Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektromobilność, magazyny energii i Internet Rzeczy, czyli w którą stronę zmierza energetyka?

 Redakcja  |  19.09.2017
pixabay.com

Polska energetyka zmienia się - inwestowanie w innowacje ma pomóc przedsiębiorstwom zdobyć przewagę konkurencyjną oraz sprostać coraz surowszym wymogom klimatycznym Unii Europejskiej. Największe koncerny energetyczne stworzyły już osobne spółki, które skupić mają się na innowacjach i współpracy ze start-upami. Jak mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej Biznes Newseria Wojciech Górniak z firmy Deloitte, specjalizujący się w strategiach i transformacjach cyfrowych, kluczowe kierunku rozwoju to elektromobilność, magazyny energii i Internet Rzeczy oraz inwestycje w odnawialne źródła energii. Rozwojowi towarzyszy integracja z innymi branżami, z których szczególnie istotną jest branża IT.

Jak mówi przedstawiciel Deloitte, w ciągu ostatnich dwóch lat polska energetyka mocno postawiła na innowacje. Widać to choćby po fakcie, iż narodowi liderzy powołali osobne spółki, które - bazując na biznesplanie, wybierają odpowiednich graczy: start-upy i firmy, które już osiągnęły pewną dojrzałość biznesową, by we współpracy z nimi pozyskiwać nowe pomysły, pozwalające uzyskać dodatkowe źródła przychodu, podnosić jakość, wyznaczać nowe trendy i standardy, wpływać na satysfakcję i lojalność klienta czy rozwiązywać problemy kosztowe.

Zobacz także: Drzewo czy ładowarka? - czyli ekologiczny elektro-projekt w Piekarach Śląskich

Przykładowo, do 2020 PGE zamierza przeznaczać 20 mln zł rocznie na rozwój współpracy ze start-upami. W czerwcu br. spółka utworzyła PGE Ventures - fundusz, którego celem jest zapewnienie Grupie PGE nowych pomysłów biznesowych, a co za tym idzie: źródeł przychodu. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy fundusz zainaugurował program wsparcia dla wybranych start-upów, a do końca 2017 r. zamierza poprowadzić 3-4 inwestycje kapitałowe. Natomiast spółka PGNiG z myślą o naukowcach, start-upach oraz młodych i innowacyjnych spółkach w branży energetycznej utworzyła inkubator InnVento, by znaleźć rozwiązania technologiczne odpowiadające obecnym i przyszłym wyzwaniom w energetyce.  

Tauron i Energa zanwestowały w inteligentne liczniki. Energa powołała również spółkę-córkę Enspirion, która skupia się na usługach w obszarze e-mobility i carsharingu samochodów elektrycznych, a także projekt badawczy Living Lab ("pierwsze w Polsce laboratorium energetyczne"), w ramach którego w ponad 300 gospodarstwach domowych testowane są innowacje i rozwiązania z zakresu smart home (m.in. narzędzia wspierające zarządzanie energią elektryczną).

Przeczytaj również: Quo vadis, energetyko?

Na innowacje stawia też Enea, która planuje przekształcenie całego swojego modelu biznesowego - m.in. w kierunku elektromobilności i Internetu Rzeczy. Spółka uruchomiła w ubiegłym roku fundusz venture capital Enea Innovation, który zainwestuje około 50 mln zł we współpracę ze start-upami mogącymi podnieść wartość rynkową firmy.

Jak mówi Wojciech Górniak w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Biznes, również resort energii nie pozostaje obojętny wobec innowacji. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister energii - Michał Kurtyka, stwierdził, iż przyszłością polskiej energetyki jest postęp technologiczny i integracja z innymi branżami - w szczególności z branżą IT. Ocenił także, iż znaczną rolę w zwiększaniu innowacyjności odegrają start-upy, zaś Polska powinna być bardziej zadowolona z poziomu innowacyjności sektora energetycznego.  

Dowiedz się więcej: TAURON Magenta - nowa spółką z misją rozwoju innowacji

Przedstawiciel Deloitte tłumaczy, iż technologie, na których powinniśmy się skupić dotyczą różnych obszarów działalności spółki energetycznej, będąc rozpiętymi na całym łańcuchu wartości. Są to technologie związane z efektywniejszym procesem wytwarzania energii elektrycznej, sprawniejszym jej przesyłem oraz dokładniejszą analizą potrzeb klienta i tworzeniem nowych produktów. Są to również technologie, które umożliwiają integrację sektora energetycznego z innymi branżami. Mowa tu o szerokim ekosystemie, m.in. o branży ubezpieczeniowej, paliwowej czy motoryzacyjnej.

Jest to ważne także w odniesieniu do unijnych wymogów klimatycznych i restrykcyjnych przepisów dotyczących emisji dwutlenku węgla, rosnącego zapotrzebowania na energię, kurczących się zasobów surowców i rozwoju sektora odnawialnych źródeł energii, które wymuszają na branży energetycznej porzucenie tradycyjnego modelu działalności, odchodzenie o konwencjonalnej energetyki i zwrot ku innowacjom. Istotne jest pragmatyczne i precyzyjne dopasowanie rozwiązania do problemu - firmy i działania do zagadnienia, integracji odpowiednich spółek i technologii. Kluczowe jest również rozważenie aspektu skalowalności tego biznesu, zarówno na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych.

Sprawdź szczegóły: Clean Energy Hub, czyli wsparcie dla innowacji w energetyce

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, Wojciech Górniak z Deloitte wystąpił w panelu „Nowe technologie w energetyce”. Wzięli w nim udział również m.in. Piotr Czak prezes PGE Ventures SA, Michał Kurtyka podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, Grzegorz Należyty odpowiedzialny za branżę w Siemens Polska oraz Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant.

Źródło: Biznes Newseria (oryginalny materiał można obejrzeć tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zapisz się do Ligi Specjalistów i zdobywaj nagrody!

Liga Specjalistów 2.0

Jesteś profesjonalistą z branży elektrycznej lub teletechnicznej?
Jesteś uczniem lub studentem kierunku technicznego?
czytam dalej »

 


Kompleksowe inspekcje termowizyjne - gdzie szukać pomocy? »

Termowizja inspekcja

Przez ostatnie stulecie zbudowano wiele urządzeń pomiarowych w zakresie podczerwieni, ale największe możliwości i popularność zyskały rozwiązania... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
10/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Projekt zasilania pompowni pożarowej
  • - Przekładniki niekonwencjonalne wykorzystywane w automatyce elektroenergetycznej
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl