Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Robotyczna podmorska żegluga studentów Politechniki Wrocławskiej

 Redakcja  |  12.01.2018
Testy robota podwodnego w basenie wioślarskim w H-14 Politechniki Wrocławskiej.
Testy robota podwodnego w basenie wioślarskim w H-14 Politechniki Wrocławskiej.
Politechnika Wrocławska / KN Robocik / fot. Krzysztof Mazur

Polscy studenci mkną solarnymi bolidami w południowoafrykańskim i australijskim słońcu, budują łaziki marsjańskie i roboty, które startują w zawodach na drugim końcu świata, turbiny wiatrowe, elektryczne motocykle oraz łodzie napędzane energią słoneczną. A skoro o łodziach i robotach mowa, to na Politechnice Wrocławskiej młodzi konstruktorzy z Koła Naukowego "Robocik" pracują nad podwodnym robotem, który może okazać się niezwykle pomocny przy inspekcji kadłubów statków czy eksploracji trudno dostępnych wraków. Projektantom marzy się start w prestiżowych zawodach takich maszyn w USA. Poszukują też sponsorów, którzy wsparliby ich prace.

Pomysł zrodził się w szeregach Koła Naukowego Automatyki i Robotyki "Robocik" - zasileni przez kolejnych członków, studenci postanowili - mimo braku doświadczenia w tym obszarze, zrealizować duży projekt budowy podwodnego robota, który pozwoli im na start w międzynarodowych zawodach. Nie zostali jednak sami - mogli skorzystać, bowiem, z pomocy Michała Biskupa, absolwenta Politechniki Wrocławskiej i byłego członka "Robocika", który stworzył podwodnego drona Divey, wykorzystywanego do relacjonowania zawodów we freedivingu.

Zobacz także: Łazik Anteros - wyprodukowany w Polsce, stworzony na Marsa!

Pierwszy model nie był rozbudowany - miał za zadanie pływać i mieć zamontowaną kamerę, ale przede wszystkim służył zdobywaniu nowej wiedzy w opracowaniu tego typu konstrukcji z wykorzystaniem silników, systemów sterowania, systemu zasilania i wodoszczelną obudową. Po przygotowaniu modelu 3D powstał prototyp, a w czerwcu ruszyły prace nad bardziej zaawansowaną konstrukcją. Model wykonany z kwasoodpornej, aluminiowej blachy był gotowy w październiku - zaprezentowano go m.in. na Dniach Aktywności Studenckiej i na grudniowych zawodach Robotic Arena.

Łódź ma wymiary 50x30x40 cm i wagę około 10 kg. Osiąga prędkość 5 m/s. Wyposażono ją w sześć silników, kamerę, oświetlenie LED-owe, czujniki położenia i orientacji oraz czujniki temperatury zapobiegające przegrzaniu zasilacza. Sterowanie odbywa się ze pomocą pada - kabel zasilający ma 30 metrów. Największe wyzwanie to zapewnienie szczelności obudowy, chroniącej przed przeciekiem, a w konsekwencji spięciem i uszkodzeniem elektroniki. W efekcie projektanci pracują nad układami elektronicznymi o poziomie skomplikowania podobnym do tego w łazikach marsjańskich, przy czym dodatkowo trzeba jeszcze znaleźć sposób na zachowanie pełnej szczelności i odporności na ciśnienie panujące na różnych głębokościach.

Dowiedz się więcej: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Członkowie "Robocika" chcą wykorzystywać swojego robota w eksploracji akwenów, np. inspekcji kadłubów statków, penetrowaniu i badaniu wraków zatopionych statków lub innych maszyn, ale póki co testują konstrukcję w basenie wioślarskim na terenie uczelni, a po pomyślnym zakończeniu testów chcą również sprawdzić ją np. w zalanym kamieniołomie w Sobótce na głębokości około 40 m. Rozwój modelu to jednocześnie nieustająca okazja do nauki - tak obecnych konstruktorów, jak i nowych członków.

Ciągły rozwój jest ważny choćby z uwagi na fakt, że studenci przygotowują łódź na zawody robotów podwodnych MATE Competition, które w czerwcu 2018 r. odbędą się w USA. Członkowie "Robocika" muszą m.in. wyposażyć swojego "zawodnika" w dwa manipulatory, za pomocą których robot wydobędzie silnik z zatopionego wraku samolotu. W tym celu łódź będzie musiała podpłynąć z całym sprzętem do maszyny i umieścić przy silniku poduszkę powietrzną, która wyniesie go na powierzchnię. Póki co, konstruktorzy zdecydowali się na budowę nowego modelu z manipulatorami o sześciu stopniach swobody i siedmioma kamerami. Cztery będą umieszczone po bokach do obserwacji otoczenia, jedna będzie oferowała widok na holowany ładunek, a dwie znajdą się na manipulatorach, sprzyjając precyzji działania.

Sprawdź szczegóły: Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

Dodatkowe elementy to aktywny system utrzymywania pozycji, który po dopłynięciu do wyznaczonej lokalizacji dostosuje robota do ruchu wody, utrzymując niezmienną pozycję, co zaś ułatwi operatorowi manipulowanie chwytakami.

Nad podwodnym robotem pracuje około 15 osób, zaś koszt budowy szacują na ok. 50 tys. zł, wobec czego poszukiwani są sponsorzy, którzy pomogliby w przedsięwzięciu.

Zawody robotów podwodnych organizuje Marine Advanced Technology Education Center we współpracy z NASA. Zadania wykonywane są m.in. w największym na świecie basenie, który ma pojemność ponad 23 milionów litrów i głębokość 12 metrów. Oprócz przygotowania robota i wykonania zadania, zespoły muszą także dostarczyć raporty techniczne i prezentacje swoich projektów. Każdego roku w imprezie startuje ok. 100 drużyn z całego świata. Główną nagrodą jest kontrakt na budowę robota podwodnego.

Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robocik” działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej od 1997 r. i tym samym jest jednym z najstarszych na tej uczelni. Prócz robota do podwodnej eksploracji, studenci konstruują również sortującego robota przemysłowego, wykorzystującego sztuczne sieci neuronowe, system wizyjny do pracy, a także model pojazdu autonomicznego. Koło prowadzi również działalność naukową w ramach programu Zawodowy Dolny Śląsk oraz Akademia Wynalazców im. R Boscha. Zrzesza 47 członków. Opiekunami koła są dr Jacek Ziemba, dr Łukasz Dworzak i dr Marek Kuran.

Więcej informacji oraz zdjęcia robota można znaleźć na stronie KN Robocik: http://robocik.pwr.edu.pl, i na profilu organizacji w serwisie Facebook: www.facebook.com/knrobocik/.

 

Źródło: Politechnika Wrocławska.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl