Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Studencki projekt minisystemu fotowoltaicznego AGH jednym z najlepszych w Polsce

 Redakcja  |  06.12.2017
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem /  wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem / wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
archiwum SKN Coal & Clay / M. Olszewski / AGH.com.pl

Projekt Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajął pierwsze miejsce w konkursie prac interdyscyplinarnych sekcji posterowej podczas III Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych. Zwycięską prezentację pt. "Projekt i budowa modelowego układu powerwall-bank energii" referowali członkowie koła: inż. Paulina Kiełczykowska z Wydziału Energetyki i Paliw oraz inż. Miłosz Olszewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Celem autorów projektu była budowa „domu” z klocka LEGO, podłączonego do panelu PV wraz z bankiem energii oraz pomiar szybkości naładowania baterii w zależności od kąta nachylenia panelu fotowoltaicznego, a także czasu magazynowania wyprodukowanej energii.

Pomiary wykonano w dwóch lokalizacjach o skrajnych warunkach - w Krakowie, gdzie odnotowuje się największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce, oraz w Łomży, która znajduje się na terenie określanym mianem „zielonych płuc Polski”. Za wykonanie modelu CAD i konstrukcji, w tym dachu z prowadnicą pozwalającą ustawić kąt nachylenia panelu PV, odpowiadał inż. Miłosz Olszewski. Dach wraz z panelem fotowoltaicznym umieszczony został na klocku LEGO, zaś drugi panel z bankiem energii podłączono za pomocą kabla USB. Inż. Paulina Kiełczykowska była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji układu, zebranie informacji teoretycznych oraz przeprowadzenie testów i analizę wyników.

Zobacz także: Sukcesy Lodz Solar Team w australijskim wyścigu solarnych pojazdów

Projekt umożliwił studentom – członkom Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay – zapoznanie się z podstawami konstrukcji instalacji autonomicznej w domu jednorodzinnym oraz zebranie dużej ilości wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii i krajowej polityki energetycznej. Dzięki projektowi sprawdzono, czy minisystem fotowoltaiczny podłączony do banku energii jest w Polsce opłacalny i czy pomoże w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Zaobserwowano, że opracowany układ jest w stanie w ciągu 4-5 dni w różnych warunkach pogodowych i geograficznych zmagazynować w akumulatorze 18 000 mAh. Wyniki badań pokazują, że czas zmagazynowania energii słonecznej w akumulatorze Li-on wynosi 51 dni. Zmagazynowaną energię można wykorzystać np. zimą, gdy natężenie promieni słonecznych jest mniejsze. Nagrodzona praca została zrealizowana z grantu rektorskiego. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Danuta Olszewska z Wydziału Energetyki i Paliw.

Sprawdź także: Energetyka odnawialna w praktyce - studenci Politechniki Warszawskiej w finale konkursu

III Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych odbyła się w dniach 24-25 listopada br. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uczestniczyło w niej 65 studenckich kół naukowych z dwunastu uczelni z całej Polski. Do konkursu referatowego i posterowego nadesłano 100 prac. Oceniało je jury, w skład którego weszli pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.  Organizatorem wydarzenie był dział ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z Parlamentem Studentów ZUT oraz pełnomocnikiem rektora ds. studenckiego ruchu naukowego.

Źródło: materiały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


PROMOCJA na kamery termowizyjne nawet do 5000 zł taniej !! »

Tylko do 31.XII możesz skorzystać z obniżki na oscyloskopy»

Promocja kamery termowizyjne oscyloskopy niskie ceny
Zostało już tylko kilka dni promocji na kamery termowizyjne. Zobacz niższe ceny z okazji BLACK FRIDAY i CYBER WEEK (...) chcę zobaczyć ceny » Oscyloskopy cyfrowe świetnie sprawdzają się przy pomiarach w laboratoriach oraz firmowych działach rozwoju. Bywają także niezbędne podczas zadań serwisowych (...) czytam dalej »


Akumulatory do każdego typu pojazdu »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »

Akumulatory do każdego typu pojazdu Magazyny energi w polsce
Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem osobowym, SUV-em, terenówką czy autem dostawczym, znajdziesz(...) czytam dalej » Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków(...) czytam dalej »

Jak zdalnie monitorować pracę silnika?

UPS zasilacze Jak przekształcić silni elektryczny w inteligentne, połączone bezprzewodowo urządzenia. Czujnik montowany jest na kadłubie silnika indukcyjnego niskiego napięcia bez potrzeby okablowania czy wprowadzania zmian mechanicznych (...) czytam dalej »


Switche niezarządzalne - które wybrać?

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Switche niezarządzalne Rola miedzi w energetyce słonecznej
Switche niezarządzalne są to urządzenia, które mają za zadanie przekazywanie danych między urządzeniami w wymagającym środowisku przemysłowym. Ich zadaniem jest zapewnienie przede wszystkim stabilnej, jak również wydajnej komunikacji.(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Kable i przewody - pobierz bezpłatny Ebook »

Kable i przewody ebook Przedstawiamy nowy poradnik „Kable i przewody”! Znajdziecie w nim m.in. metody ochrony kabli przed pożarem, jak prowadzić i oznaczać trasy kablowe (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków przed własnym domem »

Co się stało z tymi kablami?

miejska stacja ładowania Co sie stało z kablami
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym (...) czytam dalej »

Zapraszamy na szkolenia z elektro.info » 
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Eksploatacja instalacji elektrycznych tymczasowych
  • - Symulacyjne metody analizy funkcjonowania układów automatyki elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły

Aukcje 2019 - ile dla wiatru i fotowoltaiki?

Jak podaje portal gramwzielone.pl, rząd nadal nie ogłosił szczegółowych założeń przyszłorocznych aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Jednak informacje podało Ministerstwo Energii,...

Szczypce-klucz Knipex

Szczypce-klucz to narzędzie opracowane i opatentowane wiele lat temu przez niemiecką firmę Knipex. Pod względem funkcjonalności łączy szczypce nastawne z kluczem nastawnym typu...
EAST UPS EAST UPS
Marka EAST ® to uznany producent wysokowydajnych zasilaczy awaryjnych UPS zaprojektowanych do całodobowej ochrony urządzeń elektrycznych oraz...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl