Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Po dwóch latach zakończył się projekt Energa Living Lab

 Redakcja  |  28.03.2018
Fot. Energa

Redukcja zużycia energii elektrycznej o około 104 MWh, ograniczenie emisji CO2 łącznie o 124 tony – to rezultaty pierwszego w Polsce „żywego laboratorium”, czyli projektu Energa Living Lab. Przez około dwa lata gospodarstwa domowe w Gdyni testowały innowacyjne rozwiązania Spółki Enspirion, które pomagają w kontroli bieżącego zużycia energii elektrycznej i w dbaniu o środowisko.

Energa Living Lab obejmował 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowę, Witomino, Śródmieście i Karwiny). Podzielony był na dwie edycje, które trwały łącznie od początku kwietnia 2015 roku do końca stycznia 2018 roku. Do testów zostało zaproszonych 300 gospodarstw, u których wdrożono produkty i narzędzia pozwalające monitorować zużycie energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: Przez wiedzę do oszczędności, czyli edukacyjny program Energa Living Lab

Projekt opierał się na nowatorskiej metodyce żywego laboratorium (Living Lab). Jego podstawowym założeniem jest testowanie narzędzi w warunkach rzeczywistych, a nie – jak w tradycyjnym podejściu – w laboratoriach. Przez dwa lata rodziny sprawdzały, jak w praktyce działają narzędzia i produkty mające zmniejszyć zużycie prądu. Rozwiązania opracowane przez Enspirion, spółkę należącą do Grupy Energa, pozwoliły gospodarstwom domowym ograniczyć emisję CO2 łącznie o 124 tony i zredukować zużycie energii elektrycznej o około o 104 MWh (to tyle ile zużywa 50 przeciętnych rodzin w ciągu roku).

- Stworzyliśmy pierwsze w Polsce „żywe laboratorium” energii, w którym konsumenci testując oraz tworząc nowe technologie i rozwiązania uczyli się, jak optymalizować swoje zużycie prądu. Dzięki temu oszczędzali na rachunkach za prąd dbając o stabilność Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz o czystość powietrza – powiedziała Aleksandra Korczyńska, kierownik Projektu Energa Living Lab.

W pierwszej edycji gospodarstwa korzystały z wielostrefowych programów cenowych, uwzględniających różne stawki za energię w ciągu doby oraz dostawały raporty z informacją o aktualnym zużyciu energii. Dodatkowo rodziny otrzymały system Inteligentnej Sieci Domowej (ISD), który pozwalał na nadzór i sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Uczestnicy mogli np. wyłączyć światło w dowolnym pomieszczeniu z poziomu tabletu czy smartfonu, nie będąc nawet w domu.

Przeczytaj również: Elektromobilność, magazyny energii i Internet Rzeczy, czyli w którą stronę zmierza energetyka?

- Efekty pierwszej edycji były obiecujące, ale zastanawialiśmy się jak jeszcze bardziej zachęcić uczestników do optymalizacji zużycia. Postanowiliśmy przetestować mechanizm grywalizacji w polskiej energetyce – mówi Jakub Szymanowski, kierownik merytoryczny Projektu.

Na potrzeby drugiej edycji zaprojektowano innowacyjną aplikację na tablet. Dzięki niej uczestnicy w łatwiejszy sposób mogli zarządzać zużywanym prądem. Aplikacja pokazywała pobór energii z dokładnością do 5 minut. 43 gospodarstwa biorące udział w drugiej edycji zostały podzielone na 3 drużyny - Faraday, Tesla i Edison. Monitorowały statystyki oraz ustawiały cele oszczędnościowe na kolejne 2 tygodnie, czyli tzw. rundy. Indywidualne wyniki każdej z rodzin sumowały się na wyniki zespołu, do którego należał gracz.

- Za realizację celów oszczędnościowych oraz inne osiągnięcia w grze, każda rodzina otrzymywała punkty, które mogła wymienić na atrakcyjne nagrody, takie jak wejściówki do instytucji kulturalnych czy gadżety energetyczne. – powiedziała Agata Sajko, asystentka Projektu. Grywalizacja trwała 4 miesiące od października 2017 do stycznia 2018 r.

Realizacja projektu pozwoliła na zebranie ogromnej wiedzy na temat indywidualnych użytkowników energii, sposobu, w jaki z niej korzystają oraz ich motywacji. Podsumowując:

  • Uczestnicy to przeciętnie 3-osobowe gospodarstwo domowe
  • Przeciętne gospodarstwo domowe zredukowało swoje zużycie średnio o 4,3%
  • 91,4% chętnie weźmie udział w podobnym projekcie w przyszłości
  • Po zakończeniu fazy testowej uczestnicy cechowali się bardzo wysokim poziomem świadomości energetycznej i ekologicznej
  • Zdecydowana większość uczestników uważała, że ich zachowania mają wpływ na środowisko naturalne, przede wszystkim na poziom emisji CO2
  • Większość testujących pozostawiła innowacyjne urządzania w swoich gospodarstwach domowych
  • 92,7% deklarowało, że stara się zawsze lub często oszczędzać energię elektryczną w swoim domu

Źródło: Energa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »?

Słupy oswietlenia zewnętrznego - na co zwrócić uwagę przy wyborze? »

Ranki łączniki gniazdka Szynoprzewody - małe i średnie instalacje
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia ulicznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

automatyka przemysłowa elektronika
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

Kamery termowizyjne Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Energetyka wiatrowa w Polsce wady i zalety?

ograniczniki konwersja energii elektryczne
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Udział odnawialnych źródeł energii w Polsce stanowi około 14% całkowitej produkcji energii elektrycznej, z czego energetyka wiatrowa stanowi obecnie ponad... czytam dalej »

Liczniki energii elektrycznej do zadań specjalnych»

Liczniki energii jakie wybrać Mogą być stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi, do kontroli procesów przemysłowych, do rozliczeń podnajemców oraz jako element systemów zarządzania energią. Najnowsze inteligentne liczniki umożliwiają płacenie za faktycznie zużytą energię elektryczną, kontrolę sposobu jej wykorzystania ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Roboty będą produkować roboty - to już pewne!

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Powstanie fabryka w której roboty będą produkowały roboty. Wszystko na to wygląda, że już niedługo scenariusze filmowe okażą się ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Pobierz darmowy ebook i usprawnij instalacje przewodów »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania »

Liczniki energii jakie wybrać Łączniki elektrinstalacyjne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

PGG testuje instalacje PV

W Ruchu Halemba kopalni Ruda w Polskiej Grupie Górniczej została uruchomiona pilotażowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 410 kWp. Jest to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie PGG na...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl