Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Solaris Trollino 24, czyli naprawdę długi trolejbus

 Redakcja  |  29.01.2018
Solaris Bus & Coach

Solaris "przeciera szlaki" elektromobilności nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Elektrobusy z charakterystycznym logo można zobaczyć w Hiszpanii, we Włoszech czy w krajach skandynawskich. Firma nie poprzestaje jednak na kolejnych działaniach rozwojowych i prócz produkowania swoich elektrycznych, dobrze znanych Urbino, pracuje nad kolejnymi projektami. Jak dowiadujemy się z informacji zamieszczonych przez Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (ORPA.pl), spółka poszerza ofertę o kolejny nowatorski pojazd.

Niedawno Solaris zaprezentował trolejbus dla przewoźnika Rigas Satiksme z Rygi, wyposażony z ogniwo wodorowe zwiększające zasięg. Teraz prace skupią się na przygotowaniu ponad 24-metrowego dwuprzegubowego i trójczłonowego trolejbusu Solaris Trollino 24. Prototyp będzie platformą dla przyszłej, seryjnej produkcji 24-metrowych pojazdów z napędem hybrydowym, elektrycznym oraz właśnie trolejbusów. Jego produkcja zakończy się prawdopodobnie w połowie 2018 r., po czym Trollino 24 zostanie przekazany do jazd testowych w wybranych europejskich miastach, gdzie poruszając się pod trakcją trolejbusową będzie przechodził m.in. badania homologacyjne dopuszczające go do ruchu pasażerskiego.

Sprawdź szczegóły: 130 elektrycznych autobusów dla stolicy z unijnym dofinansowaniem

Napęd Trollino 24 będzie bazował na dwóch silnikach trakcyjnych, napędzających dwie osie napędowe. Pakiet baterii o pojemności 94 Ah (58 kWh) będzie ładowany podczas jazdy z trakcji trolejbusowej z udziałem tradycyjnego pantografu dwupolowego. Zgromadzona energia będzie wykorzystana do zasilania napędu, gdy pojazd znajdzie się poza trakcją elektryczną. W celu ułatwienia manewrów w ruchu miejskim, czwarta oś pojazdu będzie skrętna. Trollino 24 będzie posiadał także unikatowy układ drzwi 2-2-2-2-2 oraz elektryczne wspomaganie układu kierowniczego.

Przeczytaj także: ELVI, czyli prototyp polskiego elektrycznego "dostawczaka"

Klimatyzowane miejsce pracy kierowcy to m.in. ogrzewany i wentylowany fotel z obrotnicą, który pozwoli na ustawienie najbardziej ergonomicznej pozycji. Na dwóch 8-calowych monitorach kierujący pojazdem będzie mógł kontrolować sytuację, widząc obraz z kamery skierowanej na pantograf, a także zewnętrznej kamery zamontowanej za drugim przegubem. Osobny monitor umożliwi obserwowanie obrazu z kamer monitoringu przy drzwiach i na tyle (z kamery cofania).

Dowiedz sie więcej: Testy autonomicznych autobusów elektrycznych w Singapurze

Trolejbus zostanie wyposażony również w rozbudowany system informacji pasażerskiej: tablice kierunkowe oraz trzy 29-calowe monitory w przestrzeni pasażerskiej, w której znajdzie się również klimatyzacja i gniazda USB, umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych. Oświetlenie wewnętrzne będzie bazował na LED-ach. Dla pasażerów zagospodarowano 53 miejsca siedzące, z których 16 będzie dostępnych z niskiej podłogi pojazdu pod kątem osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przewidziano również miejsca na wózki inwalidzkie i dziecięce oraz rowery.

Firma Solaris wprowadziła do swojej oferty trolejbusy w 2001 r. Od tego momentu blisko 1200 pojazdów tego typu zostało zamówionych i dostarczonych przewoźnikom z 16 państw.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliwy Alternatywnych.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebiePrzewody do zasilania urządzeń przeciwpożarowych w ujęciu normy 12101-10 »
Zasilanie urządzeń przeciwpożarniczych

Napisano już sporo artykułów na temat sposobu doboru przewodów zasilających urządzenia przeciwpożarowe, które muszą funkcjonować w warunkach pożaru (...)  czytaj dalej »


Jakie wyłączniki silnikowe i styczniki wybrać »

Gdzie szukać pomocy przy projektowaniu sieci i instalacji elektrycznych »

Wyłączniki silnikowe i styczniki Projektowanie sieci elektrycznych
Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym... czytaj dalej » Potrzebujesz porady przy wykonywania projektów technicznych sieci energetycznych napowietrznych, linii kablowych SN i nN, stacji transformatorowych, instalacji elektrycznych wewnętrznych (...) czytaj dalej »

Sprawdzony sposób na zasilanie urządzeń ruchomych »

zasilanie urządzeń ruchomych Każdy ruchomy obiekt napędzany energią elektryczną, który nie ma możliwości korzystania z akumulatorów, musi mieć ją doprowadzoną z zewnątrz... czytaj dalej »


Bezpłatne warsztaty dla elektroinstalatorów » Nowa generacja ograniczników przepięć (SPD) »
Warsztaty dla elektroinstalatorów Ograniczniki przepięć SPD - nowa generacja
Zobacz terminy i zakres szkoleń (…) czytaj dalej »
Dzięki kompletnej i spójnej ofercie dostępne są konfiguracje: 1L, 1N, 3N, 3L oraz 4L umożliwia to zastosowanie w każdym typie sieci, z każdą opcją, jakiej tylko… (...) czytaj dalej»

Zobacz najnowszy osprzęt elektroinstalacyjny i sprawdź ceny »

Instalacyjna aparatura elektryczna Instalacyjna aparatura elektryczna - nowoczesne rozwiązania i design dopasowany do każdego wnętrza - oto jaka powinien wyglądać osprzęt instalacyjny XXI wieku...(...) czytaj dalej »Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ładowarki do e-mobility – nowy produkt firmy APS Energia

Ładowarki do e-mobility – nowy produkt firmy APS Energia

W ostatnich latach obserwujemy nasilony proces urbanizacji. Pojęcie to oznacza nie tylko wzrost koncentracji ludności na obszarach miejskich, ale także przestrzenny rozwój...
Phoenix Contact Phoenix Contact
  Firma Phoenix Contact powstała ponad 90 lat temu i jest dziś liderem połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej . 14 000...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl