Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Studencki projekt minisystemu fotowoltaicznego AGH jednym z najlepszych w Polsce

 Redakcja  |  06.12.2017
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem /  wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem / wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
archiwum SKN Coal & Clay / M. Olszewski / AGH.com.pl

Projekt Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajął pierwsze miejsce w konkursie prac interdyscyplinarnych sekcji posterowej podczas III Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych. Zwycięską prezentację pt. "Projekt i budowa modelowego układu powerwall-bank energii" referowali członkowie koła: inż. Paulina Kiełczykowska z Wydziału Energetyki i Paliw oraz inż. Miłosz Olszewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Celem autorów projektu była budowa „domu” z klocka LEGO, podłączonego do panelu PV wraz z bankiem energii oraz pomiar szybkości naładowania baterii w zależności od kąta nachylenia panelu fotowoltaicznego, a także czasu magazynowania wyprodukowanej energii.

Pomiary wykonano w dwóch lokalizacjach o skrajnych warunkach - w Krakowie, gdzie odnotowuje się największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce, oraz w Łomży, która znajduje się na terenie określanym mianem „zielonych płuc Polski”. Za wykonanie modelu CAD i konstrukcji, w tym dachu z prowadnicą pozwalającą ustawić kąt nachylenia panelu PV, odpowiadał inż. Miłosz Olszewski. Dach wraz z panelem fotowoltaicznym umieszczony został na klocku LEGO, zaś drugi panel z bankiem energii podłączono za pomocą kabla USB. Inż. Paulina Kiełczykowska była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji układu, zebranie informacji teoretycznych oraz przeprowadzenie testów i analizę wyników.

Zobacz także: Sukcesy Lodz Solar Team w australijskim wyścigu solarnych pojazdów

Projekt umożliwił studentom – członkom Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay – zapoznanie się z podstawami konstrukcji instalacji autonomicznej w domu jednorodzinnym oraz zebranie dużej ilości wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii i krajowej polityki energetycznej. Dzięki projektowi sprawdzono, czy minisystem fotowoltaiczny podłączony do banku energii jest w Polsce opłacalny i czy pomoże w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Zaobserwowano, że opracowany układ jest w stanie w ciągu 4-5 dni w różnych warunkach pogodowych i geograficznych zmagazynować w akumulatorze 18 000 mAh. Wyniki badań pokazują, że czas zmagazynowania energii słonecznej w akumulatorze Li-on wynosi 51 dni. Zmagazynowaną energię można wykorzystać np. zimą, gdy natężenie promieni słonecznych jest mniejsze. Nagrodzona praca została zrealizowana z grantu rektorskiego. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Danuta Olszewska z Wydziału Energetyki i Paliw.

Sprawdź także: Energetyka odnawialna w praktyce - studenci Politechniki Warszawskiej w finale konkursu

III Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych odbyła się w dniach 24-25 listopada br. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uczestniczyło w niej 65 studenckich kół naukowych z dwunastu uczelni z całej Polski. Do konkursu referatowego i posterowego nadesłano 100 prac. Oceniało je jury, w skład którego weszli pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.  Organizatorem wydarzenie był dział ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z Parlamentem Studentów ZUT oraz pełnomocnikiem rektora ds. studenckiego ruchu naukowego.

Źródło: materiały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie oświetlenie sprawdzi się na osiedlu i ulicy»
Oświetlenie osiedla - jakie wybrać oprawy

To w jakim świetle będziemy widziani zależy w dużej mierze od nas samych. Nowatorskie, funkcjonalne projekty (...) czytaj dalej »


Zobacz inspirujące łączniki do nowoczesnych pomieszczeń »

Czym chronić dużą liczbę obwodów sygnałowych »

Jakie włączniki do nowoczesnych wnętrz Ochrona przed przepięciami dla wielkiej liczby sygnałów?
Zaproponuj projektantom wysmakowaną awangardę i nowoczesność charakteryzujące współczesne wnętrza... czytaj dalej » Dzięki nowym połączeniom Push-in oraz zastosowaniu szczególnych elementów składowych (...) czytaj dalej »

Sposoby oznaczania kabli i przewodów »

Sposoby oznaczania kabli i przewodów Zobacz w jaki sposób trwale opisywać kable i przewody w instalacjach  czytaj dalej »


Oto dlaczego warto korzystać z usług materiałowych dla instalatorów »
Usługi materiałowe dla instalatorów

Poznaj korzyści zintegrowanych usług materiałowych dla instalatorów, detalistów, przemysłu, instytucji publicznych w zakresie branży elektrotechnicznej, instalacyjno-sanitarnej, grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej(...) czytaj dalej »


Projekt systemu rejestracji zakłóceń elektrycznych - zobacz » Poznaj niezbędne elementy układów zasilania wrażliwych odbiorów »
Projekt systemu rejestracji zakłóceń elektrycznych nowa generacja urządzeń ups kompensacyjne
Pokazał się siwy dym i w powietrzu zawisł złowieszczy zapach spalenizny… No cóż – prototyp. Nerwowe przeglądanie schematów (…) czytaj dalej »
Środowisko techniczne, w jakim te urządzenia funkcjonują, opisują normy na urządzenia odbierające energię z sieci energetycznej oraz normy (...) czytaj dalej»

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego »

Jak projektować schematy elektryczne i w jakim programie Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce(...) czytaj dalej »


   
Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
11/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór mocy źródeł zasilania awaryjnego i gwarantowanego
  • - Rozdzielnice elektryczne stosowane w budynkach mieszkalnych
Zobacz szczegóły
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl