Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Solaris Trollino 24, czyli naprawdę długi trolejbus

 Redakcja  |  29.01.2018
Solaris Bus & Coach

Solaris "przeciera szlaki" elektromobilności nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Elektrobusy z charakterystycznym logo można zobaczyć w Hiszpanii, we Włoszech czy w krajach skandynawskich. Firma nie poprzestaje jednak na kolejnych działaniach rozwojowych i prócz produkowania swoich elektrycznych, dobrze znanych Urbino, pracuje nad kolejnymi projektami. Jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (ORPA.pl), spółka poszerza ofertę o kolejny nowatorski pojazd.

Niedawno Solaris zaprezentował trolejbus dla przewoźnika Rigas Satiksme z Rygi, wyposażony z ogniwo wodorowe zwiększające zasięg. Teraz prace skupią się na przygotowaniu ponad 24-metrowego dwuprzegubowego i trójczłonowego trolejbusu Solaris Trollino 24. Prototyp będzie platformą dla przyszłej, seryjnej produkcji 24-metrowych pojazdów z napędem hybrydowym, elektrycznym oraz właśnie trolejbusów. Jego produkcja zakończy się prawdopodobnie w połowie 2018 r., po czym Trollino 24 zostanie przekazany do jazd testowych w wybranych europejskich miastach, gdzie poruszając się pod trakcją trolejbusową będzie przechodził m.in. badania homologacyjne dopuszczające go do ruchu pasażerskiego.

Sprawdź szczegóły: 130 elektrycznych autobusów dla stolicy z unijnym dofinansowaniem

Napęd Trollino 24 będzie bazował na dwóch silnikach trakcyjnych, napędzających dwie osie napędowe. Pakiet baterii o pojemności 94 Ah (58 kWh) będzie ładowany podczas jazdy z trakcji trolejbusowej z udziałem tradycyjnego pantografu dwupolowego. Zgromadzona energia będzie wykorzystana do zasilania napędu, gdy pojazd znajdzie się poza trakcją elektryczną. W celu ułatwienia manewrów w ruchu miejskim, czwarta oś pojazdu będzie skrętna. Trollino 24 będzie posiadał także unikatowy układ drzwi 2-2-2-2-2 oraz elektryczne wspomaganie układu kierowniczego.

Przeczytaj także: ELVI, czyli prototyp polskiego elektrycznego "dostawczaka"

Klimatyzowane miejsce pracy kierowcy to m.in. ogrzewany i wentylowany fotel z obrotnicą, który pozwoli na ustawienie najbardziej ergonomicznej pozycji. Na dwóch 8-calowych monitorach kierujący pojazdem będzie mógł kontrolować sytuację, widząc obraz z kamery skierowanej na pantograf, a także zewnętrznej kamery zamontowanej za drugim przegubem. Osobny monitor umożliwi obserwowanie obrazu z kamer monitoringu przy drzwiach i na tyle (z kamery cofania).

Dowiedz sie więcej: Testy autonomicznych autobusów elektrycznych w Singapurze

Trolejbus zostanie wyposażony również w rozbudowany system informacji pasażerskiej: tablice kierunkowe oraz trzy 29-calowe monitory w przestrzeni pasażerskiej, w której znajdzie się również klimatyzacja i gniazda USB, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych. Oświetlenie wewnętrzne będzie bazował na LED-ach. Dla pasażerów zagospodarowano 53 miejsca siedzące, z których 16 będzie dostępnych z niskiej podłogi pojazdu pod kątem osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przewidziano również miejsca na wózki inwalidzkie i dziecięce oraz rowery.

Firma Solaris wprowadziła do swojej oferty trolejbusy w 2001 r. Od tego momentu blisko 1200 pojazdów tego typu zostało zamówionych i dostarczonych przewoźnikom z 16 państw.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliwy Alternatywnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl