Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Na skrzydłach motyla po efektywniejszą energetykę słoneczną

 Redakcja  |  28.11.2017
Motyl różany (Pachliopta aristolochiae).
Motyl różany (Pachliopta aristolochiae).
commons.wikimedia.org

Jeśli potrzeba jest matką wynalazków, to matką chrzestną jest sama matka natura. Od początku istnienia ludzkiego gatunku przyroda nie tylko umożliwia nam przetrwanie na najbardziej podstawowym poziomie, ale również dostarcza inspiracji technologicznych, które pozwalają przenieść kolejne dziedziny życia na wyższy poziom, a także zwiększyć nasz komfort. Spadające nasiona klonu zainspirowały sir George'a Cayleya do stworzenia śmigła w XIX wieku, a systemy wentylacyjne powstały na wzór korytarzy i kominów, które w swoich kopcach zbudowały termity. Jak poinformował nasz zaprzyjaźniony tytuł "Rynek Instalacyjny" na swoim portalu (rynekinstalacyjny.pl), powołując się na inhabitat.com, supercienkie ogniwa słoneczne, wyjątkowo skutecznie absorbujące światło, swój początek mają w skrzydłach motyla.

Motyl różany, spotykany powszechnie w południowej części Azji, ma charakterystyczne (mimo nazwy sugerującej inne ubarwienie) czarne skrzydła, które umożliwiają mu magazynowanie ciepło z promieni słonecznych. Nic więc dziwnego, że owad ten zainspirował naukowców z California Institute of Technology oraz Karlsruhe Institute of Technology do stworzenia ogniwa słonecznego, które pochłania światło równie skutecznie, co motyle skrzydła.

Zobacz także: Polski wynalazek zrewolucjonizuje technologię OZE

 

Po zbadaniu skrzydeł pod mikroskopem elektronowym okazało się, że pokrywa ją sieć małych, rozłożonych nieregularnie, otworków o różnym kształcie i średnicy około milionowej części metra. Perforacja ta nie tylko czyni skrzydła lżejszymi, ale również rozprasza światło słoneczne na nie padające, przez co pochłaniają one więcej ciepła. Modelowanie komputerowe wykazało, że w absorpcji światła ma znaczenie sposób ich położenia.

W celu odtworzenia podobnej struktury wykorzystano cienkie płatki uwodornionego krzemu, ułożone w kilka warstw. Wierzchnia warstwa posiada otworki, które rozpraszają światło padające na dolną warstwę krzemu. To sprawia, że ogniwo gromadzi dwukrotnie więcej światła niż tradycyjne modele. Możliwe jest stworzenie ogniwa takiego typu w krótkim czasie – proces trwa ok. 5-10 minut.

Przeczytaj również: Fotowoltaika w oknach i nie tylko

Cienka błona ogniwa słonecznego uzyskałaby o wiele większą wydajność od rozwiązań, które znamy, gdyby miała dłuższy czas działania. Obecnie więc trwają badania nad nową technologią, która umożliwi zaprojektowanym panelom produkcję jak największej ilości energii w ciągu dnia.  

Źródło: inhabitat.com / rynekinstalacyjny.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia - Opomiarowanie i dozór elektryczny

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Detektor zwarć łukowych - maksymalizacja bezpieczeństwa »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

Zwarcia łukowe ładowarki podtynkowe
Co roku w całej Europie wybuchają tysiące pożarów wywołanych awarią w instalacji elektrycznej, których przyczyną są niebezpieczne zwarcia łukowe. Sprawdź.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły

Polska firma po raz pierwszy na targach INDEX Mumbai Indie

Firma GTV – międzynarodowy dystrybutor akcesoriów meblowych i oświetlenia - po raz pierwszy wzięła udział w indyjskich targach Mumbai 2018r. Podczas wydarzenia zaprezentowano najważniejsze...

Noże szwedzkie firmy Montero

Montero zaprezentował nowość w ofercie – trzy modele szwedzkich noży, których ostrza wyprodukowano z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pierwszy to nóż przeznaczony dla elektryków –...
Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10

Zasilanie urządzeń pożarowych w ujęciu normy 12101-10

Napisano już sporo artykułów na temat sposobu doboru przewodów zasilających urządzenia przeciwpożarowe, które muszą funkcjonować w warunkach pożaru. Brak jest...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl