Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Robotyczna podmorska żegluga studentów Politechniki Wrocławskiej

 Redakcja  |  12.01.2018
Testy robota podwodnego w basenie wioślarskim w H-14 Politechniki Wrocławskiej.
Testy robota podwodnego w basenie wioślarskim w H-14 Politechniki Wrocławskiej.
Politechnika Wrocławska / KN Robocik / fot. Krzysztof Mazur

Polscy studenci mkną solarnymi bolidami w południowoafrykańskim i australijskim słońcu, budują łaziki marsjańskie i roboty, które startują w zawodach na drugim końcu świata, turbiny wiatrowe, elektryczne motocykle oraz łodzie napędzane energią słoneczną. A skoro o łodziach i robotach mowa, to na Politechnice Wrocławskiej młodzi konstruktorzy z Koła Naukowego "Robocik" pracują nad podwodnym robotem, który może okazać się niezwykle pomocny przy inspekcji kadłubów statków czy eksploracji trudno dostępnych wraków. Projektantom marzy się start w prestiżowych zawodach takich maszyn w USA. Poszukują też sponsorów, którzy wsparliby ich prace.

Pomysł zrodził się w szeregach Koła Naukowego Automatyki i Robotyki "Robocik" - zasileni przez kolejnych członków, studenci postanowili - mimo braku doświadczenia w tym obszarze, zrealizować duży projekt budowy podwodnego robota, który pozwoli im na start w międzynarodowych zawodach. Nie zostali jednak sami - mogli skorzystać, bowiem, z pomocy Michała Biskupa, absolwenta Politechniki Wrocławskiej i byłego członka "Robocika", który stworzył podwodnego drona Divey, wykorzystywanego do relacjonowania zawodów we freedivingu.

Zobacz także: Łazik Anteros - wyprodukowany w Polsce, stworzony na Marsa!

Pierwszy model nie był rozbudowany - miał za zadanie pływać i mieć zamontowaną kamerę, ale przede wszystkim służył zdobywaniu nowej wiedzy w opracowaniu tego typu konstrukcji z wykorzystaniem silników, systemów sterowania, systemu zasilania i wodoszczelną obudową. Po przygotowaniu modelu 3D powstał prototyp, a w czerwcu ruszyły prace nad bardziej zaawansowaną konstrukcją. Model wykonany z kwasoodpornej, aluminiowej blachy był gotowy w październiku - zaprezentowano go m.in. na Dniach Aktywności Studenckiej i na grudniowych zawodach Robotic Arena.

Łódź ma wymiary 50x30x40 cm i wagę około 10 kg. Osiąga prędkość 5 m/s. Wyposażono ją w sześć silników, kamerę, oświetlenie LED-owe, czujniki położenia i orientacji oraz czujniki temperatury zapobiegające przegrzaniu zasilacza. Sterowanie odbywa się ze pomocą pada - kabel zasilający ma 30 metrów. Największe wyzwanie to zapewnienie szczelności obudowy, chroniącej przed przeciekiem, a w konsekwencji spięciem i uszkodzeniem elektroniki. W efekcie projektanci pracują nad układami elektronicznymi o poziomie skomplikowania podobnym do tego w łazikach marsjańskich, przy czym dodatkowo trzeba jeszcze znaleźć sposób na zachowanie pełnej szczelności i odporności na ciśnienie panujące na różnych głębokościach.

Dowiedz się więcej: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Członkowie "Robocika" chcą wykorzystywać swojego robota w eksploracji akwenów, np. inspekcji kadłubów statków, penetrowaniu i badaniu wraków zatopionych statków lub innych maszyn, ale póki co testują konstrukcję w basenie wioślarskim na terenie uczelni, a po pomyślnym zakończeniu testów chcą również sprawdzić ją np. w zalanym kamieniołomie w Sobótce na głębokości około 40 m. Rozwój modelu to jednocześnie nieustająca okazja do nauki - tak obecnych konstruktorów, jak i nowych członków.

Ciągły rozwój jest ważny choćby z uwagi na fakt, że studenci przygotowują łódź na zawody robotów podwodnych MATE Competition, które w czerwcu 2018 r. odbędą się w USA. Członkowie "Robocika" muszą m.in. wyposażyć swojego "zawodnika" w dwa manipulatory, za pomocą których robot wydobędzie silnik z zatopionego wraku samolotu. W tym celu łódź będzie musiała podpłynąć z całym sprzętem do maszyny i umieścić przy silniku poduszkę powietrzną, która wyniesie go na powierzchnię. Póki co, konstruktorzy zdecydowali się na budowę nowego modelu z manipulatorami o sześciu stopniach swobody i siedmioma kamerami. Cztery będą umieszczone po bokach do obserwacji otoczenia, jedna będzie oferowała widok na holowany ładunek, a dwie znajdą się na manipulatorach, sprzyjając precyzji działania.

Sprawdź szczegóły: Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

Dodatkowe elementy to aktywny system utrzymywania pozycji, który po dopłynięciu do wyznaczonej lokalizacji dostosuje robota do ruchu wody, utrzymując niezmienną pozycję, co zaś ułatwi operatorowi manipulowanie chwytakami.

Nad podwodnym robotem pracuje około 15 osób, zaś koszt budowy szacują na ok. 50 tys. zł, wobec czego poszukiwani są sponsorzy, którzy pomogliby w przedsięwzięciu.

Zawody robotów podwodnych organizuje Marine Advanced Technology Education Center we współpracy z NASA. Zadania wykonywane są m.in. w największym na świecie basenie, który ma pojemność ponad 23 milionów litrów i głębokość 12 metrów. Oprócz przygotowania robota i wykonania zadania, zespoły muszą także dostarczyć raporty techniczne i prezentacje swoich projektów. Każdego roku w imprezie startuje ok. 100 drużyn z całego świata. Główną nagrodą jest kontrakt na budowę robota podwodnego.

Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik” działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej od 1997 r. i tym samym jest jednym z najstarszych na tej uczelni. Prócz robota do podwodnej eksploracji, studenci konstruują również sortującego robota przemysłowego, wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe, system wizyjny do pracy, a także model pojazdu autonomicznego. Koło prowadzi również działalność naukową w ramach programu Zawodowy Dolny Śląsk oraz Akademia Wynalazców im. R Boscha. Zrzesza 47 członków. Opiekunami koła są dr Jacek Ziemba, dr Łukasz Dworzak i dr Marek Kuran.

Więcej informacji oraz zdjęcia robota można znaleźć na stronie KN Robocik: http://robocik.pwr.edu.pl, i na profilu organizacji w serwisie Facebook: www.facebook.com/knrobocik/.

 

Źródło: Politechnika Wrocławska.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia » Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu kwalifikacyjnego Grupa 1 – Elektroenergetyczna, Kategoria E i D

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Ładowarka samochodów elektrycznych w domowym garażu »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

ładowarka samochodu elektrycznego ładowarki podtynkowe
Najwyższe standardy produkcji zapewniają możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz, a jego obudowa odporna jest na wszelkie warunki atmosferyczne.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl