Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Studencki projekt minisystemu fotowoltaicznego AGH jednym z najlepszych w Polsce

 Redakcja  |  06.12.2017
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem /  wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
P. Kiełczykowska i M. Olszewski z Rektorem ZUT - prof. Jackiem Wróblem / wizualizacja projektu autorstwa M. Olszewskiego.
archiwum SKN Coal & Clay / M. Olszewski / AGH.com.pl

Projekt Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zajął pierwsze miejsce w konkursie prac interdyscyplinarnych sekcji posterowej podczas III Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych. Zwycięską prezentację pt. "Projekt i budowa modelowego układu powerwall-bank energii" referowali członkowie koła: inż. Paulina Kiełczykowska z Wydziału Energetyki i Paliw oraz inż. Miłosz Olszewski z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki.

Celem autorów projektu była budowa „domu” z klocka LEGO, podłączonego do panelu PV wraz z bankiem energii oraz pomiar szybkości naładowania baterii w zależności od kąta nachylenia panelu fotowoltaicznego, a także czasu magazynowania wyprodukowanej energii.

Pomiary wykonano w dwóch lokalizacjach o skrajnych warunkach - w Krakowie, gdzie odnotowuje się największe zanieczyszczenie powietrza w Polsce, oraz w Łomży, która znajduje się na terenie określanym mianem „zielonych płuc Polski”. Za wykonanie modelu CAD i konstrukcji, w tym dachu z prowadnicą pozwalającą ustawić kąt nachylenia panelu PV, odpowiadał inż. Miłosz Olszewski. Dach wraz z panelem fotowoltaicznym umieszczony został na klocku LEGO, zaś drugi panel z bankiem energii podłączono za pomocą kabla USB. Inż. Paulina Kiełczykowska była odpowiedzialna za opracowanie koncepcji układu, zebranie informacji teoretycznych oraz przeprowadzenie testów i analizę wyników.

Zobacz także: Sukcesy Lodz Solar Team w australijskim wyścigu solarnych pojazdów

Projekt umożliwił studentom – członkom Studenckiego Koła Naukowego Coal & Clay – zapoznanie się z podstawami konstrukcji instalacji autonomicznej w domu jednorodzinnym oraz zebranie dużej ilości wiadomości na temat odnawialnych źródeł energii i krajowej polityki energetycznej. Dzięki projektowi sprawdzono, czy minisystem fotowoltaiczny podłączony do banku energii jest w Polsce opłacalny i czy pomoże w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Zaobserwowano, że opracowany układ jest w stanie w ciągu 4-5 dni w różnych warunkach pogodowych i geograficznych zmagazynować w akumulatorze 18 000 mAh. Wyniki badań pokazują, że czas zmagazynowania energii słonecznej w akumulatorze Li-on wynosi 51 dni. Zmagazynowaną energię można wykorzystać np. zimą, gdy natężenie promieni słonecznych jest mniejsze. Nagrodzona praca została zrealizowana z grantu rektorskiego. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. Danuta Olszewska z Wydziału Energetyki i Paliw.

Sprawdź także: Energetyka odnawialna w praktyce - studenci Politechniki Warszawskiej w finale konkursu

III Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych odbyła się w dniach 24-25 listopada br. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uczestniczyło w niej 65 studenckich kół naukowych z dwunastu uczelni z całej Polski. Do konkursu referatowego i posterowego nadesłano 100 prac. Oceniało je jury, w skład którego weszli pracownicy naukowi Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.  Organizatorem wydarzenie był dział ds. studenckich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie wraz z Parlamentem Studentów ZUT oraz pełnomocnikiem rektora ds. studenckiego ruchu naukowego.

Źródło: materiały Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebiePrzewody do zasilania urządzeń przeciwpożarowych w ujęciu normy 12101-10 »
Zasilanie urządzeń przeciwpożarniczych

Napisano już sporo artykułów na temat sposobu doboru przewodów zasilających urządzenia przeciwpożarowe, które muszą funkcjonować w warunkach pożaru (...)  czytaj dalej »


Jakie wyłączniki silnikowe i styczniki wybrać »

Gdzie szukać pomocy przy projektowaniu sieci i instalacji elektrycznych »

Wyłączniki silnikowe i styczniki Projektowanie sieci elektrycznych
Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym... czytaj dalej » Potrzebujesz porady przy wykonywania projektów technicznych sieci energetycznych napowietrznych, linii kablowych SN i nN, stacji transformatorowych, instalacji elektrycznych wewnętrznych (...) czytaj dalej »

Sprawdzony sposób na zasilanie urządzeń ruchomych »

zasilanie urządzeń ruchomych Każdy ruchomy obiekt napędzany energią elektryczną, który nie ma możliwości korzystania z akumulatorów, musi mieć ją doprowadzoną z zewnątrz... czytaj dalej »


Bezpłatne warsztaty dla elektroinstalatorów » Nowa generacja ograniczników przepięć (SPD) »
Warsztaty dla elektroinstalatorów Ograniczniki przepięć SPD - nowa generacja
Zobacz terminy i zakres szkoleń (…) czytaj dalej »
Dzięki kompletnej i spójnej ofercie dostępne są konfiguracje: 1L, 1N, 3N, 3L oraz 4L umożliwia to zastosowanie w każdym typie sieci, z każdą opcją, jakiej tylko… (...) czytaj dalej»

Zobacz najnowszy osprzęt elektroinstalacyjny i sprawdź ceny »

Instalacyjna aparatura elektryczna Instalacyjna aparatura elektryczna - nowoczesne rozwiązania i design dopasowany do każdego wnętrza - oto jaka powinien wyglądać osprzęt instalacyjny XXI wieku...(...) czytaj dalej »Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ładowarki do e-mobility – nowy produkt firmy APS Energia

Ładowarki do e-mobility – nowy produkt firmy APS Energia

W ostatnich latach obserwujemy nasilony proces urbanizacji. Pojęcie to oznacza nie tylko wzrost koncentracji ludności na obszarach miejskich, ale także przestrzenny rozwój...
Phoenix Contact Phoenix Contact
  Firma Phoenix Contact powstała ponad 90 lat temu i jest dziś liderem połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej . 14 000...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl