiązań rozdzielnic nn oraz SN dla energetyki zawodowej wygłosił Adam Gawłowski, dyrektor handlowy rynku energetyki firmy Elektrometal Energetyka. Uzupełnieniem tych referatów był referat Marcina Habrycha, pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej, poświęcony właściwościom metrologicznym i możliwościom aplikacyjnym cewek Rogowskiego opracowanym w technologii PCB HDI. Natomiast Grzegorz Bardadyn, kierownik regionalny sprzedaży systemów zasilania UPS oraz infrastruktury krytycznej firmy Schneider Electric Polska Sp. z o.o., wygłosił referat poświęcony systemom zasilania gwarantowanego w obiektach informatyki oraz obiektach przemysłowych.

Rozwinięciem tematyki zasilania gwarantowanego był referat wygłoszony przez Stanisława Raka, kierownika techniczno-handlowego firmy FINDER Polska Sp. z o.o., który omówił wymagania w zakresie niezawodności zasilania układów sterowania w przemyśle. Uzupełnieniem dwóch poprzednich referatów był kolejny, poświęcony bezpieczeństwu eksploatacji baterii akumulatorów stosowanych w układach zasilania gwarantowanego, wygłoszony przez redaktora naczelnego „elektro.info” Juliana Wiatra, który zakończył część merytoryczną pierwszego dnia konferencji. W referacie został omówiony schemat ideowo-blokowy zasilania budynku, w który wskazane zostały miejsca instalacji źródeł zasilania gwarantowanego. Szczególna uwaga została zwrócona na zagrożenia wybuchowe stwarzane przez wydzielający się wodór z baterii akumulatorów oraz zasady neutralizacji tych zagrożeń. Omówione zostały ograniczenia eksploatacyjne oraz wpływ temperatury i napięcia ładowania baterii akumulatorów na ich żywotność.

Przeczytaj również: Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu kwalifikacyjnego Grupa 1 – Elektroenergetyczna, Kategoria E i D

W takcie wygłaszania referatu zostały przedstawione zdjęcia z wybuchu wodoru w pomieszczeniu bateryjnym zasilacza UPS spowodowane brakiem wentylacji. Po zakończonych obradach uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z produktami firmowymi, które stanowiły ekspozycję miniwystawy przygotowanej przez współorganizatorów konferencji. Natomiast w godzinach wieczornych organizatorzy konferencji zaprosili uczestników do udziału w bankiecie, podczas którego można było prowadzić dyskusje i wymieniać się doświadczeniami do późnych godzin nocnych. Następnego dnia rano obrady konferencji zostały wznowione pod nadzorem prof. Bogdana Miedzińskiego.

Pierwszy referat poświęcony zarządzaniu energią wygłosił Mariusz Giertych, dyrektor ds. kluczowych klientów firmy Schneider Electric Polska Sp. z o.o. Następnie Małgorzata Zygmunt-Kaczmarek, doradca techniczno-handlowy ds. kluczowych klientów Zakładów Kablowych Bitner, wygłosiła referat poświęcony wymaganiom stawianym kablom i przewodom, wynikającym z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 roku, zwanego w skrócie CPR. Zgodnie z wymaganiami rozporządzenia CPR, od 1 lipca 2017 roku został wprowadzony wymóg stosowania kabli i przewodów w budynkach o określonej klasie reakcji na ogień, zdefiniowanej w normie PN-EN 13501-6:2014 Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych i elementów budynków. Część 1: Klasyfikacja na podstawie wyników badań reakcji na ogień kabli elektrycznych. Kolejny referat, pt. „Rozdzielnie i sieci średniego i niskiego napięcia. Monitoring, analiza danych, sposoby komunikacji – wymagania i wyzwania w odniesieniu do planowanych inwestycji”, wygłosił Marcin Skwarek z firmy Mitsubishi Electric Polska.

Po krótkiej przerwie w obradach referat wygłosił prof. Bogdan Miedziński, który zaprezentował warunki efektywnej transmisji informacji w technologii wąskopasmowej (PLC) i szerokopasmowej (BPL), powszechnie wykorzystywanej w górniczych elektroenergetycznych sieciach kablowych SN. Następnie Adam Bednarczyk z firmy Storo-Enso zaprezentował alternatywne rozwiązania zasilania awaryjnego w aplikacjach wielkomocowych na przykładzie układu z DRUP-sem. Po krótkiej przerwie referat wygłosił Bernard Szymański z firmy Scheneider Electric Polska Sp. z o. o., w którym zaprezentował nowoczesne rozwiązania napędów elektrycznych.

 

Referat poświęcony bezpieczeństwu przemysłowych układów sterowania wygłosił Stanisław Rak z firmy Finder Polska Sp. z o.o. Natomiast Krzysztof Sieńkowski, dyrektor ds. handlu i marketingu firmy TheusLED „TNC INVESTMENTS” Sp. z o.o. Sp. k., omówił korzyści wynikające z zastosowania przemysłowych opraw oświetleniowych TheusLED z nowoczesnymi systemami automatyki na podstawie modernizacji oświetlenia w zakładach przemysłowych.

Zobacz też: Kolejne instalacje OZE rozliczane w systemie aukcyjnym

Maciej Szyper z firmy ZPAS GROUP, zaprezentował wyroby firmy przeznaczone dla energetyki zawodowej oraz dla przemysłu. Uzupełnieniem tego referatu było wystąpienie Gabriela Okińczyca z firmy RELPOL S.A., poświęcone nowoczesnym zabezpieczeniom cyfrowym serii Czip-Pro, które stanowiło ostatni referat wygłoszony w ramach przedobiedniej sesji plenarnej. Po przerwie obiadowej jako pierwszy referat wygłosił Maciej Freza z firmy Grupa Wolff Sp. z o.o. Sp. K., który zaprezentował systemy oświetlenia awaryjnego stosowane w strefach zagrożonych wybuchem oraz przedstawił wymagania przepisów techniczno-prawnych oraz norm przedmiotowych.

Następnie Michał Szewczyk, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej, wygłosił referat poświęcony współczesnym technikom pomiarowo-decyzyjnym w elektroenergetycznej automatyce zabezpieczeniowej. Podczas wygłaszania tego referatu zostały poruszone zagadnienia związane z metodyką badania elementów elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Następnie Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Cool Holding z Grupy Kapitałowej Balamora Resources Limite, zaprezentował projekt KWK „Nowa Ruda Węgiel koksujący” jako wzorcowe wdrożenie nowoczesnego górnictwa. Część merytoryczną konferencji zakończyło wystąpienie Tomasza Pawłowskiego z firmy Weidmüller Sp. z o.o., który zaprezentował niezawodne systemy zasilania stosowane w automatyce przemysłowej.

Warto przeczytać: Warszawiacy myślą o energii ze słońca

Uzupełnieniem części merytorycznej konferencji była wystawa produktów oraz warsztaty przygotowane przez współorganizatorów, gdzie można było uzupełnić wiedzę oraz zaopatrzyć się w katalogi wyrobów firmowych.

Obrady zakończyło wręczenie certyfikatów uczestnictwa. Z pewnością konferencja „ENERGY-TECH 2018” poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom w przemyśle, dostarczyła wielu cennych inspiracji, ciekawych rozwiązań i wskazówek. Stanowiła dla uczestników doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz nawiązania nowych kontaktów. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów kolejna edycja odbędzie wiosną 2019 roku, do udziału w której w imieniu Zakładów Kablowych BITNER zapraszamy już dziś.

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 4/2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl