Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Robotyczna podmorska żegluga studentów Politechniki Wrocławskiej

 Redakcja  |  12.01.2018
Testy robota podwodnego w basenie wioślarskim w H-14 Politechniki Wrocławskiej.
Testy robota podwodnego w basenie wioślarskim w H-14 Politechniki Wrocławskiej.
Politechnika Wrocławska / KN Robocik / fot. Krzysztof Mazur

Polscy studenci mkną solarnymi bolidami w południowoafrykańskim i australijskim słońcu, budują łaziki marsjańskie i roboty, które startują w zawodach na drugim końcu świata, turbiny wiatrowe, elektryczne motocykle oraz łodzie napędzane energią słoneczną. A skoro o łodziach i robotach mowa, to na Politechnice Wrocławskiej młodzi konstruktorzy z Koła Naukowego "Robocik" pracują nad podwodnym robotem, który może okazać się niezwykle pomocny przy inspekcji kadłubów statków czy eksploracji trudno dostępnych wraków. Projektantom marzy się start w prestiżowych zawodach takich maszyn w USA. Poszukują też sponsorów, którzy wsparliby ich prace.

Pomysł zrodził się w szeregach Koła Naukowego Automatyki i Robotyki "Robocik" - zasileni przez kolejnych członków, studenci postanowili - mimo braku doświadczenia w tym obszarze, zrealizować duży projekt budowy podwodnego robota, który pozwoli im na start w międzynarodowych zawodach. Nie zostali jednak sami - mogli skorzystać, bowiem, z pomocy Michała Biskupa, absolwenta Politechniki Wrocławskiej i byłego członka "Robocika", który stworzył podwodnego drona Divey, wykorzystywanego do relacjonowania zawodów we freedivingu.

Zobacz także: Łazik Anteros - wyprodukowany w Polsce, stworzony na Marsa!

Pierwszy model nie był rozbudowany - miał za zadanie pływać i mieć zamontowaną kamerę, ale przede wszystkim służył zdobywaniu nowej wiedzy w opracowaniu tego typu konstrukcji z wykorzystaniem silników, systemów sterowania, systemu zasilania i wodoszczelną obudową. Po przygotowaniu modelu 3D powstał prototyp, a w czerwcu ruszyły prace nad bardziej zaawansowaną konstrukcją. Model wykonany z kwasoodpornej, aluminiowej blachy był gotowy w październiku - zaprezentowano go m.in. na Dniach Aktywności Studenckiej i na grudniowych zawodach Robotic Arena.

Łódź ma wymiary 50x30x40 cm i wagę około 10 kg. Osiąga prędkość 5 m/s. Wyposażono ją w sześć silników, kamerę, oświetlenie LED-owe, czujniki położenia i orientacji oraz czujniki temperatury zapobiegające przegrzaniu zasilacza. Sterowanie odbywa się ze pomocą pada - kabel zasilający ma 30 metrów. Największe wyzwanie to zapewnienie szczelności obudowy, chroniącej przed przeciekiem, a w konsekwencji spięciem i uszkodzeniem elektroniki. W efekcie projektanci pracują nad układami elektronicznymi o poziomie skomplikowania podobnym do tego w łazikach marsjańskich, przy czym dodatkowo trzeba jeszcze znaleźć sposób na zachowanie pełnej szczelności i odporności na ciśnienie panujące na różnych głębokościach.

Dowiedz się więcej: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Członkowie "Robocika" chcą wykorzystywać swojego robota w eksploracji akwenów, np. inspekcji kadłubów statków, penetrowaniu i badaniu wraków zatopionych statków lub innych maszyn, ale póki co testują konstrukcję w basenie wioślarskim na terenie uczelni, a po pomyślnym zakończeniu testów chcą również sprawdzić ją np. w zalanym kamieniołomie w Sobótce na głębokości około 40 m. Rozwój modelu to jednocześnie nieustająca okazja do nauki - tak obecnych konstruktorów, jak i nowych członków.

Ciągły rozwój jest ważny choćby z uwagi na fakt, że studenci przygotowują łódź na zawody robotów podwodnych MATE Competition, które w czerwcu 2018 r. odbędą się w USA. Członkowie "Robocika" muszą m.in. wyposażyć swojego "zawodnika" w dwa manipulatory, za pomocą których robot wydobędzie silnik z zatopionego wraku samolotu. W tym celu łódź będzie musiała podpłynąć z całym sprzętem do maszyny i umieścić przy silniku poduszkę powietrzną, która wyniesie go na powierzchnię. Póki co, konstruktorzy zdecydowali się na budowę nowego modelu z manipulatorami o sześciu stopniach swobody i siedmioma kamerami. Cztery będą umieszczone po bokach do obserwacji otoczenia, jedna będzie oferowała widok na holowany ładunek, a dwie znajdą się na manipulatorach, sprzyjając precyzji działania.

Sprawdź szczegóły: Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

Dodatkowe elementy to aktywny system utrzymywania pozycji, który po dopłynięciu do wyznaczonej lokalizacji dostosuje robota do ruchu wody, utrzymując niezmienną pozycję, co zaś ułatwi operatorowi manipulowanie chwytakami.

Nad podwodnym robotem pracuje około 15 osób, zaś koszt budowy szacują na ok. 50 tys. zł, wobec czego poszukiwani są sponsorzy, którzy pomogliby w przedsięwzięciu.

Zawody robotów podwodnych organizuje Marine Advanced Technology Education Center we współpracy z NASA. Zadania wykonywane są m.in. w największym na świecie basenie, który ma pojemność ponad 23 milionów litrów i głębokość 12 metrów. Oprócz przygotowania robota i wykonania zadania, zespoły muszą także dostarczyć raporty techniczne i prezentacje swoich projektów. Każdego roku w imprezie startuje ok. 100 drużyn z całego świata. Główną nagrodą jest kontrakt na budowę robota podwodnego.

Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik” działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej od 1997 r. i tym samym jest jednym z najstarszych na tej uczelni. Prócz robota do podwodnej eksploracji, studenci konstruują również sortującego robota przemysłowego, wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe, system wizyjny do pracy, a także model pojazdu autonomicznego. Koło prowadzi również działalność naukową w ramach programu Zawodowy Dolny Śląsk oraz Akademia Wynalazców im. R Boscha. Zrzesza 47 członków. Opiekunami koła są dr Jacek Ziemba, dr Łukasz Dworzak i dr Marek Kuran.

Więcej informacji oraz zdjęcia robota można znaleźć na stronie KN Robocik: http://robocik.pwr.edu.pl, i na profilu organizacji w serwisie Facebook: www.facebook.com/knrobocik/.

 

Źródło: Politechnika Wrocławska.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Zalania i uszkodzenia instalacji - zobacz, jak im zapobiegać »

Często elementy automatyki muszą pracować w niekorzystnych warunkach, gdzie może dojść do ich zalania lub uszkodzenia. Nie inaczej jest z elementami bezpieczeństwa, które chronią ludzkie życie. Dlatego może warto byłoby zadbać o te elementy tak, aby do tych awarii nie dochodziło? czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl