Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Resort energii chce przybliżyć Polakom ideę elektromobilności

 Redakcja  |  10.08.2017
Ministerstwo Energii

Elektromobilność nie schodzi z pierwszych stron gazet i portali - co rusz w mediach pokazują się informacje o nowych rozwiązaniach, planach, projektach czy konkursach. Choć e-mobilność wydaje się słusznym kierunkiem, nie wszyscy są przekonani do przewagi elektrycznych pojazdów nad tradycyjnymi spalinowymi. Z myślą o przybliżeniu Polakom zagadnienia elektromobilnościi, Ministerstwo Energii uruchomiło cykl "Elektromobilność - technologia jutra". W pierwszym odcinku wiceminister z resortu energii - Michał Kurtyka, dzieli się w widzami kilkoma ciekawostkami dotyczącymi pojazdów poruszających się dzięki energii elektrycznej.

Wiceminister Kurtyka opowiada m.in. o tym, że już ponad 100 lat temu pojazdy elektryczne woziły najważniejszych ludzi w USA podziemnym tunelem pomiędzy Kapitolem a budynkiem Senatu oraz o rekordach pobitych nie przez pojazdy spalinowe, a przez te zasilane silnikiem elektrycznym. Wspomina też o zaletach "elektryków" - taki, jak proekologiczny charakter, niższe koszty eksploatacji czy zwiększony komfort podróży z uwagi niski poziom hałasu emitowanego przez silnik.

Zobacz także: Drogie samochody elektryczne? Tylko do 2026 r.

W uruchomionym cyklu „Elektromobilność - technologia jutra”, eksperci Ministerstwa Energii w kolejnych częściach przybliżą kluczowe informacje, które nierozerwalnie wiążą się z EV. Zaprezentują rodzaje samochodów napędzanych paliwami alternatywnymi, które można zobaczyć na europejskich drogach, wyjaśnią różnice między PHEV a autem hybrydowym itd., by przybliżyć Polakom elektromobilność.

Pierwszy odcinek cyklu "Elektromobilność - technologia jutra" można obejrzeć tutaj.

Jak twierdzi Ministerstwo Energii, według ekspertów zajmujących się analizą trendów motoryzacyjnych, prawdopodobnie już za 18 lat producenci samochodów całkowicie zaprzestaną produkcji aut z silnikami spalinowymi, zaś na europejskich drogach będzie można zobaczyć wyłącznie samochody napędzane paliwami alternatywnymi. Potencjał rodzącego się rynku najlepiej obrazuje prognoza wskazująca, że w 2040 r. na drogach będzie się poruszać aż 500 mln samochodów elektrycznych (na 2 mld pojazdów ogółem). W konsekwencji należy oczekiwać również gwałtownego wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych. Wyliczenia Bloomberg New Energy Finance wskazują, że dziś sprzedaje się rocznie ok. 500 tys. samochodów elektrycznych, natomiast w 2040 r. będzie to nawet 41 mln sztuk. Oczekiwany wzrost rynku wielokrotnie przekracza potencjał produkcyjny funkcjonujących dziś producentów tego typu pojazdów. Stanowi to szansę m.in. dla polskich firm, które chcą rozpocząć działalność w tym sektorze przemysłu.

Sprawdź także: Czy inicjatywy rządowe pozwolą na rozwój elektromobilności w naszym kraju?

Analizując światowe statystyki tempa wzrostu sektora elektrycznych pojazdów i zdając sobie sprawę z unijnych wymogów dotyczących poprawy jakości powietrza, można wnioskować, że również Polskę, podobnie jak inne kraje europejskie, czeka epoka elektryczności w motoryzacji. W Holandii i Norwegii już od 2025 r. ma obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Francuski minister środowiska Nicolas Hulot zapowiedział, że podobne obostrzenia zostaną wprowadzone we Francji w 2040 r. Do przyjęcia przepisów zakazujących od 2040 r. sprzedaży samochodów z jednostkami diesla i benzynowymi przymierza się również rząd Wielkiej Brytanii. W odpowiedzi na te trendy i postępując zgodnie z wytycznymi UE, Ministerstwo Energii przygotowało Plan Rozwoju Elektromobilności, który jest wynikiem działań UE zmierzających do popularyzacji elektromobilności i paliw alternatywnych w krajach Wspólnoty.

Źródło: Ministerstwo Energii.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Zdobądź certyfikat i uprawnienia - Opomiarowanie i dozór elektryczny

Kurs kwalifikacyjny Grupa 1 elektroenergetyczna Po zakończeniu szkolenia odbędzie się praktyczny test egzaminacyjny. Uczestnik, który pozytywnie zaliczy test oraz zda pozytywnie egzamin kwalifikacyjny przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną, otrzymuje imienne świadectwo upoważniające go do samodzielnego wykonywania pomiarów elektrycznych(...) czytam dalej »


Normy na urządzenia zasilające a ups-y kompensacyjne »
Upsy kompensacyjne

Wymagania dotyczące jakości dostarczanej energii poza zakresem zmian napięcia i częstotliwości sprowadzają (...) czytam dalej »


Detektor zwarć łukowych - maksymalizacja bezpieczeństwa »

Zalety i funkcje ładowarek podtynkowych »

Zwarcia łukowe ładowarki podtynkowe
Co roku w całej Europie wybuchają tysiące pożarów wywołanych awarią w instalacji elektrycznej, których przyczyną są niebezpieczne zwarcia łukowe. Sprawdź.... czytam dalej » Już nie musisz szukać wolnego przewodu, ponieważ punkt ładowania znajduje się zawsze w tym samym miejscu i jest gotowy do naładowania Twojego (...) czytam dalej »

Zalety modułowych rozdzielnic nn »
rozdzielnice modułowe

Rozdzielnice niskonapięciowe (rozdzielnice nn) są elementami złożonymi z jednego lub kilku aparatów niskiego napięcia, które współpracują z urządzeniami sterowniczymi, sygnalizacyjnymi oraz pomiarowymi. Dodatkowo służą do łączenia... czytaj dalej »


Czy naprawdę warto? - Nowa seria ograniczników przepięć » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Ograniczniki przepięć Pomiar za pomocą termowizji
Szeregowe połączenie iskierników w stosunku do warystora powoduje, że ograniczniki typu 1, 2 w czasie normalnej pracy (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Jakie wybrać agregaty prądotwórcze »
Agregaty prądotwórcze - jakie wybrać

Niezawodne zasilanie i rozdział energii elektrycznej, doświadczona obsługa techniczna to... czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
4/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 4/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Zasady i kryteria doboru wyłączników różnicowoprądowych do selektywnej współpracy
  • - Projekt instalacji piorunochronnej budynku hali produkcyjnej
Zobacz szczegóły
Transformatory PSS N

Transformatory PSS N

Wyraziste kolory, łatwość montażu, zgodność wymiarów z aparaturą modułową oraz znakomite przystosowanie do szyny TH-35. Takie właśnie są nowe transformatory serii...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl