Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

„Elektromobilność – technologia przyszłości”: AC/DC, czyli jak naładować samochód elektryczny

 Redakcja  |  06.09.2017
pixabay.com

"Elektromobilność - technologia jutra" to cykl Ministerstwa Energii mający na celu przybliżenie Polakom zagadnień związanych z elektromobilnością. Resort przedstawił już typy samochodów elektrycznych oraz napędzanych jednostkami alternatywnymi. W kolejnym odcinku omawia temat ładowania auta oraz tego, jakiego sprzętu do tego potrzebujemy oraz ile trwa taki proces.

Ładowanie pojazdów w domu

Sposób ładownia samochodu elektrycznego jest w dużej mierze uzależniony od modelu posiadanego auta. Większość dostępnych obecnie na rynku pojazdów możemy naładować podobnie, jak inne sprzęty elektroniczne zasilane bateriami – poprzez podłączenie do standardowego gniazdka 16A. Jeśli jednak mamy możliwość, to lepiej zdecydować się na skorzystanie z gniazdka 32A - podłączenie auta za pomocą tego gniazda jest bezpieczniejsze dla instalacji, z której korzystamy. Przy tym rozwiązaniu trzeba założyć, że samochód będzie podłączony do prądu przez całą noc. Korzystając z gniazdka domowego, czas ładowania auta będzie trwał najdłużej ze wszystkich dostępnych rozwiązań. W zależności od modelu samochodu proces zajmie od 8 do nawet 15 godzin. Domowe ładowanie elektryka można skrócić nawet o połowę, dzięki zainstalowaniu jednostki ładującej – o ile producent naszego auta posiada takie rozwiązanie w swojej ofercie.

Zobacz także: Elektryk elektrykowi nierówny, czyli resort energii o pojazdach elektrycznych

Analizując rozwiązania ładowania od strony samochodu elektrycznego gniazda ładowania prądem zmiennym (AC) posiadają trzy standardy wtyków wbudowanych w pojazdach: typ 1 - system Yazaki, typ 2 - system Mennekes i typ 3. Dotychczas nie wprowadzono jednolitego standardu w tej kwestii. Powoduje to zatem, że każdy użytkownik pojazdu elektrycznego musi być wyposażony w odpowiednie kable podłączeniowe.

Ładowanie samochodów elektrycznych w miejscach użyteczności publicznej

Punkty ładowania w miejscach użyteczności publicznej są najczęściej zlokalizowane w biurowcach, centrach handlowych czy na dużych parkingach. Stacje tego typu ładują pojazd elektryczny zwykle do kilku godzin. Podobnie, jak w przypadku ładowania domowego, instalacja zastosowana w tego typu rozwiązaniach opiera się na terminalu ładowania prądem zmiennym AC, którego moc może dochodzić do 44kW. Należy mieć na uwadze fakt, że te punkty ładowania nie zawsze są wyposażone w kable podłączeniowe typu 1 lub typu 2. W związku z tym, kierowca powinien być przygotowany na taką ewentualność i dysponować własnymi przewodami.

Ładowanie "elektryków" w punktach szybkiego ładowania

Ładowanie w tych punktach jest obecnie najszybszym dostępnym sposobem ładowania samochodu elektrycznego. Wynika to z faktu, że moc takich stacji dochodzi nawet do 150kW, zaś instalacja wykorzystuje ładowanie prądem stałym (DC). Dzięki zastosowanej technologii, terminale ładowania DC stanowią "stacje benzynowe" dla samochodów elektrycznych. Punkty tego typu instaluje się zazwyczaj przy autostradach, głównych szlakach komunikacyjnych czy na tradycyjnych stacjach benzynowych.

Sprawdź również: Elektromobilność i paliwa alternatywne - poznaj różnice w napędzie pojazdów

W przypadku stacji szybkiego ładowania użytkownik samochodu elektrycznego nie musi pamiętać o zabraniu ze sobą w drogę dodatkowych kabli, ponieważ stanowią one standardowe wyposażenie tego typu punktu. Ponadto na tej stacji auto ładuje się przy pomocy wbudowanego w pojazd gniazda: CHAdeMO (ang. charge de move) lub CCS (ang. Combined Charging System) znanego też pod nazwą Combo. Warto jednak pamiętać, że różne marki pojazdów umożliwiają ładowanie auta w różnych standardach. Rozwiązaniem tego problemu jest jednak zastosowanie specjalnych adapterów, które umożliwiają użytkownikowi korzystanie z różnych stacji ładowania. Czas ładowania w tych punktach znacząco spada i trwa zazwyczaj od 15 do 30 min.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl