Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

 Redakcja  |  13.12.2017
NCBR

Laboratorium robotyczne Centrum Nauki Kopernik ma nowego lokatora. Jest nim polski robot Photon, opracowany przez naukowców z Politechniki Białostockiej. W warszawskim centrum zostanie poddany testom i to zupełnie niespodziewanym i nieszablonowym, bo przez młodych uczestników zajęć laboratoryjnych, którzy sprawdzą, co naprawdę potrafi. Ich spostrzeżenia pozwolą na dalsze udoskonalanie projektu.

Photon to pomoc naukowa - ma pomagać najmłodszym w nauce: przyswojeniu podstaw programowania, logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji czy rozwijania pamięci, jednocześnie przystosowując się do tempa rozwoju dziecka. Wyposażony w czujniki (dotyku, światła, odległości) robot jest wielce interaktywny. Potrafi również poruszać się, omijać przeszkody, mówić i śpiewać. Praca z nim i efekty naukowe są nagradzane odblokowaniem nowych umiejętności - Photon uczy się więc razem ze swoim właścicielem. Jest to przykład połączenia innowacji technologicznej i korzyści społecznych.

Zobacz także: Robo-dziecko zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego

Twórcami Photona, prezentowanego m.in. na targach automatyki w Hanowerze, są studenci Politechniki Białostockiej, który swój projekt zrealizowali dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Photona przetestują uczestnicy weekendowych zajęć w laboratorium robotycznym. Co ciekawe, zajęcia noszą nazwę "Error" (ruszyły 2 grudnia), bo dzieci będą poszukiwały błędów w pracy robota, braków zgodności działania z założeniami. Będą oceniać jego konstrukcję, intuicyjność aplikacji i wrażliwość czujników. Każdy, kto ma ochotę i ma ukończone 9 lat, może sprawdzić się w roli testera w Centrum Nauki Kopernik w każdy weekend do końca czerwca przyszłego roku.

Przeczytaj również: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Dodatkowo, w styczniu 2018 r. ruszy program badawczy, w którym weźmie udział 40 rodzin - otrzymają Photona... na miesiąc do domu! Dzięki temu zostanie sprawdzona "żywotność" robota, sposób i dynamika jego użytkowania oraz zakres wykorzystania potencjału w warunkach domowych. Na bazie obserwacji powstanie instrukcja obsługi Photona dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, animatorów i edukatorów. Aby rodzina mogła wziąć udział w badaniu, jej członkiem musi być dziecko w wieku 6-12 lat. Informacje o rekrutacji będą wkrótce dostępne na www.kopernik.org.pl. Najmłodszych zapraszamy do odwiedzenia bloga Photona na stronie: www.kopernik.org.pl/laboratoria/pracownia-robotyczna/blog-photona/.

Centrum Nauki Kopernik planuje realizację podobnych projektów edukacyjnych na większą skalę. Szczegóły dotyczące projektu "Error" są dostępne na stronie: www.kopernik.org.pl/news/n/oto-photon-testujemy-robota/.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl