Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Elektryczna czternastka, czyli sprawdź, gdzie powstaną nowe ładowarki do pojazdów elektrycznych

 Redakcja  |  19.09.2017
Ładowarki Delta i Efacec używane przez Greenway Infrastructure Poland, które wkrótce zagęszczą lokalizacje stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Ładowarki Delta i Efacec używane przez Greenway Infrastructure Poland, które wkrótce zagęszczą lokalizacje stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
mat. prasowe

Bez odpowiedniej infrastruktury dla pojazdów elektrycznych nie ma mowy o rozwoju elektromobilności. Tym bardziej cieszy każdy nowy punkt na mapie stacji ładowania "elektryków", a już w październiku aż czternaście takich punktów pojawi się w Polsce dzięki inwestycji spółki Greenway Infrastructure Poland (GWP). Ładowarki dostarczą Delta Energy Systems oraz Efacec.

Dostawcy zostali wybrali w przetargu spośród pięciu oferentów - kryteria spełniły firmy Delta i Efacec. Oprócz typowych kryteriów przetargowych (cena, termin dostawy, kompatybilność w integracji z dowolnym systemem operacyjnym), sprzęt poddano także specjalnym próbom, m.in. pracy w trudnych warunkach pogodowych (w temperaturze od -25 do +45 st. C). Istotna była intuicyjność i łatwość obsługi stacji ładowania oraz ogólny komfort użytkowania, np. w rękawiczkach. Oba typy ładowarek produkowane są terenie Unii Europejskiej.

Zobacz także: Sześć tysięcy punktów ładowania "elektryków" - kiedy i gdzie?

Jak mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland, wybór dostawców ma zapewnić szybki rozwój sieci i montaż 200 stacji ładowania do połowy 2020 roku. Dwóch działających równolegle dostawców przyspieszy proces uruchamiania nowych stacji szybkiego ładowania. Instalacje ładowarek rozpoczęto w połowie września, a pierwszych 14 punktów zostanie oddanych do użytku w największych miastach Polski już w październiku. Do końca tego roku powstanie ich jeszcze kilkadziesiąt.

Wybrane punkty ładowania będą mogły obsługiwać cztery pojazdy jednocześnie. Co ważne, przy wykorzystaniu ładowarek Delta będzie możliwe ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie prądem stałym (czyli z mocą ok. 50 kW). To duże udogodnienie dla kierowców, gdyż ułatwi sprawne ładowanie pojazdu bez nadmiernego oczekiwania w kolejce. Tego typu ładowarki instalowane będą w miejscach o większym zapotrzebowaniu na usługę ładowania, gdzie można spodziewać się większego obłożenia. Ładowarki Efacec oferują pojedyncze ładowanie prądem stałym i instalowane będą w miejscach o mniejszym zapotrzebowaniu na szybkie ładowanie.

Przeczytaj również: Polska ładowarka do samochodów elektrycznych - projekt PGE i zakładów Cegielskiego

Ładowanie nowoczesnymi szybkimi ładowarkami zajmuje od 20 do 40 minut, dlatego punkty będą najczęściej zlokalizowanie przy centrach handlowych oraz głównych drogach - miejscach o dużym natężeniu ruchu. Ma to zapewnić komfort kierowców – z jednej strony tego typu lokalizacje zapewnią wygodny sposób spędzenia czasu ładowania (zakupy, posiłek w trasie), z drugiej rozmieszczenie stacji umożliwi właścicielom pojazdów elektrycznych przejechanie długich dystansów, zapewniając możliwość doładowania na trasie.

Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro.

Nowe punkty szybkiego ładowania – uruchamiane w II połowie września i na początku października 2017:

 1. Centrum Matarnia Gdańsk, Złota Karczma 26, 80-001 Gdańsk;
 2. Atrium Copernicus Toruń, Żółkiewskiego 15, 87-100 Toruń;
 3. Atrium Promenada Warszawa, Ostrobramska 75C, 04-175 Warszawa;
 4. Gemini Park Tarnów, Nowodąbrowska 127, 33-100 Tarnów;
 5. Millenium Hall Rzeszów, Al. Kopisto 1, 35-315 Rzeszów;
 6. CH Łomianki Warszawa, Brukowa 25, 05-092 Łomianki;
 7. Galeria Dekada Sieradz, Wojska Polskiego 11, 98-200 Sieradz;
 8. Galeria Veneda Łomża, Zawadzka 38, 18-400 Łomża;
 9. Port Łódź, Pabianicka 245, 93-457 Łódź;
 10. Ferio Legnica, Chojnowska 41, 59-220 Legnica;
 11. Gemini Park Bielsko Biała, Leszczyńska 20, 43-300 Bielsko-Biała;
 12. Park Handlowy Eden Zgorzelec, Jeleniogórska 40, 59-900 Łagów;
 13. Wola Park Warszawa, Górczewska 124, 01-460 Warszawa;
 14. Korczowa Dolina Handlu i Magazynowania Radymno, Młyny 90, 37-552 Młyny.

Sprawdź szczegóły: Czy Polacy są gotowi na samochody elektryczne? - raport innogy Polska

Dane techniczne ładowarki Delta.

 • dwa punkty ładowania DC – docelowo łącznie do 150 kW DC: CCS do 100 kW DC i CHAdeMo do 62,5 kW DC;
 • dwa punkty ładowania AC – docelowo łącznie do 65 kW AC: wtyczka typu 2 43 kW i gniazdo typu 2 22 kW.

Ładowarki posiadają możliwość równoległego ładowania dwóch pojazdów prądem stałym (DC) oraz lokalnego uwierzytelniania poprzez kartę RFID – Greenway właśnie zaczął ich wydawanie.

Dane techniczne ładowarki Efacec:

 • szybkie ładowanie dowolnego kompatybilnego pojazdu
 • ładowanie do 80% w czasie krótszym niż 30 minut
 • kilka standardów (CHAdeMO, CCS i AC Type-2)
 • równoczesne ładowanie prądem stałym (DC)  i zmiennym (AC)

Ładowarka posiada możliwość lokalne uwierzytelniania poprzez kartę RFID – Greenway właśnie zaczął ich wydawanie.

Warto sprawdzić dostępne ładowarki, jak i te planowane, na aktualizowanej na bieżąco mapie sieci Greenway: www.greenwaypolska.pl/pl/siec-greenway.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
 • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl