Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

 Redakcja  |  13.12.2017
NCBR

Laboratorium robotyczne Centrum Nauki Kopernik ma nowego lokatora. Jest nim polski robot Photon, opracowany przez naukowców z Politechniki Białostockiej. W warszawskim centrum zostanie poddany testom i to zupełnie niespodziewanym i nieszablonowym, bo przez młodych uczestników zajęć laboratoryjnych, którzy sprawdzą, co naprawdę potrafi. Ich spostrzeżenia pozwolą na dalsze udoskonalanie projektu.

Photon to pomoc naukowa - ma pomagać najmłodszym w nauce: przyswojeniu podstaw programowania, logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji czy rozwijania pamięci, jednocześnie przystosowując się do tempa rozwoju dziecka. Wyposażony w czujniki (dotyku, światła, odległości) robot jest wielce interaktywny. Potrafi również poruszać się, omijać przeszkody, mówić i śpiewać. Praca z nim i efekty naukowe są nagradzane odblokowaniem nowych umiejętności - Photon uczy się więc razem ze swoim właścicielem. Jest to przykład połączenia innowacji technologicznej i korzyści społecznych.

Zobacz także: Robo-dziecko zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego

Twórcami Photona, prezentowanego m.in. na targach automatyki w Hanowerze, są studenci Politechniki Białostockiej, który swój projekt zrealizowali dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Photona przetestują uczestnicy weekendowych zajęć w laboratorium robotycznym. Co ciekawe, zajęcia noszą nazwę "Error" (ruszyły 2 grudnia), bo dzieci będą poszukiwały błędów w pracy robota, braków zgodności działania z założeniami. Będą oceniać jego konstrukcję, intuicyjność aplikacji i wrażliwość czujników. Każdy, kto ma ochotę i ma ukończone 9 lat, może sprawdzić się w roli testera w Centrum Nauki Kopernik w każdy weekend do końca czerwca przyszłego roku.

Przeczytaj również: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Dodatkowo, w styczniu 2018 r. ruszy program badawczy, w którym weźmie udział 40 rodzin - otrzymają Photona... na miesiąc do domu! Dzięki temu zostanie sprawdzona "żywotność" robota, sposób i dynamika jego użytkowania oraz zakres wykorzystania potencjału w warunkach domowych. Na bazie obserwacji powstanie instrukcja obsługi Photona dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, animatorów i edukatorów. Aby rodzina mogła wziąć udział w badaniu, jej członkiem musi być dziecko w wieku 6-12 lat. Informacje o rekrutacji będą wkrótce dostępne na www.kopernik.org.pl. Najmłodszych zapraszamy do odwiedzenia bloga Photona na stronie: www.kopernik.org.pl/laboratoria/pracownia-robotyczna/blog-photona/.

Centrum Nauki Kopernik planuje realizację podobnych projektów edukacyjnych na większą skalę. Szczegóły dotyczące projektu "Error" są dostępne na stronie: www.kopernik.org.pl/news/n/oto-photon-testujemy-robota/.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zerwij z rozmazanymi etykietami - trwałe oznaczenia kabli i aparatur » »
Oznaczenie kabli i przewodów elektrycznych

Oznacznik powinien umożliwić identyfikację komponentów systemu i dostarczać informacje na temat instalacji przez wiele kolejnych lat (...) czytaj dalej »


Złącza do podłączenia silnika - przejrzyste i oszczędzające miejsce »

Jaki osprzęt instalacyjny do nowoczesnych wnętrz?

Jak podłączyć silnik elektryczny Jakie włączniki do nowoczesnych wnętrz
Oszczędność miejsca z jednej strony, przejrzystość i funkcjonalność z drugiej - takie są dziś wymagania... czytaj dalej » Świeże pomysły łączące wysmakowaną awangardę i nowoczesność charakteryzujący współczesne wnętrza... (...) czytaj dalej »

Jak skomunikować wszystkie urządzenia na obiekcie w jednej sieci?

komunikacja urządzeń w sieci W systemach energetyki i zasilania z roku na rok coraz więcej można znaleźć urządzeń mających interfejsy komunikacyjne...  czytaj dalej »


Czy Przemysł 4.0 zmieni cyfrowy świat » Poznaj rozwiązania zasilania światowej klasy »
Przemysł 4.0 - cyfrowy świat Jaki UPS do wrażliwych odbiorników
Cyfryzacja przemysłu oraz rynku elektroenergetycznego staje się faktem i wiele wskazuje na to, że (…) czytaj dalej »
Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów (...) czytaj dalej»

Zobacz produkty dedykowane energii odnawialnej »

energia odnawialna Świat potrzebuje energii odnawialnej, a NKT uważa, że przyjęcie swojej części odpowiedzialności to naturalny krok(...) czytaj dalej »


   
Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
12/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne
  • - Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej
Zobacz szczegóły
Absolutne enkodery magnetyczne  do montażu i integracji w napędach o dużej wydajności

Absolutne enkodery magnetyczne do montażu i integracji w napędach o dużej wydajności

Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji wałka lub...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl