Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektromobilność, magazyny energii i Internet Rzeczy, czyli w którą stronę zmierza energetyka?

 Redakcja  |  19.09.2017
pixabay.com

Polska energetyka zmienia się - inwestowanie w innowacje ma pomóc przedsiębiorstwom zdobyć przewagę konkurencyjną oraz sprostać coraz surowszym wymogom klimatycznym Unii Europejskiej. Największe koncerny energetyczne stworzyły już osobne spółki, które skupić mają się na innowacjach i współpracy ze start-upami. Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej Biznes Newseria Wojciech Górniak z firmy Deloitte, specjalizujący się w strategiach i transformacjach cyfrowych, kluczowe kierunku rozwoju to elektromobilność, magazyny energii i Internet Rzeczy oraz inwestycje w odnawialne źródła energii. Rozwojowi towarzyszy integracja z innymi branżami, z których szczególnie istotną jest branża IT.

Jak mówi przedstawiciel Deloitte, w ciągu ostatnich dwóch lat polska energetyka mocno postawiła na innowacje. Widać to choćby po fakcie, iż narodowi liderzy powołali osobne spółki, które - bazując na biznesplanie, wybierają odpowiednich graczy: start-upy i firmy, które już osiągnęły pewną dojrzałość biznesową, by we współpracy z nimi pozyskiwać nowe pomysły, pozwalające uzyskać dodatkowe źródła przychodu, podnosić jakość, wyznaczać nowe trendy i standardy, wpływać na satysfakcję i lojalność klienta czy rozwiązywać problemy kosztowe.

Zobacz także: Drzewo czy ładowarka? - czyli ekologiczny elektro-projekt w Piekarach Śląskich

Przykładowo, do 2020 PGE zamierza przeznaczać 20 mln zł rocznie na rozwój współpracy ze start-upami. W czerwcu br. spółka utworzyła PGE Ventures - fundusz, którego celem jest zapewnienie Grupie PGE nowych pomysłów biznesowych, a co za tym idzie: źródeł przychodu. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy fundusz zainaugurował program wsparcia dla wybranych start-upów, a do końca 2017 r. zamierza poprowadzić 3-4 inwestycje kapitałowe. Natomiast spółka PGNiG z myślą o naukowcach, start-upach oraz młodych i innowacyjnych spółkach w branży energetycznej utworzyła inkubator InnVento, by znaleźć rozwiązania technologiczne odpowiadające obecnym i przyszłym wyzwaniom w energetyce.  

Tauron i Energa zanwestowały w inteligentne liczniki. Energa powołała również spółkę-córkę Enspirion, która skupia się na usługach w obszarze e-mobility i carsharingu samochodów elektrycznych, a także projekt badawczy Living Lab ("pierwsze w Polsce laboratorium energetyczne"), w ramach którego w ponad 300 gospodarstwach domowych testowane są innowacje i rozwiązania z zakresu smart home (m.in. narzędzia wspierające zarządzanie energią elektryczną).

Przeczytaj również: Quo vadis, energetyko?

Na innowacje stawia też Enea, która planuje przekształcenie całego swojego modelu biznesowego - m.in. w kierunku elektromobilności i Internetu Rzeczy. Spółka uruchomiła w ubiegłym roku fundusz venture capital Enea Innovation, który zainwestuje około 50 mln zł we współpracę ze start-upami mogącymi podnieść wartość rynkową firmy.

Jak mówi Wojciech Górniak w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Biznes, również resort energii nie pozostaje obojętny wobec innowacji. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister energii - Michał Kurtyka, stwierdził, iż przyszłością polskiej energetyki jest postęp technologiczny i integracja z innymi branżami - w szczególności z branżą IT. Ocenił także, iż znaczną rolę w zwiększaniu innowacyjności odegrają start-upy, zaś Polska powinna być bardziej zadowolona z poziomu innowacyjności sektora energetycznego.  

Dowiedz się więcej: TAURON Magenta - nowa spółką z misją rozwoju innowacji

Przedstawiciel Deloitte tłumaczy, iż technologie, na których powinniśmy się skupić dotyczą różnych obszarów działalności spółki energetycznej, będąc rozpiętymi na całym łańcuchu wartości. Są to technologie związane z efektywniejszym procesem wytwarzania energii elektrycznej, sprawniejszym jej przesyłem oraz dokładniejszą analizą potrzeb klienta i tworzeniem nowych produktów. Są to również technologie, które umożliwiają integrację sektora energetycznego z innymi branżami. Mowa tu o szerokim ekosystemie, m.in. o branży ubezpieczeniowej, paliwowej czy motoryzacyjnej.

Jest to ważne także w odniesieniu do unijnych wymogów klimatycznych i restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji dwutlenku węgla, rosnącego zapotrzebowania na energię, kurczących się zasobów surowców i rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, które wymuszają na branży energetycznej porzucenie tradycyjnego modelu działalności, odchodzenie o konwencjonalnej energetyki i zwrot ku innowacjom. Istotne jest pragmatyczne i precyzyjne dopasowanie rozwiązania do problemu - firmy i działania do zagadnienia, integracji odpowiednich spółek i technologii. Kluczowe jest również rozważenie aspektu skalowalności tego biznesu, zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych.

Sprawdź szczegóły: Clean Energy Hub, czyli wsparcie dla innowacji w energetyce

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, Wojciech Górniak z Deloitte wystąpił w panelu „Nowe technologie w energetyce”. Wzięli w nim udział również m.in. Piotr Czak prezes PGE Ventures SA, Michał Kurtyka podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Grzegorz Należyty odpowiedzialny za branżę w Siemens Polska oraz Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant.

Źródło: Biznes Newseria (oryginalny materiał można obejrzeć tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Gdzie szukać pomocy przy doborze właściwego źródła zasilania »

Dobór źródła zasilania

Optymalne rozwiązania na każdym etapie, zarówno dystrybucji, jak i tworzenia dedykowanych pakietów zasilania. Wszystko po to, aby zapewnić jak najwyższą jakość ... czytam dalej »

 


Jak zmniejszyć swój rachunek za prąd »

koszt prądu

Oszczędzanie na rachunkach za prąd w domu lub firmie jest możliwe. Wystarczy dokładnie sprawdzić (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Jednoobwodowy licznik energii - jaki wybrać?»

Zobacz co nowego poznamy na targach Energetab 2019 »

Licznik energii jaki wybrać Energetab 2019 logo
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » ENERGETAB – największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego, to miejsce jednych z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.(...) czytam dalej »

 


Łączniki i gniazda instalacyjne - jakie wybrać?

Kamery termowizyjne Perfekcyjne dopełnienie nowoczesnego wnętrza.
Prosta, ponadczasowa forma, jakość wykonania, niezawodny system, to tylko niektóre (...)
czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Przewodnik po złączach - znajdż idealne rozwiązanie dla siebie »

automatyka przemysłowa Przewodnik po złączach
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Oznaczniki mobilne na przewody i osprzęt - które wybrać »

Kamery termowizyjne Technika laminowania taśm, zapewnia trwałe nadruki poprzez całkowitą ochronę tekstu przed czynnikami niszczącymi, takimi jak: zdrapywanie, ścieranie, zmywanie, promieniowanie UV a nawet substancj (...) czytam dalej »

 


Dobór ograniczników przepięć typu 1 »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

ograniczniki bezpanelowa energia słoneczna
Kombinowane ograniczniki przepięć jako urządzenia do ograniczania przepięć mają za zadanie zmniejszenie do bezpiecznych poziomów napięcia w instalacji elektrycznej oraz na wejściu zasilanych urządzeń: podczas operacji łączeniowych ń (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

zasilanie gwarantowane Badania przeprowadzone przez Computer Business Review wykazały, że od 2013 roku mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem przenoszenia przez przedsiębiorców zasobów danych do tzw. chmury obliczeniowej (cloud computing). W związku z tym stale wzrastają wydatki przeznaczan ... czytam dalej »


Bramka IoT chmury do integracji nowych i istniejących systemów bez konieczności programowania.»

Zobacz jak robot testuje bankomaty?

bramka iot Robot testuje bankomaty
Dzięki prostemu połączeniu z procesem za pomocą protokołów, np. Modbus/TCP, dane czujników i dane procesowe są zbierane, przetwarzane i monitorowane ... czytam więcej » Około 30 sekund zajmuje średnio wypłacenie pieniędzy z wielofunkcyjnego bankomatu ATM. Urządzenia, które są dostępne „za rogiem” w większości miast, zmieniły nasze podejście ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Przewdonik "Eliminuj błędy
i usprawnij instalacje przewodów" »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - przewodnik
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Poznaj najskuteczniejsze sposoby oznaczania kabli i komponentów wykorzystywanych w branżach elektrycznych i telekomunikacyjnych... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
9/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Metody badania funkcji zabezpieczeń nadprądowych przekaźników elektroenergetycznych
  • - Fotowoltaika szansą rozwoju dla komunikacji miejskiej
Zobacz szczegóły

SEP świętuje 100 lat!

Jak co roku targom ENERGETAB towarzyszą konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące. Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich...

Przekaźnik instalacyjny o wysokiej odporności na prąd udarowy

RPI-1ZI-U24A firmy Relpol, to nowy przekaźnik instalacyjny, który wytrzymuje prąd załączania 120 A w czasie 20 ms. Przekaźnik ten przeznaczony jest do załączania obwodów o wysokim...
.steute Polska .steute Polska
steute jest międzynarodowym przedsiębiorstwem specjalizującym się w projektowaniu oraz produkcji bezpiecznej, niezawodnej aparatury...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl