Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Schneider Electric promuje inwestycje w Przemysł 4.0 na targach Automaticon

 Redakcja  |  05.04.2018
Fot. Schneider Electric

Pro-face by Schneider Electric był jednym z wystawców na XXIV Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów Automaticon. Pro-face, który od 2002 roku jest częścią Schneider Electric, lidera cyfrowej transformacji w zarządzaniu energią i automatyce, zaprezentował innowacyjne rozwiązania dla Przemysłu 4.0, rewolucjonizujące koncepcję HMI oraz IPC.

XXIV Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów Automaticon to wydarzenie dla ekspertów, producentów, ale i odbiorców branży automatyki przemysłowej. Pro-face by Schneider Electric, jako wiodąca marka produkująca panele operatorskie HMI, przedstawiła zaawansowane rozwiązania technologiczne usprawniające pracę automatykom w przemyśle, stanowiące część Przemysłu 4.0. W dobie transformacji cyfrowej i trwającej rewolucji w sektorach przemysłowych, energetycznych czy gospodarce, zmiany w kierunku cyfryzacji i automatyzacji procesów w przedsiębiorstwach stały się kluczowym czynnikiem rozwojowym powyższych branż. Inwestycja w Przemysł 4.0 była istotnym zagadnieniem omawianym podczas tegorocznych targów Automaticon.

Dowiedz się więcej: Targi Automaticon 2018

– Marka Pro-face by Schneider Electric promuje innowacje technologiczne w procesach usprawniania i automatyzacji m.in. branży przemysłowej. Pro-face od zawsze wyznaczał kierunek rozwoju dla paneli operatorskich. Nasz kluczowy produkt HMI był kiedyś tylko interfejsem komunikacyjnym, który służył do wymiany danych oraz poleceń między maszyną (sterownikiem PLC) a operatorem. Obecnie, jako pierwszy producent na świecie, patrzymy na HMI nie jako na pojedynczy produkt, lecz na skalowalne rozwiązanie, które daje użytkownikowi dużo większe możliwości. Jeśli zakład produkcyjny chce być nowoczesny i obniżać koszty produkcji, to musi dziś korzystać z rozwiązań temu sprzyjających. Technologia Przemysłu 4.0 tego wymaga, a dzięki naszym rozwiązaniom wdrożenie automatyzacji w firmie staje się możliwe –  komentuje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

W czasach, gdy inteligentne protokoły komunikacyjne są coraz bardziej popularne, przed współczesnymi projektantami automatyki stawiane są nowe wyzwania: jak dobrać urządzenia do aplikacji tak, aby się ze sobą komunikowały, nie powodować skomplikowania architektury sieci, a co za tym idzie nie zwiększać kosztów aplikacji? Rozwiązaniem mogą być panele HMI Pro-face. Zaimplementowano w nich ponad 100 dedykowanych protokołów komunikacyjnych do różnego typu urządzeń. Panele HMI wymieniają także dane z regulatorami temperatury, robotami przemysłowymi, sterownikami PLC, przekaźnikami bezpieczeństwa czy systemami wizyjnymi.

Zobacz też: Grupa IGE+XAO stała się częścią dużej międzynarodowej Grupy Schneider Electric

Kolejnym wyzwaniem przy wdrażaniu systemu automatyki jest niedopasowanie sprzętu do warunków środowiskowych, w którym przyjdzie pracować danemu urządzeniu. Wynika to z dwóch rzeczy: instalowane urządzenia nie mają możliwości specjalnego wykonania lub wykonanie panelu, które było by w stanie pracować w niesprzyjających warunkach, kosztuje dwukrotnie więcej.

–  W ofercie Pro-face posiadamy panele z dodatkową powłoką polimerów (tzw. panele coated) na elektronice, odporną na tego typu warunki, co przekłada się na mniejszą ilość przestojów spowodowanych awariami HMI oraz zapewnienie dłuższej żywotności interfejsu operatora. Możemy również zastosować specjalne osłony, zapewniając ochronę przed wodą, olejami, środkami chemicznymi czy dużym zapyleniem – przekonuje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Producenci maszyn dążą do tego, aby ich rozwiązania wyróżniały się na tle konkurencji, a maszyny były innowacyjne, a zarazem proste w obsłudze. Nowe oprogramowanie Blue do paneli operatorskich Pro-face daje takie możliwości. Dzięki grafice wektorowej, stworzone obiekty są bogate i wyraziste, a aplikacje responsywne. Taki sposób tworzenia programu zapewnia szybsze poruszanie się między ekranami oraz ułatwia znalezienie informacji czy przedstawienie ich w czytelniejszej formie. Zastosowanie funkcji multi-touch w panelach serii SP5000 daje możliwość sterowania za pomocą gestów, podobnie jak w popularnych dzisiaj smartfonach. 

– Wraz z rozwojem technologii, aplikacji oraz sieci komunikacyjnych, w Pro-face staramy się dostosować do wymagań, jakie stawia przed nami klient. Wiemy, że dobrze zaprojektowana wizualizacja ma bezpośredni i pozytywny wpływ na efektywność pracy operatora, a co za tym idzie również i produkcji, stąd nasze wysiłki na rzecz poprawy działalności paneli operatorskich. Funkcja edycji siatki w oprogramowaniu Blue znacznie skraca czas pracy związany ze zmianą układu aplikacji, a nowe układy i szablony zapewniają użytkownikom swobodę i elastyczność – dodaje Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric.

Przeczytaj również: Automatyka SZR w nowoczesnych układach zasilania

Użytkownicy przemysłowych systemów automatyki wymagają, aby ich sprzęt pracował wydajnie i bez przestojów. Dodatkowo oczekują natychmiastowej reakcji na wszelkie stany awaryjne oraz szybkiego przywrócenia ich do pełnej sprawności. Doskonałym sposobem na rozwiązywanie problemów związanych z serwisowaniem odległych urządzeń jest usługa zdalnego dostępu do urządzeń przemysłowych. 

 – Co to jest ten zdalny dostęp? Pozwala on na transparentne programowanie oraz monitorowanie pracy zarówno podłączonych do paneli peryferiów (PLC, roboty, systemy wizyjne itp.), jaki i samego HMI. Pro-face korzysta tu z doświadczenia firmy Secomea, która specjalizuje się od wielu lat w systemach zdalnego dostępu. W momencie, w którym HMI pracuje na obiekcie przemysłowym, a urządzenia zewnętrznych firm (PLC, napędy, regulatory itp.) podłączone są z wykorzystaniem protokołu Ethernet, to dzięki tej usłudze jesteśmy w stanie zobaczyć je w taki sposób, jakby były one na naszym biurku. Oczywiście internet po stronie klienta nie musi mieć stałego, publicznego adresu IP, nie musimy również otwierać żadnych portów w sieci oraz przeprowadzać skomplikowanej parametryzacji serwerów VPN. Jedyne, co musimy zrobić, to dostarczyć internet do HMI – wyjaśnia Marcin Nowak, Dyrektor Sprzedaży Pro-face by Schneider Electric. 

Sporą zaletą proponowanego przez Pro-Face by Schneider Electric rozwiązania jest pełne bezpieczeństwo połączenia, które jest gwarantowane certyfikowanym rozwiązaniem. Wykorzystanie w HMI dwóch oddzielnych kart ethernetowych pozwala odseparować sieć przemysłową od internetu, dzięki czemu jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne. Pro-face Connect jest w pełni uniwersalnym narzędziem i nie ogranicza się do konkretnych dostawców sprzętu automatyki.

Źródło: Schneider Electric

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »


Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

urządzenia przeciwprzepięciowe spd Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz(...) czytam dalej »


Światło dzienne, nasz naturalny regulator - odwzorowanie opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Nowe rozdzielnice Practibox S - wysoka jakość i nagrodzony design w przystępnej cenie»

nowe rozdzielnice Rozdzielnice dedykowane są przede wszystkim dla budownictwa mieszkaniowego (prywatnego jak i deweloperskiego), hoteli i obiektów biurowych. Rozdzielnice otrzymały ... czytam dalej »


Wprawiają w ruch tysiące różnych pojazdów na świecie - znasz ich?

Rozdzielnice średniego napięcia (SN) - przegląd 2019

pojazdy elektryczne Medcom Rozdzielnice 2019 porównanie
Zmieniają sposób myślenia o energii elektryczne i nie tylko... czytam więcej » Rozdzielnice średniego napięcia (SN), tak jak i inne rozdzielnice energetyczne, budowane są na napięcia znamionowe w zakresie od 7,2 do 36 kV o wartościach 7,2; 12; ... czytam dalej »

Kamery termowizyjne w cenach promocyjnych - tylko do 30 czerwca! »

Promocje na kamery termowizyjne Przy pracach instalacyjnych, a także w przemyśle, kamera termowizyjna jest nieodzownym narzędziem pracy ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Jaki wybrać uniwersalny, programowalny wyświetlacz cyfrowy?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

Sterowniki programowalne kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań urządzenia wlicza się sterowanie oraz ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Ochrona przed przepięciami systemów alarmowych»

Wszyscy elektryczni producenci w jednym miesjcu - zobacz!

Ochrona przepięciowa systemów alarmowych Elektryczni producenci w jednym miejscu
Jak ochronić różnorodne elektroniczne systemy ochrony mienia przed skutkami przepięć(...) czytam dalej » Zobacz ponad 100,000 produktów elektromechanicznych w ofercie (...) czytam dalej »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Ograniczniki przepięć, które wybrać?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Układy SPD typu 1 (ograniczniki przepięć typu 1) powinny być stosowane do ochrony instalacji elektrycznej oraz urządzeń przed zagrożeniami stwarzanymi(...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
5/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Stacje ładowania pojazdów elektrycznych
  • - Oświetlenie boisk piłkarskich zgodnie z wymaganiami klas oświetleniowych
Zobacz szczegóły

Wakacyjna promocja prenumeraty „elektro.info”!

Już lada moment lato, czas urlopów i błogiego odpoczynku, ale... zanim to nastąpi mamy dla Was wyjątkową letnią promocję na zakup lub przedłużenie prenumeraty „elektro.info”!

Nowe czujniki w rodzinie NIPRESS 1

Rodzina czujników ciśnienia NIVELCO została znacząco powiększona i obecnie czujniki NIPRESS pokrywają zapotrzebowanie większości branż przemysłowych dzięki szerokiej gamie dostępnych...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl