Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Schneider Electric wspiera studentów AGH w projekcie budowy lampy solarnej w Tadżykistanie

 Redakcja  |  16.04.2018
Fot. mat. pras.

Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, objął patronatem wyjazd studentów energetyki z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej do Tadżykistanu, odbywającego się w ramach akcji „Projekt Tadżykistan – Energia Dla Edukacji”. Krakowscy studenci będą wspierać swoich rówieśników i mieszkańców Duszanbe w edukacji energetycznej. Celem wyprawy, która odbędzie się już 20 kwietnia, jest zbudowanie przez studentów z obu krajów lampy solarnej na terenie kampusu uniwersyteckiego, jako symbolu nowoczesnej technologii pozyskiwania energii. Efekty wyjazdu będą udokumentowane w formie filmu.

Tadżykistan to najbiedniejszy kraj w postsowieckiej Azji. Z przerwami w dostępie do energii elektrycznej wciąż zmaga się tam 70% mieszkańców regionu. Kraj położony jest w 93% na terenach wysokogórskich, przez co nieprzerwanie boryka się z przeszkodami utrudniającymi rozwój energetyki, przemysłu oraz transportu.

Pomóc postanowili studenci energetyki AGH w Krakowie – Joanna Maraszek, Anna Ścierska, Joanna Dubielewska i Hubert Stinia. Już wkrótce wyjadą oni do Tadżykistanu, by podzielić się swoją dotychczasową wiedzą z tamtejszymi mieszkańcami i zainspirować ich do poszerzania wiedzy z zakresu odnawialnych źródeł energii. W październiku 2016 roku rozpoczęli „Projekt Tadżykistan – Energia dla Edukacji.” Dla 20 najzdolniejszych uczniów z Tajik Technical University studenci z AGH stworzyli kurs internetowy, w którym uczyli rówieśników z Tadżykistanu podstaw pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł alternatywnych oraz instruowali, jak krok po kroku zbudować lampę solarną. Finał projektu odbędzie się podczas wyjazdu studentów z Krakowa do Tadżykistanu, gdzie wspólnie ze studentami z Duszanbe skonstruowana zostanie lampa solarna na terenie tamtejszego kampusu uniwersyteckiego.

Dowiedz się więcej: Studenci Politechniki Wrocławskiej konstruują kolejny elektryczny motocykl

Aby osiągnąć długofalowy wpływ na społeczność lokalną, projekt obejmie również nauczanie dzieci w tadżyckich szkołach podstawowych. Wyszkoleni studenci jako wolontariusze poprowadzą z najmłodszymi zajęcia z zakresu odnawialnych źródeł energii oraz podstaw inżynierii. Jednym z celów tej działalności jest wzbudzenie zainteresowania energetyką wśród dziewczynek. Dziś na tadżyckich uczelniach kobiety stanowią zaledwie 28% studentów.

Firma Schneider Electric, która angażuje się w realizację idei zrównoważonego rozwoju i równego dostępu do energii na całym świecie, z wielką chęcią przystąpiła do pomocy studentom w realizacji „Projektu Tadżykistan”, tym razem przy organizacji wyjazdu do Duszanbe. Nie tylko objęła go patronatem, ale także udzieli wsparcia przy realizacji filmu ukazującego efekty projektu.

– Projekt „oświetlenia” Tadżykistanu jest spójny z ideą przyświecającą Schneider Electric, w której to uważamy, że dostęp do energii jest podstawowym prawem wszystkich ludzi na naszej planecie, dlatego chętnie rozwijamy nasze partnerstwo w „Projekcie Tadżykistan”. Od 2 lat uważnie obserwujemy zaangażowanie studentów z Krakowa w promowanie energii odnawialnej w tamtym rejonie, dlatego też postanowiliśmy po raz kolejny wesprzeć ich działania, tym razem podczas zbliżającego się wyjazdu do Duszanbe. – mówi Katarzyna Makówka-Zaparty, Energy Efficiency Key Account Manager w Schneider Electric Polska.

Źródło: mat. pras.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia » Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu kwalifikacyjnego Grupa 1 – Elektroenergetyczna, Kategoria E i D

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Ładowarka samochodów elektrycznych w domowym garażu »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

ładowarka samochodu elektrycznego ładowarki podtynkowe
Najwyższe standardy produkcji zapewniają możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz, a jego obudowa odporna jest na wszelkie warunki atmosferyczne.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl