Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Miasto, które zrewolucjonizuje sposób postrzegania "zielonego budownictwa"

 Redakcja  |  21.12.2017
Stefano Boeri Architetti

Jak poinformował portal innogy.forbes.pl, w Chinach powstaje pierwsze na świecie "leśne miasto". Budynki będą pokryte drzewami i roślinami, a ich zasilanie będzie polegać na wykorzystaniu odnawialnych źródłach energii.

Liuzhou Forest City, docelowo 30-tysięczne miasto, zajmie powierzchnię 175 ha nad rzeką Liujiang w górskim rejonie Guangxi (południowe Chiny). Jego budowa ma dobiec końca już za trzy lata, w 2020 roku. Projekt opracowało studio Stefano Boeri Architetti w odpowiedzi na urbanistyczne problemy Chin - bardzo szybko rozrastające się miasta i rosnące wraz z nimi zanieczyszczenie.

Zobacz także: Chińska Republika... Fotowoltaiczna

 

Co sprawi, że będzie to zielone miasto, które zrewolucjonizuje znaczenie frazy "zielone budownictwo"? Stanie się tak dzięki obecności 40 tys. drzew i milionowi innych roślin, które otoczą zewsząd budynki. Miasto w założeniu ma pochłaniać 10 tys. ton CO2 i 57 ton pyłów, produkując jednocześnie 900 ton tlenu.

Wszechobecna roślinność (pokrywająca domy, bloki, biurowce, obiekty użyteczności publicznej) przyczyni się nie tylko do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, ale również redukcji temperatury i hałasu. Będzie to również, rzecz jasna, miejsce życia wszelkiej fauny, która zamieszkuje ten teren.

Przeczytaj również: Smart City made in China

Liuzhou Forest City będzie samowystarczalne energetycznie dzięki OZE - energii geotermalnej i słonecznej. Do miasta będzie prowadziła linia szybkiej kolei, a w obrębie infrastruktury ekologicznej metropolii preferowanym środkiem transportu będą pojazdy elektryczne.

Idea Liuzhou Forest City jest jak najbardziej godna pochwały, ale pojawia się pytanie: czy przeciętnego Chińczyka, czysto teoretycznie, będzie stać na przeprowadzkę i zamieszkanie w eko-mieście? I ile takich miast ma szansę powstać?

Źródło: innogy.forbes.pl (oryginalny materiał można przeczytać tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl