Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Niezwykły mieszkaniec Centrum Nauki Kopernik

 Redakcja  |  13.12.2017
NCBR

Laboratorium robotyczne Centrum Nauki Kopernik ma nowego lokatora. Jest nim polski robot Photon, opracowany przez naukowców z Politechniki Białostockiej. W warszawskim centrum zostanie poddany testom i to zupełnie niespodziewanym i nieszablonowym, bo przez młodych uczestników zajęć laboratoryjnych, którzy sprawdzą, co naprawdę potrafi. Ich spostrzeżenia pozwolą na dalsze udoskonalanie projektu.

Photon to pomoc naukowa - ma pomagać najmłodszym w nauce: przyswojeniu podstaw programowania, logicznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji czy rozwijania pamięci, jednocześnie przystosowując się do tempa rozwoju dziecka. Wyposażony w czujniki (dotyku, światła, odległości) robot jest wielce interaktywny. Potrafi również poruszać się, omijać przeszkody, mówić i śpiewać. Praca z nim i efekty naukowe są nagradzane odblokowaniem nowych umiejętności - Photon uczy się więc razem ze swoim właścicielem. Jest to przykład połączenia innowacji technologicznej i korzyści społecznych.

Zobacz także: Robo-dziecko zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego

Twórcami Photona, prezentowanego m.in. na targach automatyki w Hanowerze, są studenci Politechniki Białostockiej, który swój projekt zrealizowali dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Photona przetestują uczestnicy weekendowych zajęć w laboratorium robotycznym. Co ciekawe, zajęcia noszą nazwę "Error" (ruszyły 2 grudnia), bo dzieci będą poszukiwały błędów w pracy robota, braków zgodności działania z założeniami. Będą oceniać jego konstrukcję, intuicyjność aplikacji i wrażliwość czujników. Każdy, kto ma ochotę i ma ukończone 9 lat, może sprawdzić się w roli testera w Centrum Nauki Kopernik w każdy weekend do końca czerwca przyszłego roku.

Przeczytaj również: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA

Dodatkowo, w styczniu 2018 r. ruszy program badawczy, w którym weźmie udział 40 rodzin - otrzymają Photona... na miesiąc do domu! Dzięki temu zostanie sprawdzona "żywotność" robota, sposób i dynamika jego użytkowania oraz zakres wykorzystania potencjału w warunkach domowych. Na bazie obserwacji powstanie instrukcja obsługi Photona dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, animatorów i edukatorów. Aby rodzina mogła wziąć udział w badaniu, jej członkiem musi być dziecko w wieku 6-12 lat. Informacje o rekrutacji będą wkrótce dostępne na www.kopernik.org.pl. Najmłodszych zapraszamy do odwiedzenia bloga Photona na stronie: www.kopernik.org.pl/laboratoria/pracownia-robotyczna/blog-photona/.

Centrum Nauki Kopernik planuje realizację podobnych projektów edukacyjnych na większą skalę. Szczegóły dotyczące projektu "Error" są dostępne na stronie: www.kopernik.org.pl/news/n/oto-photon-testujemy-robota/.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Zalania i uszkodzenia instalacji - zobacz, jak im zapobiegać »

Często elementy automatyki muszą pracować w niekorzystnych warunkach, gdzie może dojść do ich zalania lub uszkodzenia. Nie inaczej jest z elementami bezpieczeństwa, które chronią ludzkie życie. Dlatego może warto byłoby zadbać o te elementy tak, aby do tych awarii nie dochodziło? czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl