Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Chłopaki nie płaczą... Chyba, że chodzi o prąd!

 Redakcja  |  24.10.2017
pixabay.com

Jak poinformował portal CrazyNauka.pl, naukowcy z irlandzkiego University of Limerick odkryli, iż możliwe jest wytwarzanie prądu z ludzkich wydzielin, w tym także z łez.

Irlandzcy naukowcy z University of Limerick odkryli, że dzięki sile nacisku ludzkie łzy mogą produkować prąd, choć stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż - jak dowiadujemy się z portalu CrazyNauka.pl, odkrycie dotyczy tak naprawdę lizozymu, czyli białka występującego w naszych wydzielinach - we łzach, ślinie czy mleku, oraz w białkach ptasich jajek. Jego krystaliczna forma pod wpływem wspomnianego nacisku generuje prąd.

Dowiedz się więcej: Ekologiczny silnik jonowy sposobem na oczyszczenie orbity okołoziemskiej

To zjawisko jest znane od dawna - piezoelektryczność odkryta została w 1880 roku przez Pierre'a i Jacques'a Curie, a rok później okazało się, iż możliwe jest również odwrotne zjawisko, czyli zmiana wymiarów kryształu pod wpływem przyłożenia do niego pola elektrycznego. Przykładowo: naciśnięcie przycisku w zapalniczce elektrycznej powoduje uderzenie w kryształ piezoelektryka i wytworzenie iskry zapalającej gaz.

Sprawdź szczegóły: Małe jest piękne... i gromadzi energię! - czyli superkondensatory dr Karoliny Laszczyk

Materiałów piezoelekrtycznych znajdziemy wiele, ale tylko kilka ma praktyczne zastosowanie, m.in. kryształy kwarcu, winianu sodowo-potasowego, tytanianu baru. Znajdziemy je w przetwornikach gitarowych czy w sonarach. Właściwości piezoelektryczne mają też drewno kości, ścięgna - teraz do materiałów dołączył lizozym, substancja biologiczna, a co za tym idzie - nietoksyczna, więc mająca wiele nowatorskich zastosowań. Na początek będzie można rozwinąć wiedzę na temat zjawiska piezoelektrycznego w biologii, a potem - to już zależy tylko od nas samych.

Źródło: CrazyNauka.pl (autor: Andrzej Pająk - oryginalny materiał można przeczytać tutaj: www.crazynauka.pl/udalo-sie-uzyskac-elektrycznosc-z-lez-jak-to-mozliwe).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jak czyścić i konserwować urządzenia elektryczne pod napięciem?

czyszczenie urządzeń pod napięciem Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Nowe wtykowe złącza silnoprądowe przystosowane do podłączania mobilnych zespołów prądotwórczych do rozdzielnic nn»

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Złącza silnoprądowe wtykowe Rola miedzi w energetyce słonecznej
Wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na wysokie temperatury z kolorowymi oznaczeniami i znacznikami kodowymi uniemożliwiającymi błędne połączenie(...) czytam dalej » Sektor energii słonecznej umacnia się coraz bardziej. Według Solar Power Europe, w roku 2017 została zainstalowana globalnie większa moc energii fotowoltaicznej niż (...) czytam dalej »

Przeciwpożarowa kontrola instalacji elektrycznej »

Kamera termowizyjna przy badaniu sieci elektrycznej Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, nadmiernych strat energii i w najgorszym wypadku (...) czytam dalej »


Miejskie stacje ładowania pojazdów elektrycznych - jakie mogą mieć funkcjonalności»

Licznik zużycia energii elektrycznej - na jakie parametry zwrócić uwagę?

miejska stacja ładowania Liczniki energii elektrycznej
Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak ich żywot jest uzależniony od stacji ładowania. Stacja ładowania to urządzenie elektryczne, które(...) czytam dalej » Rozwój technologii przemysłowych oraz rozwój budownictwa powodują coraz większe zapotrzebowanie na moc (...) czytam dalej »

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce »
Magazyny energi w polsce

Aparatura łączeniową i sterownicza dla automatyki przemysłowej, techniki medycznej oraz automatyki budynków... czytam dalej »


Co się stało z tymi kablami?»

Jakie bezpieczniki wybrać do projektu?

Plątanina kabli  jak sobie z nią poradzić Bezpieczniki siba
Wszelkie błędy popełnione na etapie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji nawarstwiają się latami, stopniowo pro­wadząc do wydłużenia czasu poświęcanego na administrację systemu, zmniejszając pewność jego działania i tym samym zwiększając koszty ... czytam dalej » "Okazało się, że bezpiecznik przegrzał się, ponieważ zamontowano go w miejscu gdzie nie miał wystarczającego chłodzenia. Byliśmy w stanie znaleźć rozwiązanie tego problemu - także (...) czytam dalej»

Bezpłatne ebooki dla elektryków i nie tylko !
Ebooki dla elektryków i nie tylko

Darmowe ebooki i poradniki: projektowanie, budowa, osprzęt... (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne urządzenia rozdzielcze zwiększające bezpieczeństwo pracy
  • - Projekt zasilania osiedla domków jednorodzinnych w energię elektryczną
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
Essentra Components Essentra Components
Essentra plc jest spółką notowaną w indeksie FTSE 250 i wiodącym międzynarodowym dostawcą specjalistycznych produktów i rozwiązań ....
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl