Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Blisko 25% Polaków planuje inwestycje w OZE - którą technologię wybiorą?

 Redakcja  |  12.09.2017
pixabay.com

Zgodnie z raportem "Rynek fotowoltaiki w Polsce 2017", przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej, instalacje fotowoltaiczne stanowią obecnie zaledwie 2,3% wszystkich odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Jednocześnie, to właśnie rozwiązania fotowoltaiczne wybierze większość Polaków, którzy planują inwestycje w OZE, a ci stanowią 22% mieszkańców Polski, jak podaje CBOS. O polskiej fotowoltaice w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Innowacje opowiedział dr inż. Mateusz Lisowski, prezes zarządu Enetech.

W raporcie przygotowanym przez Instytut Energetyki Odnawialnej - "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2017" znajdziemy m.in. informację, iż łączna moc instalacji PV zainstalowanych w Polsce w 2016 roku wyniosła niecałe 200 MW. Łączna moc zainstalowana w OZE w Polsce w ubiegłym roku to natomiast ponad 8,5 GW. Jak twierdzi dr inż. Mateusz Lisowski w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Innowacje, udział rozwiązań PV, choć rosnący, nadal jest niewielki i wynosi zaledwie 2,3% w OZE oraz 0,5% mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Energetycznym. Dominująca technologią jest, mimo popularności fotowoltaiki i przybywających w gospodarstwach domowych mikoinstalacji PV, energetyka wiatrowa.

Zobacz także: Branża fotowoltaiczna rośnie w siłę dzięki kolejnym innowacjom

We wcześniejszych latach, jak tłumaczy dr inż. Lisowski, problem stanowił brak zgody na przyłączenie do sieci, co obecnie zostało zażegnane. Wyzwaniem jest zaś, a dotyczy to większości domów, odpowiednie nachylenie oraz powierzchnia dachu zwrócona we właściwą stronę, najlepiej na południe. Choć i tutaj znajdzie się rozwiązanie - można, bowiem, zastosować dodatkowy stelaż pod panele PV lub umiejscowić instalację na wolnej przestrzeni obok budynku. Swobodny i całkowity dostęp światła słonecznego jest kluczowy - jeśli instalacja zajmuje całą powierzchnie dachu i choćby niewielki fragment jest zacieniony, przez stojące obok drzewo czy jakąś konstrukcję (np. komin), rzutuje to na sprawność całej instalacji. Jednak, jak mówi prezes zarządu Enetech, i tutaj znajdzie się sposób i rozwiązanie problemu - są nim mikroinwertery, które zwiększają efektywność poboru energii w trudnych warunkach. Inwestycja w mikroinwertery powoduje wzrost początkowej ceny całej instalacji o ok. 15-20%, ale zwiększa efektywność produkcji energii o około 8% rocznie.

Dr inż. Mateusz Lisowski wskazuje, że w badaniu „Polacy o oszczędzaniu energii i energetyce”, sporządzonym przez CBOS, znajdziemy informację, iż 22% Polaków rozważa instalację urządzeń umożliwiających korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Największa grupę - 73%, stanowią ci, którzy stawiają na panele fotowoltaiczne. Osoby rozważające samodzielne produkowanie energii cieplnej zdecydowanie preferują w tym zakresie kolektory słoneczne (76 proc.). Wkrótce na rynku mogą się pojawić nowe rozwiązania w zakresie fotowoltaiki - np. panele fotowoltaiczne zintegrowane z elementami budynku, np. będące częścią elewacji.

Przeczytaj również: Rynek fotowoltaiki w Polsce’2017 - raport Instytutu Energetyki Odnawialnej

Zainteresowani możliwościami produkowania energii na własne potrzeby mogą liczyć na pomoc oferowaną przez gminy - programy parasolowe współfinansowane z budżetu UE. W ramach takiego programu można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 85%, przeznaczone dla inwestorów indywidualnych gotowych do zamontowania instalacji fotowoltaicznej na własnym dachu oraz produkcji energii na swoje potrzeby.

Źródło: Newseria Innowacje (oryginalny materiał można obejrzeć tutaj).

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zakręć kołem i wygraj! »

Zakręć kołem i wygraj Każdego dnia możesz odebrać zniżkę (...) chcę zakręcić »


Zasilanie awaryjne - ups, agregaty, akumulatory...»

Czy znasz, ekologiczną alternatywę dla agregatów »

drukarka etykiet systemy zasilania
Zasilacze awaryjne trzeciej generacji z bardzo wysoką sprawnością 96% w trybie On-Line oraz ze znakomitym współczynnikiem mocy 1(...) czytam więcej » W połączeniu z elektroniką prezentuje ona szczyt nowoczesnej technologii agregatów prądotwórczych (...) czytam dalej »

 


Szukasz producenta komponentów przemysłowych? Sprawdź ich »

Kamery termowizyjne Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań stosowanych w sektorze opieki zdrowotnej, zastosowaniach konsumenckich i przemysłowych, te podstawowe (...) czytam dalej »


Automatyka przemysłowa i sterowanie - na jakie produkty zwrócić uwagę »

Jak zmniejszyć swój rachunek za energię »

automatyka przemysłowa zmniejsz rachunki za prąd
Jak sztuczna inteligencja wspomoże pracę elektrowni i fabryk? Aż 63 proc. respondentów twierdzi, że sztuczna inteligencja pomoże zwalczyć (...) czytam więcej » Oszczędzaj na rachunkach za prąd w domu lub firmie. Wystarczy Po Prostu Energia (...) zobacz ile możesz oszczędzić »

 


Gdzie znajduje zastosowanie współczesna termowizja?

Kamery termowizyjne Zadbaj o bezpieczeństwo i uniknij awarii. Za pomocą kamery termowizyjnej możliwe jest bezdotykowe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można (...) czytam dalej »

 


Potrzebujesz pomocy w wyborze UPS-a? Sprawdź ten przewodnik »

Bezpanelowe pozyskiwanie energii słonecznej - jak to zrobić?

UPS zasilacze bezpanelowa energia słoneczna
Urządzenia elektroniczne, których używasz do codziennej komunikacji, rozrywki i zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa, są narażone na uszkodzenia spowodowane nieoczekiwanymi przerwami w dostawach energii elektrycznej, (...) czytam więcej » Innowacje i technologia przeszły długą drogę. Rzeczywiście wkroczyliśmy w nową generację nowoczesnych udogodnień, które nie tylko sprawiają, że nasz styl życia jest bardziej luksusowy i komfortowy, ale... czytam dalej »

Szybki i łatwy sposób na budowę Twojego indywidualnego systemu wizyjnego»

system wizyjny Dziś trudno sobie wyobrazić nowoczesną, elastyczną produkcję bez przemysłowego przetwarzania obrazu. A to dlatego, że systemy wizyjne zapewniają jakość produktów i wspierają efektywne ... czytam dalej »


Automatyka przemysłowa - zobacz najlepsze rozwiązania »

Kontenerowa stacja transformatorowa Minibox »

Czujniki i automatyka Rozdzielnice kontenerowe
Zarówno w sektorze energetyki tradycyjnej jak i odnawialnej, czujniki oraz automatyka muszą być odporne na oddziaływaniu warunków środowiskowych. Ekstremalne ... czytam więcej » Zasilane są najczęściej z sieci SN o napięciu znamionowym od 6 do 36 kV. Ze względu na budowę stacje mogą być wnętrzowe lub napowietrzne. Funkcją stacji transformatorowej SN/nn jest transformacja ... czytam dalej »

Jaką zastosować ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych przed przepięciami »

ochrona przed przepięciami Każdy ogranicznik przepięć ma pewną określoną zdolność do przenoszenia przez siebie pewnej energii udaru. Jeśli po zadziałaniu ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Osprzęt elektroinstalacyjny dla elektryka »

wyświetlacze cyfrowe kable i przewody - jakie wybrać
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Zobacz jaki osprzęt wybrać i porównaj parametry... czytam dalej »


Transformatory oraz dławiki dostosowane do indywidualnych wymagań »

transformatory ei Mają zastosowanie w sieciach przesyłowych i rozdzielczych. Stosowane są do zasilania układów trakcyjnych w pojazdach szynowych, w instalacjach wykorzystujących napędy (...) czytam dalej »


Liczniki energii elektrycznej - poznaj nowe »

Switch zarządzalny – czy warto? Jaki wybrać?

Liczniki energii jakie wybrać Switche niezarządzalne
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Switch zarządzalny daje możliwość nie tylko stworzenia siecilokalnej, ale daje wiele innicf możliwości. Między innymi pozwala także dostosować porty, a więc i parametry sieci do... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
7-8/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Obciążalność prądowa ciągła przewodów szynowych wielkoprądowych SN
  • - Instalacje elektryczne w osiedlowych budynkach wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Enkodery ETHERNET AFS/AFM60A

Rynek systemów przemysłowych dynamicznie się rozwija, a standard Industrial Ethernet jest przyszłością systemów komunikacji. Wydajność standardu Fast Ethernet,...
Cantoni Motor S.A. Cantoni Motor S.A.
Grupa Cantoni została pionierem w produkcji silników elektrycznych już w XIX wieku i od tego czasu kontynuuje misję wdrażania...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl