Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

 Redakcja  |  13.12.2017
NCBR

Laboratorium robotyczne Centrum Nauki Kopernik ma nowego lokatora. Jest nim polski robot Photon, opracowany przez naukowców z Politechniki Białostockiej. W warszawskim centrum zostanie poddany testom i to zupełnie niespodziewanym i nieszablonowym, bo przez młodych uczestników zajęć laboratoryjnych, którzy sprawdzą, co naprawdę potrafi. Ich spostrzeżenia pozwolą na dalsze udoskonalanie projektu.

Photon to pomoc naukowa - ma pomagać najmłodszym w nauce: przyswojeniu podstaw programowania, logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji czy rozwijania pamięci, jednocześnie przystosowując się do tempa rozwoju dziecka. Wyposażony w czujniki (dotyku, światła, odległości) robot jest wielce interaktywny. Potrafi również poruszać się, omijać przeszkody, mówić i śpiewać. Praca z nim i efekty naukowe są nagradzane odblokowaniem nowych umiejętności - Photon uczy się więc razem ze swoim właścicielem. Jest to przykład połączenia innowacji technologicznej i korzyści społecznych.

Zobacz także: Robo-dziecko zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego

Twórcami Photona, prezentowanego m.in. na targach automatyki w Hanowerze, są studenci Politechniki Białostockiej, który swój projekt zrealizowali dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Photona przetestują uczestnicy weekendowych zajęć w laboratorium robotycznym. Co ciekawe, zajęcia noszą nazwę "Error" (ruszyły 2 grudnia), bo dzieci będą poszukiwały błędów w pracy robota, braków zgodności działania z założeniami. Będą oceniać jego konstrukcję, intuicyjność aplikacji i wrażliwość czujników. Każdy, kto ma ochotę i ma ukończone 9 lat, może sprawdzić się w roli testera w Centrum Nauki Kopernik w każdy weekend do końca czerwca przyszłego roku.

Przeczytaj również: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Dodatkowo, w styczniu 2018 r. ruszy program badawczy, w którym weźmie udział 40 rodzin - otrzymają Photona... na miesiąc do domu! Dzięki temu zostanie sprawdzona "żywotność" robota, sposób i dynamika jego użytkowania oraz zakres wykorzystania potencjału w warunkach domowych. Na bazie obserwacji powstanie instrukcja obsługi Photona dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, animatorów i edukatorów. Aby rodzina mogła wziąć udział w badaniu, jej członkiem musi być dziecko w wieku 6-12 lat. Informacje o rekrutacji będą wkrótce dostępne na www.kopernik.org.pl. Najmłodszych zapraszamy do odwiedzenia bloga Photona na stronie: www.kopernik.org.pl/laboratoria/pracownia-robotyczna/blog-photona/.

Centrum Nauki Kopernik planuje realizację podobnych projektów edukacyjnych na większą skalę. Szczegóły dotyczące projektu "Error" są dostępne na stronie: www.kopernik.org.pl/news/n/oto-photon-testujemy-robota/.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia » Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu kwalifikacyjnego Grupa 1 – Elektroenergetyczna, Kategoria E i D

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Ładowarka samochodów elektrycznych w domowym garażu »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

ładowarka samochodu elektrycznego ładowarki podtynkowe
Najwyższe standardy produkcji zapewniają możliwość stosowania wewnątrz i na zewnątrz, a jego obudowa odporna jest na wszelkie warunki atmosferyczne.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl