Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Schneider Electric wspiera studentów AGH w projekcie budowy lampy solarnej w Tadżykistanie

 Redakcja  |  16.04.2018
Fot. mat. pras.

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, objął patronatem wyjazd studentów energetyki z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej do Tadżykistanu, odbywającego się w ramach akcji „Projekt Tadżykistan – Energia Dla Edukacji”. Krakowscy studenci będą wspierać swoich rówieśników i mieszkańców Duszanbe w edukacji energetycznej. Celem wyprawy, która odbędzie się już 20 kwietnia, jest zbudowanie przez studentów z obu krajów lampy solarnej na terenie kampusu uniwersyteckiego, jako symbolu nowoczesnej technologii pozyskiwania energii. Efekty wyjazdu będą udokumentowane w formie filmu.

Tadżykistan to najbiedniejszy kraj w postsowieckiej Azji. Z przerwami w dostępie do energii elektrycznej wciąż zmaga się tam 70% mieszkańców regionu. Kraj położony jest w 93% na terenach wysokogórskich, przez co nieprzerwanie boryka się z przeszkodami utrudniającymi rozwój energetyki, przemysłu oraz transportu.

Pomóc postanowili studenci energetyki AGH w Krakowie – Joanna Maraszek, Anna Ścierska, Joanna Dubielewska i Hubert Stinia. Już wkrótce wyjadą oni do Tadżykistanu, by podzielić się swoją dotychczasową wiedzą z tamtejszymi mieszkańcami i zainspirować ich do poszerzania wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. W październiku 2016 roku rozpoczęli „Projekt Tadżykistan – Energia dla Edukacji.” Dla 20 najzdolniejszych uczniów z Tajik Technical University studenci z AGH stworzyli kurs internetowy, w którym uczyli rówieśników z Tadżykistanu podstaw pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych oraz instruowali, jak krok po kroku zbudować lampę solarną. Finał projektu odbędzie się podczas wyjazdu studentów z Krakowa do Tadżykistanu, gdzie wspólnie ze studentami z Duszanbe skonstruowana zostanie lampa solarna na terenie tamtejszego kampusu uniwersyteckiego.

Dowiedz się więcej: Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują kolejny elektryczny motocykl

Aby osiągnąć długofalowy wpływ na społeczność lokalną, projekt obejmie również nauczanie dzieci w tadżyckich szkołach podstawowych. Wyszkoleni studenci jako wolontariusze poprowadzą z najmłodszymi zajęcia z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz podstaw inżynierii. Jednym z celów tej działalności jest wzbudzenie zainteresowania energetyką wśród dziewczynek. Dziś na tadżyckich uczelniach kobiety stanowią zaledwie 28% studentów.

Firma Schneider Electric, która angażuje się w realizację idei zrównoważonego rozwoju i równego dostępu do energii na całym świecie, z wielką chęcią przystąpiła do pomocy studentom w realizacji „Projektu Tadżykistan”, tym razem przy organizacji wyjazdu do Duszanbe. Nie tylko objęła go patronatem, ale także udzieli wsparcia przy realizacji filmu ukazującego efekty projektu.

– Projekt „oświetlenia” Tadżykistanu jest spójny z ideą przyświecającą Schneider Electric, w której to uważamy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem wszystkich ludzi na naszej planecie, dlatego chętnie rozwijamy nasze partnerstwo w „Projekcie Tadżykistan”. Od 2 lat uważnie obserwujemy zaangażowanie studentów z Krakowa w promowanie energii odnawialnej w tamtym rejonie, dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny wesprzeć ich działania, tym razem podczas zbliżającego się wyjazdu do Duszanbe. – mówi Katarzyna Makówka-Zaparty, Energy Efficiency Key Account Manager w Schneider Electric Polska.

Źródło: mat. pras.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Czego potrzebujesz, by zapewnić ochronę instalacji elektrycznych?

Przekaźniki priorytetowe stosujemy wtedy, gdy w obwód prądowy podłączone są minimum dwa odbiorniki dużej mocy mogące(...) czytam dalej »


Jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej?

Tworzenie innowacyjnych i niezawodnych produktów oraz świadczenie usług z zakresu automatyzacji przemysłu oraz zarządzania energią jest misją... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl