Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dane wystrzelone z Łodzi... w kosmos!

 Redakcja  |  19.01.2018
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Sebastian Glapiński / Urząd Miasta Łodzi

Zespoły polskich uczelni intensywnie pracują nad łazikami, których zadaniem jest eksploracja Księżyca czy Marsa, wykorzystując najnowsze osiągnięcia elektrotechniczne i co roku startując w prestiżowych zawodach dla kosmicznych pojazdów. Tymczasem do kosmicznego wyścigu dołączył łódzki start-up Shoot Capsule, który skupia się na opracowaniu rewolucyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i zarządzania danymi... w kosmosie, także z myślą o misjach łazików. Innymi słowy: Łódź kreuje kosmos!

Sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie i jest wart obecnie 350 miliardów dolarów. Ważne są jednak nie tylko technologie, które umożliwią eksplorację kolejnych jego zakątków, ale również przechowywanie i zarządzanie danymi. Dlaczego? Otóż przykładowo: godzinny zapis dowolnej transmisji kosmicznej NASA to aż 1 TB danych. Stąd konieczność znalezienia rozwiązania, które umożliwi zarządzenia i przechowywanie tych danych nie gdzie indziej, jak właśnie w kosmosie, nad czym intensywnie pracuje od półtora roku łódzki start-up Shoot Capsule, który - zgodnie z tym, co znajdziemy na stronie www, pokłady innowacyjności czerpie prosto z... powierzchni Księżyca.

Zobacz także: Otwarto łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1

"D-Server" będzie serwerem właśnie na Księżycu, wyposażonym w różnorodne opcje komunikacyjne, w tym laserowe przesyłanie danych. "Księżycowa serwerownia" będzie obsługiwała misje kosmiczne, łaziki czy lądowniki, a docelowo ma mieć aż 200 Petabajtów pojemności. Dodatkowo, firma Shoot Capsule, która nawiązała już współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, NASA, Japońską Agencją Kosmiczną i szeregiem firm z branży kosmicznej, stworzy "S-Box'a" - czarną skrzynkę dla wspomnianych wyżej kosmicznych pojazdów wysyłanych na Księżyc.

Sprawdź także: Ekologiczny silnik jonowy sposobem na oczyszczenie orbity okołoziemskiej

Przedstawiciele Shoot Capsule szacują, że łączny koszt zaplanowanego przez nich na 10 lat przedsięwzięcia wyniesie 1,3 mld euro. Trzymamy mocno kciuki za sukces łódzkiego start-upu - tak na Ziemi, jak i w kosmosie!

 

Więcej informacji o firmie i jej projektach można znaleźć na stronie www.shootcapsule.com.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Sterowniki PLC z panelami operatorskimi HMI?

Sterowniki PLC Zintegrowane sterowniki PLC z panelami operatorskimi HMI. Przystosowane do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Sterowniki  te umożliwiają użytkownikom korzystanie z zaawansowanych funkcji zarówno panelu operatorskiego HMI, jak i sterownika PLC, (...) czytam dalej »


Jak zapewnić niezawodne zasilanie?

UPS zasilacze Akumulatory stosowane w zasilaczach UPS stanowią magazyn energii i w zależności od typu zasilacza przeznaczone są do pracy cyklicznej (zasilacze typu VFD) lub do pracy buforowej (zasilacze typu VFI). (...) czytam dalej »


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl