Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Na skrzydłach motyla po efektywniejszą energetykę słoneczną

 Redakcja  |  28.11.2017
Motyl różany (Pachliopta aristolochiae).
Motyl różany (Pachliopta aristolochiae).
commons.wikimedia.org

Jeśli potrzeba jest matką wynalazków, to matką chrzestną jest sama matka natura. Od początku istnienia ludzkiego gatunku przyroda nie tylko umożliwia nam przetrwanie na najbardziej podstawowym poziomie, ale również dostarcza inspiracji technologicznych, które pozwalają przenieść kolejne dziedziny życia na wyższy poziom, a także zwiększyć nasz komfort. Spadające nasiona klonu zainspirowały sir George'a Cayleya do stworzenia śmigła w XIX wieku, a systemy wentylacyjne powstały na wzór korytarzy i kominów, które w swoich kopcach zbudowały termity. Jak poinformował nasz zaprzyjaźniony tytuł "Rynek Instalacyjny" na swoim portalu (rynekinstalacyjny.pl), powołując się na inhabitat.com, supercienkie ogniwa słoneczne, wyjątkowo skutecznie absorbujące światło, swój początek mają w skrzydłach motyla.

Motyl różany, spotykany powszechnie w południowej części Azji, ma charakterystyczne (mimo nazwy sugerującej inne ubarwienie) czarne skrzydła, które umożliwiają mu magazynowanie ciepło z promieni słonecznych. Nic więc dziwnego, że owad ten zainspirował naukowców z California Institute of Technology oraz Karlsruhe Institute of Technology do stworzenia ogniwa słonecznego, które pochłania światło równie skutecznie, co motyle skrzydła.

Zobacz także: Polski wynalazek zrewolucjonizuje technologię OZE

 

Po zbadaniu skrzydeł pod mikroskopem elektronowym okazało się, że pokrywa ją sieć małych, rozłożonych nieregularnie, otworków o różnym kształcie i średnicy około milionowej części metra. Perforacja ta nie tylko czyni skrzydła lżejszymi, ale również rozprasza światło słoneczne na nie padające, przez co pochłaniają one więcej ciepła. Modelowanie komputerowe wykazało, że w absorpcji światła ma znaczenie sposób ich położenia.

W celu odtworzenia podobnej struktury wykorzystano cienkie płatki uwodornionego krzemu, ułożone w kilka warstw. Wierzchnia warstwa posiada otworki, które rozpraszają światło padające na dolną warstwę krzemu. To sprawia, że ogniwo gromadzi dwukrotnie więcej światła niż tradycyjne modele. Możliwe jest stworzenie ogniwa takiego typu w krótkim czasie – proces trwa ok. 5-10 minut.

Przeczytaj również: Fotowoltaika w oknach i nie tylko

Cienka błona ogniwa słonecznego uzyskałaby o wiele większą wydajność od rozwiązań, które znamy, gdyby miała dłuższy czas działania. Obecnie więc trwają badania nad nową technologią, która umożliwi zaprojektowanym panelom produkcję jak największej ilości energii w ciągu dnia.  

Źródło: inhabitat.com / rynekinstalacyjny.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZapraszamy na szkolenia z elektro.info »

Zobacz co będzie się działo na targach elektrotechniki GET NORD?

szkolenia dla elektryków i elektroinstalatorów Targi elektroteczniki Get Nord
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych przez lub przy udziale „elektro.info”. Naszą silną stroną jest dobrze merytorycznie przygotowany zespół, który
(...)
czytam dalej »
Już wkrótece! Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej edycji Specjalistycznych Targów Elektrotechniki, Techniki Sanitarnej i Grzewczej oraz Klimatyzacji GET Nord w Hamburgu. (...) czytam dalej »

Jaka rozdzielnica nn do 6300A?

UPS zasilacze Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia oraz zabezpieczani (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Stacje ładowania elektryków dla każdego »

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Co się stało z kablami? Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Kompensacja mocy biernej w środowisku wyższych harmonicznych
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Wzorcowanie, nie tylko wydatek, ale również korzyść

Zakłady produkcyjne bardzo często postrzegają proces wzorcowania urządzeń pomiarowych jako zbędny wydatek, bez którego fabryka mogłaby nadal produkować wyroby, według...
TRONIA Sp. z o.o. TRONIA Sp. z o.o.
Warszawska firma TRONIA Sp. z o.o. swoją działalność opiera na modnym ostatnio „outsourcingu”, co pozwala jej, przy stosunkowo...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl