Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dane wystrzelone z Łodzi... w kosmos!

 Redakcja  |  19.01.2018
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Sebastian Glapiński / Urząd Miasta Łodzi

Zespoły polskich uczelni intensywnie pracują nad łazikami, których zadaniem jest eksploracja Księżyca czy Marsa, wykorzystując najnowsze osiągnięcia elektrotechniczne i co roku startując w prestiżowych zawodach dla kosmicznych pojazdów. Tymczasem do kosmicznego wyścigu dołączył łódzki start-up Shoot Capsule, który skupia się na opracowaniu rewolucyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i zarządzania danymi... w kosmosie, także z myślą o misjach łazików. Innymi słowy: Łódź kreuje kosmos!

Sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie i jest wart obecnie 350 miliardów dolarów. Ważne są jednak nie tylko technologie, które umożliwią eksplorację kolejnych jego zakątków, ale również przechowywanie i zarządzanie danymi. Dlaczego? Otóż przykładowo: godzinny zapis dowolnej transmisji kosmicznej NASA to aż 1 TB danych. Stąd konieczność znalezienia rozwiązania, które umożliwi zarządzenia i przechowywanie tych danych nie gdzie indziej, jak właśnie w kosmosie, nad czym intensywnie pracuje od półtora roku łódzki start-up Shoot Capsule, który - zgodnie z tym, co znajdziemy na stronie www, pokłady innowacyjności czerpie prosto z... powierzchni Księżyca.

Zobacz także: Otwarto łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1

"D-Server" będzie serwerem właśnie na Księżycu, wyposażonym w różnorodne opcje komunikacyjne, w tym laserowe przesyłanie danych. "Księżycowa serwerownia" będzie obsługiwała misje kosmiczne, łaziki czy lądowniki, a docelowo ma mieć aż 200 Petabajtów pojemności. Dodatkowo, firma Shoot Capsule, która nawiązała już współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, NASA, Japońską Agencją Kosmiczną i szeregiem firm z branży kosmicznej, stworzy "S-Box'a" - czarną skrzynkę dla wspomnianych wyżej kosmicznych pojazdów wysyłanych na Księżyc.

Sprawdź także: Ekologiczny silnik jonowy sposobem na oczyszczenie orbity okołoziemskiej

Przedstawiciele Shoot Capsule szacują, że łączny koszt zaplanowanego przez nich na 10 lat przedsięwzięcia wyniesie 1,3 mld euro. Trzymamy mocno kciuki za sukces łódzkiego start-upu - tak na Ziemi, jak i w kosmosie!

 

Więcej informacji o firmie i jej projektach można znaleźć na stronie www.shootcapsule.com.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia - Opomiarowanie i dozór elektryczny

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Detektor zwarć łukowych - maksymalizacja bezpieczeństwa »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

Zwarcia łukowe ładowarki podtynkowe
Co roku w całej Europie wybuchają tysiące pożarów wywołanych awarią w instalacji elektrycznej, których przyczyną są niebezpieczne zwarcia łukowe. Sprawdź.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły

Polska firma po raz pierwszy na targach INDEX Mumbai Indie

Firma GTV – międzynarodowy dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia - po raz pierwszy wzięła udział w indyjskich targach Mumbai 2018r. Podczas wydarzenia zaprezentowano najważniejsze...

Noże szwedzkie firmy Montero

Montero zaprezentował nowość w ofercie – trzy modele szwedzkich noży, których ostrza wyprodukowano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pierwszy to nóż przeznaczony dla elektryków –...
Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10

Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10

Napisano już sporo artykułów na temat sposobu doboru przewodów zasilających urządzenia przeciwpożarowe, które muszą funkcjonować w warunkach pożaru. Brak jest...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl