Pełny numer elektro.info 9/2015 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Dmuchawce-latawce, wieżowce-wiatrowce!

 Redakcja  |  14.09.2017
Strata SE1 w Londynie, Bahrain World Trade Centre w Manamie i Vauxhall Tower (St George Wharf Tower) również w Londynie.
Strata SE1 w Londynie, Bahrain World Trade Centre w Manamie i Vauxhall Tower (St George Wharf Tower) również w Londynie.
pinterest.com

Jak dowiadujemy się z portalu innogy.forbes.pl, pojawił się nowy trend łączący nowoczesną energetykę i architekturę. Jego przykładem jest londyński wieżowiec Strata SE1, zwany również "The Razor", czyli "Brzytwa". Przydomek wziął się z faktu, iż na szczycie budynku znajdują się turbiny wiatrowe, które w całościowym obrazie obiektu przypominające ostrza golarki.

Strata SE1 w Londynie, liczący 148 metrów wysokości, został zaprojektowany w pracowni BFLS. Na jego szczycie znajdują się trzy turbiny wiatrowe o średnicy 9 metrów i mocy 19 kW każda - nie tylko przykuwają one uwagę, ale i pracują na pokrycie części energii w budynku, a więc obniżają koszty energii. Dodatkowo, w angielskiej metropolii słynącej z problemów z zanieczyszczonym powietrzem, przyczyniają się do zmniejszenia emisji CO2. Co ma również znaczenie w mieście, każda z turbin ma pięć łopat (zwykle montuje się trzy), co pozwala zmniejszyć hałas.

Zobacz także: LEGO zasilane energią w 100% ze źródeł odnawialnych

Wysokość "Brzytwy" pozwala na właściwe wykorzystanie potencjału energii wiatrowej - wiatr osiąga tu prędkość 56 km/h (w Anglii nie jest to żadne novum), więc jest czym napędzać urządzenia w budynku. Trzy turbiny, mogące wyprodukować do 50 MWh energii rocznie, zapewniają nocne oświetlenie Strata SE1 i zasilenie w prąd dwudziestu apartamentów.

Podobnym obiektem, jak informuje innogy.forbes.pl, jest 150-metrowy Vauxhall Tower (St George Wharf Tower) na południowym brzegu Tamizy, którego pierwszym projekt powstał w latach 70. XX wieku. Okrągła wieża Vauxhall Tower została wzniesiona w 2000 roku przez Broadway Malyan. Ukryta w konstrukcji budynku turbina wiatrowa zapewnia energię do oświetlenia budynku. Obiekt dysponuje również własną, autonomiczną instalacją grzewczą, dzięki czemu użycie energii jest o dwie trzecie mniejsze niż w podobnych budynkach z tradycyjnymi rozwiązaniami technologicznymi. Co więcej, Vauxhall Tower pokryty jest potrójną warstwą izolatorów, wentylację zapewnia rozwiązanie pozwalające na zasysanie powietrza do wnętrza budynku i przepuszczanie go przez warstwy izolacyjne, co zapewnia mieszkańcom czyste, przefiltrowane powietrze.

Sprawdź szczegóły: "Wiatr zmian" w budownictwie, czyli OZE na placu budowy

Innym przykładem wiatrowego domu jest Bahrain World Trade Centre w Manamie (Zatoka Perska) - 50-kondygnacyjny wieżowiec w kształcie dwóch żagli, gdzie między trójkątnymi konstrukcjami zainstalowano trzy turbiny wiatrowe o średnicy 29 metrów, pokrywające od 11 do 15 procent zapotrzebowania obu wież na energię. Nad montażem turbin pracował zespół ekspertów, który musiał dobrać takie ich umiejscowienie, by ruch turbin nie wprawiał konstrukcji w rezonans.

Słynne zielone biurowce to standard, przyszłością jest architektura w pełni wykorzystująca odnawialne źródła energii - wieżowce, a może raczej wysokościowce, które będą wykorzystywały nie tylko energię z wiatru, ale i ze słońca, podążając za jego ruchem na niebie. Przykładem, jak podaje innogy.forbes.pl, ma być 420-metrowy Rotating Tower według projektu architekta Davida Fischera - budynek, który stanie do 2020 roku w Dubaju. W założenia ma być on samodzielną elektrownią wiatrową, produkującą energię całą swoją powierzchnią. Konstrukcja wyposażona będzie w niezależne turbiny o pionowej osi obrotu, gdzie każde piętro będzie obracało się z maksymalna prędkością 6 metrów na minutę lub wykonywać jeden obrót w ciągu 1,5 godziny wokół środka własnej konstrukcji – nieruchomego betonowego rdzenia.

Przeczytaj również: Co dalej z wiatrakami w Polsce?

Na rynku, jak donosi innogy.forbes.pl pojawiają się już małe ciche turbiny, które będzie można montować pojedynczo lub w zestawach (także z kompatybilnymi panelami PV) na dachach budynków lub wolnej przestrzeni, co zapewni również starszym i mniej nowoczesnym obiektom możliwość korzystania z wiatrowej energii.

Źródło: innogy.forbes.pl.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zerwij z rozmazanymi etykietami - trwałe oznaczenia kabli i aparatur » »
Oznaczenie kabli i przewodów elektrycznych

Oznacznik powinien umożliwić identyfikację komponentów systemu i dostarczać informacje na temat instalacji przez wiele kolejnych lat (...) czytaj dalej »


Złącza do podłączenia silnika - przejrzyste i oszczędzające miejsce »

Jaki osprzęt instalacyjny do nowoczesnych wnętrz?

Jak podłączyć silnik elektryczny Jakie włączniki do nowoczesnych wnętrz
Oszczędność miejsca z jednej strony, przejrzystość i funkcjonalność z drugiej - takie są dziś wymagania... czytaj dalej » Świeże pomysły łączące wysmakowaną awangardę i nowoczesność charakteryzujący współczesne wnętrza... (...) czytaj dalej »

Jak skomunikować wszystkie urządzenia na obiekcie w jednej sieci?

komunikacja urządzeń w sieci W systemach energetyki i zasilania z roku na rok coraz więcej można znaleźć urządzeń mających interfejsy komunikacyjne...  czytaj dalej »


Czy Przemysł 4.0 zmieni cyfrowy świat » Poznaj rozwiązania zasilania światowej klasy »
Przemysł 4.0 - cyfrowy świat Jaki UPS do wrażliwych odbiorników
Cyfryzacja przemysłu oraz rynku elektroenergetycznego staje się faktem i wiele wskazuje na to, że (…) czytaj dalej »
Urządzenia zasilania bezprzerwowego są niezbędnym elementem układów zasilania wrażliwych odbiorów (...) czytaj dalej»

Zobacz produkty dedykowane energii odnawialnej »

energia odnawialna Świat potrzebuje energii odnawialnej, a NKT uważa, że przyjęcie swojej części odpowiedzialności to naturalny krok(...) czytaj dalej »


   
Nowoczesne systemy napędowe
i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
12/2017

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 12/2017
W miesięczniku m.in.:
  • - Straty mocy w układach wyposażonych w filtry aktywne
  • - Krajowe uwarunkowania efektywności energetycznej
Zobacz szczegóły
Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Jak projektować schematy elektryczne i jakiego używać oprogramowania wspomagającego

Niniejszy artykuł zawiera informacje o projektowaniu schematów elektrycznych i używaniu oprogramowania wspomagającego projektowanie w branży elektrycznej i automatyce.
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl