Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Robotyka w Gdańsku, czyli Robocontest podczas GDE 2017

patronat medialny elektro.info
 Redakcja  |  23.08.2017
Zawody Konstruktorów Robocontest podczas Gdańskich Dni Elektryki.
Zawody Konstruktorów Robocontest podczas Gdańskich Dni Elektryki.
mat. prasowe

Podczas targów automatyki przemysłowej Hannover Messe zwiedzający mogli na własne oczy przekonać się, jak szybko rozwijającą się gałęzią jest robotyka. Sukcesy w tej dziedzinie na zawodach na całym świecie odnoszą również Polacy, w tym nasi studenci, opracowujący rozwiązania, które sprawdzić się mają nawet w kosmosie, m.in. w eksploracji Marsa. Nic więc dziwnego, że podczas trzech Gdańskich Dni Elektryki (26-27 października br.) zmierzyć się będą ze sobą konstruktorzy różnego rodzaju robotów, a to w ramach konkursu Robocontest.

Prezentacje samodzielnie skonstruowanych robotów w wielu konkurencjach Zawodów Konstruktorów Robocontest (dawniej Konkursu Robotów SK SEP PG) zostały zapoczątkowane w 2012 roku. Zorganizowali je członkowie studenckiego koła SEP w ramach Gdańskich Dni Elektryki, aby dać szanse młodym, zdolnym programistom pokazać się przed szerszą publicznością. Zawody Konstruktorów Robocontest stają się coraz ważniejszym elementem GDE, ponieważ umożliwiają wszystkim uczestnikom Konferencji i Targów Firm kontakt z robotyką turniejową i innowacyjnymi projektami studenckimi.

Zobacz także: Wrocławskie roboty na medal!

Organizatorzy i uczestnicy mają już za sobą pięć edycji konkursu, podczas których rywalizowali ze sobą młodzi, zdolni konstruktorzy robotów z całej Polski w konkurencjach: Mini Sumo, Line Follower, LEGO Line Follower, Freestyle oraz Sumo. Co roku wartość nagród przekracza 5000 złotych, więc jest o co walczyć.

Tegoroczną nowością będzie Studencki Konkurs Projektów Technicznych. Koła naukowe wystawiać się będą z własnoręcznie wykonanymi i zaprojektowanymi projektami. Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie na rynku sturt-upami i innowacyjnymi pomysłami oraz dotychczasowy brak odpowiednich imprez, które nagradzałyby i motywowały koła naukowe do pracy włożonej w realizację takich przedsięwzięć.

Przeczytaj również: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USALEGO Line Follower to konkurencja robotów ścigających się, w której liczy się przede wszystkim czas pokonania danej drogi. Jak w większości kategorii wspomnianych powyżej, trasa, na której rywalizują konstrukcje, jest wzbogacona w zakręty i skrzyżowania. Tym razem określony jest budulec robotów – klocki LEGO. Jak w przypadku pozostałych konstrukcji ścigających się po linii, i tym razem rozmiar konstrukcji nie może wykraczać poza obszar kartki A4 i musi spełniać wymogi regulaminowe.

Line Follower to najpopularniejsza konkurencja podczas Robocontest. W tej dyscyplinie postawiono na prędkość, więc wygrywa robot, który pokona wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie! Do przejechania nie będzie wcale łatwa droga, gdyż robot spotka się w jej trakcie z niejednym zakrętem, a nawet skrzyżowaniem!

Sprawdź szczegóły: Łazik Anteros - wyprodukowany w Polsce, stworzony na Marsa!

MiniSUMO jest to konkurencja, która towarzyszy organizatorom i uczestnikom od pierwszej edycji. Maksymalna waga robota w tej kategorii to 500 g. Konkurencja rozgrywa się na okrągłym ringu - czarnej, płaskiej powierzchni z brzegami oznaczonymi białą linią. Wyposażone w wiele czujników roboty za pomocą swej zwinności starają się jak najszybciej wypchnąć robota przeciwnika poza miejsce walki.

Sumo jest największą kategorią wagową robotów walczących na ringu - maksymalna waga konstrukcji do 3 kg. Roboty, które wezmą w niej udział, zgodnie z regulaminem muszą posiadać określoną wielkość. Startować mogą tylko te, których szerokość oraz długość nie przekraczają 20 cm. Rywalizujące roboty są autonomiczne, oznacza to, że poruszają się dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Sterowanie przez ludzi jest zabronione. Będzie to nowość tegorocznych zawodów.

Dowiedz się więcej: Robo-dziecko zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego

Freestyle - roboty biorące udział w tej konkurencji charakteryzują się oryginalnością, innowacyjnością, estetyką oraz zaawansowaniem technologicznym robotów. Konstrukcje różnią się od siebie nie tylko wyglądem, rozmiarem, ale także pełnioną funkcją. Przez cały dzień trwania zawodów, konstruktorzy będą pokazywali swoje dzieła publiczności oraz odpowiadali na pytania. Każda osoba odwiedzająca zawody będzie mogła oddać swój głos na dowolnie wybranego robota, który wzbudził największą fascynację.

Szczegółowe informacje o Robocontest, jak i o innych elementach Gdańskich Dniach Elektryki dostępne są na stronie www.gde.sep.gda.pl/.

Źródło: materiały prasowe.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Jakie wybrać kable, przewody i osprzęt kablowy!

kable i przewody - przewodnik

Rozporządzenia CPR, dotyczące kabli i przewodów elektrycznych w zakresie reakcji na ogień. Została przedstawiona klasyfikacja materiałów budowlanych w zakresie reakcji na ogień oraz... czytam więcej »

 


Kamery termowizyjne nawet 40% taniej!

Promocja na kamery termowizyjne FLIR

Tylko do 9 grudnia możesz kupić kamery termowizyjne do prac elektrycznych i energetycznych w dużo niższych cenach... sprawdź za ile »

 


System zasilania gwarantowanego - jaki wybrać?

Rodzaje zasilania

Współczesne urządzenia elektryczne i elektroniczne spełniają ogrom funkcji, których oczekują ich użytkownicy. Są znakomitą pomocą w życiu i pracy, jednak wymagają zadbania o jeden aspekt – niezawodną, łatwo... czytam dalej »

 


Jaki silnik elektryczny wybrać? »

silnik elektryczny

W działaniu wielu maszyn i urządzeń technicznych wymagany jest ruch postępowy lub postępowo-zwrotny. Zazwyczaj ruch ten wytwarzają (...) czytam więcej »

 


Łączniki elektroinstalacyjne - rodzaje i sposób działania?

Oświetlenie zewnętrzne LED - dobór i zastosowanie»

Ranki łączniki gniazdka oswietlenie zewnętrzen LED
W każdej standardowej instalacji elektrycznej w budynku występują gniazda wtyczkowe oraz łączniki. Ich budowa oraz sposób zamocowania zależą od miejsca zainstalowania oraz metody wykonania (...) czytam więcej » Wymiana opraw oświetlenia zewnętrznego ze źródłami LED przynosi przede wszystkim poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Oświetlenie LED posiada również (...) czytam dalej »

 


Przyrządy kontrolne i pomiarowe - zobacz niezawodne rozwiązania»

narzedzia pomiarowe dla elektryka Miernik napięcia, ciągłości i kolejności faz są zaprojekotwane do testowania napięcia, fazy, polaryzacji, kolejności faz i półprzewodników. Cyfrowy multimetr oraz cyfrowy miernik cęgowy oferują idealne rozwiązania dla wszystkich wymagań i możliwych zastosowań. Mierniki wykorzystują standardowe (...) czytam dalej »


Zobacz jakie oprawy zaprezentowano na Energetab 2019  »

Wiele nowych produktów od najlepszych w branży marek »

Samochody elektryczne i  mobilne stacje elektronika
Oświetlenie awaryjne ma zapewnić bezpieczne opuszczenie zajmowanych przestrzeni podczas awarii zasilania opraw oświetlenia podstawowego. Niejednokrotnie zanik oświetlenia podstawowego nie jest spowodowany zwykłą awarią zasilania czy wyłączeniem(...) czytam więcej » Poznaj pierwszy w branży przewodnik elektroniczny po złączach. Internetowe narzędzie referencyjne ułatwiające dobór złączy. (...) chcę zobaczyć »

 


Odpowiednie oświetlenie - prawidłowy dobór oświetlenia w projekcie »

projekt oświetlenia Są takie miejsca w domu, o których nie myśli się w pierwszej kolejności. Zostawia się je na później, dopiero wtedy, gdy zadba się o ważniejsze pomieszczenia. Tak jest często (...) czytam dalej »

 


Jak zapewnić bezprzerwowe zasilanie gwarantowane? »

Kolektor słoneczny – urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło »

zasilanie gwarantowane panele słoneczne
Co rusz znaczenie tego problemu uświadamiają nam przechodzące nad naszym krajem orkany i wichury oraz widmo blackoutu, wynikające z pojawiającego się latem ogromnego zapotrzebowania na ... czytam więcej » Udział energii słonecznej w Polsce jest bardzo niski i według urzędu statystycznego, pozyskanie energii z promieniowania słonecznego w porównaniu do innych źródeł odnawialnych w 2017 roku wyniósł niecałe 1%.... czytam dalej »

Szafy energetyczne, sterowniczne, rozdzielcze - dlaczego nie wiesz co wybrać? »

szafy rozdzielcze i sterownicze Zgrupowanie urządzeń elektroenergetycznych wraz z szynami zbiorczymi, połączeniami elektrycznymi, elementami izolacyjnymi i osłonami, służący do rozdziału energii elektrycznej i łączenia oraz ... czytam dalej »


Bezprzewodowa automatyka domowa - i możesz sterować wszystkim w domu »

Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami !

Automatyka domowa - sterowaniem ze smatfona Projektowanie listew - oprogramowanie
Nowoczesny smartdom powinien być gotów na każde życzenie. Dlatego rozwiązania bezprzewodowej automatyki domowej dają Ci zdalną kontrolę nad funkcjami Twojego domu - oświetleniem, roletami, ogrzewaniem ... czytam więcej » Intuicyjne oprogramowanie do projektowania listew ze złączkami oraz profesjonalnego opisywania oznaczników do złączek szynowych, przewodów, kabli, urządzeń i instalacji. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie www ... chcę poznać »

Małe, średnie i duże systemy sterowania »

Sterowniki plc Jeszcze kilka lat temu sterowniki PLC „tylko” wspierały pracowników przy wykonywaniu monotonnych zadań i zwiększaniu szybkości produkcji. Aktualnie każda produkcja ... czytam dalej »


Złącza silnoprądowe - czy silikon sobie poradzi?

Złącza silnopradowe Czy możemy zastosować elastyczne przewody silikonowe i czy są one odporne na uszkodzenie i wysokie temperatury? Przykładowo dla przekroju kabla 240 mm2 ... chcę obejrzeć »


Może Cię to zainteresuje ▼

Wyświetlacz cyfrowy - jaki wybrać?

Technologie robotyczne zgodne z koncepcją Industry 4.0 » »

wyświetlacze cyfrowe robotyka i automatyka
Współpracujący z dowolnym nadajnikiem sygnału w standardzie 4-20 mA. Urządzenia nie wymagające dodatkowego zasilania. Do obszaru zastosowań ... czytam więcej » Nowoczesne urządzenia mechaniczne nic nie znaczyłyby bez ukrytej w nich elektroniki, dizęki której ... czytam dalej »


Odczyty cyfrowe - przyrządy przeznaczone do wyświetlania położenia »

czytniki cyfrowe Współpracują z przetwornikami przemieszczeń liniowych (liniały) i kątowych (enkodery). Wykonywane są w różnych wersjach dostosowanych do (...) czytam dalej »


1-fazowe liczniki energii elektrycznej - widziałeś to?!

Inteligentny system dystrybucji mocy »

Liczniki energii jakie wybrać moc
Wymagania stawiane licznikom energii elektrycznej zawarte są w normach oraz przepisach (...) czytam dalej » Uniwersalne zastosowanie, w pojedynczych szafach sterowniczych, jak też w kompletnych systemach... czytam dalej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
11/2019

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje elektryczne na terenie imprez plenerowych – błędy oraz wymagania
  • - Ochrona przed pożarem z wykorzystaniem wyłączników różnicowoprądowych
Zobacz szczegóły
COMEX S.A. COMEX S.A.
O firmie COMEX S.A. od początku swojej działalności, tj. od 1987 zajmuje się kompleksową obsługą klientów w zakresie zasilania...

Ciekawe strony

Elektryk na Fixly.pl

EPS System - agregaty prądotwórcze

Producent oświetlenia

Ciekawa Architektura

Instalacje

Literatura fachowa

Rekuperacja

Termomodernizacja

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl