Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Schneider Electric wspiera studentów AGH w projekcie budowy lampy solarnej w Tadżykistanie

 Redakcja  |  16.04.2018
Fot. mat. pras.

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, objął patronatem wyjazd studentów energetyki z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej do Tadżykistanu, odbywającego się w ramach akcji „Projekt Tadżykistan – Energia Dla Edukacji”. Krakowscy studenci będą wspierać swoich rówieśników i mieszkańców Duszanbe w edukacji energetycznej. Celem wyprawy, która odbędzie się już 20 kwietnia, jest zbudowanie przez studentów z obu krajów lampy solarnej na terenie kampusu uniwersyteckiego, jako symbolu nowoczesnej technologii pozyskiwania energii. Efekty wyjazdu będą udokumentowane w formie filmu.

Tadżykistan to najbiedniejszy kraj w postsowieckiej Azji. Z przerwami w dostępie do energii elektrycznej wciąż zmaga się tam 70% mieszkańców regionu. Kraj położony jest w 93% na terenach wysokogórskich, przez co nieprzerwanie boryka się z przeszkodami utrudniającymi rozwój energetyki, przemysłu oraz transportu.

Pomóc postanowili studenci energetyki AGH w Krakowie – Joanna Maraszek, Anna Ścierska, Joanna Dubielewska i Hubert Stinia. Już wkrótce wyjadą oni do Tadżykistanu, by podzielić się swoją dotychczasową wiedzą z tamtejszymi mieszkańcami i zainspirować ich do poszerzania wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. W październiku 2016 roku rozpoczęli „Projekt Tadżykistan – Energia dla Edukacji.” Dla 20 najzdolniejszych uczniów z Tajik Technical University studenci z AGH stworzyli kurs internetowy, w którym uczyli rówieśników z Tadżykistanu podstaw pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych oraz instruowali, jak krok po kroku zbudować lampę solarną. Finał projektu odbędzie się podczas wyjazdu studentów z Krakowa do Tadżykistanu, gdzie wspólnie ze studentami z Duszanbe skonstruowana zostanie lampa solarna na terenie tamtejszego kampusu uniwersyteckiego.

Dowiedz się więcej: Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują kolejny elektryczny motocykl

Aby osiągnąć długofalowy wpływ na społeczność lokalną, projekt obejmie również nauczanie dzieci w tadżyckich szkołach podstawowych. Wyszkoleni studenci jako wolontariusze poprowadzą z najmłodszymi zajęcia z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz podstaw inżynierii. Jednym z celów tej działalności jest wzbudzenie zainteresowania energetyką wśród dziewczynek. Dziś na tadżyckich uczelniach kobiety stanowią zaledwie 28% studentów.

Firma Schneider Electric, która angażuje się w realizację idei zrównoważonego rozwoju i równego dostępu do energii na całym świecie, z wielką chęcią przystąpiła do pomocy studentom w realizacji „Projektu Tadżykistan”, tym razem przy organizacji wyjazdu do Duszanbe. Nie tylko objęła go patronatem, ale także udzieli wsparcia przy realizacji filmu ukazującego efekty projektu.

– Projekt „oświetlenia” Tadżykistanu jest spójny z ideą przyświecającą Schneider Electric, w której to uważamy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem wszystkich ludzi na naszej planecie, dlatego chętnie rozwijamy nasze partnerstwo w „Projekcie Tadżykistan”. Od 2 lat uważnie obserwujemy zaangażowanie studentów z Krakowa w promowanie energii odnawialnej w tamtym rejonie, dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny wesprzeć ich działania, tym razem podczas zbliżającego się wyjazdu do Duszanbe. – mówi Katarzyna Makówka-Zaparty, Energy Efficiency Key Account Manager w Schneider Electric Polska.

Źródło: mat. pras.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl