Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy jest szansa, żeby dane przetrwały wybuch jądrowy? Polscy naukowcy już nad tym pracują

 Redakcja  |  21.02.2018
Fot. pixabay.com

Typowa scena z filmu sci-fi: w dalekiej przyszłości kosmiczni podróżnicy odkrywają ślady prastarej cywilizacji. Podczas rozpoznania natrafiają na budynek z rzędami podobnych do siebie przedmiotów. Dochodzą do wniosku, że trafili na archiwum, w którym znajdują się nośniki danych. Kiedy udaje się je odczytać, wędrowcy z uznaniem wypowiadają się o technologii, która umożliwiła przechowanie informacji przez tysiące lat.

Niestety nic nie jest proste. Jeśli nasza cywilizacja upadnie, to informacji po nas zostanie niewiele. Dlaczego? Ponieważ nośniki danych takie jak płyty CD, DVD, czy Blu-ray przechowają dane, ale raczej nie przez dekady, a po prostu przez kilka/kilkanaście lat. Powód? Bardzo prosty - warstwa zapisu reaguje z powietrzem i utlenia się (dochodzi do rozkładu polimeru, z której jest ona wykonana). Co więcej, nietrwałe są również pendrive i dyski twarde, bo magnetyczny zapis danych jest podatny na działanie czasu oraz czynników zewnętrznych, jak pola magnetyczne.

Dowiedz się więcej: Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk?

– W efekcie instytucje państwowe nie dysponują metodą zapisu danych, który przetrwałby próbę czasu, pożar, zalanie czy nawet impuls elektromagnetyczny powstały w wyniku wybuchu jądrowego. Postawiliśmy sobie za cel stworzenie takiej technologii – mówi mgr inż. Tomasz Lotz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Naukowcy wiedzieli, że czeka ich trudne wyzwanie. Nośnik danych stworzony przez nich musi być odporny na wszelkie czynniki fizyczne. Od razu odpadły więc wszystkie materiały ze zbyt niską temperaturą topnienia, podatne na działanie wody, powietrza, silnych pól elektrycznych i magnetycznych. „W grę wchodzą metale takie jak wolfram, nikiel, tytan, ale też stal, a także ich stopy i spieki. A jeśli obniżymy wymagania co do temperatury topnienia, to także aluminium i magnez”– tłumaczy dr hab. Paweł Sobkowicz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Przeczytaj również: Ciemno wszędzie, duszno wszędzie, co to będzie, co to będzie?

Jednak to nie koniec. Po wyborze materiału trzeba się dobrze zastanowić, w jaki sposób będą zapisywane dane. Większość informacji przechowywana jest na komputerach, w związku z tym wykorzystywany jest do tego zrozumiały dla nich system binarny – język zer i jedynek. Na płycie jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy za pomocą lasera wypalić serię rowków reprezentujących jeden, pozostawiając powierzchnię nietkniętą tam, gdzie ma być zero. Analogicznie jest w przypadku dysków twardych - jedynkę reprezentuje zmiana w polu magnetycznym, a zero jej brak.

Jak w takim razie zapisać ciąg zer i jedynek w metalu? Zaprzęgając do tego laser, który punktowo będzie topił materiał – co będzie można później odczytać jako jedynki. Jak tłumaczy dr hab. inż. Sławomir Wronka, chociaż fizyczna reprezentacja danych będzie przypominała kod binarny, to w rzeczywistości może to być coś innego. – Na przykład zapis przypominający obecnie stosowane fotokody. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania jest taka, że dane przed zapisem są kompresowane, a więc można pomieścić ich więcej – tłumaczy naukowiec.

 

Może Cię zainteresować: Dane wystrzelone z Łodzi... w kosmos!

Naukowcy pamiętają również o tym, że nośnik pamięciu nie powinien być duży, ale poręczny wobec tego postulują dwie formy, które mógłby przyjąć ich nośnik. Pierwsza to metalowa taśma, która po zapisie byłaby zwijana w szpulę. Druga to cienkie, metalowe płytki, które po naniesieniu danych byłyby przechowywane jedna na drugiej, w kostkach.

Najważniejszym elementem wynalazku jest sposób odczytu tych danych, który odbywałby się za pomocą zwykłego tomografu. – To urządzenie do trójwymiarowej fotografii rentgenowskiej. A skoro tworzony obraz jest przestrzenny, to nie musimy odczytywać po kolei fragmentów metalowej taśmy lub jednej płytki po drugiej, ale możemy spokojnie odczytać całą szpulę lub kostkę na raz. Co więcej, dla bezpieczeństwa nasz nośnik moglibyśmy nawet schować do metalowej puszki i dalej moglibyśmy odczytać dane bez naruszania opakowania – tłumaczy dr hab. inż. Wronka. Dodaje, że jedyne ograniczenie w tym wypadku związane jest z wielkością stosowanego tomografu. Docelowo rozwiązanie zostałoby wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie do interpretacji obrazu tomograficznego tak, aby odczyt danych z metalu zachodził automatycznie. Jak zapewniają naukowcy, siła wynalazku polega na tym, że nie wymaga on opracowania dodatkowych technologii, bo wszystkie elementy są już w tej chwili dostępne na rynku.

Zobacz też: Solaris Trollino 24, czyli naprawdę długi trolejbus

A co z pojemnością pamięci? Naukowcy twierdzą, że jest ona ograniczona możliwościami ploterów laserowych, które zazwyczaj wykonują na długości jednego cala do tysiąca rowków. To znaczy, że na płytce metalowej o powierzchni jednego cala kwadratowego (w przypadku pamięci komputerowych zwykło się przyjmować imperialną notację) urządzenie z NCBJ jest w stanie zapisać milion bitów, tj. 122 kilobajty (dla porównania, tyle waży dzisiaj plik PDF o niskiej jakości). Rolka taśmy o długości 50 metrów i szerokości jednego cala pomieściłaby więc 23,4 megabajta. To mniejsza gęstość niż w przypadku 8-calowych dyskietek wprowadzonych do sprzedaży na przełomie lat 60. i 70.

– Należy jednak zaznaczyć, że nasze rozwiązanie nigdy nie ma wygrywać z nowoczesnymi metodami ani gęstością zapisu danych, ani prędkością odczytu. Nie musi, bo to nie pojemność i prędkość są tutaj podstawowymi atutami, ale trwałość oraz relatywnie prosta metoda zapisu i odczytu – tłumaczy mgr inż. Lotz. 

Źródło: forsal.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebiePotrzebujesz pomocy przy projektowaniu instalacji elektrycznych? Skorzystaj!

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Materiały do przygotowania projektu elektrycznego Rola miedzi w energetyce słonecznej
Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Zobacz nowe funkcje kamer termowizyjnych »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Sposoby oznaczania kabli i przewodów»

Zobacz jakie nowośći pokazano na Targach Energetab 2018 »

Oznaczanie kabli przewodów i urządzeń Enegetab targi 2018
Jak trwale i czytelnie oznaczyć kable, przewody i urządzenia w sieci elektrycznej, żeby potem łatwo (...) czytam dalej » Przed nami 31. edycja targów ENERGETAB 2018. Przez kolejne trzy dni będą spotykać się czołowi przedstawiciele sektora elektroenergetycznego i poznawać najnowsze rozwiązania (...) czytam dalej »

Projektuj za pomocą bezpiecznej i niezawodnej aparatury łączeniowej »
Projektowanie z aparaturą łączeniową

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Pierwszy oscyloskop klasy średniej z pasmem 8 GHz i prędkością próbkowania 25 GS/s jednocześnie na wszystkich 4 kanałach»

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Oscyloskop klasy średniej
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Tektronix oferuje jeszcze większą prędkość próbkowania oraz najniższy poziom szumów zapewniając najwyższą wiarygodność pomiaru dzięki MSO serii 6 Mixed Signal Oscilloscope (...) czytam dalej »

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Jak w czasie rzeczywistym monitorować pobór mocy i jakość dostarczanej energii?

Projektowanie i wykonawstwo instalacji elektrycznych średnio- i niskonapięciowych»

Monitoring poboru mocy Prąd budowlany - skąd czerpać?
Jak pozyskiwać, gromadzić, przetwarzać oraz archiwizować dane o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także... czytam dalej » Zasoby materialne w dziedzinie projektowania nowoczesnych (pod względem technicznym) konstrukcji i technologii oraz wykonywania niezbędnego oprzyrządowania zadaniowego do realizacji produkcji podstawowej i usług oraz planowanych prac modernizacyjnych i (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl