Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Studencki projekt minisystemu fotowoltaicznego AGH jednym z najlepszych w Polsce

 Redakcja  |  06.12.2017
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem /  wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem / wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
archiwum SKN Coal & Clay / M. Olszewski / AGH.com.pl

Projekt Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajął pierwsze miejsce w konkursie prac interdyscyplinarnych sekcji posterowej podczas III Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych. Zwycięską prezentację pt. "Projekt i budowa modelowego układu powerwall-bank energii" referowali członkowie koła: inż. Paulina Kiełczykowska z Wydziału Energetyki i Paliw oraz inż. Miłosz Olszewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Celem autorów projektu była budowa „domu” z klocka LEGO, podłączonego do panelu PV wraz z bankiem energii oraz pomiar szybkości naładowania baterii w zależności od kąta nachylenia panelu fotowoltaicznego, a także czasu magazynowania wyprodukowanej energii.

Pomiary wykonano w dwóch lokalizacjach o skrajnych warunkach - w Krakowie, gdzie odnotowuje się największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce, oraz w Łomży, która znajduje się na terenie określanym mianem „zielonych płuc Polski”. Za wykonanie modelu CAD i konstrukcji, w tym dachu z prowadnicą pozwalającą ustawić kąt nachylenia panelu PV, odpowiadał inż. Miłosz Olszewski. Dach wraz z panelem fotowoltaicznym umieszczony został na klocku LEGO, zaś drugi panel z bankiem energii podłączono za pomocą kabla USB. Inż. Paulina Kiełczykowska była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji układu, zebranie informacji teoretycznych oraz przeprowadzenie testów i analizę wyników.

Zobacz także: Sukcesy Lodz Solar Team w australijskim wyścigu solarnych pojazdów

Projekt umożliwił studentom – członkom Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay – zapoznanie się z podstawami konstrukcji instalacji autonomicznej w domu jednorodzinnym oraz zebranie dużej ilości wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii i krajowej polityki energetycznej. Dzięki projektowi sprawdzono, czy minisystem fotowoltaiczny podłączony do banku energii jest w Polsce opłacalny i czy pomoże w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Zaobserwowano, że opracowany układ jest w stanie w ciągu 4-5 dni w różnych warunkach pogodowych i geograficznych zmagazynować w akumulatorze 18 000 mAh. Wyniki badań pokazują, że czas zmagazynowania energii słonecznej w akumulatorze Li-on wynosi 51 dni. Zmagazynowaną energię można wykorzystać np. zimą, gdy natężenie promieni słonecznych jest mniejsze. Nagrodzona praca została zrealizowana z grantu rektorskiego. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Danuta Olszewska z Wydziału Energetyki i Paliw.

Sprawdź także: Energetyka odnawialna w praktyce - studenci Politechniki Warszawskiej w finale konkursu

III Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych odbyła się w dniach 24-25 listopada br. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uczestniczyło w niej 65 studenckich kół naukowych z dwunastu uczelni z całej Polski. Do konkursu referatowego i posterowego nadesłano 100 prac. Oceniało je jury, w skład którego weszli pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.  Organizatorem wydarzenie był dział ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z Parlamentem Studentów ZUT oraz pełnomocnikiem rektora ds. studenckiego ruchu naukowego.

Źródło: materiały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebiePotrzebujesz pomocy przy projektowaniu instalacji elektrycznych? Skorzystaj!

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Materiały do przygotowania projektu elektrycznego Rola miedzi w energetyce słonecznej
Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Zobacz nowe funkcje kamer termowizyjnych »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Sposoby oznaczania kabli i przewodów»

Zobacz jakie nowośći pokazano na Targach Energetab 2018 »

Oznaczanie kabli przewodów i urządzeń Enegetab targi 2018
Jak trwale i czytelnie oznaczyć kable, przewody i urządzenia w sieci elektrycznej, żeby potem łatwo (...) czytam dalej » Przed nami 31. edycja targów ENERGETAB 2018. Przez kolejne trzy dni będą spotykać się czołowi przedstawiciele sektora elektroenergetycznego i poznawać najnowsze rozwiązania (...) czytam dalej »

Projektuj za pomocą bezpiecznej i niezawodnej aparatury łączeniowej »
Projektowanie z aparaturą łączeniową

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Pierwszy oscyloskop klasy średniej z pasmem 8 GHz i prędkością próbkowania 25 GS/s jednocześnie na wszystkich 4 kanałach»

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Oscyloskop klasy średniej
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Tektronix oferuje jeszcze większą prędkość próbkowania oraz najniższy poziom szumów zapewniając najwyższą wiarygodność pomiaru dzięki MSO serii 6 Mixed Signal Oscilloscope (...) czytam dalej »

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Jak w czasie rzeczywistym monitorować pobór mocy i jakość dostarczanej energii?

Projektowanie i wykonawstwo instalacji elektrycznych średnio- i niskonapięciowych»

Monitoring poboru mocy Prąd budowlany - skąd czerpać?
Jak pozyskiwać, gromadzić, przetwarzać oraz archiwizować dane o poborze energii, jej rozpływie, wielkość mocy czynnej i biernej, a także... czytam dalej » Zasoby materialne w dziedzinie projektowania nowoczesnych (pod względem technicznym) konstrukcji i technologii oraz wykonywania niezbędnego oprzyrządowania zadaniowego do realizacji produkcji podstawowej i usług oraz planowanych prac modernizacyjnych i (...) czytam dalej »
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl