Historia zawodów Robot Challenge sięga 2004 r. Wcześniej odbywały się w Wiedniu i członkowie wrocławskiego KoNaR-u regularnie w nich startowali, zdobywając m.in. pierwsze miejsce w konkurencji Mini Sumo w 2011 czy drugie miejsce w konkurencji Freestyle z robotem Samuel w 2010 roku. Tegoroczną edycję przeniesiono do Pekinu.
Choć członkowie Koła z Politechniki Wrocławskiej zdobyli już blisko 60 medali tylko w tym roku, ostrożnie podchodzą do nadziei na medale w Robot Challenge, zdając sobie sprawę z ogromnie wysokiego poziomu. Dla studentów z KoNaR-u, udział w zawodach będzie okazją do wymiany informacji z konstruktorami robotów turniejowych z całego świata oraz do zapoznania się z aktualnie panującymi trendami w robotyce i
przedstawienia wyników swoich prac na arenie międzynarodowej.
Zobacz także: Marsjański łazik Politechniki Częstochowskiej na podium w USA
Łącznie, na turnieju w Pekinie, członkowie KoNaR-u wystawiają 18 robotów w następujących konkurencjach:
- Mini Sumo, Micro Sumo – w tych konkurencjach roboty rywalizują w walkach jeden na jednego - celem jest zepchnięcie przeciwnika z okrągłego ringu zwanego dohyo. Dodawane do nazwy konkurencji Mega, Mini, Micro i Nano informują o ograniczeniu w rozmiarze, wadze i dodatkowych ulepszeniach robota.
- Humanoid Sprint – bieg robotów humanoidalnych na dystansie dwóch metrów. Wygrywa robot, który pokona trasę najszybciej.
- Freestyle – w tej konkurencji biorą udział konstrukcje niekwalifikujące się do żadnej z pozostałych konkurencji turniejowych. Wśród nich można znaleźć manipulatory, roboty balansujące, roboty zbudowane na kształt znanych robotów z filmów itp. Konstrukcje są oceniane przez jury. W konkurencji Freestyle udział weźmie udział projekt "Robotycznej szachownicy" oraz projekt "Turtlebot".
- Line Follower – założeniem tego typu konkurencji jest jak najszybsze przejechanie trasy wyznaczonej przez czarną linię na białym podłożu.
- Line Follower Enhanced – roboty mają za zadanie przejechać w jak najkrótszym czasie trasę, która wzbogacona jest o przeszkody takie jak: pochylnia, huśtawka, cegła umieszczona na linii, przerwana linia itp.
Przeczytaj również: Łazik Anteros - wyprodukowany w Polsce, stworzony na Marsa!
Wrocławska reprezentacja KoNaR-u na zawodach w Pekinie to: Wojciech Wałowski, Rafał Cymiński, Piotr Matuszak, Tomasz Kozłowski, Mateusz Michalak, Łukasz Chojnacki, Łukasz Maliszewski, Daniel Semkowicz, Michał Burdka i Dominik Kędzierski.
Trzymamy kciuki!
Źródło: Politechnika Wrocławska. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie http://konar.pwr.edu.pl/ oraz na profilu https://www.facebook.com/KoNaRRobotics.