Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Zieloni ekolodzy - świadomi producenci

 Redakcja  |  01.12.2008

Przed Konwencją Klimatyczną ONZ w Poznaniu, 27 listopada zorganizowana została w Warszawie kolejna debata tym razem pod hasłem "Zieloni ekolodzy - świadomi producenci", w czasie której nad Pakietem Energetyczno-Klimatycznym dyskutowali po stronie ekologów dr Grzegorz Wiśniewski (prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej), Dariusz Szwed (przewodniczący "Zieloni 2004") oraz Andrzej Kassenberg (Koalicja Klimatyczna), po stronie producentów Krzysztof Żmijewski (koordynator Green Effort Group), Tomasz Chruszczow (zastępca koordynatora Green Effort Group, wiceprzewodniczący Forum CO2) i Mirosław Niewiadomski (dyrektor departamentu Technologii i Ochrony Środowiska PGE Górnictwo i Energetyka). Debatę prowadził Edwin Bendyk z tygodnika Polityka.

Na początku wystąpił podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Marcin Korolec, który przypomniał, że mamy niezwykłe osiągnięcia w redukcji CO2, lepsze niż zakładało porozumienie z Kioto. Zapewnił także, że rząd nie kwestionuje celów Pakietu, ma tylko poważne wątpliwości, co do zaproponowanych rozwiązań. - Unia określiła ambitne cele ochrony klimatu, teraz trzeba dyskutować nad tym, jak w Polsce unijne decyzje zaimplementować - mówił minister Korolec.

Polska ma zastrzeżenie do kilku konkretnych, niedopracowanych w Pakiecie kwestii. Postulujemy uzupełnienie unijnej propozycji o mechanizm, który by sprawił, że cena emisji CO2 będzie przewidywalna (obecnie waha się ona od 0 do 100 euro za tonę). Drugim postulatem jest uzupełnienie propozycji Komisji Europejskiej odnośnie do mechanizmu aukcyjnego - dopuszczenie do darmowych emisji w zależności od stosowanej technologii i paliwa. Trzecie zastrzeżenie mamy, jak tłumaczył Korolec, do sposobu redystrybucji emisji. Krajom biedniejszym ma być przyznawane 10% dodatkowych emisji, a Polska uważa, że powinno być więcej.

Wiceminister Korolec zwrócił także uwagę, że Polska jest jedynym krajem, który obecnie składa systemowe uwagi i propozycje rozwiązań, ale nasz głos trafia w pustkę, bo nasi partnerzy nie reagują dynamicznie na te postulaty, a czasu do Rady KE jest już bardzo mało. Kwestia Pakietu jest, jak zauważył Korolec, fundamentalna dla Unii Europejskiej i dla Polski, a wymaga się od rządu pośpiechu w podejmowaniu dyskusji, co przekłada sie negatywnie na jakość tej dyskusji. Komisja Europejska nie przewidziała wahań cen lub innej sytuacji krajów o wysokim nawęgleniu, takich jak Estonia czy Polska. Dlatego Pakiet wzbudza wątpliwości, ponieważ został stworzony zbyt szybko, a w takich sprawach potrzeba więcej czasu na rozważne podejmowanie decyzji.

Na początku debaty Tomasz Chruszczow zwrócił uwagę na poważny błąd, jaki popełniono przy tworzeniu niektórych założeń Pakietu. Stworzono bowiem "średnią Europę", a takie uśrednienie jest nieprawdą i będzie prowadziło do nieprawidłowości. Wymienił dwa naczelne, jego zdaniem powody, dla których stworzono ten Pakiet. Pierwszy powód, to powód ekologiczny, co do którego wszyscy są zgodni, iż powinien zostać osiągnięty. Drugi powód, jego zdaniem, to nadzieja uczynienia z Unii światowego lidera w produkcji energii. Zdaniem Chruszczowa Pakiet w tej formie nie zapewnia tego, co zakłada, więc jest nieefektywny.

W tej kwestii z Tomaszem Chruszczowem zgodny był Andrzej Kassenberg. Uważał on bowiem, że propozycje energetyczne muszą być efektywne. Polska ograniczyła emisję CO2 bez żadnych mechanizmów polityki energetycznej. Trzeba na to patrzej odpowiedzialnie, a każdy ciągnie w swoją stronę. Polska energetyka jest jak chory pacjent - mówił Kassenberg - już jej nie pomogą doraźne środki. Jeżeli nie pomożemy naszej energetyce całościowo to zapłacimy za to z czasem jeszcze więcej. Taką szansą, zdaniem Kassenberga, jest Pakiet Energetyczno-Klimatyczny. Po raz kolejny w rozmowach padło spostrzeżenie dotyczące zawężenie dyskusji do kwestii cen energii. Zdaniem doktora Kassenberga politycy boją się, że wzrost cen wpłynie na ich pozycję w polityce. Uważa również, że czas na dyskusje mieliśmy w zeszłym roku, ale wtedy tak wielkiego zainteresowania Pakietem nie było, a jeżeli czegoś nie zrobimy już teraz, zapłacimy za to później. Zaproponował rozważenie alokacji funduszy unijnych, może należałoby je wobec tego przy kolejnych podziałach pieniędzy przeznaczyć na energię odnawialną.

Krzysztof Żmijewski zgadził się z argumentami Kassenberga, ale nie zgadził z konkluzją. - Pakiet tak, ale nie taki Pakiet - powiedział profesor Żmijewski. Zwrócił także uwagę na zaniedbania Komisji Europejskiej. Unia nie odpowiada na nasze pytania i Polacy muszą się zastanawiać, co Unia ma na myśli - to jest niedopuszczalne. [...] Karygodne jest, że to musi być szybko, bo to musi być szybko, a mamy 20% szans na to, że się sprawdzi i nie mamy zabezpieczeń. Unia mówi, że na przyjęcie Pakietu jest mało czasu, a na dopracowanie szczegółów jest dużo czasu. - kontynuował Żmijewski.

Dariusz Szwed twierdził nawet, że Pakiet nie jest czysto ekologicznym rozwiązaniem. Ma on wyraźnie wymiar polityczny, a my nie mamy podstaw analitycznych do jego przyjęcia - zapewniał Szwed. Dyskutować, jego zdaniem, można dopiero po wnikliwej odpowiedzialnej analizie, a w tym przypadku zaniedbano przygotowanie miarodajnych dokumentów analitycznych, które byłyby oparte na nowych, sprawdzonych danych.

Szwed zwrócił uwagę, że nie można budować odpowiedzialnego scenariusza energetycznego nie znając rzeczywistych kosztów zewnętrznych energetyki. - Komisja Europejska na początku dyskusji na temat Pakietu Klimatyczno-energetycznego powinna była oszacować koszty zewnętrze sektora energetycznego, które ewidentnie wpływają na analizę kosztów i korzyści. - tłumaczył Szwed. - Dopiero po oszacowaniu kosztów zewnętrznych można powiedzieć, ile w rzeczywistości nas kosztuje ten pakiet.

Według Grzegorza Wiśniewskiego nie można zbyt lekkomyślnie krytykować wyłącznie Unii Europejskiej, ponieważ w ramach Komisji Europejskiej powstały dokumenty, które głęboko podchodzą do tematu. Wina leży także po stronie polskiego rządu, który nie ma zaplecza ekologicznego, które by ciągle działało w tle. Zwiększamy, jego zdaniem, niepotrzebnie skalę kosztów i stosujemy przeinwetsowania, przez co nie wzbudzamy w zachodnich partnerach zaufania i jesteśmy zbyt aroganccy w dyskusjach.

Mirosław Niewiadomski wypowiadał się z perspektywy praktyka. Uważa on, że formy energetyczne mają świadomość zagorożenia i świadomosć ekologiczną, są odpowiedzialne społęcznie, ale Polska opiera się na węglu i tego się łatwo nie zmieni. Firmy potrzebują czasu i pieniędzy na wproadzanie zmian, np. na opracowanie nowych technologii.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl