Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy atom przeminie z prądem morskim?

 Redakcja  |  06.11.2017
oist.jp

Jak wykorzystać maksymalnie energię pływów morskich? - to pytanie zadaje sobie od lat prof. Tsumoru Shintake z Instytutu Nauk i Technologii na wyspie Okinawa. W ostatnim okresie nastąpił przełom, a efektem prac jest projekt "Sea Horse", dla którego punktem wyjścia były falochrony rozstawione wzdłuż wybrzeży Okinawy. O pracach japońskiego naukowca poinformował portal innogy.forbes.pl.

Celem prac zespołu pod kierownictwem prof. Shintake było opracowanie sposobu wykorzystania energii ciepłego prądu morskiego Kuroshio, płynącego od wschodniego wybrzeża Tajwanu i dookoła południowych części Japonii, dlatego też stworzyli oni turbinę przypominającą tradycyjne wiatraki, ale różniącą się ustawieniem łopatek.

Zobacz także: Modernizacja zabytkowej Elektrowni Wodnej Krzynia

Co wyróżnia projekt? Wzorowane na płetwach delfinów łopatki, ale i elementy trzymające całość na miejscu, są elastyczne, więc w przypadku wystąpienia silnych fal nie będą się łamać, a wyginać. Znajdujące się pod wodą części konstrukcji pokryto ceramiką, by uchronić instalację przed korozją. Co więcej, cała konstrukcja jest niewielka (w porównaniu do znanych nam morskich turbin wiatrowych) - średnica wirnika to tylko 70 cm, choć przy tak małym rozmiarze spełnia on jednocześnie dwie funkcje - produkuje energię i chroni wybrzeże niczym falochron.

Jak twierdzi prof. Shintake, "Konik Morski" ma ogromny potencjał. Jego zdaniem, 10 gigawatów energii może być wyprodukowane przy wykorzystaniu zaledwie jednego procenta wybrzeża Japonii, co równa się energii produkowanej przez 10 elektrowni atomowych.

Przeczytaj również: Zimne kalkulacje, czyli przetwarzanie danych w Arktyce

Niebawem mają rozpocząć się testy prototypu, podczas których zostaną wykorzystane pomniejszone o połowę modele turbin zasilających LED-owe diody. Zadowalające wyniki "pchną" projekt do kolejnego etapu. Należy sprawdzić m.in. wytrzymałość turbin na bardzo trudne otoczenie pracy, m.in. ekstremalne warunki pogodowe, jak tajfuny, oraz dowieść, że instalacje będą bezpieczne dla zwierząt morskich.

Źródło: innogy.forbes.pl (oryginalny materiał można znaleźć tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl