Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

elektro.info szkoli elektryków i pożarników

 Redakcja  |  elektro.info 12/2017  |  22.12.2017
Uczestnicy konferencji ELEKTRO-VIP w Polanicy Zdrój.
Uczestnicy konferencji ELEKTRO-VIP w Polanicy Zdrój.
ww

Listopad, podobnie jak październik, był pracowitym miesiącem dla naszej redakcji. Prowadziliśmy liczne szkolenia dla członków MOIIB, członków Kaliskiego Oddziału SEP oraz członków WOIIB zrzeszonych w BT WOIIB w Kaliszu, a także dla słuchaczy kursu wentylacji pożarowej zorganizowanego przez CNBOP-PIB w Józefowie. Ponadto uczestniczyliśmy w XX Jubileuszowym Sympozjum Poznańskiego Oddziału SEP, zajęciach studiów podyplomowych Politechniki Wrocławskiej oraz konferencji ELEKTRO-VIP w Polanicy-Zdroju.

Cykl szkoleń z udziałem naszej redakcji rozpoczęły zajęcia dla członków BT MOIIB w Siedlcach, gdzie 8 listopada red. Julian Wiatr omówił podstawowe zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową w budownictwie. Podczas zajęć słuchacze poznali elementarną teorię pożarów, zasady obliczania gęstości obciążenia ogniowego, wymagania stawiane w zakresie odległości budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe, warunki ewakuacji z budynków objętych akcją ratowniczo-gaśniczą oraz zasady zasilania urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.

Zobacz także: elektro.info szkoli elektryków i pożarników

Następnego dnia red. Julian Wiatr wygłosił w Kaliszu prelekcję poświęconą zasilaniu urządzeń elektrycznych, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru. Treści wykładu poprzedziło omówienie elementarnej teorii pożarów oraz środowiska pożarowego. Podczas tych zajęć dużo miejsca zostało poświęcone problematyce przeciwpożarowego wyłącznika prądu, który zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku, w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU z 2016 roku, poz. 1966), został zakwalifikowany do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych w postaci zestawu składającego się z urządzenia uruchamiającego, urządzenia sygnalizującego i urządzenia wykonawczego. Wiąże się to z obowiązkiem przedstawiania od 1 lipca 2018 roku krajowej deklaracji stałości właściwości użytkowych dla zestawu tworzącego ten „element” wyposażenia budynku. Problem związany z tym urządzeniem, wbrew pozorom, jest większy niż przewidywali twórcy tego pomysłu, których celem była poprawa stanu bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej: Elektryczne niechlujstwo

Podczas prac nad krajowym dokumentem oceny okazało się, że nie wzięto pod uwagę parametrów elektrycznych elementów tworzących zestaw przeciwpożarowego wyłącznika prądu, które determinują dobór poszczególnych elementów składowych i są uzależnione w głównej mierze od mocy zwarciowej w miejscu przyłączenia budynku do sieci elektroenergetycznej. Pomimo nieustannie zbliżającej się daty 1 lipca 2018 roku, jednostka certyfikująca, która usilnie zabiegała o wprowadzenie zestawu elementów tworzących przeciwpożarowy wyłącznik prądu do grupy stałych urządzeń przeciwpożarowych, jak dotąd nie opracowała procedur badawczych w tym zakresie. W ramach tego wykładu słuchacze poznali elementarną teorię niezawodności oraz metodykę konstruowania urządzeń elektrycznych służących ochronie przeciwpożarowej. Szczególna uwaga została zwrócona na dobór i warunki eksploatacji źródeł zasilających, często błędnie interpretowanych podczas różnych szkoleń branżowych. Prowadzący dokładne omówił zasady doboru oraz eksploatacji baterii akumulatorów, zespołów prądotwórczych oraz warunki uznania drugiego kierunku zasilania z sieci elektroenergetycznej jako niezależnego źródła. Przy omamianiu zasad zasilania zostały zaprezentowane wymagania norm: PN-EN 54-4:2002 Systemy sygnalizacji pożarowej. Część 4: Zasilacze, PN-EN 12101-10:2007 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 10: Zasilacz oraz PN-HD 60364-5-56:2013 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Część 5-56: Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego. Instalacje bezpieczeństwa.

Obejrzyj: VI Konferencja szkoleniowa "Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych" – fotorelacja.

Natomiast uczestnicy kursu wentylacji pożarowej w CNBOP-PIB w Józefowie k. Otwocka wysłuchali wykładu poświęconego metodyce zasilania urządzeń przeciwpożarowych oraz zasad zabezpieczania obwodów zasilających. Podczas tego wykładu słuchaczom przedstawiono specyfikę doboru przewodów zasilających urządzenia oddymiające oraz metodykę ich zabezpieczenia z uwzględnieniem wpływów środowiska pożarowego. Omówione zostały podstawowe wymagania normy N SEP-E 005 Dobór przewodów elektrycznych do zasilania urządzeń, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.

Uczestnicy konferencji ELEKTRO-VIP odbywającej się w Polanicy-Zdrój mieli okazję wysłuchać wykładu poświęconego problematyce zasilania budynków w warunkach normalnych oraz zasadom zasilania budynku w przypadku wykrycia pożaru. Prowadzący wykład wskazał poprawne i niepoprawne rozwiązania przyjmowane przez projektantów. Szczególna uwaga została poświęcona problematyce przeciwpożarowego wyłącznika prądu oraz zasadom jego poprawnego projektowania, wykonawstwa i dalszej eksploracji. Omówione zostały zasady doboru baterii akumulatorów oraz prowadzenia ich eksploatacji. Wykład zakończyło omówienie wymagań stawianych lokalizacji rozdzielnicy głównej budynku oraz prowadzenia obwodów instalacji przeciwpożarowych.

Sprawdź szczegóły: Z pamiętnika szkoleniowca cz.1

W listopadzie uczestniczyliśmy jako patron medialny w konferencji Poznańskiego Oddziału SEP, o czym piszemy na stronie 16 oraz w zajęciach XVII edycji studiów podyplomowych Politechniki Wrocławskiej poświęconych projektowaniu instalacji elektrycznych wspomaganych komputerowo zorganizowanych w Karpaczu (relacja na stronie 13). Listopad zakończyła doroczna konferencja „elektro.info” poświęcona wykorzystaniu zespołów prądotwórczych oraz zasilaczy UPS w układach zasilania budynków, zorganizowana 30 listopada w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie (relacja na stronie 18). Również w listopadzie dla wygody naszych czytelników przygotowaliśmy drugie wydanie zeszytu 8 poświęconego doborowi przewodów i kabli elektrycznych oraz ich zabezpieczania, który został wydany w ramach serii wydawniczej „Zeszyty dla elektryków” i był dostępny w sprzedaży podczas zorganizowanej przez nas konferencji.  

Aktualność pochodzi z: miesięcznika elektro.info 12/2017

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły

Start programu „Mój Prąd”. Czy przyczyni się do zwiększenia rozwoju OZE w Polsce?

We wrześniu wystartuje nowy rządowy program „Mój Prąd”, dzięki któremu będzie można uzyskać dofinansowanie na domową instalację fotowoltaiczną. Z dotacji będą mogły skorzystać...

MITRA LED

Właściwe oświetlenie drogowo-parkowe pozwala znacznie zredukować koszty eksploatacji, będąc rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, estetycznym, jak i ekologicznym. Lena Lighting S.A. oferuje...
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl