Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Po dwóch latach zakończył się projekt Energa Living Lab

 Redakcja  |  28.03.2018
Fot. Energa

Redukcja zużycia energii elektrycznej o około 104 MWh, ograniczenie emisji CO2 łącznie o 124 tony – to rezultaty pierwszego w Polsce „żywego laboratorium”, czyli projektu Energa Living Lab. Przez około dwa lata gospodarstwa domowe w Gdyni testowały innowacyjne rozwiązania Spółki Enspirion, które pomagają w kontroli bieżącego zużycia energii elektrycznej i w dbaniu o środowisko.

Energa Living Lab obejmował 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowę, Witomino, Śródmieście i Karwiny). Podzielony był na dwie edycje, które trwały łącznie od początku kwietnia 2015 roku do końca stycznia 2018 roku. Do testów zostało zaproszonych 300 gospodarstw, u których wdrożono produkty i narzędzia pozwalające monitorować zużycie energii elektrycznej.

Dowiedz się więcej: Przez wiedzę do oszczędności, czyli edukacyjny program Energa Living Lab

Projekt opierał się na nowatorskiej metodyce żywego laboratorium (Living Lab). Jego podstawowym założeniem jest testowanie narzędzi w warunkach rzeczywistych, a nie – jak w tradycyjnym podejściu – w laboratoriach. Przez dwa lata rodziny sprawdzały, jak w praktyce działają narzędzia i produkty mające zmniejszyć zużycie prądu. Rozwiązania opracowane przez Enspirion, spółkę należącą do Grupy Energa, pozwoliły gospodarstwom domowym ograniczyć emisję CO2 łącznie o 124 tony i zredukować zużycie energii elektrycznej o około o 104 MWh (to tyle ile zużywa 50 przeciętnych rodzin w ciągu roku).

- Stworzyliśmy pierwsze w Polsce „żywe laboratorium” energii, w którym konsumenci testując oraz tworząc nowe technologie i rozwiązania uczyli się, jak optymalizować swoje zużycie prądu. Dzięki temu oszczędzali na rachunkach za prąd dbając o stabilność Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz o czystość powietrza – powiedziała Aleksandra Korczyńska, kierownik Projektu Energa Living Lab.

W pierwszej edycji gospodarstwa korzystały z wielostrefowych programów cenowych, uwzględniających różne stawki za energię w ciągu doby oraz dostawały raporty z informacją o aktualnym zużyciu energii. Dodatkowo rodziny otrzymały system Inteligentnej Sieci Domowej (ISD), który pozwalał na nadzór i sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Uczestnicy mogli np. wyłączyć światło w dowolnym pomieszczeniu z poziomu tabletu czy smartfonu, nie będąc nawet w domu.

Przeczytaj również: Elektromobilność, magazyny energii i Internet Rzeczy, czyli w którą stronę zmierza energetyka?

- Efekty pierwszej edycji były obiecujące, ale zastanawialiśmy się jak jeszcze bardziej zachęcić uczestników do optymalizacji zużycia. Postanowiliśmy przetestować mechanizm grywalizacji w polskiej energetyce – mówi Jakub Szymanowski, kierownik merytoryczny Projektu.

Na potrzeby drugiej edycji zaprojektowano innowacyjną aplikację na tablet. Dzięki niej uczestnicy w łatwiejszy sposób mogli zarządzać zużywanym prądem. Aplikacja pokazywała pobór energii z dokładnością do 5 minut. 43 gospodarstwa biorące udział w drugiej edycji zostały podzielone na 3 drużyny - Faraday, Tesla i Edison. Monitorowały statystyki oraz ustawiały cele oszczędnościowe na kolejne 2 tygodnie, czyli tzw. rundy. Indywidualne wyniki każdej z rodzin sumowały się na wyniki zespołu, do którego należał gracz.

- Za realizację celów oszczędnościowych oraz inne osiągnięcia w grze, każda rodzina otrzymywała punkty, które mogła wymienić na atrakcyjne nagrody, takie jak wejściówki do instytucji kulturalnych czy gadżety energetyczne. – powiedziała Agata Sajko, asystentka Projektu. Grywalizacja trwała 4 miesiące od października 2017 do stycznia 2018 r.

Realizacja projektu pozwoliła na zebranie ogromnej wiedzy na temat indywidualnych użytkowników energii, sposobu, w jaki z niej korzystają oraz ich motywacji. Podsumowując:

  • Uczestnicy to przeciętnie 3-osobowe gospodarstwo domowe
  • Przeciętne gospodarstwo domowe zredukowało swoje zużycie średnio o 4,3%
  • 91,4% chętnie weźmie udział w podobnym projekcie w przyszłości
  • Po zakończeniu fazy testowej uczestnicy cechowali się bardzo wysokim poziomem świadomości energetycznej i ekologicznej
  • Zdecydowana większość uczestników uważała, że ich zachowania mają wpływ na środowisko naturalne, przede wszystkim na poziom emisji CO2
  • Większość testujących pozostawiła innowacyjne urządzania w swoich gospodarstwach domowych
  • 92,7% deklarowało, że stara się zawsze lub często oszczędzać energię elektryczną w swoim domu

Źródło: Energa

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

Licznik energii jaki wybrać systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Inteligentne liczniki od innogy

innogy instaluje w Warszawie innowacyjne liczniki energii elektrycznej, które podnoszą skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. Rozwiązania zastosowane w licznikach pozwalają na...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl