Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dane wystrzelone z Łodzi... w kosmos!

 Redakcja  |  19.01.2018
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Patrick Gajda i Kinga Nowak z Shoot Capsule z prezydent Łodzi - Hanną Zdanowską.
Sebastian Glapiński / Urząd Miasta Łodzi

Zespoły polskich uczelni intensywnie pracują nad łazikami, których zadaniem jest eksploracja Księżyca czy Marsa, wykorzystując najnowsze osiągnięcia elektrotechniczne i co roku startując w prestiżowych zawodach dla kosmicznych pojazdów. Tymczasem do kosmicznego wyścigu dołączył łódzki start-up Shoot Capsule, który skupia się na opracowaniu rewolucyjnych rozwiązań w zakresie przechowywania i zarządzania danymi... w kosmosie, także z myślą o misjach łazików. Innymi słowy: Łódź kreuje kosmos!

Sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie i jest wart obecnie 350 miliardów dolarów. Ważne są jednak nie tylko technologie, które umożliwią eksplorację kolejnych jego zakątków, ale również przechowywanie i zarządzanie danymi. Dlaczego? Otóż przykładowo: godzinny zapis dowolnej transmisji kosmicznej NASA to aż 1 TB danych. Stąd konieczność znalezienia rozwiązania, które umożliwi zarządzenia i przechowywanie tych danych nie gdzie indziej, jak właśnie w kosmosie, nad czym intensywnie pracuje od półtora roku łódzki start-up Shoot Capsule, który - zgodnie z tym, co znajdziemy na stronie www, pokłady innowacyjności czerpie prosto z... powierzchni Księżyca.

Zobacz także: Otwarto łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1

"D-Server" będzie serwerem właśnie na Księżycu, wyposażonym w różnorodne opcje komunikacyjne, w tym laserowe przesyłanie danych. "Księżycowa serwerownia" będzie obsługiwała misje kosmiczne, łaziki czy lądowniki, a docelowo ma mieć aż 200 Petabajtów pojemności. Dodatkowo, firma Shoot Capsule, która nawiązała już współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, NASA, Japońską Agencją Kosmiczną i szeregiem firm z branży kosmicznej, stworzy "S-Box'a" - czarną skrzynkę dla wspomnianych wyżej kosmicznych pojazdów wysyłanych na Księżyc.

Sprawdź także: Ekologiczny silnik jonowy sposobem na oczyszczenie orbity okołoziemskiej

Przedstawiciele Shoot Capsule szacują, że łączny koszt zaplanowanego przez nich na 10 lat przedsięwzięcia wyniesie 1,3 mld euro. Trzymamy mocno kciuki za sukces łódzkiego start-upu - tak na Ziemi, jak i w kosmosie!

 

Więcej informacji o firmie i jej projektach można znaleźć na stronie www.shootcapsule.com.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Poradnik inżyniera elektryka. Komplet 3 tomów »

Poradnik inżyniera elektryka Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla inżynierów elektryków. Mogą z niego korzystać również inżynierowie innych specjalności oraz studenci wydziałów elektrycznych i energetycznych wyższych szkół technicznych(...) czytam dalej »


Czy istnieje niezniszczalna oprawa LED?

Jaki jest najlepszy hermetyk na rynku »

Niezniszczalne oprawy LED Ebook
Oprawy, które łączą w sobie zalety źródeł światła LED z nowoczesnymi systemami optycznymi. Źródła LED o dużej wydajności świetlnej, wytwarzają oświetlenie o bezprecedensowej (...) zobacz więcej  » Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom konstrukcyjnym oprawa charakteryzuje się szczelnością oprawy IP66. Podstawa i klosz wykonany z poliwęglanu zapewnia oprawie wysoki stopień odporności na uderzenia IK09.
(...)
czytam dalej »

System zarządzania energią EMS CX3 »

System zarządzania energią EMS CX3 składa się z urządzeń o niezwykle kompaktowej budowie modułowej, które w łatwy sposób można zainstalować zarówno w nowopowstających instalacjach jak i już istniejących, w jednym rzędzie rozdzielnicy elektrycznej z innymi aparatami (...) czytam dalej »


Konkurs z nagrodami dla elektryków! Zobacz które miejsce zdobędziesz »

Przewody elektryczne i kable spełniające normy CPR »

Konkurs dla elektryków - liga specjalistów Kable przeowdy lapp
Jesteś specjalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Weź udział w pierszej edycji Ligi Specjalistów i poczuj emocje związane z rywalizacją w konkursie! Zaglądaj na stronę ligaspecjalistow.pl i odpowiadaj na pytania ze swojej branży.  
zobacz konkurs »
Nieposiadanie Deklaracji Własności Użytkowych na kabel lub przewód jako wyrób budowlany oznacza brak możliwości wprowadzenia go na rynek Unii Europejskiej jako wyrób budowlany, a w konsekwencji niemożliwość (...) czytam dalej »


Kable średniego i niskiego napięcia - wymagania standardów międzynarodowych»

Zobacz nowości na ELEKTROTECHNIKA 2019 »

PRzewody i kable standardy Ochrona przepięciowa systemów alarmowych
Szeroki asortyment przewodów i kabli produkowanych zgodnie z wymaganiami restrykcyjnych standardów międzynarodowych(...) czytam dalej » Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach. Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA..(...) czytam dalej »

Stacje ładowania pojazdów od Kolejowych Zakładów Łączności ?

UPS zasilacze Stacja umożliwia szybkie ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW (opcjonalnie 44 kW). Wyposażona jest w dwa gniazda osobno opomiarowane (...) czytam dalej »


Jak komunikować urządzenia w środowisku przemysłowym ??

Projektowanie skomplikowanych etykiet w terenie przy pomocy smartfona »

Switche zarządzalne Drukowanie etykiet ze smartfona
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Dzięki zainstalowaniu na dowolnym smartfonie naszej aplikacji Etykiety ekspresowe możesz projektować nawet najbardziej skomplikowane etykiety z kodami 1D, 2D i kodami kreskowymi czy etykiety seryjne korzystając (...) czytam dalej »

Nowe rozwiązania w dziedzinie zasilania gwarantowanego »

Jaką rozdzielnicę nn wybrać do projektu?

Zasilanie gwarantowane Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
1-2/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania transformatorów elektromedycznych bloku operacyjnego szpitala
  • - Zasady wprowadzania do obrotu i stosowania urządzeń przeciwpożarowych
Zobacz szczegóły
Elastycznie i bezpiecznie

Elastycznie i bezpiecznie

Systematycznie rozbudowujące się systemy instalacji elektrycznych powodują, że szukamy nowych rozwiązań w zakresie bezpiecznego prowadzenia tras kablowych.
ZPAS ZPAS
ZPAS z siedzibą w Przygórzu to lider produkcji szaf i obudów teleinformatycznych, energetycznych i automatyki oraz kompleksowych rozwiązań...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl