Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ciemno wszędzie, duszno wszędzie, co to będzie, co to będzie?

 Redakcja  |  19.01.2018
pixabay.com

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami energetycznej firmy Fortum pracują nad możliwościami wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu i stworzeniem zaawansowanego modelu węzła chłodniczego, który zastąpiłby docelowo tradycyjne i mocno energochłonne klimatyzatory w domach, biurach, galeriach handlowych czy hotelach. Na inteligentnym i zrównoważonym wykorzystaniu mocy skorzystaliby wszyscy odbiorcy prądu, a także krajowe elektrociepłownie i elektrownie w związku z mniejszym zagrożeniem blackoutem w sezonie letnim, czyli przerwami w zasilaniu, które sprawiają, że będzie ciemno wszędzie i duszno wszędzie.

Wrocławskie Laboratorium Ciepła i Chłodu to wspólny projekt naukowo-badawczy prowadzony przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz polskich specjalistów z firmy energetycznej Fortum, zajmującej się m.in. wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Widać już pierwsze efekty współpracy - z rozwiązania korzysta jedna z wrocławskich restauracji.

Sprawdź szczegóły: Rekordowe zapotrzebowanie na moc a możliwości systemu energetycznego

W tej chwili Laboratorium pracuje nad trzema różnymi technologiami wytwarzania chłodu, wspieranymi m.in. przez 36 kolektorów słonecznych, zbiorniki magazynujące ciepło oraz zestaw różnych czujników, które umożliwiają bieżącą kontrolę efektów prac. Wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej efektywności energetycznej instalacji, by odpowiadała ona wymogom powszechnego zastosowania. Konstruktorzy z jednej strony chcą osiągnąć maksymalną wydajność, a z drugiej zachować rozsądne wymiary instalacji - tak, by powstała ekonomiczna i bardziej ekologiczna alternatywa dla energochłonnych klimatyzatorów, niejednokrotnie wykorzystujących szkodliwe substancje chemiczne. Dodatkowo zaś, instalacja opracowywana przez Politechnikę Wrocławską i Fortum przyczyni się w masowej skali zastosowania do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Dowiedz się więcej: PGE Energy Pool z "negawatami" na wypadek black-outu

Będzie to miało szczególnie duże znaczenie podczas upalnych miesięcy letnich. Pracujące wówczas na pełnych obrotach klimatyzatory w sklepach, restauracjach, czy biurach pochłaniają bardzo duże ilości energii i stanowią poważne obciążenie sieci energetycznej. W skrajnych przypadkach, w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię, taka sytuacja może prowadzić nawet do przerw w zasilaniu, czyli tzw. blackoutów.

Tymczasem wykorzystanie chłodu z ciepła sieciowego może przyczynić się do zmniejszenia obciążeń sieci w okresie letnim, spowodowanych przez prace energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych. Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem działania systemu energetycznego, istnieją także korzyści środowiskowe, które wiążą się z zastosowaniem na szeroką skalę produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Rozwiązanie to umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie energii wytwarzanej w skojarzeniu, co z kolei wpłynie na niższe zużycie paliwa oraz mniejszą emisję CO2, pyłów i związków chemicznych, negatywnie oddziaływujących na środowisko naturalne.

Źródło: materiały prasowe.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl