Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dane wystrzelone z Łodzi... w kosmos!

 Redakcja  |  19.01.2018
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Sebastian Glapiński / Urząd Miasta Łodzi

Zespoły polskich uczelni intensywnie pracują nad łazikami, których zadaniem jest eksploracja Księżyca czy Marsa, wykorzystując najnowsze osiągnięcia elektrotechniczne i co roku startując w prestiżowych zawodach dla kosmicznych pojazdów. Tymczasem do kosmicznego wyścigu dołączył łódzki start-up Shoot Capsule, który skupia się na opracowaniu rewolucyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i zarządzania danymi... w kosmosie, także z myślą o misjach łazików. Innymi słowy: Łódź kreuje kosmos!

Sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie i jest wart obecnie 350 miliardów dolarów. Ważne są jednak nie tylko technologie, które umożliwią eksplorację kolejnych jego zakątków, ale również przechowywanie i zarządzanie danymi. Dlaczego? Otóż przykładowo: godzinny zapis dowolnej transmisji kosmicznej NASA to aż 1 TB danych. Stąd konieczność znalezienia rozwiązania, które umożliwi zarządzenia i przechowywanie tych danych nie gdzie indziej, jak właśnie w kosmosie, nad czym intensywnie pracuje od półtora roku łódzki start-up Shoot Capsule, który - zgodnie z tym, co znajdziemy na stronie www, pokłady innowacyjności czerpie prosto z... powierzchni Księżyca.

Zobacz także: Otwarto łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1

"D-Server" będzie serwerem właśnie na Księżycu, wyposażonym w różnorodne opcje komunikacyjne, w tym laserowe przesyłanie danych. "Księżycowa serwerownia" będzie obsługiwała misje kosmiczne, łaziki czy lądowniki, a docelowo ma mieć aż 200 Petabajtów pojemności. Dodatkowo, firma Shoot Capsule, która nawiązała już współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, NASA, Japońską Agencją Kosmiczną i szeregiem firm z branży kosmicznej, stworzy "S-Box'a" - czarną skrzynkę dla wspomnianych wyżej kosmicznych pojazdów wysyłanych na Księżyc.

Sprawdź także: Ekologiczny silnik jonowy sposobem na oczyszczenie orbity okołoziemskiej

Przedstawiciele Shoot Capsule szacują, że łączny koszt zaplanowanego przez nich na 10 lat przedsięwzięcia wyniesie 1,3 mld euro. Trzymamy mocno kciuki za sukces łódzkiego start-upu - tak na Ziemi, jak i w kosmosie!

 

Więcej informacji o firmie i jej projektach można znaleźć na stronie www.shootcapsule.com.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl