Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Ładowanie przez "dachowanie", czyli elektro-pojazdy na drodze ku słońcu

 Redakcja  |  05.01.2018
Volkswagen Group

Czytelnikom portalu "elektro.info.pl" z pewnością nieobce są dokonania zespołu studentów Politechniki Łódzkiej z LODZ SOLAR TEAM, którzy Australię i Południową Afrykę przemierzali w solarnym bolidzie - najpierw EAGLE ONE, a następnie udoskonalnym modelem EAGLE TWO. Tymczasem, jak donosi portal innogy.forbes.pl, nad solarnymi elektro-pojazdami pracuje intensywnie Audi. Firma przymierza się bowiem do produkcji samochodów z solarnymi dachami.

W ten sposób niemiecki producent pragnie zwiększyć zasięg pojazdów elektrycznych: samochód, stojąc na parkingu, np. przed biurem, ładowałby się podczas pracy jego właściciela, który po kilku godzinach mógłby przejechać nawet 80 kilometrów. Audi nawiązał w tym celu współpracę z Alta Devices, spółką-córką chińskiego producenta fotowoltaiki - Hanergy.

Zobacz także: Sukcesy Lodz Solar Team w australijskim wyścigu solarnych pojazdów

Jej efektem ma być opracowanie projektu panoramicznych dachów z wbudowanymi cienkimi i elastycznymi ogniwami fotowoltaicznymi, natomiast na pierwszym etapie Audi i Hanergy zintegrują produkowane przez Alta Devices błony fotowoltaiczne ze szklanym, panoramicznym dachem samochodów niemieckiego producenta. W założeniu niemal cała powierzchnia dachu ma być pokryta ogniwami słonecznymi.

Pozyskana energia ma na początek zasilać klimatyzację lub ogrzewanie siedzeń. Jeśli uda się zwiększyć wydajność ogniw, energia słoneczna ma bezpośrednio ładować akumulatory odpowiedzialne za napęd. Odpowiadać za to będą ogniwa PV o wydajności ponad 25 procent, które działają również przy bardzo słabym świetle i w wysokich temperaturach.

Przeczytaj również: W "garażu projektowym" Lodz Solar Team, czyli jak ABB wspomogło łódzkich studentów

Co ciekawe, Hanergy już w ubiegłym roku zaprezentowało cztery prototypowe pojazdy z solarnymi dachami. Na pokładach mają znaleźć się zestawy litowo-jonowych baterii, zapewniających zasięg do 350 km. Wg konstruktorów, 5-6 godzin słońca ma zapewnić od 8 do 10 kWh mocy dziennie, dzięki czemu samochód elektryczny - korzystając tylko i wyłącznie z energii słonecznej, przejedzie około 80 km.

Źródło: innogry.forbes.pl (orygianlny materiał można znaleźć tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl