Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Solaris Trollino 24, czyli naprawdę długi trolejbus

 Redakcja  |  29.01.2018
Solaris Bus & Coach

Solaris "przeciera szlaki" elektromobilności nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Elektrobusy z charakterystycznym logo można zobaczyć w Hiszpanii, we Włoszech czy w krajach skandynawskich. Firma nie poprzestaje jednak na kolejnych działaniach rozwojowych i prócz produkowania swoich elektrycznych, dobrze znanych Urbino, pracuje nad kolejnymi projektami. Jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (ORPA.pl), spółka poszerza ofertę o kolejny nowatorski pojazd.

Niedawno Solaris zaprezentował trolejbus dla przewoźnika Rigas Satiksme z Rygi, wyposażony z ogniwo wodorowe zwiększające zasięg. Teraz prace skupią się na przygotowaniu ponad 24-metrowego dwuprzegubowego i trójczłonowego trolejbusu Solaris Trollino 24. Prototyp będzie platformą dla przyszłej, seryjnej produkcji 24-metrowych pojazdów z napędem hybrydowym, elektrycznym oraz właśnie trolejbusów. Jego produkcja zakończy się prawdopodobnie w połowie 2018 r., po czym Trollino 24 zostanie przekazany do jazd testowych w wybranych europejskich miastach, gdzie poruszając się pod trakcją trolejbusową będzie przechodził m.in. badania homologacyjne dopuszczające go do ruchu pasażerskiego.

Sprawdź szczegóły: 130 elektrycznych autobusów dla stolicy z unijnym dofinansowaniem

Napęd Trollino 24 będzie bazował na dwóch silnikach trakcyjnych, napędzających dwie osie napędowe. Pakiet baterii o pojemności 94 Ah (58 kWh) będzie ładowany podczas jazdy z trakcji trolejbusowej z udziałem tradycyjnego pantografu dwupolowego. Zgromadzona energia będzie wykorzystana do zasilania napędu, gdy pojazd znajdzie się poza trakcją elektryczną. W celu ułatwienia manewrów w ruchu miejskim, czwarta oś pojazdu będzie skrętna. Trollino 24 będzie posiadał także unikatowy układ drzwi 2-2-2-2-2 oraz elektryczne wspomaganie układu kierowniczego.

Przeczytaj także: ELVI, czyli prototyp polskiego elektrycznego "dostawczaka"

Klimatyzowane miejsce pracy kierowcy to m.in. ogrzewany i wentylowany fotel z obrotnicą, który pozwoli na ustawienie najbardziej ergonomicznej pozycji. Na dwóch 8-calowych monitorach kierujący pojazdem będzie mógł kontrolować sytuację, widząc obraz z kamery skierowanej na pantograf, a także zewnętrznej kamery zamontowanej za drugim przegubem. Osobny monitor umożliwi obserwowanie obrazu z kamer monitoringu przy drzwiach i na tyle (z kamery cofania).

Dowiedz sie więcej: Testy autonomicznych autobusów elektrycznych w Singapurze

Trolejbus zostanie wyposażony również w rozbudowany system informacji pasażerskiej: tablice kierunkowe oraz trzy 29-calowe monitory w przestrzeni pasażerskiej, w której znajdzie się również klimatyzacja i gniazda USB, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych. Oświetlenie wewnętrzne będzie bazował na LED-ach. Dla pasażerów zagospodarowano 53 miejsca siedzące, z których 16 będzie dostępnych z niskiej podłogi pojazdu pod kątem osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przewidziano również miejsca na wózki inwalidzkie i dziecięce oraz rowery.

Firma Solaris wprowadziła do swojej oferty trolejbusy w 2001 r. Od tego momentu blisko 1200 pojazdów tego typu zostało zamówionych i dostarczonych przewoźnikom z 16 państw.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliwy Alternatywnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia - Opomiarowanie i dozór elektryczny

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Detektor zwarć łukowych - maksymalizacja bezpieczeństwa »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

Zwarcia łukowe ładowarki podtynkowe
Co roku w całej Europie wybuchają tysiące pożarów wywołanych awarią w instalacji elektrycznej, których przyczyną są niebezpieczne zwarcia łukowe. Sprawdź.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły

Polska firma po raz pierwszy na targach INDEX Mumbai Indie

Firma GTV – międzynarodowy dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia - po raz pierwszy wzięła udział w indyjskich targach Mumbai 2018r. Podczas wydarzenia zaprezentowano najważniejsze...

Noże szwedzkie firmy Montero

Montero zaprezentował nowość w ofercie – trzy modele szwedzkich noży, których ostrza wyprodukowano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pierwszy to nóż przeznaczony dla elektryków –...
Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10

Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10

Napisano już sporo artykułów na temat sposobu doboru przewodów zasilających urządzenia przeciwpożarowe, które muszą funkcjonować w warunkach pożaru. Brak jest...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl