Pełny numer elektro.info 7-8/2017 tylko dla Ciebie [PDF]

wystarczy założyć konto w portalu elektro.info.pl

Małe jest piękne... i gromadzi energię! - czyli superkondensatory dr Karoliny Laszczyk

 Redakcja  |  04.08.2017
Zintegrowane mikrosuperkondensatory na chipie (z lewej) vs aluminiowy kondensator elektrolityczny (z prawej) o identycznych osiągach, tj. pojemności, napięciu zasilania i szybkości.
Zintegrowane mikrosuperkondensatory na chipie (z lewej) vs aluminiowy kondensator elektrolityczny (z prawej) o identycznych osiągach, tj. pojemności, napięciu zasilania i szybkości.
Karolina Laszczyk, Advanced Energy Materials (PAP / Nauka w Polsce)

Jak podała Polska Agencja Prasowa (w ramach portalu "Nauka w Polsce"), urządzenia do gromadzenia energii wkrótce będą jeszcze mniejsze, a to za sprawą dr Karoliny Laszczyk z Politechniki Wrocławskiej, która prowadzi prace nad ich miniaturyzacją, konkretnie nad superkondensatorami. Badaczak jest laureatką tegorocznej edycji konkursu "Innowacja jest kobietą".

Fundacja Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki w konkursie "Innowacja jest kobietą" nagradza wynalazczynie, autorki innowacyjnych rozwiązań, a tym samym - promotorki polskiej myśli technicznej. W tym roku nagrodę główną zdobyła dr Karolina Laszczyk z Międzywydziałowego Zakładu Mikroinżynierii i Fotowoltaiki Politechniki Wrocławskiej. W bieżącej edycji konkursu "Innowacja jest kobietą" nagrodą jest prezentacja zwycięskiego projektu podczas Międzynarodowych Targów Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2017 w Norymberdze.

Zobacz także: Politechnika Wrocławska na tropie cen energii elektrycznych na świecie

Dr Laszczyk pracuje nad miniaturyzacją urządzeń, w tym nad chipowymi superkondensatorami, zwanymi również kondensatorami elektrochemicznymi. Jak tłumaczy badaczka w rozmowie z PAP, superkondensatory - podobnie jak baterie, służą do gromadzenia energii. Jednak w odróżnieniu od nich, bardzo szybko - w ciągu sekund, ładują się i rozładowują. Dr Laszczyk wyjaśnia działanie na przykładzie samochodu elektrycznego. Obecnie, baterie i superkondensatory uzupełniają się. Baterie dostarczają energię, aby pojazd mógł jak najdłużej jechać. A superkondensatory dostarczają moc, by mógł on ruszyć lub gwałtownie zahamować. Superkondensatory nie są w stanie gromadzić jednak tyle energii, co baterie.

Opracowany przez dr Laszczyk superkondensator posiada elektrody tysiąc razy mniejsze niż w komercyjnym kondensatorze, przy czym mają identyczne osiągi - pojemność, napięcie zasilania, energię i moc. W produkcji tych nowych mikrosuperkondensatorów badaczka Politechniki Wrocławskiej wykorzystała nanorurki węglowe, które - w przeciwieństwie do węgla aktywnego w komercyjnych superkondensatorach, mogą gromadzić więcej ładunków elektrycznych w tej samej objętości i lepiej przewodzą prąd elektryczny. Dzięki temu z mniejszej objętości uzyskuje się podobną lub nawet wyższą energię. 

Przeczytaj również: Smartbox i Smarthouse – startupowy sukces studentów z Rzeszowa
 
Postęp w miniaturyzacji superkondensatorów przełoży się na rozmiary urządzeń elektronicznych czy układów scalonych. W momencie zmniejszenia wymiarów elektrod takiego superkondensatora, a właściwie już mikrosuperkondensatora, wymiana jonów między katodą a anodą zachodzi znacznie szybciej, a w efekcie czas ładowania skraca się do mili-, a nawet mikrosekund.

Obecnie, jak mówi dr Karolina Laszczyk, niezbędne dla układów zasilania w elektronice są aluminiowe kondensatory elektrolityczne. Mają one najczęściej kształt walca, są szybkie, dostarczają dużo mocy, ale są względnie duże i ciężkie. Tymczasem badaczka Politechniki Wrocławskiej opracowała rozwiązanie, w którym pojedynczy superkondensator ma postać płaskiego chipa o rozmiarach 0,7 mm x 0,9 mm x 0,01 mm. Takie chipy można ze sobą łączyć szeregowo i równolegle, dzięki czemu można projektować ich osiągi. Jeśli połączy się je szeregowo - sumuje się ich napięcie, jeśli równolegle - sumują się ich pojemności.

Dowiedz się więcej: Rewolucyjny silnik elektryczny - najnowsze dzieło szczecińskich naukowców
 
Nie istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę łączonych w ten sposób elementów. Jak tłumaczy dr Laszczyk, w pojedynczym procesie udało się wytworzyć ok. 4,7 tys. mikrosuperkondensatorów upakowanych na powierzchni o średnicy 10 cm. W ten sposób można uzyskać dowolne zadane parametry.

W pracach nad nowymi mikrosuperkondensatorami badaczka z Politechniki Wrocławskiej zastosowała technologię podobną do tej używanej w wytwarzaniu miniaturowych urządzeń w krzemie. Ma nadzieję, że dzięki jej badaniom będzie można produkować mniejsze superkondensatory zużywając do tego mniej materiałów. A urządzenia łatwiej będzie zaadaptować do urządzeń mobilnych.

Źródło: Polska Agencja Prasowa - Nauka w Polsce / Ludwika Tomala (naukawpolsce.pap.pl) - link do oryginalnego materiału: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415158,dr-karolina-laszczyk---tworczyni-malenkich-superkondensatorow.html.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

Świętuj miesiąc inżyniera - Konkurs wygraj smartwatch »
Konkurs Miesiąc Inżyniera

Dziękujemy Ci za projekty, które zrealizowałeś i trzymamy kciuki za kolejne. Razem zmieniamy przyszłość (...) czytam dalej »Jakie wyłączniki silnikowe i styczniki wybrać »

Analizatory jakości energii elektrycznej - zobacz porównanie »

Wyłączniki silnikowe i styczniki Przegląd analizatorów jakości zasilania - porównanie
Wyłącznik silnikowy jest bardzo ważnym komponentem w aplikacjach zabezpieczenia i sterowania silnikiem elektrycznym... czytam dalej » Podstawowymi kryteriami wyboru dobrego analizatora jakości energii elektrycznej są: możliwość odczytu bieżących informacji pomiarowych na wyświetlaczu (...) czytam dalej »

Jak chronić systemy sygnałowe przed przepięciami »
Ochrona systemów sygnałowych

Ze względu na dużą liczbę obwodów sygnalizacyjnych jakie często doprowadzane są do central alarmowych konieczne było wypracowanie kompromisu między wymiarami SPD, a odpornością (...) czytaj dalej »


Bezpłatne warsztaty dla elektroinstalatorów » Jak diagnozować urządzenia elektryczne za pomocą termowizji »
Warsztaty dla elektroinstalatorów Pomiar za pomocą termowizji
Zobacz terminy i zakres szkoleń (…) czytaj dalej »
Kamera termowizyjna jest urządzeniem służącym do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na obserwowanej powierzchni na podstawie pomiaru (...) czytam dalej»

Napędy - dlaczego warto rozważyć wykorzystanie magnetycznego systemu pomiarowego »

Napędy - magnetyczny system pomiarowy Nowoczesne systemy napędowe i pozycjonowania wymagają zastosowania rozwiązania zapewniającego absolutne wykrywanie w czasie rzeczywistym bieżącej pozycji(...) czytam dalej »


Zapraszamy na targi Automaticon 2018! »

Targi Automaticon 2018 Inteligentne wytwarzanie – nowe możliwości dzięki cyfryzacji (...) czytam dalej »


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »
Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Najnowsze informacje na Twoją skrzynkę:
1-2/2018

AKTUALNY NUMER:

elektro.info 1-2/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybrane aspekty techniczne i ekonomiczne zasilania odbiorców energii elektrycznej
  • - Dobór baterii akumulatorów oraz ich eksploatacja
Zobacz szczegóły
Ograniczniki przepięć Varitector PU  firmy Weidmüller

Ograniczniki przepięć Varitector PU firmy Weidmüller

Weidmüller oferuje niezawodne ograniczniki przepięć Varitector PU, charakteryzujące się innowacyjną konstrukcją, opartą na szeregowej kombinacji zamkniętego iskiernika...
MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic MICROS sp.j. W. Kędra i J. Lic
Firma Micros istnieje na polskim rynku elektronicznym nieprzerwanie od 1988 roku. Jej początki to mały sklep z asortymentem elektronicznym,...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright @ 2004-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl