Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dmuchawce-latawce, wieżowce-wiatrowce!

 Redakcja  |  14.09.2017
Strata SE1 w Londynie, Bahrain World Trade Centre w Manamie i Vauxhall Tower (St George Wharf Tower) również w Londynie.
Strata SE1 w Londynie, Bahrain World Trade Centre w Manamie i Vauxhall Tower (St George Wharf Tower) również w Londynie.
pinterest.com

Jak dowiadujemy się z portalu innogy.forbes.pl, pojawił się nowy trend łączący nowoczesną energetykę i architekturę. Jego przykładem jest londyński wieżowiec Strata SE1, zwany również "The Razor", czyli "Brzytwa". Przydomek wziął się z faktu, iż na szczycie budynku znajdują się turbiny wiatrowe, które w całościowym obrazie obiektu przypominające ostrza golarki.

Strata SE1 w Londynie, liczący 148 metrów wysokości, został zaprojektowany w pracowni BFLS. Na jego szczycie znajdują się trzy turbiny wiatrowe o średnicy 9 metrów i mocy 19 kW każda - nie tylko przykuwają one uwagę, ale i pracują na pokrycie części energii w budynku, a więc obniżają koszty energii. Dodatkowo, w angielskiej metropolii słynącej z problemów z zanieczyszczonym powietrzem, przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2. Co ma również znaczenie w mieście, każda z turbin ma pięć łopat (zwykle montuje się trzy), co pozwala zmniejszyć hałas.

Zobacz także: LEGO zasilane energią w 100% ze źródeł odnawialnych

Wysokość "Brzytwy" pozwala na właściwe wykorzystanie potencjału energii wiatrowej - wiatr osiąga tu prędkość 56 km/h (w Anglii nie jest to żadne novum), więc jest czym napędzać urządzenia w budynku. Trzy turbiny, mogące wyprodukować do 50 MWh energii rocznie, zapewniają nocne oświetlenie Strata SE1 i zasilenie w prąd dwudziestu apartamentów.

Podobnym obiektem, jak informuje innogy.forbes.pl, jest 150-metrowy Vauxhall Tower (St George Wharf Tower) na południowym brzegu Tamizy, którego pierwszym projekt powstał w latach 70. XX wieku. Okrągła wieża Vauxhall Tower została wzniesiona w 2000 roku przez Broadway Malyan. Ukryta w konstrukcji budynku turbina wiatrowa zapewnia energię do oświetlenia budynku. Obiekt dysponuje również własną, autonomiczną instalacją grzewczą, dzięki czemu użycie energii jest o dwie trzecie mniejsze niż w podobnych budynkach z tradycyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Co więcej, Vauxhall Tower pokryty jest potrójną warstwą izolatorów, wentylację zapewnia rozwiązanie pozwalające na zasysanie powietrza do wnętrza budynku i przepuszczanie go przez warstwy izolacyjne, co zapewnia mieszkańcom czyste, przefiltrowane powietrze.

Sprawdź szczegóły: "Wiatr zmian" w budownictwie, czyli OZE na placu budowy

Innym przykładem wiatrowego domu jest Bahrain World Trade Centre w Manamie (Zatoka Perska) - 50-kondygnacyjny wieżowiec w kształcie dwóch żagli, gdzie między trójkątnymi konstrukcjami zainstalowano trzy turbiny wiatrowe o średnicy 29 metrów, pokrywające od 11 do 15 procent zapotrzebowania obu wież na energię. Nad montażem turbin pracował zespół ekspertów, który musiał dobrać takie ich umiejscowienie, by ruch turbin nie wprawiał konstrukcji w rezonans.

Słynne zielone biurowce to standard, przyszłością jest architektura w pełni wykorzystująca odnawialne źródła energii - wieżowce, a może raczej wysokościowce, które będą wykorzystywały nie tylko energię z wiatru, ale i ze słońca, podążając za jego ruchem na niebie. Przykładem, jak podaje innogy.forbes.pl, ma być 420-metrowy Rotating Tower według projektu architekta Davida Fischera - budynek, który stanie do 2020 roku w Dubaju. W założenia ma być on samodzielną elektrownią wiatrową, produkującą energię całą swoją powierzchnią. Konstrukcja wyposażona będzie w niezależne turbiny o pionowej osi obrotu, gdzie każde piętro będzie obracało się z maksymalna prędkością 6 metrów na minutę lub wykonywać jeden obrót w ciągu 1,5 godziny wokół środka własnej konstrukcji – nieruchomego betonowego rdzenia.

Przeczytaj również: Co dalej z wiatrakami w Polsce?

Na rynku, jak donosi innogy.forbes.pl pojawiają się już małe ciche turbiny, które będzie można montować pojedynczo lub w zestawach (także z kompatybilnymi panelami PV) na dachach budynków lub wolnej przestrzeni, co zapewni również starszym i mniej nowoczesnym obiektom możliwość korzystania z wiatrowej energii.

Źródło: innogy.forbes.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Nowy wspornik do mocowania przewodów ochrony odgromowej?

Wspornik odgromowy W obudowie wykonanej z wysokiej jakości polietylenu kryje się betonowy rdzeń. Szczelnie zamknięta konstrukcja chroni go przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych i erozją(...) czytam dalej »


Elektryku, sprawdź, co zyskasz dołączając do Programu »

Badania kabli wysokiego napięcia - zobacz video »

Punkty same trafiają na Twoje konto, a Ty wygrywasz nagrody i uzyskujesz dostęp do wartościowych szkoleń. czytam dalej » Wiele firm zajmujących się budową linii kablowych nie posiada sprzętu do wykonania badań odbiorczych i badań po-naprawczych. Powód jest prosty...(...) czytam dalej »

Czego potrzebujesz, by zapewnić ochronę instalacji elektrycznych?

Przekaźniki priorytetowe stosujemy wtedy, gdy w obwód prądowy podłączone są minimum dwa odbiorniki dużej mocy mogące(...) czytam dalej »


Jakie są rodzaje liczników energii elektrycznej?

Tworzenie innowacyjnych i niezawodnych produktów oraz świadczenie usług z zakresu automatyzacji przemysłu oraz zarządzania energią jest misją... czytam dalej »


Jak sprawdzić gdzie mogą nastąpić awarie w urządzeniach elektrycznych»

Zintegrowane usługi materiałowe dla instalatorów »

Diagnozowanie urządzeń elektrycznych Produkty dla elektryków
Wykrycie elementu przegrzanego i prawidłowa klasyfikacja zagrożenia w zależności od obciążenia prądowego i przyrostu temperatury – to typowe zadania ... czytam dalej » Usługi materiałowe dla instalatorów  - poznaj zalety tego rozwiązania, zawsze masz dostęp do najnowszych jakościowo produktów i materiałów, możesz proponować swoim klientom konkurencyjne ceny, (...) czytam dalej »

Darmowy ebook “Sterowniki PLC, enkodery, pulpity sterownicze”»
ebook Sterowniki PLC i enkodery

Każdy nowo powstały obiekt nie może istnieć bez punktów rozdzielczych, które w związku z rozwojem (...) czytam dalej »


Sondy pomiarowe - jakie wybrać?

Prąd budowlany, czyli skąd czerpać energię elektryczną na czas budowy domu»

Sondy pomiarowe Staubli Prąd budowlany - skąd czerpać?
Na jakie parametry zwrócić uwagę i jak dokonywać pomiaru... czytam dalej » W trakcie budowy domu lub innej inwestycji wiele prac nie da się wykonać bez dostępu do energii elektrycznej (...) czytam dalej »

Szynoprzewody - zalety i opłacalność ich stosowania »
Szynoprzewody zalety i wady

System prawny w prawodawstwie polskim porządkuje ważność aktów prawnych w następujący sposób: konstytucja, ratyfikowane umowy... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
6/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 6/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasilacze UPS w układach zasilania urządzeń elektromedycznych
  • - Oszczędność kosztów dla przedsiębiorstwa przemysłowego na podstawie analizy faktur zakupowych za media energetyczne
Zobacz szczegóły
Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Jak zwiększyć niezawodność instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna znajduje się w każdym budynku i jest częścią układu niskiego napięcia. Powinna być wykonana z niezwykłą starannością oraz dokładnością. Co...
ELEKTROMETAL ELEKTROMETAL
PRODUKCJA - DYSTRYBUCJA - SERWIS przeciwwybuchowych i przemysłowych opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych puszek rozgałęźnych,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl