Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Czy sztuczna inteligencja i roboty to największe zagrożenie dla ludzkości?

 Redakcja  |  29.08.2017
StickPNG / Terminator 2: Judgment Day (1991, James Cameron)

W coraz większym stopniu otaczają nas inteligentne rozwiązania - od intuicyjnych elektronicznych urządzeń, z których korzystamy na co dzień, przez technologie zastosowane w środkach transportu po te wykorzystywane w przemyśle. W ramach coraz większej automatyzacji rozwija się także robotyka, a naukowcy i inżynierowie pracują nad większą autonomią przedmiotów i maszyn, które miałyby zastąpić ludzi np. za kierownicą samochodu. Tymczasem Elon Musk, założyciel Tesla, PayPal i SpeceX, uważany na równi za geniusza, jak i szaleńca, twierdzi i przekonuje, że sztuczna inteligencja, ściśle związana z robotami, może być najbardziej destrukcyjną technologią, jaką stworzył człowiek, oraz apeluje, by zabezpieczyć się przed ekspansją robotów do wszystkich dziedzin naszego życia.

To, o czym mówi Elon Musk, mieliśmy okazję oglądać na ekranie w kolejnych częściach kultowego filmu "Terminator". To właśnie tam, stworzony przez ludzi komputer SkyNet sprzeciwił się ludzkości, zniewalając ją i dążąc do jej eksterminacji, zaprzęgając schwytanych przedstawicieli ludzkiej rasy do własnych celów. W panowaniu nad nowym światem pomóc mu miały właśnie roboty, w tym imitujące ludzi cyborgi - tytułowe terminatory. Jak się okazało w kolejnych częściach, SkyNet nie był komputerem, a czymś na kształt oprogramowania - sztuczną inteligencją, którą uzyskawszy własną świadomość uznała ludzi za zagrożenie. Ci, zorientowawszy się w powadze sytuacji, próbowali SkyNet wyłączyć, a ten się bronił, wykorzystując zasoby broni nuklearnej, nad którymi już miał kontrolę. Zgodnie z opisaną historią, stało się to 29 sierpnia 1997 roku - czyli 20 lat temu. O robotach w relacjach z człowiekiem pisał też Stanisław Lem, a zagadnienia związane z prawami maszyn, które uzyskały świadomość poruszone zostały również w filmie "Ja, robot".

Zobacz także: Robotyka w Gdańsku, czyli Robocontest podczas GDE 2017

Tymczasem podczas National Governors Association Summer Meeting w Rhode Island, Elon Musk stwierdził podczas swojego przemówienia, iż sztuczna inteligencja to ogromne zagrożenie dla istnienia naszej cywilizacji. Potencjał jej rozwoju, a przede wszystkim jej własnego, niekontrolowanego przez ludzi rozwoju dostrzega obcując na co dzień z najbardziej zaawansowanymi technologiami opartymi na AI. Dlatego zdecydował się wystosować apel.

Według Muska, sztuczna inteligencja to dla ludzi nadal pojęcie abstrakcyjne, a w najlepszym przypadku egzotyczne. Przekonuje, że dopóki ludzie na własne oczy nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i zabijających przypadkowych przechodniów, których uznają za zagrożenie, nie zrozumieją powagi sytuacji, tyle że wtedy może być już za późno. Biznesmen radzi, że w przypadku sztucznej inteligencji powinniśmy być proaktywni, a nie reaktywni - przewidywać problemy, konsekwencje pewnych działań i przygotować scenariusze reagowania w przypadku wystąpienia najgorszego.

Sprawdź szczegóły: Wrocławskie roboty na medal!

Musk tłumaczy, że regulacje zwykle pojawiają się, gdy wydarzy się coś złego i gdy opinia publiczna zareaguje wystarczająco dużym oburzeniem. Gdy w końcu uda się, zwykle po długim czasie, wypracować te regulacje w danym temacie, wówczas następuje opór biznesu, który dostrzega w nich ograniczenia dla swoich zysków. I sprawa nie ma końca.

Co ciekawe, Musk założył firmę Neuralink i Fundację OpenAI, ściśle ze sobą powiązane. Pierwsza pracuje nad połączeniem ludzkiego mózgu z komputerem (motyw znany jest z innego filmu science-fiction - "RoboCopa", gdzie w "ciało" robota/cyborga włożona mózg zastrzelonego policjanta) dzięki technologii "neural lace", która polega na wszczepieniu elektrod do mózgu, co ma zapewnić bezpośrednie komunikowanie się z komputerem. Celem prac jest poprawienie wydajności intelektualnej człowieka (przez elektronikę, a nie pigułkę, jak to miało miejsce w filmie "Jestem bogiem"), by intuicyjnie zarządzał on urządzeniami elektronicznymi w swoim otoczeniu. Fundacja OpenAI to zaś organizacja non-profit, której zadaniem jest stworzenie zasad bezpieczeństwa dotyczących funkcjonowania sztucznej inteligencji, czyli rozwijaniu jej w taki sposób, który nie zagrozi w żaden sposób ludzkości, a pomoże w jej rozwoju, przynosząc niespotykane dotąd korzyści.

Czy Elon Musk przypadkiem nie stawia się przypadkiem w roli boga-stwórcy i monopolisty w sektorze sztucznej inteligencji?

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl