Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Jack Daniels zainwestuje w energię wiatrową

 Redakcja  |  12.02.2018
Fot. pixabay.com

Jak podał portal gramwzielone.pl Brown-Forman Corporation, właściciel m.in. marki Jack Daniels, podpisał długookresową umowę na zakup energii z farmy wiatrowej, z której cała produkcja ma odpowiadać niemal całemu zapotrzebowaniu amerykańskiej firmy.

Producent whisky Jack Daniels kupi energię elektryczną pochodzącą z farmy wiatrowej Solomon Forks. Powstanie ona w Kansas, z której całkowita generacja ma odpowiadać 90 proc. konsumpcji energii Brown-Forman Corporation. Budowa farmy wiatrowej ma ruszyć w 2018 roku, a jej uruchomienie przewidziano jeszcze w czwartym kwartale br. Jej całkowita moc wyniesie wówczas 474 MW.

Dowiedz się więcej: Co dalej z wiatrakami w Polsce?

Brown-Forman zagospodaruje 30 MW, zachowując przez cały okres obowiązywania umowy PPA, wynikające z produkcji zielonej energii gwarancje pochodzenia, które mają pozwolić mu na zrównoważenie emisji związanych ze zużyciem energii przez infrastrukturę amerykańskiej firmy. Energia elektryczna, która powstanie na Solomon Forks i do której prawa zyska amerykańska firma, będzie sprzedawana na rynku hurtowym.

W roku 2012 Brown-Forman zobowiązał się do ograniczenia emisji CO2 o 15 proc. do roku 2023.

Umowa PPA na zakup energii wiatrowej ma obowiązywać przez 15 lat. – Umowy na zakup energii (Power Purchase Agreements, PPA) pozwalają takim firmom jak Brown-Forman inwestować w produkcję energii ze źródeł odnawialnych na dużą skalę, prezentując swoje zaangażowanie w energetykę odnawialną. Takie umowy jednocześnie zapewniają stabilną cenę energii przez cały okres ich trwania – komentuje amerykańska firma. Realizację podobnych inwestycji i zdobycie na niej finansowania w USA coraz częściej umożliwiają właśnie zawierane z deweloperami umowy PPA.  

Brown-Forman nie jest jedynym producentem napojów alkoholowych w USA, który inwestuje w OZE. W ubiegłym miesiącu amerykański oddział Budweisera poinformował o przejściu na zasilanie w 100 proc. energią odnawialną.

Przeczytaj również: 300 mln zł dla klastrów energii na instalacje OZE

To konsekwencja decyzji grupy Anheuser-Busch InBev, do której należy marka Budweiser. Informacja o wykorzystaniu wyłącznie energii odnawialnej ma się pojawić na etykietach butelek i puszkach Budweisera. Anheuser-Busch InBev zapowiedział przejście wyłącznie na zieloną energię do roku 2025, a w tym roku ma dojść do poziomu 31 proc.

Ta decyzja oznacza zastąpienie około 6 TWh energii konsumowanej przez ten koncern w skali roku energią z OZE. 1/5 zielonej energii AB InBev ma wytwarzać we własnym zakresie. Pozostała energia zostanie zakupiona bezpośrednio od właścicieli farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

– Piwo istnieje od 3 tys. lat. Chcemy, aby istniało jeszcze przez kolejnych 3 tys. lat – Reuters cytuje wiceprezydenta Budweisera Briana Perkinsa.

Budweiser zapewnił sobie energię odnawialną, kupując ją w ilości odpowiadającej jego zapotrzebowaniu od amerykańskiego oddziału włoskiego koncernu energetycznego Enel. Chodzi konkretnie o generację z należącej do Enel farmy wiatrowej Thunder Ranch, która znajduje się w Oklahomie i której moc sięga 300 MW.

Może Cię zainteresować: LEGO zasilane energią w 100% ze źródeł odnawialnych

W ubiegłym roku decyzję o przejściu w ciągu 5 lat wyłącznie na zieloną energię podjęła również grupa Carlsberg. Dodatkowo duński koncern zobowiązał się do zmniejszenia emisji CO2 w ujęciu tzw. beer-in-hand emissions o 30 proc. do roku 2030. Terminem beer-in-hand emissions określono emisje powstałe w całym procesie powstawania produktu, zaliczając emisje wygenerowane w rolnictwie, transporcie czy sprzedaży detalicznej.

Źródło: gramwzielone.pl

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Oznaczniki kabli i przewodów - jakie wybrać »

Gdzie znajdziesz systemy zasilania dla każdej dziedziny przemysłu »

drukarka etykiet systemy zasilania
Sposoby oznaczania kabli i przewodów w elektrycznych są różne.Jedne mniej trwałe, a inne (...) czytam więcej » Oferują zaawansowane usługi badawczo-rozwojowe obejmujące elektronikę, wbudowane oprogramowanie, mechanikę systemu zasilania (...) czytam dalej »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

Ośiwetlenie - jakie wybrać? bezpanelowa energia słoneczna
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Jaką drukarkę do oznaczeń elektrycznych wybrać»

etykietowanie kabli i przewodów Priorytetem przy oznaczaniu sieci i jej poszczególnych elementów czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych, kilometrów kabli, dziesiątek przełączników czy kolejnych aparatur w szafach rozdzielczych jest ...... czytam dalej »


Automatyka i czujniki - dlaczego to takie ważne »

Poznaj tajemnicę elektryków - złączki bezszynowe »

Czujniki i automatyka złączki bezszynowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Czy wiesz jak wykonać montaż i jak można łączyć ze sobą złączki bez użycia szyn ... czytam dalej »

Zasilacze a odporność na zwarcia - dlaczego to takie ważne?

Promocje na kamery termowizyjne W sieciach zasilających obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej powszechnie stosuje się zasilacze bezprzerwowe UPS w celu ochrony ważnych urządzeń odbiorczych, wrażliwyc ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... czytam dalej »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Kable i przewody - dobierz odpowiednie do swojego projektu »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Właściwie wykonana i dostosowana do konkretnych zagrożeń środowiskowych instalacja elektryczna powinna do minimum ograniczać zagrożenia... czytam dalej »


Jak odwzorować światło dzienne przy użyciu opraw oświetleniowych »

Uwaga konkurs! Znasz "elektrycznych" producentów? Zagraj i wygraj atrakcyjne nagrody »

Oświetlenie jakie wybrać aby przypominało światło dzienne Konkurs
Rodzaj oświetlenia ma również fundamentalny wpływ na nasz wzrok oraz bezpośrednio wpływa na nasze ciało, umysł i ... czytam dalej » Weź udział w letnim konkursie i zgarnij nagrody. Co tydzien nowa gra i nowa szansa na wygraną. Sprawdź się i zawalcz o wygraną! chcę zagrać »

Co jeszcze potrafią enkodery Ethernet?

UPS zasilacze Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym?

Urządzenia przeciwprzepięciowe (SPD) - jakie wybrać ?

Switche zarządzalne spd ograniczniki przepięć
Switche niezarządzalne to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Ochronniki przepięciowe odpowiednie do zastosowań w instalacjach 230 V lub 400 V, systemy jedno- lub trójfazowe, wymienny moduł warystora i zamknięty moduł iskiernika, wizualna i zdalna sygnalizacja stanu warystora oraz ... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Wpływ stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych na sieć elektroenergetyczną
  • - Projekt zasilania oświetlenia terenu bazy logistycznej
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl