Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Schneider Electric wspiera studentów AGH w projekcie budowy lampy solarnej w Tadżykistanie

 Redakcja  |  16.04.2018
Fot. mat. pras.

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, objął patronatem wyjazd studentów energetyki z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej do Tadżykistanu, odbywającego się w ramach akcji „Projekt Tadżykistan – Energia Dla Edukacji”. Krakowscy studenci będą wspierać swoich rówieśników i mieszkańców Duszanbe w edukacji energetycznej. Celem wyprawy, która odbędzie się już 20 kwietnia, jest zbudowanie przez studentów z obu krajów lampy solarnej na terenie kampusu uniwersyteckiego, jako symbolu nowoczesnej technologii pozyskiwania energii. Efekty wyjazdu będą udokumentowane w formie filmu.

Tadżykistan to najbiedniejszy kraj w postsowieckiej Azji. Z przerwami w dostępie do energii elektrycznej wciąż zmaga się tam 70% mieszkańców regionu. Kraj położony jest w 93% na terenach wysokogórskich, przez co nieprzerwanie boryka się z przeszkodami utrudniającymi rozwój energetyki, przemysłu oraz transportu.

Pomóc postanowili studenci energetyki AGH w Krakowie – Joanna Maraszek, Anna Ścierska, Joanna Dubielewska i Hubert Stinia. Już wkrótce wyjadą oni do Tadżykistanu, by podzielić się swoją dotychczasową wiedzą z tamtejszymi mieszkańcami i zainspirować ich do poszerzania wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. W październiku 2016 roku rozpoczęli „Projekt Tadżykistan – Energia dla Edukacji.” Dla 20 najzdolniejszych uczniów z Tajik Technical University studenci z AGH stworzyli kurs internetowy, w którym uczyli rówieśników z Tadżykistanu podstaw pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych oraz instruowali, jak krok po kroku zbudować lampę solarną. Finał projektu odbędzie się podczas wyjazdu studentów z Krakowa do Tadżykistanu, gdzie wspólnie ze studentami z Duszanbe skonstruowana zostanie lampa solarna na terenie tamtejszego kampusu uniwersyteckiego.

Dowiedz się więcej: Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują kolejny elektryczny motocykl

Aby osiągnąć długofalowy wpływ na społeczność lokalną, projekt obejmie również nauczanie dzieci w tadżyckich szkołach podstawowych. Wyszkoleni studenci jako wolontariusze poprowadzą z najmłodszymi zajęcia z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz podstaw inżynierii. Jednym z celów tej działalności jest wzbudzenie zainteresowania energetyką wśród dziewczynek. Dziś na tadżyckich uczelniach kobiety stanowią zaledwie 28% studentów.

Firma Schneider Electric, która angażuje się w realizację idei zrównoważonego rozwoju i równego dostępu do energii na całym świecie, z wielką chęcią przystąpiła do pomocy studentom w realizacji „Projektu Tadżykistan”, tym razem przy organizacji wyjazdu do Duszanbe. Nie tylko objęła go patronatem, ale także udzieli wsparcia przy realizacji filmu ukazującego efekty projektu.

– Projekt „oświetlenia” Tadżykistanu jest spójny z ideą przyświecającą Schneider Electric, w której to uważamy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem wszystkich ludzi na naszej planecie, dlatego chętnie rozwijamy nasze partnerstwo w „Projekcie Tadżykistan”. Od 2 lat uważnie obserwujemy zaangażowanie studentów z Krakowa w promowanie energii odnawialnej w tamtym rejonie, dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny wesprzeć ich działania, tym razem podczas zbliżającego się wyjazdu do Duszanbe. – mówi Katarzyna Makówka-Zaparty, Energy Efficiency Key Account Manager w Schneider Electric Polska.

Źródło: mat. pras.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Konkurs z nagrodami! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Konkurs dla elektryków Ebook
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
12/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Aspekty techniczne i ekonomiczne kompensacji mocy biernej w obiektach użyteczności publicznej
  • - Optymalizacja elektroenergetycznych sieci SN
Zobacz szczegóły

Innowacyjna stacja ładowania autobusów EV w Ostrawie

Holenderska firma Heliox dostarczyła pierwsze rozwiązanie do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych z odwróconym pantografem w Czechach. Urządzenie o mocy 450 kW zainstalowano w...

Torba i walizka na narzędzia Knipex 1

Każdy posiadacz dużej liczby narzędzi zdaje sobie z tego sprawę, że utrzymanie ich w porządku ułatwia i przyspiesza pracę. Dlatego torby czy też walizki na narzędzia są świetnym...
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl