Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ładowanie przez "dachowanie", czyli elektro-pojazdy na drodze ku słońcu

 Redakcja  |  05.01.2018
Volkswagen Group

Czytelnikom portalu "elektro.info.pl" z pewnością nieobce są dokonania zespołu studentów Politechniki Łódzkiej z LODZ SOLAR TEAM, którzy Australię i Południową Afrykę przemierzali w solarnym bolidzie - najpierw EAGLE ONE, a następnie udoskonalnym modelem EAGLE TWO. Tymczasem, jak donosi portal innogy.forbes.pl, nad solarnymi elektro-pojazdami pracuje intensywnie Audi. Firma przymierza się bowiem do produkcji samochodów z solarnymi dachami.

W ten sposób niemiecki producent pragnie zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych: samochód, stojąc na parkingu, np. przed biurem, ładowałby się podczas pracy jego właściciela, który po kilku godzinach mógłby przejechać nawet 80 kilometrów. Audi nawiązał w tym celu współpracę z Alta Devices, spółką-córką chińskiego producenta fotowoltaiki - Hanergy.

Zobacz także: Sukcesy Lodz Solar Team w australijskim wyścigu solarnych pojazdów

Jej efektem ma być opracowanie projektu panoramicznych dachów z wbudowanymi cienkimi i elastycznymi ogniwami fotowoltaicznymi, natomiast na pierwszym etapie Audi i Hanergy zintegrują produkowane przez Alta Devices błony fotowoltaiczne ze szklanym, panoramicznym dachem samochodów niemieckiego producenta. W założeniu niemal cała powierzchnia dachu ma być pokryta ogniwami słonecznymi.

Pozyskana energia ma na początek zasilać klimatyzację lub ogrzewanie siedzeń. Jeśli uda się zwiększyć wydajność ogniw, energia słoneczna ma bezpośrednio ładować akumulatory odpowiedzialne za napęd. Odpowiadać za to będą ogniwa PV o wydajności ponad 25 procent, które działają również przy bardzo słabym świetle i w wysokich temperaturach.

Przeczytaj również: W "garażu projektowym" Lodz Solar Team, czyli jak ABB wspomogło łódzkich studentów

Co ciekawe, Hanergy już w ubiegłym roku zaprezentowało cztery prototypowe pojazdy z solarnymi dachami. Na pokładach mają znaleźć się zestawy litowo-jonowych baterii, zapewniających zasięg do 350 km. Wg konstruktorów, 5-6 godzin słońca ma zapewnić od 8 do 10 kWh mocy dziennie, dzięki czemu samochód elektryczny - korzystając tylko i wyłącznie z energii słonecznej, przejedzie około 80 km.

Źródło: innogry.forbes.pl (orygianlny materiał można znaleźć tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Zalania i uszkodzenia instalacji - zobacz, jak im zapobiegać »

Często elementy automatyki muszą pracować w niekorzystnych warunkach, gdzie może dojść do ich zalania lub uszkodzenia. Nie inaczej jest z elementami bezpieczeństwa, które chronią ludzkie życie. Dlatego może warto byłoby zadbać o te elementy tak, aby do tych awarii nie dochodziło? czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl