Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Z epoki węgla do epoki magazynów energii

 Redakcja  |  10.10.2017
pixabay.com

Według statystyk, wykorzystanie węgla w Wielkiej Brytanii spadło o 52% w 2016 r., w porównaniu z rokiem 2015, głównie z powodu niskich cen gazu, wyższych cen węgla na rynku krajowym oraz szybko rozwijającego się i coraz bardziej stabilnego rynku energii odnawialnej. W rezultacie niedawno opublikowane dane pokazały, że poziom emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii spadł do poziomu bardzo rzadko spotykanego od czasów epoki wiktoriańskiej. Sytuację komentuje Louis Shaffer, lider segmentu Distributed Energy w obszarze EMEA w firmie Eaton, który rozważa przejście z energii wytwarzanej z węgla do energii ze źródeł odnawialnych oraz dostrzega potencjał rynku mikrosieci energetycznych w Wielkiej Brytanii.

Chociaż spadek ten - największy w historii - został częściowo zrekompensowany wzrostem emisji z ropy naftowej i gazu, jest oczywiste, że spadające ceny energii ze źródeł odnawialnych mają rzeczywisty wpływ na rynek w Wielkiej Brytanii. Przy planowanym wycofaniu węgla i podatku węglowego podjęto ważne kroki w celu przyspieszenia gospodarki niskoemisyjnej.

Przeczytaj również: Największy w Polsce magazyn energii powstanie na farmie wiatrowej spółki Energa

Jeśli jednak przyszłość brytyjskiej energii ma zależeć od jej odnawialnych źródeł, jej efektywne magazynowanie będzie kluczowe dla lepszego połączenia tych źródeł energii z siecią energetyczną. Magazynowanie energii będzie również kluczem do uelastycznienia krajowej infrastruktury energetycznej, a co ważniejsze - umożliwienia coraz większego polegania na czystych źródłach energii.

Poleganie na energii ze źródeł odnawialnych

Energia odnawialna przez długi czas spotykała się ze sceptycznym podejściem. Niektórzy decydenci twierdzą, że odnawialne źródła energii są zawodne, co powoduje niestabilną sytuację tego rynku przy szybko zachodzących zmianach strategii - pozornie bez uwzględnienia korzyści płynących z zastosowania takich rozwiązań energetycznych, jak na przykład większa liczba miejsc pracy i niezależność energetyczna. Jednak wciąż malejący koszt energii ze źródeł odnawialnych w miarę postępu technologicznego przyczynił się do rozwoju rynku brytyjskiego, choć wolniej niż jest to konieczne do osiągnięcia podjętych zobowiązań w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii.

Jednym z głównych argumentów przeciwko energii odnawialnej jest to, że nie wytwarza ona stałej mocy podstawowej, tak jak paliwa kopalne. Często branym pod uwagę czynnikiem jest to, że wiatr nie zawsze wieje, a słońce nie świeci nocą. Oczywiście jest to prawdą, jednak należy pamiętać, że jesteśmy w trakcie przechodzenia na czystszą przyszłość - taka zmiana nie jest możliwa w jeden dzień. Zajmie to trochę czasu, lecz nadejdzie taki moment, w którym będziemy korzystać już tylko ze źródeł czystej energii odnawialnej.

Sprawdź szczegóły: PGE Energia Odnawialna uruchamia pilotażowy program dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznych

Zmiana ta jest przyspieszana przez spadek kosztów magazynowania energii w akumulatorach, co pomaga zoptymalizować wykorzystanie nieciągłej energii odnawialnej w sieci - a tym samym powstanie możliwości zasilania Wielkiej Brytanii czystą energią odnawialną, a jednocześnie oddalanie się od uzależnienia od paliw kopalnych.

Gdy odnawialne źródła generują większą ilość energii niż aktualne zapotrzebowanie przedsiębiorstw lub domów, jej nadmiar może być bezpiecznie magazynowany. Energia ta może zostać wykorzystana w okresach szczytowego zapotrzebowania, co oznacza brak konieczności jej konwencjonalnego wytwarzania przy użyciu paliw kopalnych. Zmniejsza to emisję dwutlenku węgla wynikającą z generacji energii w Wielkiej Brytanii. Co więcej, energia ta może znajdować się w dowolnym miejscu w sieci lub w domach prywatnych konsumentów, dzięki czemu przedsiębiorstwa i domy mogą pomóc w wyeliminowaniu szkodliwych emisji i zaoszczędzić koszty.

Aby osiągnąć cele redukcji emisji i napędzać krajową gospodarkę niskoemisyjną, musimy nauczyć się polegać na energii ze źródeł odnawialnych. Wprowadzenie pionierskich rozwiązań w zakresie magazynowania energii będzie miało kluczowe znaczenie w tym procesie i w próbach wprowadzenia zrównoważonego rozwoju w ramach krajowej sieci energetycznej.

Stworzenie bardziej niezawodnej sieci z wykorzystaniem „ekonomii pozalicznikowej”

Kolejnym ciekawym zastosowaniem magazynowania energii mikrosieci, pozwalające efektywnie i ekonomicznie planować lokalną generację i dystrybucję energii, przy jednoczesnym zwiększeniu niezawodności. Wdrożenie lokalnego, rozproszonego wytwarzania i magazynowania energii może być zaprojektowane tak, aby w razie potrzeby fragmenty sieci i krytyczne obiekty mogły działać niezależnie od większej sieci krajowej, pomagając zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych przerw w dostawie energii. Systemy magazynowania energii wchodzące w skład tych mikrosieci - zarówno dużych, jak i małych - pozwalają na świadczenie dodatkowych usług w sieci, zwiększając wydajność i ograniczając wykorzystanie węgla w produkcji energii.

Dowiedz się więcej: Fortum z projektem nowej farmy wiatrowej i największym w Skandynawii magazynem energii

Magazynowanie energii daje firmom i konsumentom możliwość wyboru optymalizacji kosztów, a jednocześnie oferuje elastyczność na przyszłość. Zaawansowane agregatory pracują już w firmach, aby kształcić i informować je o dodatkowym źródle przychodu, a jednocześnie wspierają je przy przejściu na bardziej inteligentną i przyjazną dla środowiska sieć energetyczną.

Możliwości inwestycyjne

Liczba inwestycji w magazynowanie energii musi wciąż wzrastać, aby odnawialne źródła energii mogły całkowicie wypełnić miejsce pozostawione przez spadek wykorzystania węgla. Spadająca cena technologii magazynowania energii stwarza coraz większą rentowność i atrakcyjne warunki inwestowania - ale wiele brytyjskich firm wciąż nie jest świadomych potencjału tych rozwiązań.

Technologia magazynowania energii może być trudna do zrozumienia z punktu widzenia komercyjnego, z perspektywy sposobu, w jaki można wygenerować oszczędności w określonej lokalizacji. Jednak możliwość sprzedaży nadwyżki energii z sieci za pośrednictwem usług dodatkowych otwiera nowe źródła przychodów, które pomagają zrównoważyć koszty energii elektrycznej i zdecydowanie wzmocnić zakres wykorzystania systemów magazynowania energii. Dostosowanie brytyjskich regulacji w celu usunięcia zbędnych przeszkód wejścia na rynek usług dodatkowych ułatwi tę możliwość i wesprze rozwój zdrowej sieci energetycznej.

Przejście na czystszą przyszłość już się odbywa, ponieważ Wielka Brytania wycofuje się ze stosowania węgla w przemyśle energetycznym i przechodzi na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Magazynowanie energii przyspieszy ten trend i pomoże zapewnić czystą, stabilną i opłacalną dostawę energii elektrycznej dla Wielkiej Brytanii.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Inżynier w lesie - zobacz video! »

Inżynier w lesie Materiały stworzone przez inżynierów dla inżynierów. Testy produktów od kluczowych dostawców (...) chcę zobaczyć »


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Specjalne ramki do specjalnych wnętrz »

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl