Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ciemno wszędzie, duszno wszędzie, co to będzie, co to będzie?

 Redakcja  |  19.01.2018
pixabay.com

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami energetycznej firmy Fortum pracują nad możliwościami wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu i stworzeniem zaawansowanego modelu węzła chłodniczego, który zastąpiłby docelowo tradycyjne i mocno energochłonne klimatyzatory w domach, biurach, galeriach handlowych czy hotelach. Na inteligentnym i zrównoważonym wykorzystaniu mocy skorzystaliby wszyscy odbiorcy prądu, a także krajowe elektrociepłownie i elektrownie w związku z mniejszym zagrożeniem blackoutem w sezonie letnim, czyli przerwami w zasilaniu, które sprawiają, że będzie ciemno wszędzie i duszno wszędzie.

Wrocławskie Laboratorium Ciepła i Chłodu to wspólny projekt naukowo-badawczy prowadzony przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej oraz polskich specjalistów z firmy energetycznej Fortum, zajmującej się m.in. wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Widać już pierwsze efekty współpracy - z rozwiązania korzysta jedna z wrocławskich restauracji.

Sprawdź szczegóły: Rekordowe zapotrzebowanie na moc a możliwości systemu energetycznego

W tej chwili Laboratorium pracuje nad trzema różnymi technologiami wytwarzania chłodu, wspieranymi m.in. przez 36 kolektorów słonecznych, zbiorniki magazynujące ciepło oraz zestaw różnych czujników, które umożliwiają bieżącą kontrolę efektów prac. Wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniej efektywności energetycznej instalacji, by odpowiadała ona wymogom powszechnego zastosowania. Konstruktorzy z jednej strony chcą osiągnąć maksymalną wydajność, a z drugiej zachować rozsądne wymiary instalacji - tak, by powstała ekonomiczna i bardziej ekologiczna alternatywa dla energochłonnych klimatyzatorów, niejednokrotnie wykorzystujących szkodliwe substancje chemiczne. Dodatkowo zaś, instalacja opracowywana przez Politechnikę Wrocławską i Fortum przyczyni się w masowej skali zastosowania do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Dowiedz się więcej: PGE Energy Pool z "negawatami" na wypadek black-outu

Będzie to miało szczególnie duże znaczenie podczas upalnych miesięcy letnich. Pracujące wówczas na pełnych obrotach klimatyzatory w sklepach, restauracjach, czy biurach pochłaniają bardzo duże ilości energii i stanowią poważne obciążenie sieci energetycznej. W skrajnych przypadkach, w okresach szczytowego zapotrzebowania na energię, taka sytuacja może prowadzić nawet do przerw w zasilaniu, czyli tzw. blackoutów.

Tymczasem wykorzystanie chłodu z ciepła sieciowego może przyczynić się do zmniejszenia obciążeń sieci w okresie letnim, spowodowanych przez prace energochłonnych urządzeń klimatyzacyjnych. Poza kwestiami związanymi z bezpieczeństwem działania systemu energetycznego, istnieją także korzyści środowiskowe, które wiążą się z zastosowaniem na szeroką skalę produkcji chłodu z ciepła sieciowego. Rozwiązanie to umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie energii wytwarzanej w skojarzeniu, co z kolei wpłynie na niższe zużycie paliwa oraz mniejszą emisję CO2, pyłów i związków chemicznych, negatywnie oddziaływujących na środowisko naturalne.

Źródło: materiały prasowe.

 

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebiePrzewody do zasilania urządzeń przeciwpożarowych w ujęciu normy 12101-10 »
Zasilanie urządzeń przeciwpożarniczych

Napisano już sporo artykułów na temat sposobu doboru przewodów zasilających urządzenia przeciwpożarowe, które muszą funkcjonować w warunkach pożaru (...)  czytaj dalej »


Jakie wyłączniki silnikowe i styczniki wybrać »

Gdzie szukać pomocy przy projektowaniu sieci i instalacji elektrycznych »

Wyłączniki silnikowe i styczniki Projektowanie sieci elektrycznych
Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym... czytaj dalej » Potrzebujesz porady przy wykonywania projektów technicznych sieci energetycznych napowietrznych, linii kablowych SN i nN, stacji transformatorowych, instalacji elektrycznych wewnętrznych (...) czytaj dalej »

Sprawdzony sposób na zasilanie urządzeń ruchomych »

zasilanie urządzeń ruchomych Każdy ruchomy obiekt napędzany energią elektryczną, który nie ma możliwości korzystania z akumulatorów, musi mieć ją doprowadzoną z zewnątrz... czytaj dalej »


Bezpłatne warsztaty dla elektroinstalatorów » Nowa generacja ograniczników przepięć (SPD) »
Warsztaty dla elektroinstalatorów Ograniczniki przepięć SPD - nowa generacja
Zobacz terminy i zakres szkoleń (…) czytaj dalej »
Dzięki kompletnej i spójnej ofercie dostępne są konfiguracje: 1L, 1N, 3N, 3L oraz 4L umożliwia to zastosowanie w każdym typie sieci, z każdą opcją, jakiej tylko… (...) czytaj dalej»

Zobacz najnowszy osprzęt elektroinstalacyjny i sprawdź ceny »

Instalacyjna aparatura elektryczna Instalacyjna aparatura elektryczna - nowoczesne rozwiązania i design dopasowany do każdego wnętrza - oto jaka powinien wyglądać osprzęt instalacyjny XXI wieku...(...) czytaj dalej »Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ładowarki do e-mobility – nowy produkt firmy APS Energia

Ładowarki do e-mobility – nowy produkt firmy APS Energia

W ostatnich latach obserwujemy nasilony proces urbanizacji. Pojęcie to oznacza nie tylko wzrost koncentracji ludności na obszarach miejskich, ale także przestrzenny rozwój...
Phoenix Contact Phoenix Contact
  Firma Phoenix Contact powstała ponad 90 lat temu i jest dziś liderem połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej . 14 000...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl